Jump to content

Cruise control


Recommended Posts

Απλά ρώτησα, επειδή μερικές φορές ακόμη και από diesel αν πάρεις για να το φορέσεις σε βενζίνη, ή από αριστεροτίμονο σε δεξιοτίμονο λογικά δεν θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα,  εκτός αν πχ πάρεις καντράν από diesel που έχει διαφορετικό εύρος στροφών ή για παράδειγμα αν πάρεις χειριστήρια κλιματισμού από δεξιοτίμονο που έχουν διαφορετικές κούρμπες από τα δικά μας.

 

Όλα αυτά όμως έχουν διαφορετικούς κωδικούς (parts numbers) για δεξιά/αριστερά ή βενζίνη/πετρέλαιο. Συνεπώς αν έχει σωστούς κωδικούς, λογικά δεν θα αντιμετωπίσει πρόβλημα...

 

Φιλολογική κουβέντα ανοίξαμε τώρα, αλλά οκ!!!

 

Κατά τα άλλα ακριβώς όπως τα λες. Είτε πειραματίζεσαι και σου στοιχίζει αρκετά πιο φτηνά, με τον κίνδυνο πάντα να μην ταιριάζει κάποιο part από αυτά που έχεις πάρει, είτε ακολουθείς τον "safe" δρόμο της αντιπροσωπείας, πληρώνεις ακριβότερα, αλλά έχεις κάποιον να βρίσεις και να ζητήσεις τα σωστά parts σε ππερίπτωση λάθους!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν τους ρώτησες για εγκέφαλο άνεσης καλά σου είπαν.

 

Αν ο εγκέφαλος του τιμονιού δεν υποστηρίζει cc θες αυτό.

 

5Q0953549A-506.jpg

 

 

 

Αν υποστηρίζει θες αυτό

$_57.JPG

 

Οι μοχλοί μόνοι τους πάντως είναι φαρμακείο.

Αύριο μεθαύριο θα πάρω τηλ...Ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια!!!
Link to comment
Share on other sites

Απ'όσο κατάλαβα από τους κωδικούς που σου έδωσαν σου πρότειναν να πάρεις μόνο το σύστημα της δεύτερης φωτογραφίας χωρις την καλωδιοταινία της πρώτης.

Κοίτα λίγο εδώ τα ανταλλακτικά http://vagpart.com/audi/audi-a3-s3-sportback-qu-a3-eu-2013-8v-d-000-001-95350-steering-col-combi-switch/#p-aud-8v0953502c

 

Αν εχεις vagcom και μπορείς να δεις τον κωδικό εγκεφάλου τιμονιού που φοράς ήδη πάνω θα μπορούσαμε να σου πούμε περισσότερα πράγματα. Εναλλακτικά και ελλείψει vagcom θα μπορούσες να ρωτήσεις με τον αριθμό πλαισίου σου για τη version του εγκεφάλου που φοράς και να ψάξουμε εαν υποστηρίζει multifunction, cc, και απλά δεν είναι περασμένα πάνω στο αυτοκίνητο ή αν έχεις κάποιο "φτωχό" εγκέφαλο που χρειάζεται αλλαγή για να παίξουν όλα...

 

Αυτό στην περίπτωση που θες να ασχοληθείς μόνος σου. Σε περίπτωση που θες να πληρώσεις αντιπροσωπεία, τότε τους πετάς το μπαλάκι και το μόνο που απαιτείς είναι να δουλέψει :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απλά ρώτησα, επειδή μερικές φορές ακόμη και από diesel αν πάρεις για να το φορέσεις σε βενζίνη, ή από αριστεροτίμονο σε δεξιοτίμονο λογικά δεν θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα,  εκτός αν πχ πάρεις καντράν από diesel που έχει διαφορετικό εύρος στροφών ή για παράδειγμα αν πάρεις χειριστήρια κλιματισμού από δεξιοτίμονο που έχουν διαφορετικές κούρμπες από τα δικά μας.

 

Όλα αυτά όμως έχουν διαφορετικούς κωδικούς (parts numbers) για δεξιά/αριστερά ή βενζίνη/πετρέλαιο. Συνεπώς αν έχει σωστούς κωδικούς, λογικά δεν θα αντιμετωπίσει πρόβλημα...

 

Φιλολογική κουβέντα ανοίξαμε τώρα, αλλά οκ!!!

 

Κατά τα άλλα ακριβώς όπως τα λες. Είτε πειραματίζεσαι και σου στοιχίζει αρκετά πιο φτηνά, με τον κίνδυνο πάντα να μην ταιριάζει κάποιο part από αυτά που έχεις πάρει, είτε ακολουθείς τον "safe" δρόμο της αντιπροσωπείας, πληρώνεις ακριβότερα, αλλά έχεις κάποιον να βρίσεις και να ζητήσεις τα σωστά parts σε ππερίπτωση λάθους!!

