Jump to content

Ερώτηση για ψαλιδια


Recommended Posts

τα  meyle γραφουν το HD που σημαινει εξτρα ενισχυμενα γιαυτο σας ειπα οτι ειναιι και καλυτερα απο τα μαμα

 

Το εψαξα λιγο αυτό, το λινκ δειχνει την διαφοροποιηση απο τα μαμα.

 

http://www.dvsegmbh.info/PDF/einbau/32015/3448/LLO_LL_03-2004_EN.PDF

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πιο Γερμανικά δε γίνεται...

 

Και προβλήματα δεν έχουμε και ειναι ιδιας ποιότητας με τα ΟΕΜ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πιο Γερμανικά δε γίνεται...

 

Και προβλήματα δεν έχουμε και ειναι ιδιας ποιότητας με τα ΟΕΜ.

 

Να το εχουμε υπόψη μας. Thanks

Link to comment
Share on other sites

Πιο Γερμανικά δε γίνεται...

 

Και προβλήματα δεν έχουμε και ειναι ιδιας ποιότητας με τα ΟΕΜ.

μια τιμη για ολο το σετ μπορεις να μας πεις;

Edited by roulias I5
Link to comment
Share on other sites

Πάντως και τα moog είναι πιο ισχυρά από τα μαμά. Όχι μόνο από την διατομή τους, αλλά και το υλικό τους είναι πολύ πιο σκληρό. Και είναι αισθητό στο τιμόνι, όταν έβαλα τα δύο κάτω, τόσο διαβήτης δεν ήταν ποτέ το τιμόνι. Και ένα πλεονέκτημα για μένα είναι ότι είναι βελγικα και όχι γερμανικά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα από την εμπρός αριστερή ανάρτηση το κάτω πίσω (καμπύλο) ψαλίδι. Πήρα της meyle τελικά (ευχαριστώ roulia). Έκανα την προσπάθεια να το αλλάξω μόνος μου, αλλά χωρίς εξωλκέα δεν έγινε δουλειά, δεν έβγαινε το ακρόμπαρο. Η αλλαγή έγινε σε συνεργείο της γειτονιάς. 

Ο θόρυβος σταμάτησε επιτελούς. Ευχαριστώ τον Γερασιμο που άνοιξε το θέμα και μου έδωσε την αφορμή να το ψάξω και όσους βοήθησαν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μπερδεύτηκα. .....

Πήγα στον Άλιμο που ανέφερα παραπάνω και μου λέει δεν είναι ψαλιδια αλλά αμορτισέρ! Και μάλιστα ότι μπροστά δεν έχω ανάρτηση καθόλου, ότι απορροφά το ελαστικό μόνο.

Τελικά μου πρότεινε να λύσουμε το ένα άκρο να τα δούμε όλα και θα αποφασίσω τι να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Καλο ξεμπερδεμα.  Δεν σου κρύβω οτι φοβόμουν οτι κάπως ετσι θα καταληξω και εγω, ειχα βαθιά στο μυαλό μου οτι το αμορτισέρ ειχε το πρόβλημα. 

Ελπιζω να ξεμπερδεψεις ευκολα. Κρινε με συνεση και με προβλεψη για το μελλον.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το ίδιο πρόβλημα εχω και εγω.Αυτη τη στιγμή το αμαξι ειναι στο συνεργείο.Ακουω αυτον τον μεταλλικό θόρυβο οταν περναω απο λακούβες και έναν άλλο θόρυβο σαν κάτι να είναι λασκαρισμένο απο την αριστερή πλευρά.Το θέμα είναι ότι τον ακούω μόνο με κλειστά παράθυρα και όχι με ανοιχτά.

Ο μηχανικός μου είπε ότι θέλουν άλλαγμα όλα τα σινεμπλοκ.Τα είδα και ο ίδιος ότι τα λάστιχα τους είναι σκασμένα.Ελπίζω να έχει δίκιο και να σταματήσει ο θόρυβος.Θα το μάθω την άλλη εβδομάδα που θα έρθουν τα ανταλλακτικά.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα εχω και εγω.Αυτη τη στιγμή το αμαξι ειναι στο συνεργείο.Ακουω αυτον τον μεταλλικό θόρυβο οταν περναω απο λακούβες και έναν άλλο θόρυβο σαν κάτι να είναι λασκαρισμένο απο την αριστερή πλευρά.Το θέμα είναι ότι τον ακούω μόνο με κλειστά παράθυρα και όχι με ανοιχτά.

Ο μηχανικός μου είπε ότι θέλουν άλλαγμα όλα τα σινεμπλοκ.Τα είδα και ο ίδιος ότι τα λάστιχα τους είναι σκασμένα.Ελπίζω να έχει δίκιο και να σταματήσει ο θόρυβος.Θα το μάθω την άλλη εβδομάδα που θα έρθουν τα ανταλλακτικά.

 

Καλά ξεμπερδεματα φιλε μου. Αν θελεις γραψε μας τιμες και κωδικους για να εχουμε μια ολοκληρωμενη εικονα.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα εχω και εγω.Αυτη τη στιγμή το αμαξι ειναι στο συνεργείο.Ακουω αυτον τον μεταλλικό θόρυβο οταν περναω απο λακούβες και έναν άλλο θόρυβο σαν κάτι να είναι λασκαρισμένο απο την αριστερή πλευρά.Το θέμα είναι ότι τον ακούω μόνο με κλειστά παράθυρα και όχι με ανοιχτά.

