Jump to content

Ηχεια στις πόρτες σε 8L....


Recommended Posts

Μηπως εχει γνωσει κανεις ποσων ιντσων ειναι τα ηχειακια στις πορτες? Και ακομα καλυτερα εαν υπαρχει κανενα ετοιμο ζευγος διαιρουμενων με tweeterακια?

Edited by aguman
Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχει γνωσει κανεις ποσων ιντσων ειναι τα ηχειακια στις πορτες? Και ακομα καλυτερα εαν υπαρχει κανενα ετοιμο ζευγος διαιρουμενων με tweeterακια?

 

13cm αλλα μην τα πειραξεις. ειχα αλλαξει 3 ζευγαρια και στο τελος κατεληξα παλι στα δικα του

Link to comment
Share on other sites

13cm αλλα μην τα πειραξεις. ειχα αλλαξει 3 ζευγαρια και στο τελος κατεληξα παλι στα δικα του

αχχχ δυστυχώς στα audakia μας είναι πολύ δύσκολη η κατάσταση με τα ηχεία. Μόνο 13cm όπως είπε ο κώστας και απο ότι έχω ακούσει χωρίς καλά αποτελέσματα. Όσους είχα ρωτήσει μου είπαν να βάλω door-panel έτοιμα που δίνουν στο εμπόριο και σχετικά φθηνά. Εγώ πάντως δεν τρυπάω την πόρτα δεν μου πολυ αρέσει η ιδέα....

Εαν τελικά κάνεις κάποια κίνηση πάρε ενα καλό σετάκι διαιρούμενο value for money 13αράκι όπως peerless και βάλε και ενα ενισχυτή με ένα subaki(10") γιατί μόνο έτσι πιστεύω ότι θα έχεις ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα...

Link to comment
Share on other sites

.......woofer εχω ενα 12'.Ο πρωκατοχος ειχε και 2 οβαλ στην εταζερα......

τα οποια τα επαιζε ενας ενισχυτης μαζι με τα μπροστα...Αλλα χθες μου εκανε το ενα tweeter ΤΣΑΦ!!!Καπνος....

Για αυτο και αυτη η αναζητηση......

Link to comment
Share on other sites

.......woofer εχω ενα 12'.Ο πρωκατοχος ειχε και 2 οβαλ στην εταζερα......

τα οποια τα επαιζε ενας ενισχυτης μαζι με τα μπροστα...Αλλα χθες μου εκανε το ενα tweeter ΤΣΑΦ!!!Καπνος....

Για αυτο και αυτη η αναζητηση......

 

Aqu εχω εγω :new_thumright: peerless διαιρουμενα . Θα κοιταξω διασταση και θα σου πω :new_thumright:

Link to comment
Share on other sites

Μανο τα 8Ρ εχουν πιο μεγαλες θεσεις.

Δυστηχως τα δικα μας ειναι οπως τα λεει ο Σωκρατης.

Αλλα μην τυχον αγγιξεις την ταπετσαρια διοτι κοστιζει 500euro εκαστη :knife:

Βρες κατι καλο σε 13cm και προσωπικη μου αποψη αν μπορεις καταργησε τα "οβαλ" απο εταζερα.

Link to comment
Share on other sites

Βρες κατι καλο σε 13cm και προσωπικη μου αποψη αν μπορεις καταργησε τα "οβαλ" απο εταζερα.

Γιατι αυτο Τασο?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι αυτο Τασο?

Βασικά αυτό γίνεται για να κερδίσεις καλύτερη στερεοφωνική εικόνα, βέβαια αυτό είναι και θέμα γούστου γιατί σε πολλούς αρέσει να έρχεται ο ήχος απο πίσω...

Link to comment
Share on other sites

Ο SOK σημερα με πιανει ο ατιμος :wub:

Καποιος μου ειχα πει για τα οβαλ που ερχεται ο ηχος απο πισω ειναι σαν να καθεσαι στα μπουζουκια με πλατη :speak_cool:

Link to comment
Share on other sites

Ο SOK σημερα με πιανει ο ατιμος :wub:

Καποιος μου ειχα πει για τα οβαλ που ερχεται ο ηχος απο πισω ειναι σαν να καθεσαι στα μπουζουκια με πλατη :speak_cool:

:new_lol::new_lol::new_lol:

Εγω δεν παω στα μπουζουκια γι'αυτο δεν το ξερω!!!!

Δηλ να μεινω με τα 13αρια και το woofer?

Link to comment
Share on other sites

:new_lol::new_lol::new_lol:

Εγω δεν παω στα μπουζουκια γι'αυτο δεν το ξερω!!!!

Δηλ να μεινω με τα 13αρια και το woofer?

