Jump to content

Κεντρικό Κλείδωμα - πρόβλημα με remote control


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους,

 

Έχω ένα A3, 1,6 FSI, 3θ, AMBITION - 2006. Εδώ και αρκετό καιρό, έχουν αρχίσει τα προβλήματα με τα control. Με μεγάλη δυσκολία και πολλές προσπάθεις ανοίγει και κλείνει το αυτοκίνητο. Με το κλειδί δουλεύει πάντα αλλά φυσικά, χτυπάει ο συναγερμός. Το πρόβλημα ξεκίνησε, με την κλειδαρία του χώρου αποσκευών, που τις περισσότερες φορές, ανοίγει μόνο με το μεσαίο κουμπί του control. Εχω αλλάξει !! άπειρες μπαταρίες, διαφορετικών κατασκευαστών και καταστημάτων.

Όταν είναι στις καλές του!! ανοίγει το αυτοκίνητο και από τον 3ο όροφο, μέσα από το σπίτι, ενώ είναι στην πυλωτή και είναι χρησιμοποιημένη η μπαταρίς. Οταν το πιάνει.. δεν ανοίγει ούτε κολλημένο το control πάνω στο αυτοκίνητο. Αν το κλειδώσω με το κλειδί..μετά τις περισσότερες φορές πατάω το control και οπλίζει ο συναγερμός και το αντίθετο .. αν το ανοίξω με το κλειδί, και πατήσω να ξεοπλίσει από το control, πριν ανοίξω την πόρτα δουλεύει.

 

Παρακαλώ, όποιος το έχει αντιμετωπίσει ας μου πει, πως το έλυσε.

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

Φίλιππος

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τα ίδια

 

Παιδιά το συντόνισα πάλι το ένα, όπως λέει το manual και για 10 ημέρες τώρα παίζει καλά! μη το ματιάσουμε!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγω στου πατέρα μου το α4 2004 μοντέλο και τελικά ηταν η πλεξούδα στην πόρτα και απο την δεξιά και του οδηγού ηταν σχεδόν κομμένα τα καλώδια.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ στο Α3  με την πίσω αριστερή κλειδαριά  την οποία και άλλαξα αλλά όταν το ανοίξαμε είδαμε ότι και το παράθυρο ανοιγοκλείνει όποτε θέλει ... ο ηλεκτρολόγος το έψαξε  και τελικά ήταν και  η πλεξούδα στην πόρτα  στην οποία ήταν  σχεδόν κομμένα τα καλώδια.Μήπως καλύτερα να το πας σε ηλεκτρολόγο και να κοιτάξει όλες τις επαφές και πλεξούδες με τα καλώδια στις πόρτες.

Edited by kotsirasn
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω (από περιέργεια, μεγάλη περιέργεια θα έλεγα...): δεν είμαι ηλεκτρολόγος, αλλά πως γίνεται να φτάνουν σε σημείο να καταντήσουν κομμένα τα καλώδια στη πλεξούδα? Χωρίς να έχω ζήσει τέτοια κατάσταση, δεν ακούγεται ολίγον υπερβολικό??

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω (από περιέργεια, μεγάλη περιέργεια θα έλεγα...): δεν είμαι ηλεκτρολόγος, αλλά πως γίνεται να φτάνουν σε σημείο να καταντήσουν κομμένα τα καλώδια στη πλεξούδα? Χωρίς να έχω ζήσει τέτοια κατάσταση, δεν ακούγεται ολίγον υπερβολικό??

Δυστυχώς δεν έχω βγάλει φώτο αλλά βρήκα παρόμοιο πρόβλημα σε VW GOLF εδώ ίσως βοηθήσει λίγο

http://www.myturbodiesel.com/wiki/door-wiring-harness-cracked-wire-replacement-mk5-vw/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Θα κανω μια ερωτηση για λογαριασμο φιλου...