Τα parts και τα extra που μπορείς να βάλεις είναι πάρα πολλά, άρα και το μπέρδεμα μεγάλο.

Αριστερό-δεξί ποιό πολύ θέμα καλούπι είναι, αν κουμπώνει κάτι δεν νομίζω να έχει error.

Πολλοί αν πηγαίναμε αντιπροσωπεία θα ήταν πολλά τα λεφτά :sSc_eek:

Εξαρτάτε και πόσο  χρόνο- όρεξη έχεις να παίξεις με το αμάξι σου, εννοείται πως πάρα πολλοί πάνε αντιπροσωπεία για να βάλουν extra tire pressure.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αύριο μεθαύριο θα πάρω τηλ...Ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια!!!

Τίποτα

Αν αλλάξεις τελικά εγκέφαλο καλύτερα να διευκρινίσεις να υποστηρίζει και χειριστήρια στο τιμόνι, δεν ξέρω αν υπάρχει σκέτο αλλά ικανούς τους εχω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τίποτα

Αν αλλάξεις τελικά εγκέφαλο καλύτερα να διευκρινίσεις να υποστηρίζει και χειριστήρια στο τιμόνι, δεν ξέρω αν υπάρχει σκέτο αλλά ικανούς τους εχω.

Για τα χειριστήρια στο τιμόνι, πονεμένη ιστορία....Έχω έχω ψάξει πολύ, Δεν υπάρχει ακόμη τρόπος να προστεθεί, η audi Δεν έχει κιτ ή τρόπο..Και όσοι προσπάθησαν κόλλησαν στον προγραμματισμό!!! (Όταν έγινε η παραγγελία του αυτοκινήτου το budget ήταν συγκεκριμένο)
Link to comment
Share on other sites

Απ τη στιγμή που υπάρχει στο μοντέλο μου φαίνεται δύσκολο να μην γίνεται.

Μπορεί να χρειάζεσαι αυτό

http://www.navistore.it/shop/0401-can-gateway-kit-audi-vw/2125-gateway-high-vw-golf-7.html

 

Αν κάνεις ένα scan  με vag θα μάθεις τι μπορούν να υποστηρίξουν οι εγκέφαλοι σου.

Link to comment
Share on other sites

Για τα χειριστήρια στο τιμόνι, πονεμένη ιστορία....Έχω έχω ψάξει πολύ, Δεν υπάρχει ακόμη τρόπος να προστεθεί, η audi Δεν έχει κιτ ή τρόπο..Και όσοι προσπάθησαν κόλλησαν στον προγραμματισμό!!! (Όταν έγινε η παραγγελία του αυτοκινήτου το budget ήταν συγκεκριμένο)

 

Μπαίνουν 100%, μην ακούς τι σου λένε στην αντιπροσωπεία. Αρκεί να το υποστηρίζει ο εγκέφαλος που βρίσκεται στο αυτοκίνητο (ή αυτόν που θα αντικαταστήσεις), όπως σου λένε παραπάνω τα παιδιά και έχεις το slip ring με τις πολλές ακίδες.

 

 

Δημήτρης

Edited by Dimitris_Kon
Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι ειναι 8V το αμαξι οποτε θα ειμαι λιγο επιφυλακτικος γιατι δεν το εχω ψαξει το αμαξι αυτο.

 

Γενικα οταν εκανα εγω τις αλλαγες βρηκα οτι η καλυτερη λυση σε τετοια θεματα ηταν να κανω ερευνα μονος στο ιντερνετ και ελεγχο στο αμαξι μου με Vcds. Μετα επαιρνα τα κομματια, και οτι δεν μπορουσα να βαλω μονος το πηγαινα στο συνεργειο και τους ελεγα τι να κανουν ακριβως. Στο τελος πληρωνα πχ 50€ εργατικα και ολοι ημασταν ευχαριστημενοι :)

 

 

Να θυμαστε οτι ολα γινονται και σιγουρα καποιος θα το εχει κανει πριν απο εσας και θα το εχει ανεβασει στο νετ!

Edited by mogolfiero
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Απ τη στιγμή που υπάρχει στο μοντέλο μου φαίνεται δύσκολο να μην γίνεται.

Μπορεί να χρειάζεσαι αυτό

http://www.navistore.it/shop/0401-can-gateway-kit-audi-vw/2125-gateway-high-vw-golf-7.html

 

Αν κάνεις ένα scan  με vag θα μάθεις τι μπορούν να υποστηρίξουν οι εγκέφαλοι σου.