Ο μηχανικός μου είπε ότι θέλουν άλλαγμα όλα τα σινεμπλοκ.Τα είδα και ο ίδιος ότι τα λάστιχα τους είναι σκασμένα.Ελπίζω να έχει δίκιο και να σταματήσει ο θόρυβος.Θα το μάθω την άλλη εβδομάδα που θα έρθουν τα ανταλλακτικά.

 

εκανε ακριβως το ιδιο κ μενα πισω αριστερα  και ηταν χαλαρο τακακι !!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γινεται να αλλάξουμε ψαλίδι μόνο από την μία πλευρά της ανάρτησης? Δεν θα δημιουργηθεί θέμα με την άλλη πλευρά, το οποίο θα είναι αρκετά πίο ταλαιπωρημένο?

 

Και εγω έχω θέμα με μικροθορύβους και έλεγα μαζί με τα αμορτισερ να άλλαζα και τα κάτω ψαλίδια εμπρός...

 

εσύ Γιάννη ποιά έβαλες τελικά? Ποιό ήταν το κόστος?

Link to comment
Share on other sites

Νικο

 

Γινεται να αλλάξουμε ψαλίδι μόνο από την μία πλευρά της ανάρτησης? Δεν θα δημιουργηθεί θέμα με την άλλη πλευρά, το οποίο θα είναι αρκετά πίο ταλαιπωρημένο?

 

Και εγω έχω θέμα με μικροθορύβους και έλεγα μαζί με τα αμορτισερ να άλλαζα και τα κάτω ψαλίδια εμπρός...

 

εσύ Γιάννη ποιά έβαλες τελικά? Ποιό ήταν το κόστος?

 

Νίκο το γραφω πιο πανω. Μάρκα meyle με τιμη περιπου 80ευρω (αν θυμαμαι καλά). Αλλαξα μονο το ενα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εγω προτείνω τη ruville

Πως και ετσι; απ'οτι βλεπω ειναι αρκετα φθινοτερη σε σχεση με αλλες εταιριες!!

 

Στο συνεργειο που το πηγαινα στην Αθηνα επεμενε να βαλω lemforter... Απ'οτι βλεπω εχουν διπλασια τιμη σε σχεση με febi, ruville κτλ

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα. Για παράδειγμα στα BMW που έχω δει να δοκιμάζουν πολλά στην παρέα, τα πιο ανθεκτικά είναι τα meyle. Όσο κι αν ακούγεται περίεργο τα lemforde εκεί αποδεδειγμενα αντέχουν λιγότερο και είναι αρκετή η διαφορά. Στα δικά μας δεν ξέρω ακριβώς. Αλλά νομίζω ότι κάποια after market είναι πιο ανθεκτικά.

Link to comment
Share on other sites

Πως και ετσι; απ'οτι βλεπω ειναι αρκετα φθινοτερη σε σχεση με αλλες εταιριες!!

 

Στο συνεργειο που το πηγαινα στην Αθηνα επεμενε να βαλω lemforter... Απ'οτι βλεπω εχουν διπλασια τιμη σε σχεση με febi, ruville κτλ

Δεν εχω δει καν τιμες σε σχεση με αλλες μαρκες, αλλα για να το λεει ο ΤΟΥΟ σιγουρα θα ξερει κατι παραπανω :)
Link to comment
Share on other sites

παιδια μην το ζαλιζετε το θεμα σαν τα meyle δεν ειναι κανενα,αμα θελετε να παρετε κατι αλλο παρτε το σαν το meyle

ομως δεν θα ειναι!!!

οτι πληρωσεις παιρνεις..

Edited by roulias I5
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

προσφατα σηκωσα και εγω το αυτοκινητο γιατι ακουγα δυνατο τριξιμο σιδερενιο στην αριστερη πλευρα..ιδιαιτερα μεσα στην πολη μετα απο αρκετες στροφες και αρκετη πορεια το ακουγα ακομη και σε απλη λακουβα..πηγα σε εναν πολυ καλο μαστορα..τον ξερετε σχεδον ολοι και μου προτεινε lemfoder..το θεμα ειναι οτι και εγω φοραω 18 αρα ζαντα λαστιχο χαμηλου προφιλ και ελατηρια χαμηλωμενα..να δοκιμασω myele?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Παιδιά καλημέρα και με το καλο να μας έρθει η καινουρια χρονιά!!! Γνωρίζει κανείς για το συκεκριμένο σετ ψαλιδιών μάρκας JP GROUP ?

Παραθέτω και το σαιτ που τα βρήκα....

 

https://www.rexbo.eu/jp-group/repair-kit-wishbone-arm-1140104010?c=100571&at=11601

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 lemfoder φορανε τα δικα μας απο κατασκευης και αυτα ειναι τα πιο ανθεκτικα.Οποιον μαστορα σχετικο με audi ρωτησα αυτο μου ειπε! Κατι ξερει κατασκευαστης...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.