Jump to content

2.0 TFSI 180 HP


zazas

Recommended Posts

  • Replies 93
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Μπορώ να το φωτογραφίσω αν θέλεις. Φαίνεται που είναι τοποθετημένος ο παράλληλος εγκέφαλος. Δεν λέω σε καμία περίπτωση παραμύθια και δεν έχω και κανένα πρόβλημα να μου πεις σε πια περιοχή είσαι να περάσω μια από τις επόμενες μέρες διότι κατεβαίνω Αθήνα συχνά 2-3 φορές τη βδομάδα. Τεσπά εκείνο που ζήτησα από σας τους γνώστες μια κ΄ εγώ είμαι λίγο άσχετος - το παραδέχομαι - και προσπαθώ να μάθω διαβάζοντας και εκείνο που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί η ροπή πέφτει τόσο απότομα γενικά σε όλα τα αυτοκίνητα (τούρμπο) μετά από κάποιες στροφές. Μήπως επειδή σταματά να ανεβάζει πίεση μετά από κάποιες στροφές η λόγο ανεπάρκειας καυσίμου λόγο των πολλών στροφών δεν προλαβαίνει το σύστημα τροφοδοσίας ή καθαρά λόγο τριβών που δεν με πείθει γιατί τις ίδιες τριβές έχουμε ανά κίνηση εμβόλου. περισσότερες στροφές = περισσότερες τριβές αλλά και περισσότερο καύσιμο ανά μονάδα χρόνου και αριθμό εκρήξεων. κάτι άλλο συμβαίνει ποιο βαθύ... (ίσως η τιμή της αδράνειας του εμβόλου ως προς τη δύναμη της έκρηξης λόγο της αύξησης της ταχύτητας κίνησης). Τώρα κάτι άλλο, αν δεν κάνω λάθος για να δω αν το κατάλαβα σωστά την μέγιστη ιπποδύναμη την παίρνουμε σε αρκετά ψηλές στροφές αν και η ροπή σ΄ αυτά τα πεδία δεν έχει την μέγιστη τιμή της αλλά ροπή Χ στροφές = ιπποδύναμη και ναι μεν είναι η ροπή χαμηλότερη αλλά δυσανάλογα με τον αριθμό στροφών άρα εκεί που έχουμε 36κ ροπή έχουμε 3500 στροφές και χ άλογα ενώ στις 6000 στροφές έχουμε 30κ ροπή αλλά πολύ περισσότερα άλογα σωστά? Τότε γιατί δεν τραβάει το ίδιο αλλά μετά τις 4500 δεν νιώθεις τα g της επιτάχυνσης ενώ η μέγιστη ιπποδύναμη σύμφωνα με τις μετρήσεις είναι 220 άλογα στις 5500 - 6000 στροφές (δεν ξέρω ακριβώς που, θα κάνω δυναμομέτριση πρώτα αν και δεν μπήκε κάποιος στον κόπο να μου πει ΠΟΥ?)

Ευχαριστώ κύριοι και στο φόρουμ αυτό δεν μπήκα να κοροϊδέψω κανέναν αλλά να συμβουλευτώ και να μάθω.

