Jump to content

πόσο λάδι καίει το δικό σου audi a4 1.8tfsi b8?  

58 members have voted

  1. 1. πόσο λάδι καίει το δικό σου audi a4 1.8tfsi b8?

    • καθόλου
    • 100ml per 1000km
    • 200ml per 1000km
    • 300ml per 1000km
    • 500ml per 1000km


Recommended Posts

Πάντως εγώ πιστεύω ότι δεν χρειάζεται να ανησυχείς,έχει γίνει και σε άλλα αυτοκίνητα αυτή η επισκευή χωρίς προβλήματα.

Άλλωστε μετά την επισκευή έχεις 2 χρόνια εγγύηση οπότε θα αναλάβουν όλο το κόστος,από την άλλη μεριά βέβαια δεν θέλω να φαντάζομαι την απογοήτευση..

Πάντως δεν θα έχεις πρόβλημα.Πίεσε για τα χρήματα, όπως και καλα έκανες,ότι κερδίσεις καλό ειναι.

Περιμένω νέα σου.

Συμφωνω απολύτως.

Την έκανα κι εγώ πριν απο 6 περιπου μήνες, μου άλλαξαν όλα τα "σωθικά" του κινητήρα και ακομη περισσότερα, λύθηκε οποιοδήποτε προβλημα κατανάλωσης και εχω αλλα δυο χρόνια εγγύηση!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολύτως.

Την έκανα κι εγώ πριν απο 6 περιπου μήνες, μου άλλαξαν όλα τα "σωθικά" του κινητήρα κιαι ακομη περισσότερα, λύθηκε οποιοδήποτε προβλημα κατανάλωσης και εχω αλλα δυο χρόνια εγγύηση!!

Γιαννη ποσο σου εκαιγε και εκανες επισκευη?

Ποιος πληρωσε τα σπασμενα?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολύτως.

Την έκανα κι εγώ πριν απο 6 περιπου μήνες, μου άλλαξαν όλα τα "σωθικά" του κινητήρα και ακομη περισσότερα, λύθηκε οποιοδήποτε προβλημα κατανάλωσης και εχω αλλα δυο χρόνια εγγύηση!!

Ianos αν σου είναι εύκολο δώσε μας κάποιες λεπτομέρειες : Πόσο έκαιγε, αν έκαιγε από την αρχή, στα πόσα χιλιόμετρα. έκανες επισκευή, τί σου άλλαξαν ("και ακομη περισσότερα"), πόσο στοίχισε, ποιά ήταν η δική σου συμμετοχή, κ.λ.π.

Ελπίζω αυτό το topic να δώσει πληροφορίες σε όλους τους ομοιοπαθείς για να ξέρουν πως θα το αντιμετωπίσουν άμεσα.

Δημήτρης

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να το κάνεις χωρίς δευτερη σκέψη.Το εχουν κάνει σε Q5 συναδέλφου και εχει κάνει άλλα 60000χμ απο τότε...Κανένα πρ'οβλημα και δε καίει σταγόνα λάδι πλέον.

Αυτον βεβαια τον πίεσα να το πάει οσο ήταν εγγύηση και δε πλήρωσε τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Υπήρχαν περιπτωςεις που σε ταξίδι 1500χλμ εθνική δεν έκαιγε σταγόνα.

Υπηρχαν περιπτωςεις που έκαιγε αρκετά με αποκορύφωμα μια φορά που μετα απο 3.000-3.500 χλμ απο το service μου άναψε λαμπάκι λαδιού. Μαζι και τα δικά μου λαμπάκια. Οποτε άρχισα να ζητάω μετ επιτασεως λυση.

Κάναμε το πρωτο στάδιο μέτρησης, μου είπαν να πάω μετα απο 1000 χλμ, δεν τα κατάφερα έγκαιρα ετσι το ακυρώσαμε. Τελικα κατάφερα ένα χρόνο αργότερα να το κάνουμε ολοκληρωμένο. Εκτός εγγύησης πλέον αλλα επειδη είχαν καταγεγραμμένα επανειλημμένα παράπονα οταν ημουν εντός και επειδη ημουν σταθερός πελάτης του συνεργείου καλύφθηκε απο την εγγύηση καλής θέλησης στο μέγιστο βαθμό.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει το δικο μου καιει ελαχιστα σε σχεση μαυτο που περιγραφεις.Δεν νομιζω οτι θα κινηγησω επισκευη.

