Jump to content

S-tronic εντυπώσεις-απορίες


Recommended Posts

ωραία, το βιβλίο αναφέρει για 6αρι stronic! εμένα είναι 7αρι!!....

 

καλημέρα!

αυτό που έχω διαβάσει για το 7άρι είναι ότι δε χρειάζεται ποτέ αλλαγή βαλβολινών ή τελοσπάντων η "αντιμετώπισή" του είναι όπως στο χειροκίνητο κιβώτιο. Αλλαγή κάθε.........."πάρα πολλά" km. (φυσικά όσο το αμάξι δεν είναι βελτιωμένο)

 

Προσωπικά αν ήμουν στη θέση σου, θα έπαιρνε 1-2 αντιπροσωπείες τηλέφωνο να μου πουν τι κάνουν και αν χρειάζεται αλλαγή. (ή αν όντως το πας σε κάποια αντιπροσωπεία, παίρνεις εκεί επειδή είσαι και πελάτης οπότε θα αποφύγουν να σου πουν παπάτζα)

 

 

ΥΓ: στο 6άρι λέει κάθε 60.000km αλλά το λάδι στα 6άρια έχει και το ρόλο της ψύξης και της μείωσης της τριβής που δεν έχει αυτό το ρόλο το 7άρι ξηρού τύπου. ;)

Link to comment
Share on other sites

....τελεια!!....

στην αντιπροσωπία Λαμίας μου είπαν ότι ο κατασκευαστείς λέει ανα 75000χλμ..αλλά αυτοί τα αλλάζουν ανα 60000χλμ...δεν τους εχω εμπιστοσύνη!! χχαχαχα

 

θα επικοινωνήσω κ με άλλες αντιπροσπωπίες κ βλέπουμε!!!...

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη αν θες τη γνώμη μου, μην αλλάξεις τίποτα ακόμα. Άστο όπως ειναι και όταν περάσεις τα 80.000 χλμ θα το ξαναδείς.

 

 

Δημήτρης

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Γεια σας για a3 1.0 tfsi αξίζει το s Tronic μου βαίνει παραπάνω 2000e.Στο test drive μου άρεσε .Αυτο θέλει εκτός από τις αλλαγές λαδιών κάποια συντήρηση ;Έχω ακούσει για αρκετές βλάβες και δαπανηρές τι μου προτείνεται ;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Καλησπερα, 

Να μην ανοιγω καινουργιο "θεμα", με το περασμα των χρονων οσοι εχουν S tronic μια γνωμη? απο αξιοπιστια προβληματα αλλαγεσ κτλ?

Ειχα απο το 2017 μεχρι σημερα Audi 8Ρ 2.0 TDI DSG 2006 6+1. Τωρα σκεφτομαι ή 8Ρ 2011-2012 ή GOLF. το θεμα ειναι οτι σε αυτα τα χρονια το σασμαν ειναι 7+1 και ξηρου τυπου απ οτι εχω διαβασει εδω μεσα. Στα τοσα χρονια με το DSG ήμουν οκ κανενα θεμα. αλλαγη λαδιων και αλλαγη βολαντ (για τα κμ που ειχει ηταν αναμενομενη). Τωρα για το 7+1 εχω ακουσει mix απο σχολια, μερικοι ευχαριστιμενοι αλλοι οχι ... αλλοι με πολλα προβληματα 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ξέθαμα mode ON!😁

 

Λοιπόοοοον!

A4 allroad 2.0TFSI του 2009,με 1ο προγραμμα και 93Κ ήρεμα χλμ,εβγαλε σφάλμα στο S tronic μας.

Η ειδοποιηση λέει πως μπορώ να συνεχίσω την οδήγηση,αλλα μετά από λιγο βγαζει σφάλμα και στο χειρόφρενο,και για μία φορά μου πέταξε και την ταχύτητα στο Neutral.

Κάνω επανεκκίνηση σβήνουν οι ενδείξεις και συνεχίζω κανονικά σαν να μην τρέχει τπτ...

Μου το είχε ξανακάνει πάλι πριν ένα χρόνο,όπου δοκίμασα να κάνω reset στο Stronic (αυτό με το πάτημα του γκαζιου για 30δλ με σβηστό κινητηρα),και από τότε δεν είχε βγάλει ένδειξη μέχρι προχτές...Δεν το ξαναδοκίμασα και πήγα στον μηχανικό...

 

Ο κωδικός σφάλματος είναι ο P179E00 και P179F00,και αφορά κάτι αισθητήρες,λέει ο μηχανικός και θέλει κατέβασμα το κιβώτιο,αντικατάσταση ο αισθητήρας,μπλα μπλα 1,5 με 2,0 χιλιαρικα!!!

 

Έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία,και πως το αντιμετώπισε?

 

Σημείωση το κιβώτιο αλλάζει κανονικά τις ταχύτητες χωρίς κομπιάσματα ή άλλη περίεργη συμπεριφορά...

Link to comment
Share on other sites

Το ΣΚ που μας πέρασε,έκανα το reset στο stronic,τόσο απλά όσο το περιγράφει το βιδεο...Εκανα την διαδικασία 3 φορές (αν και από την πρώτη πρέπει να έκανε re-calibrating αν κρίνω από τους μικρούς θορύβους που άκουσα ) 

Το κιβώτιο δουλεύει πιο ομαλά στα σίγουρα(όχι placebo effect),και στα 50-60 χλμ που έκανα,δεν έβγαλε σφάλμα.Κάποιοι προτείνουν reset κάθε εξάμηνο...Έν αναμονή...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.