Jump to content

Recommended Posts

Καλησπερα παιδες.Θελω να βαλω cree led h11 στα προβολακια,καμια γνωμη για να μη δωσω τσαμπα τα euro.Και κατι ακομα,ο εσωτερικος φωτισμος πρεπει να ειναι canbus ?

Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις απλα δυνατοτερο φως στα προβολακια, βαλε xenon... Αν θελεις μονο εμφανιση, βαλε αυτα (πιο λευκο φως)... Αν θελεις πραγματικα προβολακια για να βλεπεις στην ομιχλη, βαλε xenon με λαμπες 3000Κ (κιτρινες)...

Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις απλα δυνατοτερο φως στα προβολακια, βαλε xenon... Αν θελεις μονο εμφανιση, βαλε αυτα (πιο λευκο φως)... Αν θελεις πραγματικα προβολακια για να βλεπεις στην ομιχλη, βαλε xenon με λαμπες 3000Κ (κιτρινες)...

Λογικα φιλε μου πρεπει να εχουν πιο δυνατο φως απο τις κανονικες λαμπες εργοστασιου γιατι γραφουν (50w-800lumens).Δεν ξερω τι να πω,θα το ψαξω.Ευχαριστω παντως.

Link to comment
Share on other sites

Βρε οτι θα φωτιζουν παραπανω με high power led ειναι σιγουρο... Βαλαμε κατι αντιστοιχο σε ενα Corsa φιλου και παραφωτιζουν... Το θεμα ειναι οτι τα χρησιμοποιει μονο σαν daylights γιατι δεν εχουν σχεδιαστει τα κατοπτρα για τετοιες λαμπες και στραβωνουν τον απεναντι...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βρε οτι θα φωτιζουν παραπανω με high power led ειναι σιγουρο... Βαλαμε κατι αντιστοιχο σε ενα Corsa φιλου και παραφωτιζουν... Το θεμα ειναι οτι τα χρησιμοποιει μονο σαν daylights γιατι δεν εχουν σχεδιαστει τα κατοπτρα για τετοιες λαμπες και στραβωνουν τον απεναντι...

ok φιλε μου σε ευχαριστω.Οταν τα βαλω θα ενημερωσω για το αποτελεσμα.Για εσωτερικο φωτισμο θελει canbus ?

Link to comment
Share on other sites

για να μην ανοιγω νεο νημα, τι λαμπες led να βαλω στα προβολακια απο το αμαξι μου, ετσι ωστε να φωτιζουν ομως,και οχι να τα εχω διακοσμητικα; κανενα link θα βοηθουσε οσο να ναι....

Link to comment
Share on other sites

ειδικοτερα για τις λαμπιτσες τις H11 με τα 800 lumen που αναφερει το παλικαρι παραπανω, πολυ ψηνομαι...

φιλε μου δεν τις εχω δοκιασει ακομα αλλα ψηνομαι.Στο e-bay.com δες (cree h11 50w)---(cree h11 80w) αλλα θελει και resistor για να δουλεψουν σαν canbus τα οποια τα δινουν μαζι με τις λαμπες.(35 euro κομπλε).Αν βαλεις πρωτος γραψε αν κανουν δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου δεν τις εχω δοκιασει ακομα αλλα ψηνομαι.Στο e-bay.com δες (cree h11 50w)---(cree h11 80w) αλλα θελει και resistor για να δουλεψουν σαν canbus τα οποια τα δινουν μαζι με τις λαμπες.(35 euro κομπλε).Αν βαλεις πρωτος γραψε αν κανουν δουλεια.

Απο ελλαδα δες εδω  (http://www.ledmania.gr/el/led-gr-gr-2/h11-50watt-cree-led.html)

Link to comment
Share on other sites

τελικα παραγγειλα αυτες H111412685 H1112W 650lm 6500K White Light Car Foglight Bulb - Black + Silver + Red (DC 12~24V) 
Item# 192791

 

ελπιζω να δουλευουν χωρις σφαλμα, και να φωτιζουν καλα. Θα δουμε, και θα ενημερωσω....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

επανερχομαι στο θεμα,μιας που τοποθετησα τις λαμπες στα προβολακια,και ενω εχουν καταπληκτικο φωτισμο,οποια απογοητευση βγαζουν σφαλμα.

