Jump to content

Ξεκολλησαν τα πισω πλαστικα των μπροστινων καθισματων


Recommended Posts

Ξεκόλλησαν τα πισω πλαστικα απο τα μπροστινα καθισματα. Εχω Α4 1.6. Στο σερβις ειπαν ίσως απο τα παιδακια μου που βαζουν τα ποδια τους πισω και τα σκουντανε. Τώρα τι κανουμε, υπαρχει τροπος να κολλησουν?

Μου προτεινε να περασει 2 βιδες για το καθενα για να τα στερεωσει αλλα είναι εσχατη λυση. Εχει κανείς τετοιο προβλημα?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το εχει παθει στο ενα καθισμα ενα μελος απο εδω και που ρωτησε νομιζω του ειπαν οτι θελει κολα γυρω γυρω δεν ειναι κατι σημαντικο.Αν ομως εσενα δεν σε ενοχλει να βαλει 2 βιδες νομιζω θα σταθει πιο καλα...

Καλη σου μερα!

Edited by Freddy
Link to comment
Share on other sites

Μια επίσκεψη σε έναν ταπετσιέρη θα σου λύσει το πρόβλημα.... Φαντάζομαι πως αυτός που σου πρότεινε τις βίδες στο δικό του αυτοκίνητο δεν θα ήθελε να τις βάλει σε αντίστοιχη περίπτωση.... Πάντως μην σε πιάνει πανικός... Υπάρχουν ειδικές κόλλες ή ακόμα και ταινίες διπλής όψεως που φαντάζομαι θα σου λύσουν το πρόβλημα γρήγορα και χωρίς κανένα ψεγάδι....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως φιλε μου ,για το ιδιο προβλημα στο δικο μου ,μιας και η μικρη τραβαει τα πλαστικα οταν θελει να σηκωθει αγορασα μια κολλα 2 συστατικων για πλαστικα και εωσ τωρα ειμαι οκ.Δε λεω οτι δεν θα ξαναφυγουν αλλα βιδες δεν θα εβαζα για κανενα λογο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως φιλε μου ,για το ιδιο προβλημα στο δικο μου ,μιας και η μικρη τραβαει τα πλαστικα οταν θελει να σηκωθει αγορασα μια κολλα 2 συστατικων για πλαστικα και εωσ τωρα ειμαι οκ.Δε λεω οτι δεν θα ξαναφυγουν αλλα βιδες δεν θα εβαζα για κανενα λογο.

+1000!!

Link to comment
Share on other sites

Ξεκόλλησαν τα πισω πλαστικα απο τα μπροστινα καθισματα. Εχω Α4 1.6. Στο σερβις ειπαν ίσως απο τα παιδακια μου που βαζουν τα ποδια τους πισω και τα σκουντανε. Τώρα τι κανουμε, υπαρχει τροπος να κολλησουν?

Μου προτεινε να περασει 2 βιδες για το καθενα για να τα στερεωσει αλλα είναι εσχατη λυση. Εχει κανείς τετοιο προβλημα?

 

Όχι βρε συ βίδες, έλεος, σιγά μην βάλει και το δράπανο να περάσει σασί. Τα πλαστικά κουμπώματα, με μια απλή κόλα στιγμής, θα κάνεις τη δουλειά σου και με λίγο δύναμη παραπάνω βγαίνουν. Άκου βίδες..

 

 

Δημήτρης

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας.

Ξεχασα να γραψω πως ήδη φίλος προσπαθησε να τα κολλησει με πιστολι σιλικονης, αλλα συντομα ξεκολλησαν.

Θα δοκιμασω όπως ειπατε με κολλα 2 συστατικών. Θεωρητικά στην εσχατη λύση των βιδών θα μπορουσα να βρω μικρες μαυρες τάπες για τα κεφαλια των βιδών ή να τα καλύψω με μαυρη σιλικόνη. Αλλά όπως γραψατε σιγουρα ένας ταπετσέρης ξέρει καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

εγω στο δικο μου τα κολλησα 2 φορες με βενζινοκολλα.δυστυχως τα αυτοκινητα δεν ειναι φτιαγμενα για την ζεστη της  Ελλαδας-δε νομιζω να φταει το παιδακι που ξεκολλησαν.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Δοκιμασα με μια κολλα αλλα δεν αντεξε.

Πήγα σε ταπετσέρη, μου είπε ότι πρέπει να ξηλωθεί (ξεκουμπωθεί) το "φιλετο" πλαστικού που είναι εφαρμοσμένο στο ύφασμα ψηλά και να κολληθεί με παμπριζόκολλα στο πλαστικό καπάκι (που έχει ξεκολλήσει). Πρέπει όμως για 24 ώρες να μπει καποιο βαρίδιο από πάνω, να μην ξεκολλήσει. Μετά λέει ότι θα κουμπωθεί στο ύφασμα.

Από την κάτω μεριά υπάρχουν 2 κουμπώματα που το συγκρατούν, τα είδα.

Ξέρετε αν όντως αυτό το πλαστικό καπάκι είναι κουμπωτό από την πάνω πλευρά? 

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως είναι κουμπωτό και από την πάνω μεριά, δεν θυμάμαι. Μήπως κάποιο κλιπ έχει σπάσει/φύγει από την θέση του...

