Jump to content

Καθίσματα S4 B8


Recommended Posts

Μία φωτογραφία που είχα στο κινητό μου...μιας και εσείς το ζητήσατε...... :sSc_eek:

Θα ακολουθήσουν και καλύτερες..!

attachicon.gif0.02.01.7a9ff67287f8bf2dfc2827b804b7868f5e783d8768fd7555068cd98d0a9a1cbe_full.jpg

Τα καθισματα τα σπανε!  :sSc_eek:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάνει τίποτα με καλωδίωση. Απλά κούμπωσα τις φύσες των καινούργιων καθισμάτων στις ήδη υπάρχουσες.

Ο εγκέφαλος κάτω από το κάθισμα του οδηγού έχει τον εξής κωδικό: 8Κ0 959 760D

Δυστυχώς τώρα έχεις 2 προβλήματα. 1. Σου έχει κλειδώσει ο εγκέφαλος από το component protection και 2. Δεν έχεις καν συνδέσει τον εγκέφαλο με το αμάξι όποτε δεν μπορείς ούτε να αφαιρέσεις την προστασία.

 

Επειδή είναι λίγο πακέτο να συνδέσεις τον εγκέφαλο μπορείς να τον καταργήσεις τελείως ώστε να δουλεύουν τα ηλεκτρικά χωρίς τις μνήμες.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τώρα έχεις 2 προβλήματα. 1. Σου έχει κλειδώσει ο εγκέφαλος από το component protection και 2. Δεν έχεις καν συνδέσει τον εγκέφαλο με το αμάξι όποτε δεν μπορείς ούτε να αφαιρέσεις την προστασία.

 

Επειδή είναι λίγο πακέτο να συνδέσεις τον εγκέφαλο μπορείς να τον καταργήσεις τελείως ώστε να δουλεύουν τα ηλεκτρικά χωρίς τις μνήμες.

Δεν με απασχολεί καθόλου εάν δεν δουλέψουν οι μνήμες. Το θέμα είναι πως μπορώ να καταργήσω τον εγκέφαλο και να δουλεύουν τα ηλεκτρικά μου?

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να βγάλεις τον εγκέφαλο και την καλωδίωση που πάει στα χειριστήρια του ηλεκτρικού καθίσματος, και να βάλεις την καλωδίωση από ένα απλό ηλεκτρικό κάθισμα. Μπορείς να ρίξεις μια ματιά εδώ για να πάρεις μια ιδέα :

http://www.audizine.com/forum/showthread.php/550964-S4-seat-swap-D-I-Y

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικα!!!!

Κανε μια ερώτηση στην αντιπροσωπεία μήπως έφτιαχνες τις μνήμες τουλάχιστον,  κρίμα να έχεις νεκρά τα κουμπάκια στη πόρτα.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα,χλωμό το βλέπω να κάνουν κάτι στην αντιπροσωπεία. Αν θέλει όντως να προσπαθήσει να συνδέσει τον εγκέφαλο των καθισμάτων, μπορεί να ρίξει μια ματιά στον οδηγό που επισυνάπτω. Αν και ο οδηγός αναφέρεται σε καθίσματα που δεν έχουν από πριν την υποστήριξη για μνήμες, εξηγεί και πως πρέπει να συνδεθεί ο εγκέφαλος των καθισμάτων στον εγκέφαλο άνεσης.

PROJECT RETROFIT COMFORT SEATS AND ADD MEMORY FUNCTION.pdf

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστά, σε ένα ηλεκτρολόγο με το pdf θα κάνει δουλειά πιστεύω.

 

Ελπίζω να σκέφτεσαι και για άλλες άγριες αλλαγές να μην νιώθει ορφανό το σαλόνι :)

Link to comment
Share on other sites

Κώστα,χλωμό το βλέπω να κάνουν κάτι στην αντιπροσωπεία. Αν θέλει όντως να προσπαθήσει να συνδέσει τον εγκέφαλο των καθισμάτων, μπορεί να ρίξει μια ματιά στον οδηγό που επισυνάπτω. Αν και ο οδηγός αναφέρεται σε καθίσματα που δεν έχουν από πριν την υποστήριξη για μνήμες, εξηγεί και πως πρέπει να συνδεθεί ο εγκέφαλος των καθισμάτων στον εγκέφαλο άνεσης.

Άρης Δανίκας ο συγγραφέας (έλληνας!!!!).

Link to comment
Share on other sites

Κώστα,χλωμό το βλέπω να κάνουν κάτι στην αντιπροσωπεία. Αν θέλει όντως να προσπαθήσει να συνδέσει τον εγκέφαλο των καθισμάτων, μπορεί να ρίξει μια ματιά στον οδηγό που επισυνάπτω. Αν και ο οδηγός αναφέρεται σε καθίσματα που δεν έχουν από πριν την υποστήριξη για μνήμες, εξηγεί και πως πρέπει να συνδεθεί ο εγκέφαλος των καθισμάτων στον εγκέφαλο άνεσης.

