Jump to content

Τρίξιμο από την περιοχή του ιμάντα δυναμό.


Supermanboy

Recommended Posts

Και εμενα κανει-εκανε και σταματησε....Κομπρεσερ κλιματισμου κολλησε το ρουλεμαν!

για δες το κανει οταν εχεις κλειστο τον κλιματισμο?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα ... δωσε αυτον τον κωδικο στον μηχανικο σου ή σε καταστημα ανταλλακτικων 532 0012 10(ΙΝΑ)ή VKM 03100(SΚF) σε τιμη γυρω στα 50-55 ευρω. ΙΝΑ και SKF ειναι οι κατασκευαστες ...

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα κανει-εκανε και σταματησε....Κομπρεσερ κλιματισμου κολλησε το ρουλεμαν!

για δες το κανει οταν εχεις κλειστο τον κλιματισμο?

 

Ναι μου το κάνει Γιάννη.Ακόμα και με βγαλμένο ιμάντα δυναμό πάλι το κάνει!Πρέπει να είναι αυτό που μου λέει ο φίλος από Κρήτη αλλά πάλι όταν βγάζω τον ιμάντα του δυναμό το δυναμό δεν γυρίζει και το τσιρτσίρισμα συνεχίζει πράγμα που λέει πως άλλο πράγμα είναι.Ρε μήπως η αντλία από τα νερά που έβαλα μεταλλική?Έχει ρε παιδιά ξαναγίνει κάτι τέτοιο?

Edited by Supermanboy
Link to comment
Share on other sites

καλημερα ... δωσε αυτον τον κωδικο στον μηχανικο σου ή σε καταστημα ανταλλακτικων 532 0012 10(ΙΝΑ)ή VKM 03100(SΚF) σε τιμη γυρω στα 50-55 ευρω. ΙΝΑ και SKF ειναι οι κατασκευαστες ...

 

Να βάλω SKF?Τι λες εσύ?Τα ΙΝΑ δεν τα ξέρω ούτε τα έχω ακούσει αλλά λογικό είναι αφού δεν είμαι γνώστης του αντικειμένου.Τα SKF πάντως φημίζονταν για τα ρουλεμάν τους.Πες μου την γνώμη σου!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε supermanboy ... τα ΙΝΑ =ολα τα ρουλεμαν και τεντωτηρες πρωτης τοποθετησης group vag...

το θεμα ειναι οτι σου το κανει και χωρις τον ιμαντα του δυναμο ή δεν καταλαβα σωστα?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε supermanboy ... τα ΙΝΑ =ολα τα ρουλεμαν και τεντωτηρες πρωτης τοποθετησης group vag...

το θεμα ειναι οτι σου το κανει και χωρις τον ιμαντα του δυναμο ή δεν καταλαβα σωστα?

 

Έλα παληκάρι μου καλημέρα.Δυστηχώς ναι, το κάνει και με τον ιμάντα δυναμό έξω.Μου το είπε ένα παληκάρι από δω μέσα να το δοκιμάσω.Το θέμα είναι πως το κάνει σίγουρα αν μείνει 1 μέρα χωρίς να το βάλω μπρος και διαρκεί από 2-4 λεπτά από την ώρα που θα το βάλω μπρος.Με το μαρσάρισμα ο ρυθμός του τσιρ-τσιρ επιταχύνεται πράγμα που σημαίνει πως είναι κάποιο ρουλεμάν αλλά ποιο από όλα!Σκέφτηκα και αντλία νερών που είχα βάλει στην προηγούμενη αλλαγή μεταλλική.Λες να παίζει και αυτή?Το άτιμο μετά απο το 5 λεπτο είναι άψογο.Δεν ακούγεται το παραμικρό.Τι λες ρε εσύ να γίνεται?Βρε μήπως είναι το ρουλεμαν τεντωτήρα από τον ιμάντα χρονισμού και εγώ το τρενάρω με τα σήμερα-αύριο θα κάνω σερβις!Αφού με βγαλμένο ιμάντα δυναμό δεν γυρνάνε 3 ρουλεμάν του δυναμό,του a/c και της αντλίας τιμονιού τότε τι μένει!Εσείς ρε παιδιά τι λέτε?Σας έπρηξα βρε παναθεμά το!

