Jump to content

πόσο λάδι καίει το δικό σου audi a4 1.8tfsi b8?  

58 members have voted

  1. 1. πόσο λάδι καίει το δικό σου audi a4 1.8tfsi b8?

    • καθόλου
    • 100ml per 1000km
    • 200ml per 1000km
    • 300ml per 1000km
    • 500ml per 1000km


Recommended Posts

Δεν έχει φάει στουκα, είναι σίγουρο, το μόνο σημείο που έχει βαφτεί είναι το ένα φτερό, σε όλα τα σημεία έχει εργοστασιακό πάχος το χρώμα.

Θα μιλήσω αύριο με την hertz και ελπίζω να μου δώσουν πληροφορίες.

 

Από την μέρα που το πήρα έχω τραβήξει τα πάθη του χριστού, δεν υπάρχει περίπτωση να τρέχω σαν μπιπ και σε δικηγόρους.

Τα λεφτά μου πίσω στο ακέραιο αλλιώς μπιπ για να ηρεμήσω.

 

Τιμόνι βαρύ, σαζμαν δυσκοίλιο.... δεν νομίζω ότι είναι ετσι τα audi

........................................

 

Σε ενοικιαζόμενο για πλάκα μαζεύονται τα 300 Χρήστο και λίγα λέω.

Ο μηχανικός που έβαλα τα λάδια,  μου είπε ότι σίγουρα έχει  πάρα πάνω, ταλαιπωρημένα ψαλιδιά και λεβγες ταχύτητας φαγωμένος.

 

 

Ξέχασα να πω ότι ο δείκτης λαδιού έχει πέσει στην μέση με 650χλμ. Καίει τον κώλο του και ας είναι κομπογιαννίτικος ο τρόπος που τα μετράω.

Edited by kantemakos
Link to comment
Share on other sites

Το έχω κουράσει πολύ και έχω κουράσει και το club.
Αύριο θα ζητήσω να το πάρουν πίσω.
Δεν αγόρασα το αμάξι που μου είπαν ότι θα αγοράσω, με εξαπάτησαν.
Το αμάξι είναι με σοβαρή βλάβη στον κινητήρα και τους του είπα από την πρώτη εβδομάδα, σε λίγο καιρό θα αρχίσει να σκορπαει και δεν θα μαζεύετε.
Αν δεν το πάρουν οκ την πάτησα.
 

Edited by kantemakos
Link to comment
Share on other sites

Πριν τη hertz περνά απο το συνεργείο.

Κάθε αυτοκίνητο που μπαίνει σε συνεργείο ακομη και αν επισκευάζεται δωρεάν, πρέπει να γράφεται σε βιβλίο εισερχομενων.

Περνά και ρωτά τι παιζει και κυρίως ΖΗΤΑ τις εγγραφές του αυτοκινήτου σου καθώς και τις επισκευές που έχουν γινει στις επισκέψεις αυτές.

Εάν αρνηθεί πες οτι αν δεν συνεργαστεί θα κανείς επώνυμη καταγγελία στο ΣΔΟΕ. Αυτό σημαίνει 4 παραβάσεις, 1000-1200€ πρόστιμο και μαλλον κατω τα βιβλία.

Αν σου πει οτι δεν υπάρχουν επειδη το αυτοκίνητο δεν εχει παει ποτέ εκει, τοτε ζητά υπεύθυνη δήλωση και κινήσουν εναντίον του μαντρά επειδη σε παραπλανήσε παρουσιάζοντας σου αλλοιωμένο ιστορικό.

Αν σου δώσει report εργασιών οκ, πήγαινε στη hertz και παίξε όπως θες. Συνηθως παντως οι μεγάλες εταιρείες όπως η hertz, ο Σφακιανακης, η Avis δεν μπαίνουν στη διαδικασία να πειράξουν κοντέρ.

Αν εχει γινει λαμογιά θα εχει γινει απο μαντρά.

Link to comment
Share on other sites

Κάποια post που έβγαιναν εκτός των κανονισμών του forum έγιναν edit, δεν ξέρω αν ξέχασα κάτι.