 

Έχω το ίδιο θέμα στο δικό μου 4 χρόνια τώρα...Οταν πιάσουν οι ζέστες αρχίζει να μου "κλείνει το μάτι" από την πάνω μεριά δειλά-δειλά... Από κάτω συγκρατείται καλά και γιαυτό ανοίγοντας από πάνω κάνει μικρή γωνία. Έχω δοκιμάσει τουλάχιστον 4 φορές με σιλικόνη "περιμετρικά" επιτυχώς, του βάζω και εμπόδιο να σκεί πίσεη για κάποιες ώρες, αλλά μετά από βδομάδες/μήνες (?) ξανανοίγει λίγο, όχι όπως αρχικά...

 

Πρόταση για ξύλωμα και φτιάξιμο είχα και εγώ αλλά δεν το θεωρώ και ζωτικής σημασίας για μένα...

 

Για βίδες δεν το συζητάω βέβαια, αν το έκανα, θα του έβαζα και κανα κάδρο μετά από πίσω έτσι για αισθητική αναβάθμιση :sHa_hehe: ...

 

Εν τέλει το παράτησα αφού προκοπή δεν είδα - βέβαια μιλάμε για μικρό άνοιγμα, έτσι?

 

Όποτε το προσέξω να "γέρνει", του ρίχνω μια σφαλιαρίτσα και στρώνει αμέσως! (σοβαρά μιλάω!)

 

 

 

τη καλησπέρα μου

Edited by audidis
Link to comment
Share on other sites

Ναι εχει κλιπ και στην επάνω μεριά

 

Εγω με το ίδιο πρόβλημα έβαλα ειδική κόλλα κράτησε κανα δίμηνο.....έβαλα ταινία διπλής όψεως που και καλά σηκώνει καράβι.....τίποτα....με την ζέστη κράτησε 2 ωρες.....

 

Ακόμα είμαι σε αναζήτησή λύσης.....

Link to comment
Share on other sites

post-12822-14329203420616_thumb.jpg

 

Γιάννη δεν ξέρω την ονομασία των υλικών, αλλα κάτω απο εκει που βλέπεις την άσπρη ταινία ειναι ένα εύκαμπτο αλλά αρκετά σκληρό υλικό όπου εκει κολλάει το πλαστικό καπάκι της πλάτης του καθίσματος

Edited by Sky
Link to comment
Share on other sites

Τελικά βλέπω είμαστε μπόλικοι παθόντες...

Link to comment
Share on other sites

Το κούμπωμα ειναι ακριβώς κατω απο το εύκαμπτο σκληρό υλικό που σου λέω

Δηλ φαντάσου οτι αυτη η φέτα του υλικού που ειναι κατω απο την άσπρη ταινία που βλέπεις με αρκετά δύσκολο τρόπο, ξεκουμπώνει. Τωρα υποτίθεται οτι αφού την κολλήσεις με το πλαστικό. Πας μετά και προσπαθείς να την κουμπώσεις όλη την πλάτη στο υπόλοιπο κάθισμα....... Πιασ'τ'αυγο και κούρευτο με λίγα λόγια.....

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμαστε με την κολλα TURBO FIX, ειναι μια κολλα υβριδική, απο σιλικονη και πολυουρεθανη μαζι.

Προσέξτε γιατί λερώνει πολύ, βαλτε μια ποσότητα εσωτερικά και πιέστε μόνιμα για ώρες σταθερά. Βαλτε μια κοντρα ή πιαστε το με σχοινι, στο καθισμα για μιση ημερα τουλάχιστον.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το είχα πάθει οταν το αυτοκίνητο ηταν 1 χρονου... Και έκανα το εξής: αφαίρεσα όλη την πλάτη και πήρα το μεταλλικό κούμπωμα το καθάρισα καλά απο την παλιά κόλλα το ιδιο και την πλάτη και ετριψα και τις δυο επιφάνειες καλα με γυαλοχαρτο, μετα τα κολλησα με βενζινοκολλα. Κρατάνε εδώ και 5 χρόνια!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το εκανα σημερα σε λαμαρινα.

Το πλαστικο καπακι αφαιρειται ευκολα απο κατω, εχει 2 αναποδους γαντζους.

Αφαιρεσε με προσοχη την πανω φετα πλαστικου με κατσαβιδι χρησιμοποιωντας το ως μοχλο απο τις ακρες. Πιο κεντρικα υπαρχουν 3 κλιπς - κουμπωματα.

Κολλησε πανω σε ενα τραπεζι τη φετα με το καπακι με πιστολι σιλικονης, βαζοντας και περιμετρικα.

Μετα ολο μαζι ηρθε και κουμπωσε στην πλατη.

Μακαρι να αντεξει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν αντέξει αυτό, τότε κανε ακριβός την ίδια δουλειά, αλλά αντί για απλή σιλικόνη βάλε αυτό:

 

TOURBO_FIX2_normal.jpg

 

http://ergalio.skroutzstore.gr/p.KOLLA-TURBO-FIX-MONTARISMATOS-SYNARMOLOGISIS-STEGANOPOIISIS.766250.html

Edited by Giannis20vt
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.