Edited by Supermanboy
Link to comment
Share on other sites

Έλα παληκάρι μου καλημέρα.Δυστηχώς ναι, το κάνει και με τον ιμάντα δυναμό έξω.Μου το είπε ένα παληκάρι από δω μέσα να το δοκιμάσω.Το θέμα είναι πως το κάνει σίγουρα αν μείνει 1 μέρα χωρίς να το βάλω μπρος και διαρκεί από 2-4 λεπτά από την ώρα που θα το βάλω μπρος.Με το μαρσάρισμα ο ρυθμός του τσιρ-τσιρ επιταχύνεται πράγμα που σημαίνει πως είναι κάποιο ρουλεμάν αλλά ποιο από όλα!Σκέφτηκα και αντλία νερών που είχα βάλει στην προηγούμενη αλλαγή μεταλλική.Λες να παίζει και αυτή?Το άτιμο μετά απο το 5 λεπτο είναι άψογο.Δεν ακούγεται το παραμικρό.Τι λες ρε εσύ να γίνεται?Βρε μήπως είναι το ρουλεμαν τεντωτήρα από τον ιμάντα χρονισμού και εγώ το τρενάρω με τα σήμερα-αύριο θα κάνω σερβις!Αφού με βγαλμένο ιμάντα δυναμό δεν γυρνάνε 3 ρουλεμάν του δυναμό,του a/c και της αντλίας τιμονιού τότε τι μένει!Εσείς ρε παιδιά τι λέτε?Σας έπρηξα βρε παναθεμά το!

αν στο κανει με βγαλμενο τον ιμαντα του δυναμο τοτε πηγαινε επειγοντος για αλλαγη τεντωτηρων, ιμαντα χρονισμου και ελεγχο στην αντλια νερου φυσικα...

Link to comment
Share on other sites

αν στο κανει με βγαλμενο τον ιμαντα του δυναμο τοτε πηγαινε επειγοντος για αλλαγη τεντωτηρων, ιμαντα χρονισμου και ελεγχο στην αντλια νερου φυσικα...

 

Αγορίνα αυτό λέω και εγώ.Αρκετά το άφησα το πράγμ,άντε μην με αφήσει αυτό και μετά θα φταίω εγώ και το μετά μου.Θα σας ενημερώσω σύντομα παιδιά.Και κάτι τελευταίο.Αν η αντλία νερού που έβαλα στην τελευταία αλλαγή είναι καλή να την αφήσω ή να ξαναβάλω την πλαστική που φόραγε από την αρχή???

Link to comment
Share on other sites

Αγορίνα αυτό λέω και εγώ.Αρκετά το άφησα το πράγμ,άντε μην με αφήσει αυτό και μετά θα φταίω εγώ και το μετά μου.Θα σας ενημερώσω σύντομα παιδιά.Και κάτι τελευταίο.Αν η αντλία νερού που έβαλα στην τελευταία αλλαγή είναι καλή να την αφήσω ή να ξαναβάλω την πλαστική που φόραγε από την αρχή???

καλημερα ... αν εχεις αλλαξει την αντλια και εχει μπει με μεταλλικη φτερωτη μην την αλλαξεις, επεισης μην ξεχασεις να αλλαξεις το μικρο "αμορτισερακι" που παιρνει την τανυση του τεντωτηρα...

Link to comment
Share on other sites

Αγορίνα αυτό λέω και εγώ.Αρκετά το άφησα το πράγμ,άντε μην με αφήσει αυτό και μετά θα φταίω εγώ και το μετά μου.Θα σας ενημερώσω σύντομα παιδιά.Και κάτι τελευταίο.Αν η αντλία νερού που έβαλα στην τελευταία αλλαγή είναι καλή να την αφήσω ή να ξαναβάλω την πλαστική που φόραγε από την αρχή???

 

Γνώμη μου, μην βάλεις την ίδια αντλία. Συνήθως από το εργοστάσιο συστήνεται αλλαγή της αντλίας με τον ιμάντα, ανεξαρτήτως της κατάστασής της.

 

 

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Πριν ποσα χιλιομετρα την αλλαξες την αντλια νερου και γιατι την αλλαξες χωρις ν αλλαξεις του ιμαντες;;

 

Αλλάχτηκε πριν 30.000χλμ διότι η παλιά είχε σπάσει η πλαστική προπέλα και επειδή ο προηγούμενος μηχανικός δεν την είχε αλλάξει μαζί με τους ιμάντες με αποτέλεσμα το αμάξι κάποια στιγμή να ανεβάζει θερμοκρασία και με το άνοιγμα να διαπιστώσουμε σπασμένη φτερωτή στην αντλία.Απλά παιδιά να αφήσω την μεταλλική και πόσο αντέχει σε χλμ?

