Jump to content

q5 gearbox s-tronic


Recommended Posts

Καλημέρα σε ολους, έχω το q5 s-tronic Εδώ και μια εβδομάδα 3 φορές μου εβγαλε ένδειξη για το κιβώτιο ταχυτήτων την ακόλουθη '' gearbox malfunction you can drive with limited functionality''.Το αυτοκίνητο στιγμιαία κοκκαλώνει και μετά από 10 δευτερόλεπτα επανέρχεται.Στο εγχειρίδιο δεν υπάρχει η αντίστοιχη ένδειξη και μίλησα με εξουσιοδοτημένο service. Αποτέλεσμα να το αφήσω για 2 ημέρες όπου και το έλεγξαν αλλά δεν διαπίστωσαν κάτι.Κάνοντας όμως βόλτα το Σάββατο η ένδειξη εμφανίστηκε πάλικαι δεν ξέρω τι να κάνω.Έχει κάποιος αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα και αν ναι πως το έλυσε?Φιλικά charis

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολη η περιπτωση σου Χαρη!Στην αντιπροσωπεια που το ειδαν δεν διαβασαν τη βλαβη να δουν περι τινος προκειται κ σε αφησαν να φυγεις?Αυτα βλεπω κ μετα......sFi_raygun.gif

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολη η περιπτωση σου Χαρη!Στην αντιπροσωπεια που το ειδαν δεν διαβασαν τη βλαβη να δουν περι τινος προκειται κ σε αφησαν να φυγεις?Αυτα βλεπω κ μετα......sFi_raygun.gif

Θα επικοινωνήσω ξανά με το επίσημο service αλλά θα στείλω και στην Audi Γερμανίας για να λάβω μία σαφή απάντηση

Link to comment
Share on other sites

κατά πασα πιθανότητα είναι ο εγκέφαλος του κιβωτίου όπου υπάρχει ένας αισθητήρας ο οποιος όταν ζέσταινε το κιβώτιο δεν σε αφήνει να πηγαίνεις παραπάνω από 70km παρόμοιο πρόβλημα αντιμετώπισε ένα A4 Allroad

Link to comment
Share on other sites

Φίλος με Q5 είχε ένα θέμα με το κιβώτιο (όχι το ίδιο με το δικό σου) και ξέρω ότι έχουν βγεί νέες εκδόσεις λογισμικού για το κιβώτιο , με τις οποίες διορθώθηκαν τα προβλήματα.

 

Πέρα από αυτό όμως, γιατί δέχτηκες να πάρεις το αυτοκίνητο πίσω χωρίς να το επισκευάσουν? Επίσης δύσκολα θα λάβεις κάποια απάντηση από Γερμανία, αν ήταν έτσι όλοι με το παραμικρό θα απεθυύνονταν εκεί!

 

Είσαι εντός εγγύησης φαντάζομαι, οπότε πρέπει να "απαιτήσεις" λύση του προβλήματος από την αντιπροσωπεία!

Link to comment
Share on other sites

Φίλος με Q5 είχε ένα θέμα με το κιβώτιο (όχι το ίδιο με το δικό σου) και ξέρω ότι έχουν βγεί νέες εκδόσεις λογισμικού για το κιβώτιο , με τις οποίες διορθώθηκαν τα προβλήματα.

 

Πέρα από αυτό όμως, γιατί δέχτηκες να πάρεις το αυτοκίνητο πίσω χωρίς να το επισκευάσουν? Επίσης δύσκολα θα λάβεις κάποια απάντηση από Γερμανία, αν ήταν έτσι όλοι με το παραμικρό θα απεθυύνονταν εκεί!

 

Είσαι εντός εγγύησης φαντάζομαι, οπότε πρέπει να "απαιτήσεις" λύση του προβλήματος από την αντιπροσωπεία!

