Jump to content

Recommended Posts

Αυτά ακριβώς πήρα, αλλά αν δεις λέει μεν από Αμερική η βάση του, αλλά στα ταχυδρομικά FREE Standard Shipping from China/Hong Kong/Taiwan to worldwide

 

Από Κίνα χωρίς τελωνείο.

Καλημέρα φίλε μου

Παράγγειλα κι εγω το συγκεκριμένο κιτ που έβαλες καθώς μου άρεσε οπτικά πάνω στο αυτοκίνητο σου..

Δεν ξέρω τι έγινε στην περίπτωση σου...πάντως εμενα έφτασε 9 Γενάρη και έχει κρατηθεί στο τελωνείο...

Μίλησα με εξυπηρέτηση πελατών ΕΛΤΑ και μου είπαν ότι ερχεται απο Σιγκαπούρη και περνάει τελωνείο κανονικά...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 88
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Το κόστος είναι μικρό δεν νομίζω να σε χρεώσουν κάτι, αλλά όλα ανεξαιρέτως τα δέματα περνάνε από τελωνείο τώρα πια. Στην περίπτωση μου περίπου μήνα περίμενα μέχρι να τα πάρω.

 

Αγοράζω συνεχώς πολλά πράγματα από Κίνα και εκτός ΕΕ, είναι λίγο περίεργο το θέμα ποια χρεώνουν και πότε, ηλεκτρονικά με τιμή αγοράς 110 ευρώ πέρασαν χωρίς χρέωση, ενώ μια άλλα πλακέτα από Κορέα στα 79 ευρώ είχε χρέωση 35 ευρώ αν θυμάμαι καλά. 

Edited by Chris1967
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το κόστος είναι μικρό δεν νομίζω να σε χρεώσουν κάτι, αλλά όλα ανεξαιρέτως τα δέματα περνάνε από τελωνείο τώρα πια. Στην περίπτωση μου περίπου μήνα περίμενα μέχρι να τα πάρω.

 

Αγοράζω συνεχώς πολλά πράγματα από Κίνα και εκτός ΕΕ, είναι λίγο περίεργο το θέμα ποια χρεώνουν και πότε, ηλεκτρονικά με τιμή αγοράς 110 ευρώ πέρασαν χωρίς χρέωση, ενώ μια άλλα πλακέτα από Κορέα στα 79 ευρώ είχε χρέωση 35 ευρώ αν θυμάμαι καλά.

Η ενημέρωση που ειχα ειναι οτιδήποτε ερχεται εκτός ΕΕ περνάει τελωνείο κανονικά...ακόμη και 5 ευρώ να κοστίζει...

Όπως και να έχει εγω παραθέτω την εμπειρία μου ώστε να γνωρίζει οποίος διαβάσει και επιχειρήσει να αγοράσει το συγκεκριμένο κιτ...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω με ποιόν μίλησες και εάν αυτός ο δημόσιος υπάλληλος ήθελε να σου πει τον γράμμα του νόμου και το τυπικό στο τηλέφωνο το οποίο έτσι είναι.

 

Και εγώ σου παρέθεσα την εμπειρία μου, επειδή αγοράζω αρκετά πράγματα εκτός ΕΕ. Στα τελευταία 20-25 πακέτα (από Νοέμβριο μέχρι σήμερα) από Κίνα, Κορέα και Αμερική, έχω πληρώσει μόνο τελωνείο σε ακριβότερα πράγματα από 50 ευρώ και σε κάποια ακριβότερα των 50 ευρώ όχι.

 

Και τελωνείο 30-40% να πληρώσει κανείς τα περισσότερα πράγματα πάλι φτηνά έρχονται, εάν έχεις κάνει προσεκτική έρευνα αγοράς πριν αγοράσεις.

 

Μένει να δούμε τελικά αν θα πληρώσεις ή όχι, κάνε λίγο υπομονή.

Edited by Chris1967
Link to comment
Share on other sites

Κατατοπιστικότατος!!! Μέχρι 22 Ευρώ τίποτα! Από 22-150 Ευρώ μόνο το ΦΠΑ. Υπάρχει και το όριο των 45 Ευρώ αν η συναλαγή είναι μεταξύ ιδιωτών. Το ερώτημα είναι αν πιστεύει ο υπάλληλος την δηλωθείσα αξία στο κουτάκι... Πάντως είναι υποχρεωμένος να το κάνει αν έχει την τιμή επάνω.

Φιλικά,

Γιάννης 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι υποχρεωμένος...αν δε του αρεσει η τιμή...κατι δε του παει καλά...σου ζηταει μα προσκομισεις αποδεικτικα στοιχεια οτι το αγορασες οσο γραφει.

Για παραδειγμα αν ενα smart watch το εχεις παρει 80 αλλα σου εχει βαλει ο πωλητής τιμη αγορας 20 ευρω, σου ζητάνε απο να τους στειλεις με μειλ το αποδεικτικό συναλλαγής PayPal η οτιδηποτε αλλο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κατατοπιστικότατος!!! Μέχρι 22 Ευρώ τίποτα! Από 22-150 Ευρώ μόνο το ΦΠΑ. Υπάρχει και το όριο των 45 Ευρώ αν η συναλαγή είναι μεταξύ ιδιωτών. Το ερώτημα είναι αν πιστεύει ο υπάλληλος την δηλωθείσα αξία στο κουτάκι... Πάντως είναι υποχρεωμένος να το κάνει αν έχει την τιμή επάνω.

