Jump to content

Νέος με Audi A3 1.8 tfsi 2010


Recommended Posts

Καλός ήρθα κ εγώ στην παρέα εδω.

Έγινα κάτοχος ενως Audi επιτελους μιας κ έψαχνα μόνο γιαυτο.

Είχα πει το επόμενο θα είναι Audi. Όταν κάποτε το οδήγησα είπα το επόμενο θα είναι αυτό. Κ ετσι έγινε. Βέβαια για A4 πήγαινα αλλα λόγο ότι θα το οδηγάει τον περισσότερο καιρο γυναίκα αποφάσισα το μικρότερο. Θα βάλω φωτό αργοτερα γιατι πρέπει να τις μικραίνω στον υπολογιστή.

Επειδή όμως κατάλαβα ότι είναι η φτηνή έκδοση θα χρειαστώ πληροφορίες για "βελτιώσεις" θα σας ζαλίζω λιγο με ερωτήσεις.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο να είναι με πολλά και ασφαλή χιλιόμετρα !

 

Υπάρχει αρκετό υλικό για αναβαθμίσεις που ήδη έχουν γίνει. Αν παρόλα αυτά δεν σε καλύπτει κάποιο από αυτά, άνοιξε ένα νέο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες και καλορίζικο και απο εμένα.

 

Όπως είπε και ο Θοδωρής, υλικό μπόλικο που θα καλύψουν τις περισσότερες αποριες σου. Μπες στην αντίστοιχη ενότητα ανάλογα την φύση του θέματος και εξερεύνησε ελευθερα!

Link to comment
Share on other sites

Καλός ήρθα κ εγώ στην παρέα εδω.

Έγινα κάτοχος ενως Audi επιτελους μιας κ έψαχνα μόνο γιαυτο.

Είχα πει το επόμενο θα είναι Audi. Όταν κάποτε το οδήγησα είπα το επόμενο θα είναι αυτό. Κ ετσι έγινε. Βέβαια για A4 πήγαινα αλλα λόγο ότι θα το οδηγάει τον περισσότερο καιρο γυναίκα αποφάσισα το μικρότερο. Θα βάλω φωτό αργοτερα γιατι πρέπει να τις μικραίνω στον υπολογιστή.

Επειδή όμως κατάλαβα ότι είναι η φτηνή έκδοση θα χρειαστώ πληροφορίες για "βελτιώσεις" θα σας ζαλίζω λιγο με ερωτήσεις.

 

Φωτο1

post-12934-0-29699700-1469293730_thumb.jpeg

Φωτό 2

post-12934-0-10077200-1469293875_thumb.jpeg

Φωτό 3

post-12934-0-01661900-1469293997_thumb.jpeg

Φωτό 4

post-12934-0-30070300-1469294323_thumb.jpeg

Συγνώμη που έβαλα τις φωτό ξεχωριστά αλλα δε μου έπαιρνε διαφορετικα.

Θέλω μια βοήθεια γιατι είναι στην άμεση αλλαγή. Το καντράν με τις πολλαπλές λειτουργίες στην μέση που το είδα σε αλλα μοντέλα A3 κ τον τεμπέλη. Αν ξέρει κάποιος να με καθοδηγήσει θα το εκτιμήσω πολύ. Επίσης θέλω να δω τι συναγερμό θα βάλω άμεσα.

 

 

τα ένωσα. Μπορείς να πατάς το κουμπί και να βάζεις 1-1 όλες τις φωτογραφίες. (kavouras)

Edited by Kavouras
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!

Καλώς όρισες στην όμορφη παρέα μας!

Η αλήθεια είναι ότι λόγω της παρέας που έχει δημιουργηθεί εδώ μέσα, θα σε "κάψουμε" με το τι μπορείς να βάλεις στο αμάξι σου (σχεδόν να γίνει full extra - φυσικά δίνοντας και κάποια χρήματα αναλόγως Project :) ).

Σου ένωσα και τα posts Και έβαλα τις φωτογραφίες μέσα στο κείμενο των δημοσιεύσεων σου.

 

Λοιπόν σχετικά με τις ερωτήσεις σου καλύτερα να τις ανοιξεις στο αντίστοιχο μέρος του forum.

Επιγραμματικά απαντώ:

1. το καντράν μπαίνει αλλά χρειάζεται να βρεις ένα τέτοιο και έναν "κοντερά" ώστε να το κάνει "λευκό"-full reset για να μπορέσει να πάρεις τις ενδείξεις και παραμέτρους από το δικό σου αμάξι. Σε Α4 Β8 έχει γίνει αλλαγή καντράν. Υπάρχει και αντίστοιχο topic. Είμαι όμως από κινητό και δυσκολεύομαι να το βρω και να το βάλω λινκ. Κάνε ένα "ψαχούλευμα" στα Α4 και θα πάρεις μία γεύση του τι χρειάζεται.