 

Αλλαξε προσφατα τον μηχανισμο του παραθυρου του οδηγου διοτι χαλασε και απο τοτε δεν λειτουργει το αυτοματο ξεκλειδωμα απο το κλειδι! Ενω μπορει να κλειδωσει δεν μπορει να ξεκλειδωσει απο τα κουμπια στο κλειδι και αναγκαζεται να χρησιμοποιει το κλειδι στην πορτα!!

 

Τι μπορει να ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Ας βγάλει τον ταμπλά να ελέγξει καλωδιώσεις μήπως δεν κούμπωσε κάτι καλά, σίγουρα θα του βγάζει και σφάλμα το vcds.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα έχει τύχει να μην κουμπωσει καλά η φισα και να μην δουλεύει το παράθυρο. Αυτό που περιγράφεις είναι περίεργο. Με τα κουμπιά από μέσα κλειδώνει; Μόνο ο τηλεχειρισμος δεν λειτουργεί;

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα έχει τύχει να μην κουμπωσει καλά η φισα και να μην δουλεύει το παράθυρο. Αυτό που περιγράφεις είναι περίεργο. Με τα κουμπιά από μέσα κλειδώνει; Μόνο ο τηλεχειρισμος δεν λειτουργεί;

Ειπα μια απο αυτες τις μερες να φερει το αμαξι να το δουμε με το VCDS ωστρ να δω εαν εχει καταγραφει κατι...δεν ξερω περισσοτερες λεπτομερειες εκτος οσων εγραψα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγω στου πατέρα μου το α4 2004 μοντέλο και τελικά ηταν η πλεξούδα στην πόρτα και απο την δεξιά και του οδηγού ηταν σχεδόν κομμένα τα καλώδια.

 

 

Μηπως θυμασαι για τι κοστος μιλαμε?

 

Ιδιο προβλημα εχω και εγω μια στο τοσο και σκεφτομαι να το φτιαξω τωρα ή να περιμενω μηπως γινει χειροτερο και να το φτιαξω τοτε...

Μην ανοιγω πορτες και καπακια και και και... εφοσον μπορει να περασουν και 15 μερες και να μην το κανει καθολου.

 

Υ.Γ. μπαταρια ειχα αλλαξει πριν απο κανα μηνα, οποτε δεν ειναι θεμα μπαραριας

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμενα το ιδιο. Δεν ξερω μηπως φταιει πως η μπαταρία του αυτοκινητου ειναι στα τελευταια της. Αυτο που λες για συντονισμο πως γινεται;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 8 months later...

Καλησπέρα μετά την αγορά του a3 το δεύτερο κλειδί δεν δουλευε !τα κουμπιά δεν έδιναν εντολή να ξεκλειδώσεί το αμάξι μόνο ότι έμενε για 15 δευτερ. Το μικρό λαμπάκι αναμενο αλλαξα μπαταρια δοκίμασα να κάνω το σεταρισμα με το ένα κλειδί στο τιμόνι και το χαλασμένο στην κλειδαριά της πόρτας αλλά τίποτα!το πήγα σε κλειδαρα μου το ξεμπλοκαρε όπως είπε γιατί είχε κολλήσει έσβηνέ το λαμπάκι μετά την διόρθωση αλλά πάλι δεν ξεκλειδώνε το αμάξι ούτε κλειδώνει ναι μου λέει 9 στα 10 το παθαίνουν 20 ευρωπουλα για το ξεμπλοκαρισμα αλλά 20 για να το προγραμματισο μου λέει με το αμαξι και βλέπουμε... έδωσα τα 20 πήρα το κλειδί και έκανα την διαδικασία που δείχνει https://youtu.be/0cZQm65sZjcκαι όλα καλά δουλεύει άψογα φτου φτου μην το μάτιασω!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Aν έχουμε το ενα κλειδι,ποια ειναι η μεθοδος; Γιατι το προσπαθω δουλεύει για ενα κλειδωμα ή ξεκλειδωμα και χανεται 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.