 

Παραγγειλα τα cancelers αλλα επειδη εχω ακουσει οτι και με αυτα τοποθετημενα παιζει παλι να εχω σφαλματα,μηπως γνωριζει καποιος τι ακριβως να αλλαξω στην κωδικοποιηση,ωστε να υσηχασω απο αυτο το θεμα;

 

Και αλλη μια ερωτηση,αν περιαξουμε την κωδικοποιηση,και δεν εμφανιζει την πηροφορια για καμενη λαμπα, δε θα το κανει μονο για τις λαμπες απο τα προβολακια,η γενικοτερα για ολες τις λαμπες του αυτοκινητου;

Link to comment
Share on other sites

Στα Β6-Β7 δεν γινεται να απενεργοποιησεις την ψυχρη διαγνωση για τις καμμενες λαμπες... Κατ'εξαιρεση ειναι εφικτο για τα Β7 DTM αλλα μονο για τους συγκεκριμμενους εγκεφαλους ανεσης... Κι εγω που εχω συνδεμενα τα led drl, τα εχω με cancellers αν και δεν ειναι στανταρ οτι θα δουλευουν για παντα μιας και αυτα τα παιζουν καποια στιγμη... Στα δικα μου το ενα απο τα δυο, μια βγαζει σφαλμα και μια οχι...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

επανερχομαι στο θεμα,μιας που τοποθετησα τις λαμπες στα προβολακια,και ενω εχουν καταπληκτικο φωτισμο,οποια απογοητευση βγαζουν σφαλμα.

 

Παραγγειλα τα cancelers αλλα επειδη εχω ακουσει οτι και με αυτα τοποθετημενα παιζει παλι να εχω σφαλματα,μηπως γνωριζει καποιος τι ακριβως να αλλαξω στην κωδικοποιηση,ωστε να υσηχασω απο αυτο το θεμα;

 

Και αλλη μια ερωτηση,αν περιαξουμε την κωδικοποιηση,και δεν εμφανιζει την πηροφορια για καμενη λαμπα, δε θα το κανει μονο για τις λαμπες απο τα προβολακια,η γενικοτερα για ολες τις λαμπες του αυτοκινητου;

Φιλε μου τελικα το φως που βγαζει ειναι καλο ?Ειναι πιο δυνατο απο τα μαμα ?Για να παρω κι εγω.

Link to comment
Share on other sites

Eίναι θέμα του εγκεφάλου άνεσης. Εμένα στο δικό μου υποστηρίζει τη λειτουργία τη συγκεκριμένη.

 

Δημητρη τι κωδικο εγκεφαλου ανεσης εχεις; Ξερεις αν ειναι εναλλαξιμοι μεταξυ tfsi-20vt;

Link to comment
Share on other sites

8E0907279N. Δεν ξέρω αν είναι εναλλάξιμοι κοίτα τον κωδικό από το δικό σου, αν είναι στα πρώτα στοιχεία ίδιος και αλλάζει το τελευταίο γράμμα, τότε το πιθανότερο να ταιριάζει. Αυτό μπορείς να το δεις και από το ΕΤΚΑ βέβαια.

 

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Φιλε μου τελικα το φως που βγαζει ειναι καλο ?Ειναι πιο δυνατο απο τα μαμα ?Για να παρω κι εγω.

Επανερχομαι στο θεμα εστω και ετεροχρονισμενα, για να απαντησω στο φιλο ποιο πανω.

 

 

Το φως μπορω να πω οτι ειναι αψογο,επειδη ποιο πριν ειχα βαλει ενα κιτ H.I.D στα προβολακια, αναρωτιομουν για το κατα ποσο θα με απογοητευσει η μεγαλη κατα τη γνωμη, μου διαφορα αποδοσης (προς τα κατω) που θα εβλεπα με τα led. 

 

Καμια σχεση ομως, τα προβολακια παιζουν σαν να εχουν H.I.D απλως θελουν να τοποθετησεις και τις αντιστασεις ετσι ωστε να μη βλεπει χαμηλοτερο φορτιο ο εγκεφαλος ανεσης, και πεταει σφαλμα. Τοποθετωντας τις αντιστασεις τα αφησα αναμενα για περιπου μια ωρα και δεν εμφανισαν κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.