Αρχίζουν και δυσκολεύουν τα πράγματα και αγχώνομαι....

Λες να μην δοκιμάσω καθόλου στην αντιπροσωπεία, θα είναι χαμένος χρόνος?

 

 

Ελπίζω να σκέφτεσαι και για άλλες άγριες αλλαγές να μην νιώθει ορφανό το σαλόνι :)

Αυτό θα ήταν αμαρτία εάν το έκανα...αλίμονό μου να άφηνα το σαλόνι μόνο του...

 

Άρης Δανίκας ο συγγραφέας (έλληνας!!!!).

Μήπως μπορώ να τον βρώ πουθενά για να μου το φτιάξει αυτός??? :sHa_hehe:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκανα την απόπειρα και πήγα στην εδώ αντιπροσωπεία μήπως και βρεθεί καμία λύση... Το αποτέλεσμα απλά απογοητευτικό.

Αυτό που έκαναν ήταν να βάλουν το διαγνωστικό και να προσπαθούν χωρίς να κάνουν καμία αλλαγή να σβήσουν την βλάβη. 

Περί ξεκλειδώματος εγκεφάλου, δεν το συζητάω, δεν είχαν ιδέα. Με ρώτησαν μάλιστα που βρίσκεται αυτός ο εγκέφαλος και εάν είναι μέσα από τα δέρματα.

Όταν κάτι τους είπα για τις μνήμες κοίταζαν πιο κουμπί είναι, από αυτά πάνω στο κάθισμα.

Τέλος, μου είπαν ότι πρέπει να πάω το αυτ/το και να το αφήσω 1-2 μέρες για να το μελετήσουν γιατί θέλει πολύ ψάξιμο.

 

Έχει κάποιος να μου προτείνει κάτι μήπως βρώ καμία λύση γιατί έχει αρχίσει τι θέμα και με προβληματίζει σοβαρά?

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν συνεργεία της BOSCH ,

δες εάν υπάρχει κάποιο στην περιοχή σου , ένα που πάω εγώ είναι Αθήνα Καισαριανή, δεν χάνεις τίποτα δεδομένου ότι όλα τα ηλεκτρονικά στα αυτοκίνητα είναι bosch 

εάν πέσεις σε κανένα ψαγμένο μάστορα ή σε κάποιον που ψάχνεται κάτι μπορεί να γίνει.

γενικά στις αντιπροσωπίες δεν επιτρέπεται να πειράζουν εκτός τα προβλεπόμενα .......

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν συνεργεία της BOSCH ,

δες εάν υπάρχει κάποιο στην περιοχή σου , ένα που πάω εγώ είναι Αθήνα Καισαριανή, δεν χάνεις τίποτα δεδομένου ότι όλα τα ηλεκτρονικά στα αυτοκίνητα είναι bosch 

εάν πέσεις σε κανένα ψαγμένο μάστορα ή σε κάποιον που ψάχνεται κάτι μπορεί να γίνει.

γενικά στις αντιπροσωπίες δεν επιτρέπεται να πειράζουν εκτός τα προβλεπόμενα .......

Απλά δεν έχουν το χρόνο να ασχοληθούν και να μάθουν.

Έχουν μάθει στο εύκολο κέρδος με μηδενικό ρίσκο (λάδια-φίλτρα και ως εκεί ήταν και για ό,τι πιο δύσκολο, άλλαξε το όλο να είσαι σίγουρος  - ούτως ή άλλως άλλος πληρώνει), οπότε το πρόβλημα είναι πως τώρα που τους ζητάς κάτι πιο δύσκολο (όχι τετρημένο - δεν το κάνουν κάθε μέρα), δεν το ξέρουν.

Όχι ότι δεν τους τα έχουν δείξει ή μάθει στα σεμινάρια εκπαίδευσης ή δεν υπάρχει στο e-manual που έχουν για κάθε αμάξι.

Αλλά γιατί να ασχοληθούν μαζί σου που θα βγάλουν 50€ για αυτή τη μία ώρα που θα πας και να μην βγάλουν τα διπλά για τον ίδιο χρόνο αν ασχοληθούν με λάδια-φίλτρα?

(κοινώς η λογική είναι "περάστε-σκουπίστε-τελειώσατε").

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Όπως ακριβώς τα λέει ο Γιωργος.

Οι περισσότεροι έχουν περάσει σεμινάρια επι σεμιναρίων, τους έχουν δώσει άπειρους τόμους υλικού αλλα θέλει διάβασμα!

