Jump to content

Recommended Posts

Πριν απο μερικες μερες, εσπασε και σε μενα το κουμπι που κλειδωνει το καπακι του arm rest, με αποτελεσμα να ειναι πολυ ενοχλητικο το οτι δεν σφραγιζε το καπακι του.

Μετα απο κουβεντα με την αντιπροσωπεια, ακρη δε βγηκε, απο τη μια γιατι ζητουσαν οτι να ναι, μιας που δεν πωλειται μονο το κουμπι που ηταν σπασμενο, αλλα απο την αλλη, η διαφορα μεταξυ υφασματος και δερματος ηταν πολυ μεγαλη.

 

Τελικα μετα απο καμποσο ψαξιμο, βρηκα στο ebay αυτο.

 

317.jpg

 

Το οποιο παρθηκε αποφαση να γινει δωρητης οργανων για το δικο μου,και ετσι το ανοιξα στα δυο.

 

319.jpg

 

 

Εμενα μου χρειαζοταν μονο το κατω μερος που ειχε το κουμπι, γιατι θα προσαρμοζα το δικο μου πανω μερος...

 

αυτο δηλ.

 

321.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Παρα πολυ καλη ιδεα!! Καλο θα ηταν να μας εξηγουσες λιγο αναλυτικοτερα τον τροπο με τον οποιο ξεχωρισες το πλαστικο απο την επενδυση, να μας ελεγες ποσο κοστιζε η αλλαγη στην αντιπροσωπεια κ ποσο σου στοιχισε εσενα τελικα. Ειναι πολλοι αυτοι που εχουν το ιδιο προβλημα κ θα ηταν πολυ χρησιμες αυτες οι πληροφοριες!! Οπως κ να εχει +1 απο μενα για την προσπαθεια κ το αποτελεσμα!!

Link to comment
Share on other sites

Αφου λοιπον θα χρειαζομουν μονο το κατω μερος,αυτο με το κουμπι που σπαει, επρεπε να διαχωρησω τα δυο μερη.

 

Για να γινει αυτο ζεσταινουμε με τη βοηθεια ενος θερμοπιστολου το κατω μερος ετσι ωστε να ξεκολλησει η σιλικονη που ειναι κολλημενα τα δυο μερη.

 

Εδω να πω οτι το εργοστασιακο εχει στο κατω μερος υποδοχες για να κουμπωνουν τα δυο μερη σαν κουμπια, ενω το αλλο εχει αυτακια περιμετρικα.

 

319.jpg

 

 

τα οποια τα κοβουμε με ενα πλαγιοκοφτη για να μπορεσουμε να φερουμε παλιο και νεο οπως πρεπει.

 

το εργοστασιακο πανω μερος με το κουμπωμα με τα "κουμπια"

 

320.jpg

 

 

και το αντιγραφο του κατω μερους, που μπορει να μην ειναι ΟΕΜ αλλα ειναι μια χαρα πλαστικο, και μαλιστα σε σωστες διαστασεις.

 

318.jpg

 

καθως εχουμε ζεστανει αρκετα το κατω μερος, με ενα κατσαβιδακι ισιο διαχωριζουμε σιγα σιγα τα δυο μερη προσεχοντας να μη χαλασουμε το δερμα.

 

οταν αυτο ανοιξει, και αφου καθαρισουμε καλα τις παλιες κολες, αφαιρουμε τα περιμετρικα αυτακια του αντιγραφου, και βαζουμε σιλικονη,(εγω εβαλα με θερμοπιστολο την μαυρη σιλικονη η οποια εχει παρα πολυ καλη προσφυση) πανω στα "κουμπια" του ΟΕΜ καπακιου.

 

στη συνεχεια πιεζουμε τα δυο μερη μεταξυ τους τοσο διαστημα μεχρι να κρυωσει η ζεστη σιλικονη, υπολογιστε κανα 3λεπτο περιπου.

 

αν ολα πανε καλα, το αποτελεσμα σας θα ειναι αυτο.

 

325.jpg

 

αν παρατηρησετε το αντιγραφο απο την κατω μερια εχει δυο τρυπουλες.

 

εγω σκεφτηκα να γεμισω απο εκει με ζεστη σιλικονη ετσι ωστε να παει οσο γινεται σε μεγαλυτερη επιφανεια, και να κολλησει ποιο γερα.

 

το αποτελεσμα ειναι αυτο.

