Jump to content

Ερώτηση για ψαλιδια


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Χρειάζομαι αλλαγή κάτω αριστερού ψαλιδιου (αυτο με την καμπυλη ) γιατί χτυπάει. Κάπου είχα διαβάσει για meyle hd ότι είναι πολύ καλά αλλά τώρα δεν μου το βγάζει στην αναζήτηση.

Βρήκα αυτά

http://www.ebay.de/itm/4-x-MEYLE-HD-QUERLENKER-VERSTARKT-AUDI-A4-B5-B6-VORNE-OBEN-LINKS-RECHTS-/111447583119?pt=LH_DefaultDomain_77&hash=item19f2cb298f

 

Τι γνώμη έχετε?

Edited by GerasimoS A4
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Χρήστο!

Δεν τα γνώριζα καθόλου. ...Μόλις τα εψαξα και βρήκα από Ελλάδα.

Μια διευκρίνηση : αλλάζει μόνο το σινεμπλοκ η πρέπει όλο το μπράτσο?

Edited by GerasimoS A4
Link to comment
Share on other sites

Αν ο τζόγος είναι από συνεμπλοκ, τότε αλλάζει μόνο το συνεμπλοκ. Αν είναι από το μπαλάκι θέλει ολόκληρο μπράτσο. Λογικά συνεμπλοκ είναι, συνήθως τα μπαλάκια αντέχουν παραπάνω εκτός αν σκιστεί το λάστιχο και πάρει σκόνη και φθαρεί πρόωρα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χρήστο ευχαριστώ!

Γιάννη στην πορεία και σε χαμηλές ταχύτητες όταν περνάω από εγκαρσιες ανωμαλίες κάνει έναν ήχο σαν να παίζει ένας άξονας που βρίσκεται ανάμεσα σε έναν κύλινδρο.

Το πήγα σε μηχανικό το κοίταξε και μου είπε ότι δεν είναι ψαλιδια (αφου αλλαξαμε τακάκια και μπαράκια αντιστρεπτικης) είναι κάτι που δεν μπορεί να το εντοπίσει έτσι απλά και πρέπει να αφήσω το αυτοκίνητο κτλ.

Ρώτησα σε αμορτισερα για ευθυγραμμηση και μήπως είναι από αμορτισέρ και βρήκαμε ότι το δεξί αμορτισέρ έχει διαρροή και το αριστερό κάτω ψαλιδι (ένα μακρύ καμπυλωτό. .....Μην πάει ο νου σας στο πονηρο ) κάνει τον θόρυβο ακριβώς που ακούω.

Για να καταλάβετε κουνιέται ο τροχός εμπρός και πίσω όταν τον χτυπάς.

Ελπίζω να το εξήγησα καλά!

Edited by GerasimoS A4
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Είναι το κάτω κόντρα ψαλίδι, είναι συνηθισμένο κρούσμα αφού παίρνει όλα τα ζόρια από τις λακκούβες. Λογικά και σε πορεία σε απότομο φρένο πρέπει να τραβάει λίγο το αυτοκίνητο προς μια μεριά. Αν παίζει πολύ, τόσα μποσικα λογικά είναι από συνεμπλοκ και όχι από μπαλάκι. Το μπαλάκι λίγα χιλιοστά και αν παίζει όταν χαλάει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και εγω κατι. Εδω και καιρο οταν περνω με πολυ χαμηλη ταχυτητα απο ανωμαλιες ακουγεται ενας θορυβος σαν να ειναι  κατι ξεχαρβαλωμενο και να χτυπα. Δεν κουδουνιζει, πιο πολύ σαν να βαρας με μπαστουνι εναν κουβα γεματο νερο. Εχω ψαξει πολυ, αλλα δεν βγαλει ακρη. Και σε συνεργειο που πηγα μου ειπαν οτι χτυπανε τα τακακια απο τα φρενα (εχω S4 b5 και εχουν 4 τακακια σε καθε φρενο), αλλά δεν ειναι αυτο σιγουρα.