καμια σχέση με την αναβάθμιση λογισμικού :biggrinthumb:

Link to comment
Share on other sites

Φίλος με Q5 είχε ένα θέμα με το κιβώτιο (όχι το ίδιο με το δικό σου) και ξέρω ότι έχουν βγεί νέες εκδόσεις λογισμικού για το κιβώτιο , με τις οποίες διορθώθηκαν τα προβλήματα.

 

Πέρα από αυτό όμως, γιατί δέχτηκες να πάρεις το αυτοκίνητο πίσω χωρίς να το επισκευάσουν? Επίσης δύσκολα θα λάβεις κάποια απάντηση από Γερμανία, αν ήταν έτσι όλοι με το παραμικρό θα απεθυύνονταν εκεί!

 

Είσαι εντός εγγύησης φαντάζομαι, οπότε πρέπει να "απαιτήσεις" λύση του προβλήματος από την αντιπροσωπεία!

Όταν σου λένε ότι ελέγξαμε το αυτοκίνητο και δεν έχει κάτικαι στη δοκιμή για 20 λεπτά δεν έδειξε το παραμικρό δεν έχεις παρα να το δεχθείς .Το πρόβλημα είναι ότι εμφανίστηκε την επόμενη ημέρα.Ήδη μίλησα μαζί τους να το δουν ξανά και να στείλουν τις μετρήσεις στη Γερμανία.Βέβαια μου είπαν και κάτι παπ..ες για ανηφόρες και κατηφόρες μάλλον για γέλια .Ευτυχώς είναι ακόμα στην εγγύηση

Link to comment
Share on other sites

Υπόψιν για όσους δεν το ξέρουν ότι η Audi Γερμανίας σε παραπέμπει στην επίσημη αντιπροσωπεία στην Ελλάδα, δεν απαντούν οι ίδιοι..

 

 

Μιχάλης

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Χάρη,

μάλλον έχουμε το ίδιο πρόβλημα..

Η ένδειξη που βγάζει, είναι Gearbox malfunction-limited functionality.

Τις πρώτες μέρες το εμφάνιζε σποραδικά, όταν οδηγούσα μέσα στην πόλη , σε συνθήκες αυξημένης κυκλοφορίας.

Επισκέφθηκα εξουσιοδοτημένο service, το έβαλαν στο διαγνωστικό και μου ανέφεραν ότι υπερθερμαίνεται ο συμπλέκτης και για αυτό τον λόγο μπαίνει σε περιορισμένη λειτουργία..

Δυστυχώς όμως, δεν μπορούσαν να το διορθώσουν και έπρεπε να φύγω για διακοπές.

Θεώρησαν ότι απο την στιγμή που θα είμαι σε ανοικτό δρόμο, δεν θα εμφανιστεί το πρόβλημα.

Όμως, μέσα στις διακοπές, το πρόβλημα εντάθηκε, με αποτέλεσμα την Κυριακή να με "κρεμάσει" , ενω βρισκόμουν σε διαδικασία προσπέρασης.

Αφού γλίτωσα το τρακάρισμα, πάλι καλά..

Έχω κλείσει ραντεβού στην ΚΑΡΕΝΤΑ, όπου όμως μου ανέφεραν ότι δεν έχουν ξαναακούσει για την συγκεκριμένη βλάβη.

Απο ένα ψάξιμο που έκανα, υπάρχει σαν πρόβλημα, διεθνώς και στις Ηνωμένες Πολιτείες η λύση που δόθηκε ήταν η αντικατάσταση "φίλτρου μετάδοσης ή διαβίβασης ".

Δεν ξέρω όμως , αν είναι όντως έτσι..

Εσύ , βρήκες άκρη ?

Link to comment
Share on other sites

Υπόψιν για όσους δεν το ξέρουν ότι η Audi Γερμανίας σε παραπέμπει στην επίσημη αντιπροσωπεία στην Ελλάδα, δεν απαντούν οι ίδιοι..