 

 

324.jpg

 

Πιστευω οτι δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο το εργοστασιακο, απο πλευρας εμφανισης, γιατι απο εφαρμογη απλως δε καταλαβαινεις καμια διαφορα.

 

Απο την πανω οψη

 

 

322.jpg

 

αλλη μια

 

 

323.jpg

 

 

εδω να πω οτι ο κινεζος στο ebay ειχε το καπακι διαθεσιμο σε τρια χρωματα, κανενα ομως δεν ηταν σαν το χρωμα του δικου μου σαλονιου.

 

τα διαθεσιμα ειναι μαυρο, μπεζ σαν αυτο που ανοιξα, και γκρι αλλα ποιο ανοικτο απο το δικο μου.

 

Οι τιμες που μου δωσαν στην αντιπροσωπεια ηταν στα 75 ευρω για το υφασματινο, και στα 135 για το δερματινο.

 

Η τιμη που το πηρα στο ebay μαζι με τα μεταφορικα, ειναι στα....κρατιεστε;

 

20 ευρω και παραδοση σε 7 μερες.

 

Να πω ακομη οτι αν το σαλονι δεν εχει την δικια μου αποχρωση αλλα καποια απο αυτη που διαθετει ο κινεζος, δε χρειαζεται καμια επεμβαση γιατι ταιριαζει αψογα.

 

Με κοστος λοιπον στα 20 ευρω και με το να ασχοληθω περιπου μια ωρα, το αποτελεσμα ειναι παραπλησιο με το εργοστασιακο, και πλεον ειλικρινα δε με νοιαζει οσες φορες και αν ξανασπασει με τοσο που κοστιζει.

 

Κλεινοντας να πω οτι σκεφτηκα να το κολλησω με μπαμπριζοκολα, αλλα σε ενδεχομενη εκ νεου επισκευη δε θα μπορουσα να το ξανα ανοιξω, και το απεριψα.

 

Η ζεστη σιλικονη με το θερμοπιστολο αν την ξαναζεστανουμε λυνει για πλακα και μπορουμε να επεμβουμε οσες φορες θελουμε με αυτον τον τροπο και κυριως με πολυ μικρο κοστος.

 

Αν εχετε οποιαδηποτε αλλη απορια, θα χαρω ειλικρινα να βοηθησω, οπως και αν θελετε λινκ για το που μπορειτε να βρειτε το καπακι του arm rest στο ebay.

 

Να ειστε ολοι καλα!!!!!

Edited by motoexelixis
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αψογο post και τελεια δουλεια.Μια ερωτηση μονο.Πως βγηκε απο τον τεμπελη ολο το καπακι χωρις να σπασουν τα δυο πισω αυτακια να το πω.Δεν ξερω ανα καταλαβαινετε τι λεω.Βγηκε Πλαγιαστα το καπακι η ανοιξε ο τεμπελης?

Link to comment
Share on other sites

Αψογο post και τελεια δουλεια.Μια ερωτηση μονο.Πως βγηκε απο τον τεμπελη ολο το καπακι χωρις να σπασουν τα δυο πισω αυτακια να το πω.Δεν ξερω ανα καταλαβαινετε τι λεω.Βγηκε Πλαγιαστα το καπακι η ανοιξε ο τεμπελης?

 

Για να βγει το καπακι απο τον τεμπελη πιεζες τα δυο αυτα μπρατσα ταυτοχρονα προς το εσωτερικο του τεμπελη. Εχουν απο κατασκευης τους τετοια ανοχη ωστε να μπκρεις να τα βγαλεις χωρις να τα σπασεις!

 

 

Μπραβο για την παρουσιαση κ για το αποτελεσμα! Ειμαι σιγουρος πως πολλοι φιλοι θα το δοκιμασουν...

Link to comment
Share on other sites

Για να βγει το καπακι απο τον τεμπελη πιεζες τα δυο αυτα μπρατσα ταυτοχρονα προς το εσωτερικο του τεμπελη. Εχουν απο κατασκευης τους τετοια ανοχη ωστε να μπκρεις να τα βγαλεις χωρις να τα σπασεις!

 

 

Μπραβο για την παρουσιαση κ για το αποτελεσμα! Ειμαι σιγουρος πως πολλοι φιλοι θα το δοκιμασουν...