Ρε συ...εδω καινε τα ατμοσφαιρικά τα δικα μας δε θα καψουν? το θεμα ειναι να καινε λογικα ετσι ωστε να μην δημιουργείτε πρόβλημα απο αλλαγή σε αλλαγή !! .το δικο μου με ενδιαμεσο τροπο (προς γρηγορο) οδηγησεως αντε να καψει σε 15000 χιλιομετρα  300-400 γραμαρια ..που δεν τα αφηνω τοσο ....στον ηλεκτρονικο μας δεικτη απλα ξεκολαει απο το φουλ ισως και λιγο ποιο κατω ... εαν ενοεις κατι τετοιο , ε δε νομιζω οτι ειναι προβλημα 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ...εδω καινε τα ατμοσφαιρικά τα δικα μας δε θα καψουν? το θεμα ειναι να καινε λογικα ετσι ωστε να μην δημιουργείτε πρόβλημα απο αλλαγή σε αλλαγή !! .το δικο μου με ενδιαμεσο τροπο (προς γρηγορο) οδηγησεως αντε να καψει σε 15000 χιλιομετρα  300-400 γραμαρια ..που δεν τα αφηνω τοσο ....στον ηλεκτρονικο μας δεικτη απλα ξεκολαει απο το φουλ ισως και λιγο ποιο κατω ... εαν ενοεις κατι τετοιο , ε δε νομιζω οτι ειναι προβλημα 

Στα 8000km που το τσέκαρα χθες, με την βέργα δείχνει ότι είναι εντάξει, ενώ με στην ηλεκτρονική ένδειξη δείχνει να έχει κατέβει κατά 1/8, δηλαδή ελάχιστα. Δεν ξέρω πια μέθοδο να θεωρήσω πιο αξιόπιστη, αλλά αυτό που με καθησυχάζει είναι ότι καίει ελάχιστα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Η Audi θεωρεί λογική καταναλωση τα 300ml / 1000km καταναλωση απαράδεκτη για αυτοκίνητα μετα το nsu και τουλάχιστον Ασυνεπή ως προς την εικόνα που θέλει να περάσει...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η Audi θεωρεί λογική καταναλωση τα 300ml / 1000km καταναλωση απαράδεκτη για αυτοκίνητα μετα το nsu και τουλάχιστον Ασυνεπή ως προς την εικόνα που θέλει να περάσει...

Μισό λεπτό φιλε μου .... Οι αλλαγές λαδιών γίνονται βαςη Αουντι κάθε 15000 αν εγώ καίω 300ml κάθε 1000 τότε στις 15 000 θα έχω κάψει 4,5 κιλά οπότε Δε θα κάνω ποτέ αλλαγή μια ζωή θα συμπληρώνω !!!! Αυτό το θεωρεί λογικό ;;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό φιλε μου .... Οι αλλαγές λαδιών γίνονται βαςη Αουντι κάθε 15000 αν εγώ καίω 300ml κάθε 1000 τότε στις 15 000 θα έχω κάψει 4,5 κιλά οπότε Δε θα κάνω ποτέ αλλαγή μια ζωή θα συμπληρώνω !!!! Αυτό το θεωρεί λογικό ;;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ακριβώς έτσι Χρήστο.

Αυτη ήταν και η δική μου σκέψη και απάντηση, ιδιαιτερα οταν (σε αλλο συνεργείο απο αυτό που πήγαινα συνηθως και ειχα ζητήσει γνώμη για την καταναλωση λαδιού) μου πρότειναν να πάω σε long life που ήταν αλλαγη κάθε 30.000 χλμ. !!!!

Προερχόμενος απο αυτοκίνητο που θεωρούνταν λαδιερα (rx8) ειχα επιλέξει συνειδητά να χάσω κάποια πράγματα όπως οδική συμπεριφορά και επιδόσεις προκειμένου να κερδίσω σε χώρους λόγω οικογένειας, καταναλωση αφου 20lt/100 χλμ με 20.000χλμ το χρόνο και τιμη βενζίνης που έφτανε τοτε τα 2€ δεν ειχε πλακα και να γλίτωσω σπο τον έλεγχο λαδιού κάθε 1.000χλμ.

Στα δυο πρώτα ημουν απόλυτα ικανοποιημένος αφου ούτως η άλλως ο πήχης ειχε μπει πολυ χαμηλά. Στο τριτο ομως δεν μπορούσα με τίποτα να δεχτώ καταναλωση μεγαλύτερη των 100ml/1000 χλμ που ειχα με τον wankel.

