Jump to content

λαδια 5w30


a5volos

Recommended Posts

Εγώ όπως έχω ξαναγράψει άλλαξα από castrol σε mobil 1 5w-30 esp formula και έχω δει ότι μειώθηκε η κατανάλωση λαδιού.Τώρα για το θέμα της τιμής των λιπαντικών από τις τιμές που πουλάει ή αντιπροσωπεία, τα συνεργεία, και τα μαγαζιά με ανταλλακτικά αυτοκινήτων καταλαβαίνεις τι κερδίζουν και τι μπορείς να γλυτώσεις με υπομονή και ψάξιμο.Το ίδιο λάδι το αγόρασα από Αθήνα με 10,80 το lt και στην Πάτρα έχει 16,50 το lt !Οι διαφορές είναι τεράστιες και απαγορευτικές για τέτοιες εποχές...Ας μάθουν και αυτοί στα λιγότερα όπως κάνουμε και εμείς τόσο καιρό...αλλιώς υπάρχουν και τα καθόλου! ;)

 

Θοδωρή με τα castrol σου έκαιγε λαδάκι;ο Τιμος που έχει το Α5 μου είπε ότι με τα castrol δε καίει ούτε σταγόνα,μου το έδειξε κιόλας στο ταμπλό,έχει ηλεκτρονική στάθμη κι όχι βέργα στο μοτέρ :wub:

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή με τα castrol σου έκαιγε λαδάκι;ο Τιμος που έχει το Α5 μου είπε ότι με τα castrol δε καίει ούτε σταγόνα,μου το έδειξε κιόλας στο ταμπλό,έχει ηλεκτρονική στάθμη κι όχι βέργα στο μοτέρ :wub:

 

Με τα πρώτα λάδια που είχε μέσα είχε κάψει ένα κιλό! Και εγώ συμπλήρωνα με castrol επειδή στην τάπα γράφει castrol.

O Αντώνης (στην Audi) δεν μου είπε τι μάρκα να βάλω απλά να είναι 5-30.

Και έτσι είπα να δοκιμάσω τα mobil 1 που διάβασα και μου είπαν ότι είναι πολύ καλά.

Ως τώρα τα πράγματα είναι καλύτερα από πλευρά κατανάλωσης....θα δείξει..

Link to comment
Share on other sites

Παντως στο Α6 που βαζω ARAL 5W-30 LONGLIFE δεν μου καιει σταγονα καθε 10,000κμ που κανω αλλαγη.Και για την ιστορια τα αγορασα προς 7,5e λιτρο

Link to comment
Share on other sites

Παντως στο Α6 που βαζω ARAL 5W-30 LONGLIFE δεν μου καιει σταγονα καθε 10,000κμ που κανω αλλαγη.Και για την ιστορια τα αγορασα προς 7,5e λιτρο

 

6 ευρώ είπα εγώ :sHa_sarcasticlol:

 

Θα το δει ο φίλος μου το λάθος μου αλλά και πάλι η τιμή είναι super

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνήθως το min από το max στην βέργα του λαδιού αντιστοιχεί σε 1 λίτρο λάδι. Τώρα αυτή η κατανάλωση όπως την περιγράφεις αντιστοιχεί σε λιγότερο από μισό λίτρο και για τα 7000 km που έχεις κάνει μάλλον φυσιολογική είναι.

Αν διαβάσεις και το βιβλίο του κατασκευαστή θα δεις ότι είσαι μέσα στα φυσιολογικά επίπεδα.

 

 

 

Δεν υπάρχει πρόβλημα για τον κινητήρα όταν η στάθμη του λαδιού βρίσκεται πάνω από το min. Αν πρόκειται να κάνεις και άλλα χιλιόμετρα μέχρι την επόμενη αλλαγή λαδιών, καλό είναι να συμπληρώνεις με ίδια μάρκα και προδιαγραφή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.