 

 

 

Και εγω θα χρειαστώ τωρα,γιατί μου εχει χαλαρώσει πολυ μπροστά το κλίψ!!!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω θα χρειαστώ τωρα,γιατί μου εχει χαλαρώσει πολυ μπροστά το κλίψ!!!

Αυτο να το προσεχεις που σου εχει χαλαρωσει το κλιψ...

Link to comment
Share on other sites

Για να βγει το καπακι απο τον τεμπελη πιεζες τα δυο αυτα μπρατσα ταυτοχρονα προς το εσωτερικο του τεμπελη. Εχουν απο κατασκευης τους τετοια ανοχη ωστε να μπκρεις να τα βγαλεις χωρις να τα σπασεις!

 

 

Μπραβο για την παρουσιαση κ για το αποτελεσμα! Ειμαι σιγουρος πως πολλοι φιλοι θα το δοκιμασουν...

:sHa_thumbgoodjob: Thanks!!

Link to comment
Share on other sites

Οντως το να βγει το καπακι του armrest ειναι πολυ ευκολο,μιας που αν πιεσουμε τα δυο μπρατσα που το συγκρατουν στη θεση τους βγαινει για πλακα.Αν θελετε μπορειτε να δοκιμασετε να πιεσετε πρωτα το ενα, και αφου ξεκουμπωσει απο τη θεση του να πιεσετε και το αλλο,εγω ετσι το εκανα και η ελαστικοτητα του ειναι τετοια που δε σπαει.

 

Παντως ειναι ενα πολυ ευκολο DIY που μας βγαζει απο πολυ κοπο και εξοδα,καλες επισκευες παιδια! :sHa_thumbsup2:

Link to comment
Share on other sites

Τοανω κομμάτι το μπεζ-δερμάτινο μου το πουλάς ;

Βασικα εμένα το αμάξι είμαι όλο μπεζ δέρμα μέσα αλλα ο τεμπέλης είναι μπεζ ύφασμα και είναι ψιλό χάλια....βρώμικος και δεν καθαρίζει καλα....

οπότε άμα ταιριάζει και είναι τόσο εύκολη η αλλαγή........

Link to comment
Share on other sites

Τοανω κομμάτι το μπεζ-δερμάτινο μου το πουλάς ;

Βασικα εμένα το αμάξι είμαι όλο μπεζ δέρμα μέσα αλλα ο τεμπέλης είναι μπεζ ύφασμα και είναι ψιλό χάλια....βρώμικος και δεν καθαρίζει καλα....

οπότε άμα ταιριάζει και είναι τόσο εύκολη η αλλαγή........

 

 

Αρχηγε, θα ειμαι ειλικρινης,μιας που δε πολυζοριζομαι να λεω αυτο που θελω, για να κρατω τους τυπους.

 

Ο χρονος μου ειναι εξαιρετικα περιορισμενος,τοσο που για να ασχοληθω λιγακι με το αμαξακι μου, χανω ωρες υπνου και οχι διασκεδασης,μιας και οι ωρες δουλειας σε προσωπικη επιχειρηση ειναι απλως παρα πολλες. Οπως αντιλαμβανεσαι δε μου μενει χρονος να βγω για ταχυδρομειο,γιατι δεν εχω ποιον να αφησω στο μαγαζι.

Φανταζομαι αρκετοι απο εμας θα το παθαινουν οποτε παμε παρακατω.

Μενω στην Αρτα,αν εχεις εδω καποιον γνωστο, φιλο,κολλητο, μπατζανακη, οτι ναναι τελος παντων, και μπορει να περασει απο μενα, οτι ωρα θελει, μιας που ειμαι στο μαγαζι ολη μερα, πολυ ευχαριστως να στο χαρισω, αφου εμενα δε μου χρειαζεται πια, αλλα εσυ θα κανεις μια χαρα τη δουλεια σου, και κυριως χωρις να μπλεξουμε με αποστολες και αλλα τετοια, αφου απο την πλευρα μου ειλικρινα δεν υπαρχει χρονος για κατι τετοιο!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ετοιμο παιδια, τζαμπα πραμα λεμε, χαιρομαι πολυ που βοηθησα.

 

 

 

My link

 

 

 

 

Υ.Γ Yannis24, οποτε μπορουν οι δικοι σου, ερχονται και το περνουν φιλε μου, θα χαρω να σε εξυπηρετησω.

Edited by motoexelixis
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.