Τέλος καλο όλα καλα αφου ευτυχώς το 1lt/3.500km δεν επαναλήφθηκε ποτέ αλλα ήταν το πάτημα μου για μια ολική επισκευή κινητήρα.

Απο την επισκευή και μετα τουλαχιστον εώς τωρα μιλάμε για καταναλωση μικρότερη των 100ml ανα 15.000χλμ άρα πλέον μπορω να πω οτι δεν καίει σταγόνα!!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως παιδια που φετος κλεινει 7 ετων το αυτοκινητο..... Κανενα προβλημα απο λαδακια !!!!

Αλλαγη καθε 15000χλμ και με τον ηλεκρονικο δεικτη να ειναι παντα "φουλ" !!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

αποδεκτη καταναλωση για τους εν λογω κινητήρες είναι τα 0,5λτ/1000 χλμ. Απο εκεί και πάνω το δευτερο πρωτοκολο ηλεκτρονικης καταμέτρησης λαδιού βγάζει outside permissible tolerance. Αν έχω καποιο πρωτοκολλο θα σας ανεβάσω φώτο να το δείτε. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Άρα Νίκο αν κατάλαβα καλα μιλάς για ΜΙΣΟ λίτρο τα 1000 km???

Εξακολουθούν εκει στο ingolstandt να πιστεύουν οτι παράγουν τετράχρονους και οχι διχρονους κινητήρες;;;

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

ναι, τοσο είναι η αποδεκτη καταναλωση. Για του λογου το αληθες χτες περασα μια εγγυηση για ενα Α5 του 2009 που είχε καταναλωση λαδιου.Παραθέτω φωτογραφια από το πρωτοκολλο διαγνωσης (απο την δευτερη καταμετρηση λαδιου) :

 

20150213_165105.jpg

 

και μετα την επισκευη μια φωτο απο το πιστονι του (μετα την σημερινη και κουραστικη εκκαθαριση της αποθηκης των ανταλλακτικων εγγυησεων)  

 

20150214_130452.jpg

 

στο πρωτόκολλο θα δείτε την αρχικη μέτρηση και την τελική. Το αμάξι δεν κατανάλωνε λάδι, το επινε! Τωρα ο πελάτης έχει κάνει ήδη δυο χιλιαδες χλμ και δεν εχει συμπληρωσει σταγονα! Δείτε τα χιλιομετρα αρχης και τέλους στην αρχη της σελίδας. Περιττο να πω οτι ο πελάτης δεν πλήρωσε τιποτα καθως τηρει το ιστορικο σερβις με θρησκευτικη ευλαβεια. Σημειωτέον τα χλμ ειναι φυσιολογικα για την αγορά μας. 

Edited by nickA418t
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ναι, τοσο είναι η αποδεκτη καταναλωση. Για του λογου το αληθες χτες περασα μια εγγυηση για ενα Α5 του 2009 που είχε καταναλωση λαδιου.Παραθέτω φωτογραφια από το πρωτοκολλο διαγνωσης (απο την δευτερη καταμετρηση λαδιου) :

 

20150213_165105.jpg

 

και μετα την επισκευη μια φωτο απο το πιστονι του (μετα την σημερινη και κουραστικη εκκαθαριση της αποθηκης των ανταλλακτικων εγγυησεων)  

 

20150214_130452.jpg

 

στο πρωτόκολλο θα δείτε την αρχικη μέτρηση και την τελική. Το αμάξι δεν κατανάλωνε λάδι, το επινε! Τωρα ο πελάτης έχει κάνει ήδη δυο χιλιαδες χλμ και δεν εχει συμπληρωσει σταγονα! Δείτε τα χιλιομετρα αρχης και τέλους στην αρχη της σελίδας. Περιττο να πω οτι ο πελάτης δεν πλήρωσε τιποτα καθως τηρει το ιστορικο σερβις με θρησκευτικη ευλαβεια. Σημειωτέον τα χλμ ειναι φυσιολογικα για την αγορά μας. 

Νικο το δικο μου προτοκολο εδειξε 0,85 l νομιζω. μου βγαλανε κοστολογιο 3600€ απο τα οποια μου ζητήσανε να πληρώσω ως συμμετοχη 1100€. Τελικά μου κάνουνε σκοντο και ζητάνε 850€. εχω 63000 χμ και κανω τα σερβις στην audi.  τι κολπα ειναι αυτα ???