 

Και όταν βγάζουμε τα ίδια λεφτά αλλάζοντας λάδια, κάτι που μπορεί να κανει και ένα 6χρονο παιδί, γιατί να μπούμε στον κόπο να διαβασουμε

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν συνεργεία της BOSCH ,

δες εάν υπάρχει κάποιο στην περιοχή σου , ένα που πάω εγώ είναι Αθήνα Καισαριανή, δεν χάνεις τίποτα δεδομένου ότι όλα τα ηλεκτρονικά στα αυτοκίνητα είναι bosch 

εάν πέσεις σε κανένα ψαγμένο μάστορα ή σε κάποιον που ψάχνεται κάτι μπορεί να γίνει.

γενικά στις αντιπροσωπίες δεν επιτρέπεται να πειράζουν εκτός τα προβλεπόμενα .......

Ευχαριστώ για την πληροφορία αλλά επειδή δεν μένω Αθήνα, θα πρέπει πρώτα να επικοινωνήσω με όποιο συνεργείο - αντιπροσωπεία πρόκειται να πάω για να είμαι σίγουρος ότι κάτι μπορούν να κάνουν και να μην τους φαίνονται αυτά εξωγήινα... 

Link to comment
Share on other sites

Απλά δεν έχουν το χρόνο να ασχοληθούν και να μάθουν.

Έχουν μάθει στο εύκολο κέρδος με μηδενικό ρίσκο (λάδια-φίλτρα και ως εκεί ήταν και για ό,τι πιο δύσκολο, άλλαξε το όλο να είσαι σίγουρος  - ούτως ή άλλως άλλος πληρώνει), οπότε το πρόβλημα είναι πως τώρα που τους ζητάς κάτι πιο δύσκολο (όχι τετρημένο - δεν το κάνουν κάθε μέρα), δεν το ξέρουν.

Όχι ότι δεν τους τα έχουν δείξει ή μάθει στα σεμινάρια εκπαίδευσης ή δεν υπάρχει στο e-manual που έχουν για κάθε αμάξι.

Αλλά γιατί να ασχοληθούν μαζί σου που θα βγάλουν 50€ για αυτή τη μία ώρα που θα πας και να μην βγάλουν τα διπλά για τον ίδιο χρόνο αν ασχοληθούν με λάδια-φίλτρα?

(κοινώς η λογική είναι "περάστε-σκουπίστε-τελειώσατε").

 

 

Όπως ακριβώς τα λέει ο Γιωργος.

Οι περισσότεροι έχουν περάσει σεμινάρια επι σεμιναρίων, τους έχουν δώσει άπειρους τόμους υλικού αλλα θέλει διάβασμα!

 

Και όταν βγάζουμε τα ίδια λεφτά αλλάζοντας λάδια, κάτι που μπορεί να κανει και ένα 6χρονο παιδί, γιατί να μπούμε στον κόπο να διαβασουμε

+1000

Link to comment
Share on other sites

Nexus, your turn!!

 

Λίστα με το τι θα χρειαστεί ώστε να τα παραγγείλει και να έρθει μια ημέρα πάνω να του το φτιάξουμε γιατι δεν βλέπω φως!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nexus, your turn!!

 

Λίστα με το τι θα χρειαστεί ώστε να τα παραγγείλει και να έρθει μια ημέρα πάνω να του το φτιάξουμε γιατι δεν βλέπω φως!!!

Άντε ρε Γιάννη φτιάξτε με...!!!

Δεν θέλω τίποτα, μέρα και ώρα για να είμαι πάνω..... :icon_turbo:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν και τα 2 σενάρια που παίζουν σε αυτή την φάση έχουν δουλίτσα:

 

Το "εύκολο" σενάριο:

 

1) Αφαίρεση του εγκεφάλου, αλλαγή της καλωδίωσης που πάει στα χειριστήρια του καθίσματος και άλλο switch για τα χειριστήρια. Το switch που θα χρειαστεί έχει κωδικό 8K0959747. Δεν έχω τον κωδικό της καλωδίωσης, ίσως να μπορεί να βρεθεί η καλωδίωση από κάποιο μαγαζί που πουλάει ανταλλακτικά για audi. Αν τα πρώην καθίσματα σου ήταν πλήρως ηλεκτρικά, θα μπορούσες να πάρεις ότι ήθελες από αυτά.

Αυτά που πρέπει να βγουν είναι αυτά : 20130720_190744_zps8aa1d1e1.jpg

Αν δείτε τα δυο switch για τα χειριστήρια είναι διαφορετικά: 564466_x800.jpg781783_x800.jpg

όπως εννοείται και η καλωδίωση που θα χρειαστεί.

 

2) Το πιο απαιτητικό σενάριο, προϋποθέτει αγορά άλλου εγκεφάλου άνεσης, άλλα χειριστήρια στο climatronic, και κάποιον ηλεκτρολόγο που θα μπορεί να ακολουθήσει τις οδηγίες που ανέβασα (του Δανίκα) για να συνδέσει τον εγκέφαλο μνήμης με τον εγκέφαλο άνεσης.