Edited by jimA5
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να βάλω και μια παρένθεση στην αντιπαράθεση μεταξύ του 1800 και 2000 tsi. κινητήρων. Αν κάνουμε την υπόθεση ότι κατασκεύαζαν τον 1800 κινητήρα με την ίδια τεχνολογία να αποδείδει 150 άλογα τότε θα ήταν ποιο οικονομικός στα λιγότερα χιλιόμετρα αλλά ποιο αργός. Τον δύλιτρο θα μπορούσαν να τον βγάλουν με 200 άλογα και θα ήταν ποιο οικονομικός απότον 1800 αλλά στα 160- 180 χιλ. ένω το ζητολύμενο είναι να είναι οικονομικός στα 120- 140 χιλ για να πετύχει τις τημές που θέλει (marketing). Κανείς ίσως δεν πάει με 120-140 στην εθνική με δύλιτρο κινητήρα αλλά δείτε όμως τον κατάλογο της audi και θα διαπιστώσετε ότι τα 210 άλογα έχουν περισσότερη κατανάλωση από τα 180 και τα 180 του δύλιτρου λιγότερη από τα 170 άλογα του 1800. Αν ήταν 200 άλογα ο δύλιτρος δεν θα ήταν ανταγωνιστικός ενώ τώρα έχει τις δύο μέγιστες άκρες λίγα άλογα (σχετικά) με την ελάχιστη δυνατή κατανάλωση άρα ισοσταθμίζει τα τέλη και τον΄μέγιστα δυνατό 211 άλογα με την ελάχιστη σε σχέση με την απόδωση κατανάλωση. Εκείνο που μου την έσπασε είναι το πεντοχίλιαρο που ζητάνε για 30 άλογα!!!! ένω με πρόγραμμα πετυχένεις το ίδιο αποτέλεσμα αλλά χάνεις την εγγύηση. Ενώ αυτοί καλύπτουν τις πιθανές βλάβες που θα υπάρξουν με την διαφορά τιμής. Καθε κίνηση τη μελετάει ένα μεγάλο τιμ ανθρώπων πού όλοι μας στο φόρουν δεν μπουρούμε να έχουμε την γνώση του ενώς απ΄ αυτούς. ΝΟΜΙΖΩ

Link to comment
Share on other sites

η ροπη πεφτει αποτομα λογο οτι κανει αποτομα οβερ σηκωνει τη ροπη και μετα αδειαζει αποτομα..και πεφτει αποτομα και η ροπη...αυτο γινεται απ το προγραμμα γιατι το μαμα ειχε μια γραμμικη ροπη και τραβαγε σε ολο το φασμα...οταν βαζεις προγραμμα πρεπει να συνεχισει να εχει τη γραμμικοτητα του μαμα και να μην εχει αποτομα ξεσπασματα...πραμα που αυτο δεν συμβαινει απο οτι φαινεται στο προγραμμα του μπουλεκου και τον παραλληλο εγκεφαλο..θα σου πρωτεινα να δοκιμαζες κατι αλλο και να μην μηνεις στις πατεντες με παραλληλους εγκεφαλους...κατα τη γνωη μου τα αμαγια μας δεν ειναι για τετοια πειραματα..

Link to comment
Share on other sites

Σαν τι δηλ? (και πριν το ίδιο έκανε μετα τις 4500 δεν τραβαγε το ίδιο) όταν λέω απότομα μηλάω στα χαμηλά 2800 3200 εκεί κάνει κανα δυο ξεσπάσματα μετά είναι ομοιόμορφη η αυξηση αλλά και η μείωση όπως και πριν. Μου είπαν απ΄ την αντιπροσοπία να πάω μες την βδομάδα να αλλάγω τον αντάπτορα γκαζιού με έναν πιο lite γιατι πιστεύουν ότι από το γκάζι είναι που ανταποκρίνεται ακαριαία. Αν και έχω αμφιβολία επ΄ αυτού διότι - πιστεύω τουλάχιστον - το κρατάω απόλυτα σταθερό το γκάζι κα μάλισταπολύ λίγο. Μαλλόν όμως το γκάζι είναι

Edited by jimA5
Link to comment
Share on other sites

γνωμη μου ηταν νωρις να βαλεις το προγραμμα...

υπαρχουν και αλλες εταιριες και θα βγαλουν και αλλες...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που καταλαβαίνεις στο αμάξι είναι η ροπή και όχι η ιπποδύναμη. Χαμηλά μεγιστοποιείται και γι΄αυτό νιώθεις εκείνη την ώρα ότι τραβάει δυνατά. Η ροπή πέφτει όσο ανεβαίνουν οι στροφές και στις μικρές τουρμπίνες κάνει απότομη πτώση μετά τις 5500 στροφές γιατί δεν μπορούν να κρατήσουν πίεση.

 

 

Μιχάλης

Link to comment
Share on other sites

γνωμη μου ηταν νωρις να βαλεις το προγραμμα...

υπαρχουν και αλλες εταιριες και θα βγαλουν και αλλες...