Ο εγκεφαλος του τιμονιου μου ειναι αυτος 5Q0953549 C. Μπορει να τσεκαρει καποιος αν μπαινει cruise control? Απο το δικο μου ψαξιμο, νομιζω υποστηριζει cc και οχι mfsw.

Παντως και σε ξενα φορουμ που το εψαξα, και με ενα παιδι απο το foroum εδω (Χρηστο) οσοι προσπαθησαν ειτε σε Α3 ειτε σε Golf να βαλουν τιμονι κολλησαν στην κωδικοποιηση.

Edited by Marklio
Link to comment
Share on other sites

Ο εγκεφαλος του τιμονιου μου ειναι αυτος 5Q0953549 C. Μπορει να τσεκαρει καποιος αν μπαινει cruise control? Απο το δικο μου ψαξιμο, νομιζω υποστηριζει cc και οχι mfsw.

Παντως και σε ξενα φορουμ που το εψαξα, και με ενα παιδι απο το foroum εδω (Χρηστο) οσοι προσπαθησαν ειτε σε Α3 ειτε σε Golf να βαλουν τιμονι κολλησαν στην κωδικοποιηση.

Λίγο που το έψαξα πρέπει να υποστηρίζει και τα δυο ο εγκέφαλος του τιμονιού σου.

 

Εδώ είναι η καλωδίωση για το MFL

http://www.kufatec.nl/shop/nl/audi/a3/a3-8v/cable-set-multifunction-steering-wheel-audi-a3-8v

 

Αναφέρει ότι πρέπει να έχεις Gateway High που λογικά είναι αυτό σε περίπτωση που δεν το έχεις

http://www.ebay.co.uk/itm/Org-VW-Golf-7-Audi-A3-8V-Gateway-Steuergerat-High-5Q0907530M-interface-data-bus-/221924589005

 

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος περιορισμός με vag στο δικό σου μοντέλο.

Σίγουρα θέλει πολύ ψάξιμο, όλες οι πληροφορίες είναι με επιφύλαξη.

Link to comment
Share on other sites

 

Παντως και σε ξενα φορουμ που το εψαξα, και με ενα παιδι απο το foroum εδω (Χρηστο) οσοι προσπαθησαν ειτε σε Α3 ειτε σε Golf να βαλουν τιμονι κολλησαν στην κωδικοποιηση.

Μάλλον είναι όπως τα λες :(

Προσπαθεί να ακυρώσει εντελώς το retrofit η audi στα νέα μοντέλα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

λοιπον...εν αναμονη του ανταλλακτικου πηρα τηλ την αντιπροσωπια(3 καταστηματα) και ρωτησα εργατικα για τα περαστικα του cruise και της κωδικοποιησης: 160 ολα μαζι, σκετη κωδικοποιηση 35 ευρω! ειναι με τα καλα τους???????????????????????????? ποσο δυσκολο ειναι να το περασω μονος μου??? διαβαζω λιγο το elsawin τωρα και το ψαχνω!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία πάνω κάτω είναι ίδια σε B8 και σε 8P, αν περάσεις από τα αντίστοιχα topics θα δεις την διαδικασία πολύ αναλυτικά, κάποιος που ξέρει να κρατάει κατσαβίδι πιστεύω ότι το κάνει μόνος του σχετικά εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

πιστευω το εχω με το μαστορεμα...θα προσπαθησω να φτιαξω και ενα diy. λιγο που τσεκαρα το eksawin βαλε βγαλε ειναι

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Με τον αεροσακο τι παίζει; βγαίνει εύκολα;

Είναι εύκολο ναι.

Αποσύνδεσε μπαταρία, πάτησε φρένο να αδειάσουν τα κυκλώματα μην γίνει καμία στραβή.

 

http://forum.audisportsclub.gr/index.php/topic/7413-diy-audi-cruise-control-for-a3-8p-3door-and-sportback/

Edited by konan
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπον, το ανταλλακτικο ηρθε. Η εγκατασταση εγινε στο σπιτι. Η κωδικοποιηση μολις σημερα στην αντιπροσωπεια(30 ευρω)! Οποιος θελει να το προσπαθησει ας μου στειλει pm να του στειλω τις οδηγιες απο το "elkawin"

Θελει πολυ προσοχη με τον αεροσακο και πολυ ζορι να βγει παραλληλα! Ευκολο γενικοτερα!

p.s. δεν ξερω τι παιζει με πνευματικα δικαιωματα στο "elkawin" για αυτο δεν ανεβαζω κατευθειαν το pdf με τις οδηγιες

Edited by Marklio
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.