2. Ο τεμπέλης μπαίνει μετά. Ακυρώνει στην ουσία τις ποτηροθήκες ανάμεσα σε οδηγό-συνοδηγό όταν είναι "κάτω", αλλά προσωπικά ούτως ή άλλως δεν τις χρησιμοποιώ. Μπαίνει εκ των υστέρων. Ρώτα στην αντιπροσωπεία. Υπάρχει ανταλλακτικό-αξεσουάρ γι' αυτούς που ήθελαν να το βάλουν μετά.

3. Συναγερμός....μεγάλη κουβέντα.... Εξαρτάται τι ζητάς από αυτον, αν θες να έχει ή όχι δικό του τηλεχειριστήριο κτλ-κτλ. (και φυσικά κόστος)

 

Καλύτερα όμως να ανοίξεις ξεχωριστό topic για κάθε ένα από αυτά (ειδικά για το 1 και 3).

Νομίζω μάλιστα ότι για το "3" υπάρχει τόπικ. αν όχι, άνοιξε ένα δικό σου να τα πούμε εκεί. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα με το καντράν για β8 βρίσκεται εδω!

 

http://forum.audisportsclub.gr/index.php/topic/17872-αλλαγή-πίνακα-οργάνων-σε-α4-β8/page-13

 

Οι πρώτες σελίδες ειναι θεωρητικές όταν ακόμη δεν ξέραμε αν γίνεται η όχι. Απο την μέση μπαίνουμε στο ψαχνό.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα φίλε μου.το ίδιο αμάξι έχουμε και εχω κάνει την αλλαγή στα όργανα με επιτυχία.μπήκαν αλλά όργανα με κωδικό (8p0920932d),διακόπτης υαλοκαθαριστήρων που έχει επάνω τα κουμπιά για των υπολογιστή ταξιδιού και μπορεί να χρειαστείς και εγκέφαλο τιμονιού για να παίξει ο διακόπτης το οποίο δεν ξέρω να στο πω σίγουρα γιατί είχα βάλει την ίδια μέρα και το cruise control και χρειαζόταν ο εγκέφαλος για να δουλέψει.

Τα όργανα είναι λίγο δύσκολο να βρείς γιατί αν τα πάρεις καινούργια το κόστος ξεφεύγει.

Οτι θέλεις στείλε μου μήνυμα να σε βοηθήσω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την πολύτιμη βοήθεια σου. Θα ανοίξω ένα ποστ για να δω αν εχει αλλάξει κάποιος το καντράν. Ήθελα να ρωτήσω αν είναι ένα το πλούσιο καντράν η παίζουν διάφορα καντράν.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την πολύτιμη βοήθεια σου. Θα ανοίξω ένα ποστ για να δω αν εχει αλλάξει κάποιος το καντράν. Ήθελα να ρωτήσω αν είναι ένα το πλούσιο καντράν η παίζουν διάφορα καντράν.

Ο κωδικός που σου έδωσα ποιο πάνω είναι απο το καντράν που έβαλα εγω.είναι από ambition αυτό που έβαλα και τα έχει όλα (υπολογιστή ταξιδίου,εξωτερική θερμοκρασία,ένδειξη ταχυτήτων,ένδειξη service κτλ.),ίσως να κάνει και κάποιο άλλο καντράν με άλλο κωδικό αλλά αυτό αν δεν το δοκιμάσετε δεν μπορείς να ξέρεις απο πριν αν θα δουλέψει σωστά.
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα φίλε μου.το ίδιο αμάξι έχουμε και εχω κάνει την αλλαγή στα όργανα με επιτυχία.μπήκαν αλλά όργανα με κωδικό (8p0920932d),διακόπτης υαλοκαθαριστήρων που έχει επάνω τα κουμπιά για των υπολογιστή ταξιδιού και μπορεί να χρειαστείς και εγκέφαλο τιμονιού για να παίξει ο διακόπτης το οποίο δεν ξέρω να στο πω σίγουρα γιατί είχα βάλει την ίδια μέρα και το cruise control και χρειαζόταν ο εγκέφαλος για να δουλέψει.

Τα όργανα είναι λίγο δύσκολο να βρείς γιατί αν τα πάρεις καινούργια το κόστος ξεφεύγει.

Οτι θέλεις στείλε μου μήνυμα να σε βοηθήσω.

Στείλε μου μια φωτό σε παρακαλώ

Link to comment
Share on other sites

Ο διακόπτης όταν γυρίζεις το κλειδί για εκκίνηση - ξεκλείδωμα εχει μια σκληρότητα ;;;

τι ακριβώς εννοείς?

 

 

 

ΥΓ: Τρίτη θα ανοίξει η έδρα ως ανεπίσημη συνάντηση για να αλλάξουμε τιμόνι σε ένα Α3 8Ρ και να βάλουμε και ένα intercooler σε ένα Α4 Β8 (τόπικ εδώ). Αν θες πέρνα να τα πούμε από κοντά. :) Πιστεύω ότι θα σου λυθούν πολλές απορίες.