Εβγαλα τον πλαστικο θολο να δω μηπως χτυπα το δοχειο νερου, αλλα τιποτα. 

Διαβαζοντας τωρα το θεμα, λεω μηπως ειναι κατι τετοιο. Πως να το ελεγξω;  Ο τροχος παντως οταν το σηκωνω δεν εχει τζογους καθολου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Γιάννη! Αν ο μηχανικός είναι καλός και σου είπε ότι δεν είναι τροχός τότε δεν είναι. Παλιότερα πάντως είχα και εγώ πρόβλημα. Τελικά βρήκα έναν που απλά βρήκε τους τζόγους με λοστο, δλδ πήγαινε και ζοριζε ένα ένα συνεμπλοκ και μπαλάκι για να δει πιο είναι. Γενικά αν βοηθάει μπορώ να πω ότι εχω παρατηρήσει :

1) τα κάτω κόντρα χτυπάνε πολύ σε απλές λακκούβες, ενώ σε φρένο το αμάξι τραβάει προς μια μεριά, και το βάρος του τιμονιού δεν είναι πάντα σταθερό στην πορεία, μια είναι ελαφρύ μια βαρύ (σε προχωρημένο στάδιο)

2) όταν χαλάνε τα μπαράκια ζανφοφορ το αυτοκίνητο κάνει έντονο μεταλλικό ήχο όταν πατάει ο ένας τροχος εξόγκωμα

3) όταν χαλασανε τα πάνω ψαλίδια, το αυτοκίνητο πήρε κάτι ψιλά σε καμπερ και χτύπαγε έντονα στους μειωτες ταχύτητας. Όταν πάταγα λαστιχένια σαμαρια, τότε ένιωθα ένα αρχικό χτύπημα ελαφρύ σχετικά. Αμέσως μετά τα μαλακά συνεμπλοκ τερματιζαν (μάλλον αυτό ήταν) και έκανε ένα μεταλλικό και δυνατο πλέον χτύπημα. Μετά όταν πλέον πέρναγε το σαμαρι, την ώρα που κατεβαινε έκανε ένα ακόμα χτύπημα στο τεντωμα της ανάρτησης.

4) τα μπαλάκια επειδή δεν περνούν και πολύ τζογο, δεν καταλαβαίνεις εύκολα από πού είναι, όμως συνήθως αυτά κάνουν 100% μεταλλικό ήχο. Όμως μεταλλικό κάνει και ένα πολύ μαλακό συνεμπλοκ.

 

Αν έχεις παρατηρήσει κάτι από τα παραπάνω, τότε σε ανυψωτικό με τον μηχανικό μαζί με ένα λοστο ζορισε ένα ένα συνεμπλοκ και μπαλάκι, θέλει λίγο ζορισμα, αλλά αυτό που έχει θέμα θα το δεις να κινείται έντονα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ Χρηστο. 

Τραβηγματα δεν εχω σε καμια φαση (επιτάχυνση, επιβραδυνση, σταθερη πορεία)

Εκεινο που εχω παρατηρησει ειναι οτι οταν παταω φρενο και περνω απο ανωμαλίες τοτε ο θορυβος αυτος δεν ακουγεται. πχ οταν κατεβαινω κατηφορα που η ασφαλτος μονο ασφαλτος δεν ειναι (κατι σαν καλτερίμι να φανταστεις) οσο την κατεβαινω ελευθερος (χωρις φρένο) ακουγεται το κοπάνημα, αν πατησω φρενο τοτε ο ηχος μειωνεται ως και σταματά.

Η κοντρα με τον λοστο σαν ελεγχος, εχει γινει (ημουν και εγω μπροστα) τουλάχιστον σε βασικά σημεια της αναρτησης. Δεν θυμαμαι να εγινε στο κάτω μερος της αναρτησης. 