Συγνώμη MODS που σας έφερα σε δύσκολο θέση

Συγνώμη και σε όλο το asc που ξέφυγα.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Τα leasing τα κανουν σερβίς μονές τους οι εταιρείες (hertz & Avis). Αν ηταν λιζινγκ να υπολογιζεις 40000 χλμ ανα έτος γιατί τόσο έχει στη σύμβαση κ αν το υπερβεις έχει πρόστιμο.

 

Η επιστροφη είναι μονόδρομος με τόσο που καίει θα θέλει πιστονια...κ πολλά αλλά...

 

Καλη τύχη.

 

Αγγελος.

Link to comment
Share on other sites

Πριν τη hertz περνά απο το συνεργείο.

 

Από ποιο συνεργείο?

 

Δεν έχω κουράγιο να ασχοληθώ άλλο.

Αν δώσει κάποιες πληροφορίες πάρα πάνω τηλεφωνικά η hertz έχει καλός

Link to comment
Share on other sites

Από ποιο συνεργείο?

 

Δεν έχω κουράγιο να ασχοληθώ άλλο.

Αν δώσει κάποιες πληροφορίες πάρα πάνω τηλεφωνικά η hertz έχει καλός

Σε αυτό που γραφει πανω το βιβλίο service

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό που γραφει πανω το βιβλίο service

Δεν είναι εφικτό.

 

Θα σας στείλω αύριο φώτο από το fake book

Link to comment
Share on other sites

φιλε μην το βαζεις κατω.ειχα αναλογη περιπτωση με μαντρα απο την Αθηνα που μου πουλησε μικρο αυτοκινητο το οποιο απο 230000 χλμ εγραφε 72000 ηταν απο εταιρεια με ενοικιαζομενα.το αυτοκινητο ειχε τα μαυρα του τα χαλια μηχανικα.ολα αυτα τα ανακαλυπτω στις 20 μερες γιατι οι μαγκες δεν του εβαλαν λαδι και αναψε ενδειξη.μετα απο ταλαιπωρια 1 μηνα και κατι πηρα τα λεφτα μου πισω συν ψυχικη οδυνη.ηθελα να του κανω και αλλα πολλα αλλα σταματησα( μου ελεγε πως εχει οικογενεια ).  μην νομιζεις οτι επειδη ειναι η hertz θα την γλυτωσει το γυρισμα χλμ ειναι αδικημα και παρανομο.ΑΠΑΙΤΗΣΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΣΟΥ ΠΙΣΩ.ποσο καιρο εχεις το αμαξι;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εγώ στην θέση σου,θα το ξαναπώ και ας γίνω κουραστικός,σίγουρα θα είμαι λιγότερο κουραστικός απο την κούραση

που περνάς με όλα αυτά.Συμβουλέψου έναν δικηγόρο,απο το να χάσεις την υγεία σου και κάποια αρκετά

χρήματα,παρέδωσε την όλη υπόθεση και άσε να λειτουργήσει ο δικηγόρος για σένα.

 

Με τσαμπουκάδες,απειλές κ.α. γνωρίζοντας πως έχεις δίκιο,στο τέλος θα το χάσεις και αυτό με τέτοιους τρόπους.

 

Φιλικά η άποψη μου.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Με ποιο τρόπο βρήκες το δίκιο σου?

Ούτε μήνα δεν το έχω, σε 10 μέρες ανακάλυψα το πρόβλημα.

Δεν το αγόρασα από την hertz, μαντρα το αγόρασε και γω από μαντρα.

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώ εδώ και καιρό την συζήτηση και μπορώ να πω ότι απογοητεύτηκα πολύ από το τι μπορεί να βρει κάποιος σε εμπόρους.

Είναι αλήθεια ότι την κατανάλωση λαδιού δεν μπορείς όντως να την ελέγξεις όταν αγοράζεις μεταχειρισμένο. Έτσι μου μπήκαν κι εμένα ψύλλοι στα αυτιά μέχρι που κοιτάζω κι εγώ το δικό μου συχνά. Επειδή βρέθηκα στην αντιπροσωπεία σήμερα, ρώτησα τι γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις.