 

 

Μιχάλης

Μιχάλη απ'ότι ξέρω,η μάλλον απ'ότι έγινε σε γνωστό μου,

μιλάνε με την αντιπροσωπεία να δούνε τι έχουν κάνει στο αμάξι,

αλλα σου στέλνει απάντηση και η Γερμανία.

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη απ'ότι ξέρω,η μάλλον απ'ότι έγινε σε γνωστό μου,

μιλάνε με την αντιπροσωπεία να δούνε τι έχουν κάνει στο αμάξι,

αλλα σου στέλνει απάντηση και η Γερμανία.

:new_thumright:

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη απ'ότι ξέρω,η μάλλον απ'ότι έγινε σε γνωστό μου,

μιλάνε με την αντιπροσωπεία να δούνε τι έχουν κάνει στο αμάξι,

αλλα σου στέλνει απάντηση και η Γερμανία.

Η Audi Γερμανίας μιλάει με την οποιαδήποτε τυχαία αντιπροσωπεία; Δεν νομίζω.. Στην Καρέντα απευθύνονται, οι ίδιοι δεν ασχολούνται με το πρόβλημα του καθενός.. Εκτός κι αν μιλάμε για κάτι συγκεκριμένο όπως θέματα εγγύησης ή περίπτωση recall κλπ. που τους αφορούν..

 

 

Μιχάλης

Link to comment
Share on other sites

Χάρη,

μάλλον έχουμε το ίδιο πρόβλημα..

Η ένδειξη που βγάζει, είναι Gearbox malfunction-limited functionality.

Τις πρώτες μέρες το εμφάνιζε σποραδικά, όταν οδηγούσα μέσα στην πόλη , σε συνθήκες αυξημένης κυκλοφορίας.

Επισκέφθηκα εξουσιοδοτημένο service, το έβαλαν στο διαγνωστικό και μου ανέφεραν ότι υπερθερμαίνεται ο συμπλέκτης και για αυτό τον λόγο μπαίνει σε περιορισμένη λειτουργία..

Δυστυχώς όμως, δεν μπορούσαν να το διορθώσουν και έπρεπε να φύγω για διακοπές.

Θεώρησαν ότι απο την στιγμή που θα είμαι σε ανοικτό δρόμο, δεν θα εμφανιστεί το πρόβλημα.

Όμως, μέσα στις διακοπές, το πρόβλημα εντάθηκε, με αποτέλεσμα την Κυριακή να με "κρεμάσει" , ενω βρισκόμουν σε διαδικασία προσπέρασης.

Αφού γλίτωσα το τρακάρισμα, πάλι καλά..

Έχω κλείσει ραντεβού στην ΚΑΡΕΝΤΑ, όπου όμως μου ανέφεραν ότι δεν έχουν ξαναακούσει για την συγκεκριμένη βλάβη.

Απο ένα ψάξιμο που έκανα, υπάρχει σαν πρόβλημα, διεθνώς και στις Ηνωμένες Πολιτείες η λύση που δόθηκε ήταν η αντικατάσταση "φίλτρου μετάδοσης ή διαβίβασης ".

Δεν ξέρω όμως , αν είναι όντως έτσι..

Εσύ , βρήκες άκρη ?

Μιχάλη καλησπέρα

πριν απο 3 εβδομάδες εφυγα για διακοπες και μου το παρουσίασε πολλές φορές κια μάλιστα σε προσπέραση και πάγωσα

Στην καρεντα Πειραιά πήγα δύο φορές και δεν βρήκαν τίποτα και μου ειπαν μην ανησυχείς αφού ειναι στην εγγυηση!!!!!

Επειδη βρισκόμουν στα Γρεβενά έκλεισα ραντεβού στον Ιωαννίδη στην Κοζάνη όπου και εντοπισαν τη βλάβη και επιτελους διορθώθηκε και από τότε δεν το ξαναπαρουσίασε

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.