Jump to content

Πρώτη αλλαγή λαδιών


Recommended Posts

Τασο μου δεν είπα για λάδια στις 30 , είπα γενικά για χιλιομετρικα σερβις , επίσης όπως ανέφερε ο Μάρκος πας μόνος σου τα λαδακια , τα Φίλτρα και ότι άλλο και απλά χρεώνεσαι εργασία και ταυτόχρονα εγγύηση ισχύει κανονικά εφόσον χρησιμοποιείς προϊόντα σωστών προδιαγραφών . Ψάξου λίγο.

Επίσης όσο για αυτό που λένε όλοι ότι λάδια πελάτη κτλπ κτλπ είναι πραγματικά ένα μεγάλο ψέμα σαν αυτά που λένε οι γονείς για τον μπαμπούλα αλλά μπορείς να κρατάς τα αποκωματα τον λαδιών σε μια μεμβράνη μαζί με το χαρτί της αντιπροσωπείας που σιυ εκτυπώνουν αν θέλεις και τέλος.

Φιλικά , Υ.Γ :

Πλήρης αλλαγή όλων σαν υλικά κοστίζουν κάπου 100€ (χωρίς εργασία μιλάω καθαρά για τα προϊόντα )

Stel3, προφανως και δεν ειμαι παντελως ασχετος, σιγουρα εχω μια εικονα. Εσυ δλδ εισαι 100% σιγουρος οτι αν γινει η στραβη κ πας μετα με τα "αποκωματα τον λαδιών σε μια μεμβράνη μαζί με το χαρτί της αντιπροσωπείας που σιυ εκτυπώνουν αν θέλεις και τέλος'', θα σε καλυψει η εγγυηση;;; Θελω να πω, στο εχουν βεβαιωσει απο την αντιπροσωπεια ή εχεις πειστει απο αυτα που εχεις ακουσει;; Διοτι αν ισχυει αυτο, τοτε πολυ απλα οσοι δεν παιρνουμε τα δικα μας λαδια ειμαστε κοροιδα που δινουμε τα διπλασια χρηματα.

Φιλικα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τασο εχω το αμαξι σχεδον 2,5 χρονια... και σασμαν(εχω αλλαξει βαλβολινες και εκει εβαλα δικες μου) εχω αλλαξει και διαφορα αλλα στο μοτερ μεχρι τωρα δεν εχω προβλημα με την εγγυηση. Δεν ειμαι θεος ουτε η Audi να σου πω αν θα σε καλυψουν αλλα θεωρω πως αν τα κανεις σωστα με παρομοιο η ιδιο τροπο με αυτον που σου ειπα δεν θα εχεις προβλημα. Απο την αλλη και στο αλλο αμαξι μου παλι μαρκας Audi τα ιδια εκανα και δεν ειχα ποτε θεμα εγγυησης. Και το βλεπεις αρκετα λαθος , κανενας δεν θεωρειται κοροιδο, επιλογη του καθενος ειναι.

Edited by Stel3
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρος δεν ειναι κανένας. Ολα αυτά που γράφονται εδώ δεν ειναι και δεν θεωρούνται θέσφατα. Ο καθένας εχει την ευθύνη των λεγόμενων του ατομικά. Γιαυτο και ολοι κρίνουμε αυτά που διαβάζουμε και δεν τα υιοθετούμε άκριτα.

Στην πράξη πάντως, καλύτερα να μην συμβεί κάποιο πρόβλημα και δεν έχουν τοποθετηθεί εντός εγγύησης πάντα, τα αναλώσιμα και ανταλλακτικά απο την αντιπροσωπεία. Εχω αντιμετωπίσει πολλές φορές την άρνηση για κάλυψη βλαβών, όταν και στο ελάχιστο παρατηρηθεί μια απόκλιση ακόμα και μικρή απο την αντιπροσωπεία. Στις πλείστες όσες περιπτώσεις, χρειάστηκε νομική ενέργεια για την αντιμετώπιση τους.

 

 

Δημήτρης

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι για τις χρήσιμες συμβουλές σας. Όλοι λίγο πολύ ακολουθούν όσο μπορούν τις οδηγίες της αντιπροσωπείας. Οι παρεκκλίσεις απ' ότι κατάλαβα γίνονται με μόνο γνώμονα το δικό μας όφελος και της τσέπης μας πάντα χωρίς να ζημιώνουν την αξιοπιστία και τη λειτουργία του οχήματος.

 

Θεωρώ ότι κοντά στις 10.000 χλμ. που θα είναι και ο χρόνος από την αγορά του αυτοκινήτου θα είναι η ιδανική αλλαγή.

 

Τα πρώτα δύο χρόνια λόγω προσφοράς που πέτυχα θα αφήσω να βάλουν τα δικά τους λάδια μιας και δε θα με ζημιώσει οικονομικά. Μετά θα έχω αρκετό χρόνο να σκεφτώ αν θα τους πηγαίνω τα δικά μου λάδια. Και θα έχω ρωτήσει στις μέχρι τότε επισκέψεις μου στο service εάν δημιουργεί θέμα στην εγγύηση. Τι πιο λογικό από επίσημη απάντηση, όσο επίσημη μπορεί να είναι η προφορική απάντηση.