μηπως πρεπει να μιλήσω κατευθειαν στην audi??? μαλιστα κάποιος από τη διοίκηση έκέι μου πρότεινε να μην το κάνω γιατί λέει δεν είναι εγγυημένο ότι θα λύσω το πρόβλημά μου ....... !!!!!!!!!! Περίεργα πράγματα.......... Δώσε μου τα φώτα σου έχω μπλέξει......

Link to comment
Share on other sites

Να μιλήσεις κατευθείαν με τα κεντρικά είναι η γνώμη μου!!!!!!

Πάντως μίλα μαζί τους ( με τα κεντρικά) τόνισε τους ότι η συντήρηση γίνεται από αυτούς ευλαβικα και αν είναι ανάγκη κάνε μια βόλτα και στην Αθήνα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια το είπαμε πολλες φορες. Αυτο που σας δίνουν ως κάλυψη είναι εγγυηση καλής θέλησης. Δεν είναι υποχρέωση τους να το κάνουν αν το αμάξι έχει βγεί απο την εγγυηση. Καλή τη πιστει σας βοηθούν . Και εγώ θα μπορούσα να βάλω τον πελάτη μου να πληρώσει αλλά δεν το έκανα μιας και εδω είναι αλλιως τα πράγματα.Έχει ένα Q3 και ένα Α3 αγορασμένα απο εμας... Μην βιάζεστε να κάνετε κινήσεις. Τα 850 τελικά ειναι καλή τιμή ακόμα και τα 1100 αν αναλογιστείς οτι το κάθε πιστόνι σε τιμή εγγυησης έχει 300 ευρω και το σετ μπιέλες 600...

Link to comment
Share on other sites

Νίκο εδώ μιλάμε για δυο διαφορετικα πράγματα.

Το ένα ειναι η Εξυπηρετηση απο τα συνεργεία που τουλαχιστον απο το δικο μου ειμαι πλήρως ικανοποιημένος επειδη δόξα το θεό οι ανθρωποι σκέφτονται όπως εσυ και το αλλο ειναι

Η ποιότητα κατασκευής που προσωπικά για εμενα ειναι απαράδεκτο να σου δίνουν σαν αποδεκτή καταναλωση λαδιού το μισό λίτρο ανα 1000km.

Link to comment
Share on other sites

εεε στην ζωη κανεις δεν ειναι τέλειος... λάθη συμβαίνουν. Το εργοστασιο το αναγνωρίζει και βοηθάει. Σε άλλες μάρκες δεν συμβαίνει το ίδιο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εεε στην ζωη κανεις δεν ειναι τέλειος... λάθη συμβαίνουν. Το εργοστασιο το αναγνωρίζει και βοηθάει. Σε άλλες μάρκες δεν συμβαίνει το ίδιο

xaxaxaxa ... Νίκο πάς για πωλητης νομιζω .. Νασαι καλά για όλα παντως :sSig_goodjob: ...( και τώρα που είπα για πωλητης , ψαχνει φιλος μου για εγγυημένο μεταχειρισμένο Α4 Β8,, έχετε τιποτα κατα νου ???)

Link to comment
Share on other sites

εεε στην ζωη κανεις δεν ειναι τέλειος... λάθη συμβαίνουν. Το εργοστασιο το αναγνωρίζει και βοηθάει. Σε άλλες μάρκες δεν συμβαίνει το ίδιο

Σε πληροφορω γιατι το εζησα .....σε μια παρτιδα toyota avensis με παρομοιο προβλημα η toyota εβγαλε οδηγια και αλλαζε ολο τον κινητηρα με ολοκαινουργιο  απο τον παλιο κρατουσε .μπαταρια καρτερ δυναμο , και ο πελατης δεν πληρωνε ΜΙΑ !!!! για αυτο τον λογω εκανε επεκταση εγγυησης απο τα 6 χρονια και 180 χιλιαδες σε 7 χρονια και 200 χιλιαδες για να τους πιασει ολους !!!! τι να λεμε τωρα !!!! Εγω φυσικα γνωστος γκαντεμης επαθα την ζημια στα 8 χρονια !!!!  καθε εμποδια σε καλο ομως ,καπου εκει πηρα την αουνταρα !!!

Edited by Χρήστος Dolbi
Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να καταλαβω γιατι πρεπει να δινουμε μια τσεπη λεφτα και οι κινητηρες να καινε τοσο λαδι,να υπαρχει ταλαιπωρια  απο το εμπα εβγα στο συνεργειο και στο τελος αν εισαι τυχερος και στο περασουν εγγυηση ή θα σου ζητησουν οσα θελουν "σαν εγγυηση καλης θελησης."

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.