Θα το ξανατσεκάρω

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και εγω κατι. Εδω και καιρο οταν περνω με πολυ χαμηλη ταχυτητα απο ανωμαλιες ακουγεται ενας θορυβος σαν να ειναι κατι ξεχαρβαλωμενο και να χτυπα. Δεν κουδουνιζει, πιο πολύ σαν να βαρας με μπαστουνι εναν κουβα γεματο νερο. Εχω ψαξει πολυ, αλλα δεν βγαλει ακρη. Και σε συνεργειο που πηγα μου ειπαν οτι χτυπανε τα τακακια απο τα φρενα (εχω S4 b5 και εχουν 4 τακακια σε καθε φρενο), αλλά δεν ειναι αυτο σιγουρα.

Εβγαλα τον πλαστικο θολο να δω μηπως χτυπα το δοχειο νερου, αλλα τιποτα.

Διαβαζοντας τωρα το θεμα, λεω μηπως ειναι κατι τετοιο. Πως να το ελεγξω; Ο τροχος παντως οταν το σηκωνω δεν εχει τζογους καθολου.

Σε τζογομετρο και ελεγχο εναν εναν τους συνδεσμους...

Το ειχα παθει και εγω στις αρχες και για να το βρω περασα απο 3-4 συνεργεια ωσπου να το ανακαλυψουμε

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο κακό είναι ότι το τζογομετρο κάνει τόση φασαρία, που τελικά αν ο οδηγός είναι απαιτητικός "πιάνει" παραπάνω αυτός από το τζογομετρο... Γιάννη είναι πιθανό να είναι κάποιο μπαλάκι, κοίταξε τα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πως να το ελεγξω;  Ο τροχος παντως οταν το σηκωνω δεν εχει τζογους καθολου.

Εμένα με σηκωμένο το αυτοκίνητο όταν του είπα ότι ακούγεται ένα τακ στο φρενάρισμα χτύπησε με το χέρι από μπροστά το λάστιχο δυνατα και ακούστηκε ακριβώς ο ήχος που ακούω στην πορεία πάντα με χαμηλές ταχύτητες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σαν κουδούνι έκανε ? Τότε δύσκολο να είναι συνεμπλοκ. Μήπως μπαλάκι ή κάτι άλλο από ανάρτηση. Δώσε λίγη βάση, το μπαλάκι αργεί να γίνει επικίνδυνο, αν είναι κάτι άλλο που λασκάρει,μήπως είναι επικίνδυνο όμως. Είχε τύχει πάντως να κάνει έτσι μπαλάκι σε μένα, ήταν από τα πάνω, βέβαια δεν ξέρω αν όντως είναι σύμπτωμα ή απλά έτυχε

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κανέναν καλό μάστορα γνώστη στα ψαλιδια?

Μου είπαν για έναν στον Άλιμο και θα πάω μια βόλτα τις επόμενες μέρες.

Πάντως βρήκα meyle hd με 97 ευρώ και moog με 72 το τεμάχιο.

Link to comment
Share on other sites

Moog τα είχα πάρει από street and circuit στην Θεσσαλονίκη . Το κακό είναι ότι δεν είχε πριν ένα εξάμηνο που χαλασανε τα μπροστά (αυτά που πατάει το αμορτισέρ). Και δεν έβρισκα φθηνά moog ούτε άλλη μάρκα σε κάτω από 90-100. Τελικά πήρα κάτι κινέζικα vika με 20 ή 25 ευρώ... Θα στα συνιστούσα αλλά κάπου 15.000 χιλιόμετρα τα έχω δεν έχουν τσουλησει και πολύ για να ξέρω σίγουρα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

στα ψαλιδια παιδια μην τσιγγουνευεστε ειναι οτι δινεις παιρνεις αν φορας ιδιως ζαντες 18 η 19αρες η μεγαλα φρενα η αναρτηση χαμηλωματος

το μπροστινο συστημα δεχεται πολυ μεγαλυτερες καταπονησεις εγω σαν εμπειρια στο δικο μου και σε φιλων που εχω αλλαξει θα συνιστουσα τα meyle ειναι καλυτερα και απο τα μαμα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μεγαλη προσοχη στα κινεζικα,επειδη στηριζεται ολος  ο τροχος στα ψαλιδια αυτα.φανταστητε να σπασει το μπαλακι ή  να κοπει το ψαλιδι!!!!.εγω θα εβαζα μονο επωνυμο οπως ειπωθηκε παραπανω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μεγαλη προσοχη στα κινεζικα,επειδη στηριζεται ολος  ο τροχος στα ψαλιδια αυτα.φανταστητε να σπασει το μπαλακι ή  να κοπει το ψαλιδι!!!!.εγω θα εβαζα μονο επωνυμο οπως ειπωθηκε παραπανω.