 

Δυστυχώς δεν έχω καμία άλλη λύση να προτείνω, ούτε γνωρίζω κάποιον καλόν ηλεκτρολόγο για να κάνει την δουλειά. Ίσως ο ηλεκτρολόγος που πήγε ο Mike_A4 και έβαλε τους αισθητήρες παρκαρίσματος να μπορούσε να το κάνει. 

 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πανεύκολο! Σιγά τα ωα ο Νέξους για πλάκα. Γιαννάκη εσύ αγορίνα μου? Ξέρεις να βρεις τον εγκέφαλο άνεσης?

 

 

Δημήτρης

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Όχι Δημητράκη μου!!!

Εγώ στα του ξηλώματος των υπολοίπων!!

 

Αυτά είναι για εσενα και τον nexus.

 

Όποτε άσε το πνεύμα και βρες κωδικούς για πλεξούδα η ακόμη καλύτερα την ίδια την πλεξούδα!!

 

 

 

 

Τα καθίσματα πάντως τα βγάζω πλέον σε 1' και 32" το καθένα!

 

Τα έβαλα και τα έβγαλα τα δικα μου αρκετές φορές την τελευταία εβδομάδα.

Θα ακολουθήσουν φωτό σύντομα!!

 

Edited by ianos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Με το pdf του Δανίκα  ένας έμπειρος ηλεκτρολόγος αυτοκινήτων πιστεύω το έχει παιχνιδάκι  και μπορεί να φτιάξει την καλωδίωση μόνος του, θα πρέπει να βρεις τον κατάλληλο μάστορα και να μην έχεις την τύχη τη δική μου. 

 

Θες να φτιάξεις και τα θερμαινόμενα;

Έχω καλωδίωση καινούργια και την δίνω με 40% έκπτωση σε όποιο μέλος του club.

Η Ελλάδα δεν έχει ανάγκη από θερμαινόμενα πάντως, ψυχρόμενα άμα ήταν θα έβαζα χωρίς σκέψη. 

 

Αν το αυτοκίνητο θα το οδηγείς μόνο εσύ και οι μνήμες σχεδόν αχρείαστες είναι.

 

Το ιδανικό βέβαια είναι να λειτουργήσουν όλα πλήρως και να μην έχεις τα όμορφα κουμπάκια νεκρά και αφώτιστα. 

 

Αυτή η έλλειψη γνώσεων ειδικά στην αντιπροσωπεία, τη μαμά του αυτοκίνητου, που θα έπρεπε να γνωρίζουν μέχρι  την τελευταία βίδα   αλλά  είναι παντελώς άσχετοι :rocket: :rocket: 

 

Μαζευτείτε 4-5 του club να χεστείτε στο τάλιρο :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Νεκτάριε εννοείς ότι τα καθίσματα του έχουν ηδη πανω αυτόν τον εγκέφαλο

564466_x800.jpg

 

Ενω για να λειτουργήσουν χωρίς μνήμες χρειάζονται αυτόν;;;

781783_x800.jpg

 

Πάντως ο εγκέφαλος που λες είναι αρκετά φτηνός

https://www.ebay.de/ulk/itm/172024490109

 

Να υποθέσω πως αν έχω καταλάβει καλά αυτά που γράφεις εφοςον Αλλάξει εγκέφαλο θα ήταν αρκετά εύκολο να παρακάμψει την μαμά καλωδίωση και να συνδέσει απλα μια παροχη ρεύματος πανω ωστε να δουλέψει κανονικά ή το παρά τραβάω;;

Edited by ianos
Link to comment
Share on other sites

Το ανάποδο Γιάννη, το πάνω switch με τις δύο φύσες είναι αυτό που χρειάζεται για να λειτουργήσουν τα ηλεκτρικά καθίσματα χωρίς τον εγκέφαλο με τις μνήμες. Και ναι φτηνό είναι το switch, το θέμα είναι πάλι να βρεθεί και η καλωδίωση γιατί αυτή που έχουν τώρα τα καθίσματα δεν κάνει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ανάποδο Γιάννη, το πάνω switch με τις δύο φύσες είναι αυτό που χρειάζεται για να λειτουργήσουν τα ηλεκτρικά καθίσματα χωρίς τον εγκέφαλο με τις μνήμες. Και ναι φτηνό είναι το switch, το θέμα είναι πάλι να βρεθεί και η καλωδίωση γιατί αυτή που έχουν τώρα τα καθίσματα δεν κάνει.

Μπορούμε κάπως να επιβεβαιώσουμε εάν είναι αυτή η καλωδίωση που χρειάζομαι: 8T0971366BH

Μην κάνω καμιά βλακεία και την πάρω τσάμπα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.