Μου είπαν εφόσον κάποιος έχει πρόβλημα με την κατανάλωση λαδιού, κάνει το service στην αντιπροσωπεία και σημειώνει τα χιλιόμετρα που έχει. Στη συνέχεια δεν συμπληρώνει λάδι, και μόλις ανάψει η ένδειξη συμπληρώστε λάδι σημειώνει ξανά τα χιλιόμετρα. (Εξάλλου αυτά ειπώθηκαν και παραπάνω). Πηγαίνει το car αντιπροσωπεία και συγκρίνουν τα χιλιόμετρα, οπότε αν υπάρχει πρόβλημα στέλνουν τα στοιχεία Γερμανία - εφόσον το αμάξι είναι ελληνικό και όχι εισαγωγής. 

Τους ρώτησα έχει γίνει σε άλλα αυτοκίνητα στη Λάρισα;

Ήδη σε δυο, τα οποία τα χρεώθηκε η audi Γερμανίας και ένα ακόμη που είναι τώρα σε έλεγχο.

Link to comment
Share on other sites

Πολλα "αν" για μεταχειρισμενο αμαξι.

Γιατι ΑΝ τα εκανε ολα αυτα ο προηγούμενος ιδιοητητης, γιατι το εδωσε και δεν το εφτιαξε τσαμπα;

Δυστυχως η καταναλωση λαδιου μπάζει πολυ "νερο". Ποσο μαλλον ΟΤΑΝ εμπλέκονται περαν του ενος ιδιοκτήτες.

Edited by Kavouras
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Και ιδιαιτερα αν υπαρχει η πιθανότητα ο προηγούμενος "κανονικός" ιδιοκτήτης (με το κανονικός εννοώ οχι η μάντρα) ειναι leasing η ακομη χειρότερο ενοικιαζόμενο...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Με ποιο τρόπο βρήκες το δίκιο σου?

Ούτε μήνα δεν το έχω, σε 10 μέρες ανακάλυψα το πρόβλημα.

Δεν το αγόρασα από την hertz, μαντρα το αγόρασε και γω από μαντρα.

δικηγορο εβαλα και του εφυγε ο πατος του απατεωνα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

δικηγορο εβαλα και του εφυγε ο πατος του απατεωνα.

τι σου στοίχισε ο δικηγόρος και τα δικαστικά βρε Τάκη για να υπάρχει ένα μέτρο σύγκρισης ???

Link to comment
Share on other sites

τι σου στοίχισε ο δικηγόρος και τα δικαστικά βρε Τάκη για να υπάρχει ένα μέτρο σύγκρισης ???

Αναλογα με το τι θα του ζητήσεις να κανει, το κοστος αλλαζει.

 

Αλλο να κανει ενα τηλεφωνο, αλλο να κανει εξώδικο, αλλο να ελενξει αν η Εταιρια εχει λεφτα ή κεφάλαιο για να πατησεις πανω σε αυτο και να ξερεις οτι θα πληρωθείς στο τελος αν το τραβηξεις, αλλο να συντάξει μήνυση κοκ.

 

Η νομική οδός εχει καποια συγκεκριμενα βήματα ωστε να εισαι εσυ διασφαλισμένος και να μην υπαρχουν ενστάσεις απο την αλλη πλευρα.

 

Στην τελικη, μια επισκεψη στον δικηγορο θα παει (οπου αντε να δωσει 50€ - καποιοι δεν παιρνουν και τιποτα).

 

Δεν ξερω ποσο πιο απλα να το γραψω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αναλογα με το τι θα του ζητήσεις να κανει, το κοστος αλλαζει.

 

Αλλο να κανει ενα τηλεφωνο, αλλο να κανει εξώδικο, αλλο να ελενξει αν η Εταιρια εχει λεφτα ή κεφάλαιο για να πατησεις πανω σε αυτο και να ξερεις οτι θα πληρωθείς στο τελος αν το τραβηξεις, αλλο να συντάξει μήνυση κοκ.

