Jump to content

Πρόβλημα με την μπαταρία


Recommended Posts

  • 3 months later...

Καλησπέρα 

Μετά από 4 χρόνια έφτασε η ώρα για αντικατάσταση μπαταρίας. 

Ρώτησα αντιπροσωπεία μου είπαν 150 €. 

Βρήκα έξω 90 € BOSCH 60ah EFB. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα σε όλους 

 

Εχω αγοράσει εδώ και 1 χρόνο μεταχειρισμένο το 1.6 tdi (2015). Η μπαταρία δεν πάρε να έχει αλλαχτεί από τον προηγούμενη ιδιοκτήτη. 
 

Λόγω και της καραντίνας η μπαταρία μου «πνέει τα λοίσθια». Αφού το χρησιμοποιούσα μόνο 1-2 φορές την εβδομάδα τον μήνα που μας πέρασε (πάντα απενεργοποιώντας το start-stop) και έχουν έρθει και τα κρύα. 
 

Εχει νόημα να πάω σε ηλεκτρολογειο να την μετρήσω-φορτίσω ή να πάω κατευθείαν σε αγορά νέας;

Κάποια πρόταση μάρκας-χαρακτηριστικών για αγορά (με τιμές αν γνωρίζετε);

Παρόλο που και εγώ δεν χρησιμοποιώ το start-stop θα ήθελα να είναι λειτουργικό και η μπαταρία να έχει τα χαρακτηριστικά της υπάρχουσας μπαταρίας. 
 

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι καλη μπαταρια ποιοτικα, αντεχει και παραπανω χρονια. εχεις παρατηρησει θελει παραπανω χρονο μιζαρισμα για να παρει μπρος; ή παιρνει το ιδιο οπως και παλιοτερα; αν θελει παραπανω χρονο ,τοτε εχει αρχισει και δυει η ζωη της. Αμα δεν σου ειναι προβληνα να κανεις προληπτικη αλλαγη ,κανε.. και βαλε κατι επωνυμο,πχ varta - bosch. οι τιμες των μπαταριων σε οχηματα start& stop ειναι υψηλες διοτι ειναι αρκετα ενισχυμενες λογω του συστηματος αυτου. νομιζω καπου στο 200αρι;

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. 
 

Ναι δυστυχως τις 2 προηγούμενες εβδομάδες  ζοριζόταν όταν έβαζα μπροστά και προσπάθησα να κουνάω το αμάξι έστω μέρα παρά μέρα. Προχθές παραλίγο να μην πάρει αλλά μετά που έκανα μια μισαωρη βόλτα έπαιρνε κανονικά. 
 

Ρώτησα και βρήκα Varta με τα ίδια χαρακτηριστικά (αυτή φορούσε και τώρα) στα 160€, οπότε λέω να πάω να την αλλάξω.

 

Φοβάμαι όμως ότι ο συνδυασμός καραντίνας με κρύο θα την αδυνατίσει και αυτήν γρήγορα; Θα πρέπει να κουνάω προληπτικά το αμάξι μέρα παρά μέρα ή και με μόνο 1φορά την εβδομάδα που το χρειάζομαι θα είμαι ΟΚ;

Link to comment
Share on other sites

1 φορά την εβδομάδα , κλειστό start and stop και κάνε άμα μπορεις ένα δρομολόγιο έτσι πιο καλό ένα 20αρι χλμ πχ...βάλε ότι πας κανα σούπερ μαρκετ και δώσε του λιγο γκάζι άμα μπορείς ..Όχι ρελαντί μόνο 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

καλημερα σε όλους! audi a3 8v stronic tdi ... μετά από 5 χρόνια, έφτασε ο καιρός για αλλαγή μπαταρίας!...  ακούω γνώμες... η αντιπροσωπία μου δίνει varta 233€ + 25€εργασια... εγγύηση 3 χρόνια... Μαγαζί εκτός αντιπροσωπίας, μου δίνει varta 158€.. εγγύηση 1 χρόνο!... εννοείται πως η εργασία στην αντιπροσωπία είναι δεδομένη!...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Giannis_TDI said:

καλημερα σε όλους! audi a3 8v stronic tdi ... μετά από 5 χρόνια, έφτασε ο καιρός για αλλαγή μπαταρίας!...  ακούω γνώμες... η αντιπροσωπία μου δίνει varta 233€ + 25€εργασια... εγγύηση 3 χρόνια... Μαγαζί εκτός αντιπροσωπίας, μου δίνει varta 158€.. εγγύηση 1 χρόνο!... εννοείται πως η εργασία στην αντιπροσωπία είναι δεδομένη!...

Καλημέρα Γιάννη!

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να τη βάλεις αντιπροσωπεία.

Με ~180€ μπορείς να βάλεις bosch σειρά silver ή αντίστοιχη varta (αντίστοιχης σειράς δηλαδή), οι οποίες είναι πολύ καλά κατασκευασμένες και ανθεκτικές.

 

 

ΥΓ: έκανα τη συγκεκριμένη αλλαγή μπαταρίας πριν 2,5 μηνες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά σε δύο χρόνια άμα αλλάξεις θα έχεις με 150 καινούργια αντί με + 75 σήμερα  παλια

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, Kavouras είπε

Καλημέρα Γιάννη!

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να τη βάλεις αντιπροσωπεία.

Με ~180€ μπορείς να βάλεις bosch σειρά silver ή αντίστοιχη varta (αντίστοιχης σειράς δηλαδή), οι οποίες είναι πολύ καλά κατασκευασμένες και ανθεκτικές.

 

 

ΥΓ: έκανα τη συγκεκριμένη αλλαγή μπαταρίας πριν 2,5 μηνες.

 

Ο μόνος λόγος που πρέπει να βάλει τη μπαταρία στην αντιπροσωπεία, είναι για την κωδικοποίησή της, εφόσον χρησιμοποιεί το Stop/Start και εφόσον δεν έχει κάποιο VCDS/OBD11 για να το κάνει μοναχός του. 

Κατά τα άλλα 

https://www.skroutz.gr/s/5243949/Bosch-Mpataria-Aytokinitou-S5A08-me-CHoritikotita-70Ah-kai-CCA-760A-Start-Stop.html

 

εγώ φέτος άλλαξα την 59άρα EFB VARTA που ήταν ΟΕΜ επιλογή και έβαλα 70άρα AGM σε Bosch σε αυτά τα λεφτά του λινκ... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα! έβαλα varta 158€ ... πήγα αντιπροσωπία, μου βάλανε τον κωδικό από τη μπαταρία που έβγαλα .. 15€ χρέωση κ τέλος!... όσο για το VCDS/OBD11 πρέπει να πάρουμε κάποια στιγμή... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Giannis_TDI είπε

καλημέρα! έβαλα varta 158€ ... πήγα αντιπροσωπία, μου βάλανε τον κωδικό από τη μπαταρία που έβγαλα .. 15€ χρέωση κ τέλος!... όσο για το VCDS/OBD11 πρέπει να πάρουμε κάποια στιγμή... 

Καλορίζικη. Τίμια τιμή για αντιπροσωπεία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.