 

Συμφωνώ 100%.

 

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάστε και τα ruville.

Εκτός οτι δουλεύω για την εταιρία που τα παραγει(schaeffler),τα εχω δοκιμάσει και βγαίνουν και σε καλή τιμή.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk HD

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάστε και τα ruville.

Εκτός οτι δουλεύω για την εταιρία που τα παραγει(schaeffler),τα εχω δοκιμάσει και βγαίνουν και σε καλή τιμή.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk HD

για πεσμας και την τιμη..

Link to comment
Share on other sites

Σαν κουδούνι έκανε ? Τότε δύσκολο να είναι συνεμπλοκ. Μήπως μπαλάκι ή κάτι άλλο από ανάρτηση. Δώσε λίγη βάση, το μπαλάκι αργεί να γίνει επικίνδυνο, αν είναι κάτι άλλο που λασκάρει,μήπως είναι επικίνδυνο όμως. Είχε τύχει πάντως να κάνει έτσι μπαλάκι σε μένα, ήταν από τα πάνω, βέβαια δεν ξέρω αν όντως είναι σύμπτωμα ή απλά έτυχε

 

Βρηκα τι κοπαναει, ειναι το ιδιο ψαλιδι που ειπε και ο φιλος Γεράσιμος στην αρχη. Στο σημειο που βιδώνει στην πλημνη του τροχου (αν το λέω σωστα) εκει κουνιεται, αν το βαρεσεις απο κατω με ματσολα και κανει ακριβως τον θορυβο που ακουω και μεσα στο αμαξι.

Εμπρος αριστερο κατω ψαλιδι, αυτο με την μεγαλη καμπυλη.

 

Σε moog   60ευρω

http://www.bestparts.gr/Part/%CE%9C%CE%A0%CE%A1%CE%91%CE%A4%CE%A3%CE%9F-%CE%9A%CE%91%CE%A4%CE%A9-%CE%91%CE%A1%CE%99%CE%A3.A4-PASSAT5-6-MOOG-134VO-TC-8229P/e134VO-TC-8229P_d134_tVO-TC-8229P#.VYmCqRvtlHw

 

Σε meyle 90ευρω

http://www.bestparts.gr/Part/%CE%A8%CE%91%CE%9B%CE%99%CE%94%CE%99-VAG-A4-8D-8E-PASSAT-3B-SUPERB-3U-MEYLE-1441160508299HD/e1441160508299HD_d144_t1160508299HD#.VYmC4xvtlHw

Edited by Giannis20vt
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι το μπαλάκι του αφού ακούγεται από την μεριά του τροχού. Οπότε το θες ολόκληρο. Και τα δύο είναι πολύ καλά και δεν θα το μετανιώσεις. Οπότε πάρε οποίο θες. Τα κάτω τα είχα βάλει moog και δεν έπαθαν τίποτα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

τα  meyle γραφουν το HD που σημαινει εξτρα ενισχυμενα γιαυτο σας ειπα οτι ειναιι και καλυτερα απο τα μαμα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάστε και τα ruville.

Εκτός οτι δουλεύω για την εταιρία που τα παραγει(schaeffler),τα εχω δοκιμάσει και βγαίνουν και σε καλή τιμή.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk HD

 

Και τα ruville  στα 66ευρω.

 

http://www.bestparts.gr/Part/%CE%9C%CE%A0%CE%A1%CE%91%CE%A4%CE%A3%CE%9F-%CE%91-%CE%9A%CE%91%CE%A4%CE%A9-RUVILLE-023935752/e023935752_d23_t935752#.VYokYhvtlHw

 

Είναι Γερμανικά; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.