Edited by Supermanboy
Link to comment
Share on other sites

καλημερα ... αν εχεις αλλαξει την αντλια και εχει μπει με μεταλλικη φτερωτη μην την αλλαξεις, επεισης μην ξεχασεις να αλλαξεις το μικρο "αμορτισερακι" που παιρνει την τανυση του τεντωτηρα...

 

Το αμορτισεράκι αυτό είναι έξτρα και τι μάρκα να βάλω?Έχετε κάποιο καλό στο νου?SKF ίσως?Δεν πάει μαζί με το σετ ιμάντα τεντωτήρα χρονισμού?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδιά καλημέρα.

 

Γυρνάω με νεώτερα από το μέτωπο.Πήγα το αμάξι για γενικό σερβις όπου άλλαξα ιμάντες δυναμό,τεντωτήρα δυναμό,σετ ιμάντα χρονισμού και αντλία νερού.Επίσης έγινε αλλαγή στα νερά,μπουζί,λάδια,φίλτρα και ότι γενικά έχει το μεγάλο σερβις.Τα υλικά που μπήκαν σας τα παραθέτω για να έχετε και εσείς μια καλύτερη εικόνα και να με βοηθήσετε!

 

Ιμάντας δυναμό poly-v Continental γερμανικός (θεωρείται πολύ καλός)

Τεντωτήρας δυναμό SKF (θεωρείται από τους άριστους)

Ιμάντας χρονισμού Gates γερμανικός (απο τους πολύ καλούς)

Ρουλεμάν τεντωτήρα ιμάντα χρονισμού SKF (από τους καλύτερους της σειράς)

Αντλία νερού μεταλλική HEPU γερμανική (θεωρείται η άριστη επιλογή)

 

Μετά το πέρας των εργασιών παρέλαβα το αμάξι την προηγούμενη Τετάρτη και τα τριξίματα εξαφανίστηκαν και όλα καλά.Την Παρασκευή όλως τυχαίως εκεί που το είχα στην πυλωτή και δούλευε στο ρελαντί ακούω πάλι άλλο θόρυβο σαν να γυρνάει γρανάζι με δυσκολία και ο θόρυβός του να είναι σε αρμονία συγχρονισμού με το ρελαντί.Σαν να ζορίζεται ένα πράγμα "γκραν - γκραν- γκραν" μέταλλο που βρίσκει σε μέταλλό ή εμπόδιο κατά την κίνηση.Στην αρχή νόμιζα ότι δεν άκουγα καλά αλλά μετά σηκώνοντας το καπό είδα πως όντως ο θόρυβος υπήρχε και εστιαζόταν από τον χώρο του ιμάντα χρονισμού.Αμέσως σβήνω τραβάω τον τεντωτήρα του δυναμό πίσω και αφαιρώ τον ιμάντα ώστε να ξεκαθαρίσω αν όντως φταίει η περιοχή του χρονισμού ή κάποια φτερωτή από αυτές που γυρνάει ο ιμάντας δυναμού.Για το τελευταίο κόλπο ευχαριστώ τα παιδιά εδώ μέσα που μου το έμαθαν!Δυστυχώς με το που έβαλα μπρος ο θόρυβος εξακολουθούσε να υπάρχει από τον ιμάντα χρονισμού.Επίσης ρε παιδιά το ρελαντί δεν μπορούσε να σταθεροποιηθεί καλά και έκανε κάτι μυστήρια σκαμπανεβάσματα από 700-1500 στροφές.Ιδίως αν πατούσα λίγο γκάζι τότε αργούσε πολύ να βρει ξανά το ρελαντί κάτι που έχω ξανακάνει πριν την αλλαγή χωρίς τέτοιο πρόβλημα.Ξαναβάζω τον ιμάντα και βάζω μπρος.Το ρελαντί άψογο ξανά!Να πω πως από την στιγμή που το πήρα το αμάξι δεν είχε κανένα πρόβλημα με ρελαντί και επίσης κοπήκαν και κάτι χτυπήματα σε πυράκια που είχα μόνιμα όαν άλλαζα ταχύτητα από 1η σε 2η με χαμηλές στροφές και δεν ήταν θέμα βενζίνης!Απλά η αστάθει στο ρελαντί βγήκε στο ξεκάρφωτο με το που έβγαλά τον ιμάντα δυναμού για να ξεκαθαρίσω τι συμβαίνει ενέργεια που είχα ξανακάνει πριν κανά μήνα χωρίς να έχω αστάθειες καθόλου όσο γκάζι και να έδινα.Απλά εδώ με βγαλμένο τον ιμάντα δυναμό το αμάξι δυσκολευόταν να βρει σωστό σημείο θέσης για να σταθεροποιήσει στροφές.Τι να πω!