 

Η νομική οδός εχει καποια συγκεκριμενα βήματα ωστε να εισαι εσυ διασφαλισμένος και να μην υπαρχουν ενστάσεις απο την αλλη πλευρα.

 

Στην τελικη, μια επισκεψη στον δικηγορο θα παει (οπου αντε να δωσει 50€ - καποιοι δεν παιρνουν και τιποτα).

 

Δεν ξερω ποσο πιο απλα να το γραψω.

kavoura συμφωνώ με αυτά που γράφεις και τα γνωρίζω πάνω κάτω. Επειδή όμως ο Τάκης είχε συγκεκριμένη περίπτωση μπορεί να μας πει σε αυτόν πόσο βγήκε..

Επίσης μπορεί να μας πει λεπτομέρειες για όλα αυτά που έχει κάνει ο δικηγόρος (πχ τηλέφωνο, εξώδικα, μηνύσεις εξωδικαστικους συμβιβασμούς κ.λ.π.)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που επιμένω, αλλά και πάλι πάει με το πόσα χρεώνει ο κάθε δικηγόρος, όπως αντίστοιχα χρεώνει και ο εκάστοτε μηχανικός.

Και φυσικά "ό,τι πληρώνεις, παίρνεις". (όσο πιο ακριβός -μέχρι ενός σημείου- είναι ο δικηγόρος, τόσο πιο σοβαρά θα πάρει την υπόθεση και θα ασχοληθεί).

 

Συν του ότι άλλο οι τιμές επαρχίας και άλλο οι τιμές στις πόλεις. ;) (ίσως σε αυτό να φταίει και το κόστος ζωής, η εμπειρία που έχει ο εκάστοτε δικηγόρος κτλ-κτλ).

 

Κατά τη γνώμη μου βέβαια όλα τα παραπάνω...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αναλογα με το τι θα του ζητήσεις να κανει, το κοστος αλλαζει.

 

Αλλο να κανει ενα τηλεφωνο, αλλο να κανει εξώδικο, αλλο να ελενξει αν η Εταιρια εχει λεφτα ή κεφάλαιο για να πατησεις πανω σε αυτο και να ξερεις οτι θα πληρωθείς στο τελος αν το τραβηξεις, αλλο να συντάξει μήνυση κοκ.

 

Η νομική οδός εχει καποια συγκεκριμενα βήματα ωστε να εισαι εσυ διασφαλισμένος και να μην υπαρχουν ενστάσεις απο την αλλη πλευρα.

 

Στην τελικη, μια επισκεψη στον δικηγορο θα παει (οπου αντε να δωσει 50€ - καποιοι δεν παιρνουν και τιποτα).

 

Δεν ξερω ποσο πιο απλα να το γραψω.

 

 

Συγνώμη που επιμένω, αλλά και πάλι πάει με το πόσα χρεώνει ο κάθε δικηγόρος, όπως αντίστοιχα χρεώνει και ο εκάστοτε μηχανικός.

Και φυσικά "ό,τι πληρώνεις, παίρνεις". (όσο πιο ακριβός -μέχρι ενός σημείου- είναι ο δικηγόρος, τόσο πιο σοβαρά θα πάρει την υπόθεση και θα ασχοληθεί).

 

Συν του ότι άλλο οι τιμές επαρχίας και άλλο οι τιμές στις πόλεις. ;) (ίσως σε αυτό να φταίει και το κόστος ζωής, η εμπειρία που έχει ο εκάστοτε δικηγόρος κτλ-κτλ).

 

Κατά τη γνώμη μου βέβαια όλα τα παραπάνω...

 

Σαν να κάνεις πολύ παρέα με δικηγόρο μου φαίνεται......  :whistling:

 

 

:P  

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Σαν να κάνεις πολύ παρέα με δικηγόρο μου φαίνεται......  :whistling:

 

 

:P  

Ο καθένας εκεί που χρειάζεται Θοδωρή! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.