θα συμφωνησω κι εγω με τον φιλο, κατ αρχην δεν επρεπε να μπεις σε διαδικασιες με παραλληλους εγκεφαλους κ.τ.λ.Ενας λογος που σου εγραψα οτι λες παραμυθια ειναι οτι σου εχω στειλει δυο φορες να μου πεις πληροφοριες για το προγραμμα και δεν μπηκες καν στον κοπο να απαντησεις.Εγω παντος μενω βολο κι αν περνας σταματα να το δω απο κοντα γιατι κι εγω θα βαλω προγραμμα.Πιστευω την αλλη εβδομαδα να ειμαι ετοιμος και με χαρτι δυναμομετρησης!Θελω να ευχαριστησω καποια ατομα για την πολυτιμη βοηθεια που μου προσεφεραν
Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω κι εγω με τον φιλο, κατ αρχην δεν επρεπε να μπεις σε διαδικασιες με παραλληλους εγκεφαλους κ.τ.λ.Ενας λογος που σου εγραψα οτι λες παραμυθια ειναι οτι σου εχω στειλει δυο φορες να μου πεις πληροφοριες για το προγραμμα και δεν μπηκες καν στον κοπο να απαντησεις.Εγω παντος μενω βολο κι αν περνας σταματα να το δω απο κοντα γιατι κι εγω θα βαλω προγραμμα.Πιστευω την αλλη εβδομαδα να ειμαι ετοιμος και με χαρτι δυναμομετρησης!Θελω να ευχαριστησω καποια ατομα για την πολυτιμη βοηθεια που μου προσεφεραν

εσυ lelos τι εβαλες?

Link to comment
Share on other sites

Μου ζητησες πληροφορίες σχετικα διότι ενδιαφέρεσαι και σου είπα τιμή και ότι δεν είναι πρόγραμμα αλλά παράλληλος εγκέφαλος. Τα έβαλα στην αντιπροσωπία Ρώρρης στην Πλαπούτα στο Ηράκλειο. Το πρόγραμμα που φοράει ο παράλληλος εγκέφαλος μου είχε πεί 2 μήνες πριν ότι θα είναι του μπουλέκος αλλά όταν το έβαλα μου είπε ότι έβαλε την καλύτερη έκδοση και ενώ μου είχε πει για 210 άλογα η δυναμομέτριση έδειξε 220.

Όταν ρώτισα (σαν τι?) εννοούσα σε αυτό που είπες εγώ θα πρότεινα κάτι άλλο αλλά δεν λες τι?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους,

 

δεν το εχω βαλει ακομη το γραφω ποιο πανω αν δειτε ,το αλλο σαββατο θα πω μαλλον

Lelos η GIAC προς το παρον ΔΕΝ εχει παραδωσει προγραμματα για τον κινητηρα σου στον ΡΩΡΡΗ...

Προς το παρων ο ΡΩΡΡΗΣ τοποθετει αυτο του jima5...με τον παραλληλο εγκεφαλο...

Edited by alexs3
Link to comment
Share on other sites

εχεις ακουσει αρνιτηκά γι αυτην την εφαρμογή; Εγώ δεν το έχω ούτε μήνα αλλά όπως έχω αναφέρει το βλέπω καλή δουλειά αλλά δεν έχω παρόμια εμπηρία για να συγκρίνω ούτε και γνωρίζω αν παλιότερες εφαρμογές είχαν καλό αποτέλεσμα - πάντος μου έκανε εντύπωση ότι περίμενε 4-5 μήνες για να δει σε άλλο α5 το αποτέλεσμα και μετά το βάλαμε! έπρεπε και να στρώσει ο κινητήρας

Link to comment
Share on other sites

εχεις ακουσει αρνιτηκά γι αυτην την εφαρμογή; Εγώ δεν το έχω ούτε μήνα αλλά όπως έχω αναφέρει το βλέπω καλή δουλειά αλλά δεν έχω παρόμια εμπηρία για να συγκρίνω ούτε και γνωρίζω αν παλιότερες εφαρμογές είχαν καλό αποτέλεσμα - πάντος μου έκανε εντύπωση ότι περίμενε 4-5 μήνες για να δει σε άλλο α5 το αποτέλεσμα και μετά το βάλαμε! έπρεπε και να στρώσει ο κινητήρας

jimA5 κοιτα τα αποτελεσματα θα τα κρινεις μονος σου...

διαβασε παρομοια ποστ για να δεις ποια αποψη επικρατει για παραλληλους εγκεφαλους...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.