 

Το άρθρο καλό! Αλλά είναι αυτό και τίποτα παραπάνω. Την οδηγία μπορούμε να τη βρούμε;;

Και δυστυχώς οδηγία δεν έχει απαραίτητα και ισχύ νόμου. Βλέπε Apple δίνει 1 έτος εγγύηση όταν η Ευρωπαϊκή οδηγία λέει ρητά 2 έτη (κάτι που ακολουθούν όλοι οι υπόλοιποι)

Link to comment
Share on other sites

Panos_hlb έχεις 2 χρόνια δωρεάν service και 5 εγγύηση;

 

3 χρόνια 50% στα service και 5 χρόνια εγγύηση

Link to comment
Share on other sites

3 χρόνια 50% στα service και 5 χρόνια εγγύηση

Ειναι καποια ειδικη προσφορα ή εχουν αλλαξει τα πραγματα;; Εγω που το πηρα Απριλη του 2016 εχω μονο 5 χρονια εγγυση ή 100χιλ χλμ.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι καποια ειδικη προσφορα ή εχουν αλλαξει τα πραγματα;; Εγω που το πηρα Απριλη του 2016 εχω μονο 5 χρονια εγγυση ή 100χιλ χλμ.

 

Η αντιπροσωπεία δίνει 5 έτη εγγύηση ή 100.000 χλμ., τέλος! Τα service προσφορά του εμπόρου. Όπως δηλαδή παζαρεύεις κάποια έκπτωση στην τελική αξία έτσι και με τα service κοιτάζει τί να σου δώσει για να πας εκεί κι όχι αλλού.

Link to comment
Share on other sites

Και με 50% έκπτωση στο πρώτο service πλήρωσες 180€?

Πολύ καλό deal πάντως, μπραβο σου!

 

Δεν έχω κάνει ακόμη service, ούτε 4 μήνες δεν έχει κλείσει. Πάντως επαληθεύω τις αρχικές τιμές των service που αναφέρουν λίγο πολύ τα παιδιά παραπάνω. Τιμές που μου τις αναφέρανε και πριν κλείσω την παραγγελία και όταν μου δώσανε τα κλειδιά γιατί το έχω γραπτώς, όχι λόγια και υποσχέσεις!!

180€ πρώτο και τρίτο service (άρα υπολογίζω τα μισά εγώ) και 300€ το δεύτερο (άρα υπολογίζω πάλι στα μισά κανένα 150€).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

παιδια εγω παντως που ρωτησα σε δυο αντιπροσωπειες μου ειπαν η στο χρονο η στις 30000χλμ οτι ερθει πρωτο, πλεον τα λαδια που βαζουν ειναι longlife με προδιαγραφη vw 507.00 . 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Χθες παιδια εκανα και εγω το πρωτο σερβις , 5 λιτρα λαδι και φιλτρο λαδιου 115 ευρω , μεσα στην αντιπροσωπεια.

 

Καλα το μοτερ ηρεμησε κατα πολυ απο θεμα ηχου και δουλευει πλεον πολυ πιο μαλακα .

 

Το εκανα χθες και μια  αναγεννηση στο φιλτρο dpf, οπως ερχομουν απο την αντιπροσωπεια , εχοντας μεσα τεταρτη και 4000 στροφες συνεχομενα για 20 λεπτα και στο καπακι το εκανα και ενα ανοιγμα μεχρι 225 χλμ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Την αναγέννηση δεν την κάνει μόνο του; όποτε θέλει αυτό και δεν πρέπει να το σβήσεις;

Φιλε την κανει και μονο του αλλα μου ειπαν στην αντιπροσωπεια καλο ειναι μια φορα την εβδομαδα  ή τις δυο εβδομαδες αναλογως το ποσο το κυκλοφορεις να το βγαζω στην εγνατια και να κανω την αναγεννηση με αυτο το τροπο.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε την κανει και μονο του αλλα μου ειπαν στην αντιπροσωπεια καλο ειναι μια φορα την εβδομαδα  ή τις δυο εβδομαδες αναλογως το ποσο το κυκλοφορεις να το βγαζω στην εγνατια και να κανω την αναγεννηση με αυτο το τροπο.

Τασο, σου ανεφεραν απο την αντιπροσωπεια να το πηγαινεις 4000 στροφες;;

Link to comment
Share on other sites

Τασο, σου ανεφεραν απο την αντιπροσωπεια να το πηγαινεις 4000 στροφες;;

Ναι 3800-4000 για 20 λεπτα περιπου με 3 ή 4 ταχυτητα 

Edited by tasossline
Link to comment
Share on other sites

Ναι 3800-4000 για 20 λεπτα περιπου με 3 ή 4 ταχυτητα 

Εμενα μου ειχαν πει 2600 (αλλα σταθερα χωρις αυξομειωσεις) ειναι οκ.Το 4000 το θεωρω τραβηγμενο αλλα επειδη ρωτωντας πολλους, ακους αλλα τοσα πολλα, το σταματαω εδω.

Link to comment
Share on other sites

Το εκανα χθες και μια  αναγεννηση στο φιλτρο dpf, οπως ερχομουν απο την αντιπροσωπεια , εχοντας μεσα τεταρτη και 4000 στροφες συνεχομενα για 20 λεπτα και στο καπακι το εκανα και ενα ανοιγμα μεχρι 225 χλμ.

Τι είναι η αναγέννηση;;;;

Link to comment
Share on other sites

Τάσο αν μπορείς να βάζεις και v power όπως επίσης και ένα ειδικό καθαριστικό για μούχλα κλπ

Παρακαλω τη διαχειριση να το μεταφερει στο καταλληλο θεμα που εχει ανοιχτει . ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλω τη διαχειριση να το μεταφερει στο καταλληλο θεμα που εχει ανοιχτει . ευχαριστω

 

Φιλε σε γράφει κανονικά ο Dikonou.....

 

Προβλέπεται μάχη....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.