 

Γενικά το αμάξι ήθελε αλλαγή στον ιμάντα χρονισμού και αφού βρέθηκε η οικονομική δυνατότητα τα έκανα όλα στο τελευταίο σερβις.

 

Σάββατο λοιπόν,το πάω στον μηχανικό μου και το βάζω μπρος και το ακούει και αυτός.Μου λέει είναι όντως από την περιοχή του χρονισμού απλά άστο μερικά χλμ ακόμα μήπως είναι καμία αντλία νερού και θέλει χλμ για να στρώσει.Φυσικά έιναι μέσα στην εγγύηση ότι βάλαμε οπότε μην ανησυχείς και αν δεις ότι χειροτερεύει το φέρνεις.Φεύγω και γυρνάω σπίτι.Από χθες όμως κάθομαι και σκέφτομαι!Αν φταίει η αντλία νερού είναι δυνατόν ο θόρυβος να είναι τόσο δυνατός σε ισχύ?Εννοώ όχι δυνατός σε ένταση αλλά σε δύναμη.Ρε παιδιά καταλαβαίνω ότι σαν κάτι να ζορίζεται στην κίνηση!Να πω πως αυτός δεν έβγαλε τον ιμάντα δυναμού για να ακούσει ή να δει το πρόβλημα των στροφών και φυσικά δεν του το είπα μην έχουμε τα κλασσικά μετά "εσύ το δημιούργησες,ίσως να του έκανες ζημιά" και δεν συμμαζεύεται.

 

Χαζομάρα που δεν έβαλα το VAGCOM να δω αν η μηχανή σε κατάσταση ρελαντί έχει φορτίο αλλά δεν νομίζω γαμώτο να δω και τίποτα!Τι λέτε ρε παιδιά?Υπάρχει περίπτωση να μπήκε καμιά θέση λάθος ο ιμάντας χρονισμού?Να μην έβαλε την φλάντζα που είχε η αντλία νερού?Δεν ήμουν και από πάνω του γαμώτο αλλά τελικά έτσι θέλουν πανάθεμα,να τους έχεις στην πίεση μην κάνουν καμιά κουτσουκέλα.Έχει βάση αυτό που μου είπε για τα χλμ?Να το αφήσω να κάνει μερικά χλμ ακόμα να στρώσει και ο τεντωτήρας αλλά και η αντλία νερών?Να το πάω σύντομα να το ανοίξει και να τελειώνουμε μην πάθουμε τίποτα?

 

Όπως και να το κάνουμε το αμάξι διαμαρτύρεται και μου το φωνάζει οπότε κάτι δεν του αρέσει!Τέλος να πω,πως το σετ με τα υλικά το έχω ξαναπεράσει και δεν είχα τέτοιο πρόβλημα αλλά ποτέ δεν ξέρεις αν κάποιο ήταν ελαττωματικό.Πάντως εγώ πιστεύω κάτι έκανε ή έβαλε λάθος.Ίσως ένα γρανάζι ή δυο στον χρονισμό!Παιδιά τα φώτα σας παρακαλώ.....ευχαριστώ ξανά!

 

31/5/2011

Παιδιά το πήγα και το άφησα χθες στον μηχανικό και μόλις έχω νέα θα ειδοποιήσω και θα ενημερώσω πως πήγε.

 

2/6/2011

Τελικά παιδιά ήταν ο ιμάντας o Gates !Αστοχία υλικού.Βάλαμε έναν της Bosch και είναι βούτυρο!Άψογος.Όλα καλά τελικά!

 

31/08/2011

Το αμάξι μέχρι τώρα δεν παρουσιάζει κανένα σφύριγμα ή τρίξιμο και έχει κάνει ως τώρα 1843χλμ οπότε θεωρώ το θέμα ότι τελείωσε.

Edited by Supermanboy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Παιδιά το θέμα να κλειδώσει.Αστοχία υλικού στον ιμάντα χρονισμού.Με την αλλαγή στρώσαν όλα παιδιά οπότε παρακαλώ τους διαχειριστές να το μαρκάρουν ως λυμμένο.Ευχαριστώ για άλλη μια φορά όλα τα παιδιά για το ενδιαφέρον τους.

 

ΛΥΘΗΚΕ !

Edited by Supermanboy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.