 

Ναι αλλα αρκει να βρεις οπως ειπαμε και εναν καλο ενισχυτη να παιξουν στεγνα (χωρις μπασο) για να καλυψουν τις συχνοτητες χωρις παραμορφωσεις ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

γιατι δεν βαζεις πανελακια στις πορτες ετσι οστε να βαλεις ποιο μεγαλα ηχεια και μετα παιζεις και με ποσα ηχεια σε καθε πορτα.....

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν βαζεις πανελακια στις πορτες ετσι οστε να βαλεις ποιο μεγαλα ηχεια και μετα παιζεις και με ποσα ηχεια σε καθε πορτα.....

Το εχω αφησει το θεμα ηχος .... παντως οταν θα ξανασχοληθω , προς πανελακια θα κινηθω....

Thnx παντως....

Link to comment
Share on other sites

Το εχω αφησει το θεμα ηχος .... παντως οταν θα ξανασχοληθω , προς πανελακια θα κινηθω....

Thnx παντως....

 

 

Φιλε δυστηχως σατ audakia μας,ειναι τοσο αθλιες οι θεσεις των ηχειων,

που οτι και να βαλεις.... :thumbsdown:

Τι στο καλο,οταν το εφτιαχναν,μια χαρτογραφηση καμπινας δεν εκαναν???

Link to comment
Share on other sites

Επειδη προλαβα και αχοληθηκα να σας πω τελικα οτι μπροστα μαμα φοραμε 10ρακια και με την αναλογη βαση τυπου δακτυλιδι μπαινει το 13αρι αλλα με μικρο βαθος λογω του οτι απο πισω ακριβως βρισκεται ο οδηγος του ηλεκτρικου παραθυρου.

Το εψαξα παρα μα παρα πολυ το θεμα και δεν αξιζει να δωσεις χρηματα για τις μαμα θεσεις που εχουν και κακη θεση δλδ ολα χαλια.

Ετσι αν θελεις κατι ποιοτικο η οτιδηποτε δεν γλιτωνεις τα πανελ.

Αποψη μου οχι του εμποριου αλλα απο καποιον μερακλη.

Φυσικα εγω δεν τρυπησα τα μαμα αλλα αγορασα μεταχ απο ενα ατυχο s3.

Οντως το ενα κοστιζει 500euro εκαστο πραγμα που δεν θα πειραζα ποτε μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Επειδή θέλω να βελτιώσω τον ήχο στο αυτοκίνητο, σκέφτομαι να προσθέσω 2 ηχεία πίσω στα πλαινά του καθίσματος(έχω το 3-θ). Από ό,τι είδα υπάρχει θέση για να μπούν να ηχεία. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει καλωδίωση ή θα πρέπει να την κάνω μόνος μου? Επίσης εάν υπάρχουν βάσεις για τα πίσω ηχεία και πανω κάτω τι να βάλω?

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα θα επρεπε να εχεις μεγαφωνα εκει.Μηπως αλλαξες το ραδιο χωρις να βαλεις ανταπτορα που δινει σημα στον εργοστασιακο ενισχυτη της Audi?

Link to comment
Share on other sites

Χμμ... Ισχύει οτι έχει άλλη πηγή(blaupunkt) το αμάξι αλλά δεν την έχω αλλάξει εγώ, έτσι το πήρα. Έχω το 8L του 1999 και ήμουν σχεδόν σίγουρος ότι δεν έχει πίσω ηχεία γιατί ούτε τo passsat της μάνας μου έχει που είναι περίπου ίδια χρονλογία και πάνω κάτω ίδιο αμάξι. Παίζει λες το ενδεχόμενο να μην υπάρχει αντάπτορας? Σε αυτή την περίπτωση που μπορώ να βρω αντάπτορα? Ευχαριστώ πολύ φίλε για το ενδιαφέρον!

Link to comment
Share on other sites

Αν κ καποια μοντελα της Blaupunkt εχουν ενσωματωμενο αυτον τον ανταπτορα καλυτερα να το κοιταξει καποιος ειδικος σε ενα καταστημα ηχοσυστηματων αυτοκινητου της περιοχης σου για να εισαι 100% σιγουρος.Εκει θα βρεις κ τον ανταπτορα σε περιπτωση που δεν εχει ή κ τα μεγαφωνα σε περιπτωση που δεν εχει.Οσο για το Passat,ναι ισχυει οτι εξαρταται απο τον εξτρα εξοπλισμο αν θα εχει πισω μεγαφωνα κ μαλιστα αν δεν εχει,δεν θα εχει ουτε καλωδια!Κλασικη γερμανικη τσιγκουνια!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.