Edited by Kavouras
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν γυρίζω το κλειδί γινεται με δυσκολία. Το ίδιο όταν σβήνω το αυτοκίνητο.

 

Είμαι εκτός Αθηνών δυστυχώς. Κρίμα....

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο... Ένα είναι το καντράν που δείχνει στο κέντρο τις λειτουργίες η εχει διαφορά είδη;;;

Μου αρέσει παντως θα το ψάξω.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο... Ένα είναι το καντράν που δείχνει στο κέντρο τις λειτουργίες η εχει διαφορά είδη;;;

Μου αρέσει παντως θα το ψάξω.

Καλύτερα να πας στην έκδοση που σου είπε ο Μάκης για να είσαι σίγουρος.

 

http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_odkw=8p0920932d&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.X8P0920932D.TRS0&_nkw=8P0920932D&_sacat=0

 

Από facelift με υποστήριξη MFA, αμφιβάλω αν υπάρχει καλύτερη έκδοση από την συγκεκριμένη.

Διάβασε στα B8 που έχουμε αλλάξει να δεις τι παίζει με ξεκλείδωμα, τοποθέτηση, κωδικοποίηση, επαναφορά χλμ.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα φίλε μου.το ίδιο αμάξι έχουμε και εχω κάνει την αλλαγή στα όργανα με επιτυχία.μπήκαν αλλά όργανα με κωδικό (8p0920932d),διακόπτης υαλοκαθαριστήρων που έχει επάνω τα κουμπιά για των υπολογιστή ταξιδιού και μπορεί να χρειαστείς και εγκέφαλο τιμονιού για να παίξει ο διακόπτης το οποίο δεν ξέρω να στο πω σίγουρα γιατί είχα βάλει την ίδια μέρα και το cruise control και χρειαζόταν ο εγκέφαλος για να δουλέψει.

Τα όργανα είναι λίγο δύσκολο να βρείς γιατί αν τα πάρεις καινούργια το κόστος ξεφεύγει.

Οτι θέλεις στείλε μου μήνυμα να σε βοηθήσω.

Μήπως να τα γράφατε δημόσια για να βοηθηθούν και μελλοντικά κάποια μέλη που θα θελήσουν να το ψάξουν?

Αν κρατάμε τις πληροφορίες μόνο "μεταξύ μας" (με πμ, τηλέφωνα κτλ), στο τέλος αυτό το forum δε θα είχε όλες αυτές τις πληροφορίες που μας τράβηξαν όλους σε αυτό και στο τέλος να γίνουμε όλοι μια μεγάλη παρέα που αλληλο-βοηθιέται... :D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μήπως να τα γράφατε δημόσια για να βοηθηθούν και μελλοντικά κάποια μέλη που θα θελήσουν να το ψάξουν?

Αν κρατάμε τις πληροφορίες μόνο "μεταξύ μας" (με πμ, τηλέφωνα κτλ), στο τέλος αυτό το forum δε θα είχε όλες αυτές τις πληροφορίες που μας τράβηξαν όλους σε αυτό και στο τέλος να γίνουμε όλοι μια μεγάλη παρέα που αλληλο-βοηθιέται... :D

Καλημέρα Γιώργο,πιστεύω πως ήταν αναλυτικά όσα του έγραψα πως χρειάζονται και δεν άφησα κάτι κρυφό που θα του το πω σε μήνυμα.Δίκιο έχεις σε αυτό που λες για αυτό και μόλις είδα τη δημοσίευση του απάντησα με το τη χρειάζεται.Έχει ανοίξει θέμα για αυτό το παιδί μετά την απάντηση μου,μήπως να μεταφερθούν η απάντησης στο θέμα εκεί.

 

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μίλησα με Μάκη κ τον ευχαριστω. Αν κάποιος άλλος εχει κάνει παρόμοια μετατροπή για να ξέρω τι θα χρειαστεί για αλλαγή ας μου το πει. Επίσης στα σχέδια είναι κ αλλαγή τιμονιού τριάκτινο με μπουτόν επάνω. Κάθε βοήθεια είναι σημαντική για μένα.

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με Μάκη κ τον ευχαριστω. Αν κάποιος άλλος εχει κάνει παρόμοια μετατροπή για να ξέρω τι θα χρειαστεί για αλλαγή ας μου το πει. Επίσης στα σχέδια είναι κ αλλαγή τιμονιού τριάκτινο με μπουτόν επάνω. Κάθε βοήθεια είναι σημαντική για μένα.

Διάβασε εδώ για τιμόνι.

http://forum.audisportsclub.gr/index.php/topic/21043-%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B3%CE%AE-%CF%84%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BF%CF%8D-%CF%83%CE%B5-%CE%B13-8%CF%81/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αναμενουμε ακομα ενα για το πως ξυλωνεις εγκεφαλο τιμονιου και λοιπα εξαρτηματα αν χρειαστει.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.