Φιλικά,

Γιάννης 

Δεν μπορώ να πω ότι έχω δει αυτές τις χρεώσεις πάντοτε, μάλλον σπάνια θα έλεγα.

 

Εν πάσι περιπτώσει το τελωνείο είναι νόμιμη εισπρακτική τους κράτους, δεν πρέπει να γκρινιάζουμε επειδή τα προηγούμενα χρόνια ήταν μπάχαλο.

 

πχ, δέμα από Αμερική αξεσουάρ για την μηχανή μου, πριν 9 χρόνια, ποσό 700 ευρώ, πέρασε χύμα έτσι όπως ήταν.  

 

Αποδεικτικό paypal μόνο μια φορά μου ζήτησαν, δέμα επίσης από Αμερική κόστους 800 ευρώ, και σας λέω αγοράζω πολύ απέξω.

Edited by Chris1967
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι υποχρεωμένος...αν δε του αρεσει η τιμή...κατι δε του παει καλά...σου ζηταει μα προσκομισεις αποδεικτικα στοιχεια οτι το αγορασες οσο γραφει.

Για παραδειγμα αν ενα smart watch το εχεις παρει 80 αλλα σου εχει βαλει ο πωλητής τιμη αγορας 20 ευρω, σου ζητάνε απο να τους στειλεις με μειλ το αποδεικτικό συναλλαγής PayPal η οτιδηποτε αλλο. 

Η απόδειξη από το Paypal "πειράζεται" με διάφορα .pdf editors... Όσο για το μπάχαλο και τον νόμιμο εισπρακτικό μηχανισμό, ας μην το συζητήσουμε τώρα...

Φιλικά,

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω γιατί έχει πάει η συζήτηση στα τελωνεία κλπ, πρέπει να αισθάνομαι ενοχές που έγραψα την λέξη χωρίς τελωνείο (επειδή έτσι ήρθε το πακέτο)? ή δεν πρέπει να λέω την γνώμη μου, ή δεν πρέπει να πληρώνουμε τελωνείο καθόλου επειδή δεν μας αρέσει?

 

Πάω πάσο παιδιά, και συγνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Να πω κάτι τελευταίο,  δεν κατηγορώ κανέναν ούτε έχω πρόβλημα με το αν κάποιος γλύτωσε το τελωνείο ή το πλήρωσε. Απλά είμαι καμένος από την αυθαιρεσία των εκάστοτε  υπαλλήλων που σε κοιτάνε με μισό μάτι σαν να φταις εσύ για την κατάντια αυτής εδώ της χώρας! Και γι' αυτό  το αναφέρω. Ξαφνικά ο εισπρακτικός μηχανισμός αυτού εδώ του κράτους ξύπνησε και ψαρεύει μαρίδες από κάποιους σαν και εμάς που ψάχνουμε να γλυτώσουμε λίγα ευρώ αγοράζοντας από την πηγή ενώ οι ψαρούκλες αλωνίζουν ασύδοτα γλυτώνοντας εκατομύρια...

Αλλά το νήμα είναι για τις λάμπες led...

Φιλικά,

Γιάννης 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω γιατί έχει πάει η συζήτηση στα τελωνεία κλπ, πρέπει να αισθάνομαι ενοχές που έγραψα την λέξη χωρίς τελωνείο (επειδή έτσι ήρθε το πακέτο)? ή δεν πρέπει να λέω την γνώμη μου, ή δεν πρέπει να πληρώνουμε τελωνείο καθόλου επειδή δεν μας αρέσει?

 

Πάω πάσο παιδιά, και συγνώμη.

Όχι φίλε μου , δεν ειπα πως πρεπει να αισθάνεσαι ενοχές ούτε σε κατηγόρησε κανεις...χαιρόμαστε κιόλας για σένα φαντάζομαι εγω και όσοι έγραψαν παραπάνω που κατάφερες και γλίτωσες κάποια χρήματα...

Και εννοείται να λες πάντοτε την γνώμη σου...γι αυτο υπάρχει το φόρουμ..ανταλλαγή απόψεων και εμπειριών , το τι κραταει ο καθένας απ όσα γράφονται ειναι δικό του θέμα...

Απλα όπως έγραψες την εμπειρία σου ετσι έγραψα κι εγω την δίκη μου σε φιλικό τόνο ώστε να μην θεωρηθεί δεδομένο απο κάποιον μελλοντικό αγοραστή του συγκεκριμένου αντικειμένου ότι δεν θα περάσει τελωνείο

 

Όλοι μας κάνουμε ιντερνετικές αγορές , άλλοι λιγο άλλοι πολυ , και φαντάζομαι έχουμε καταλάβει πως το σύστημα καλώς ή κακώς δεν ειναι αυθαίρετο όπως πριν

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Τελικά οι πορτοκαλί λάμπες παρελήφθησαν αλλά δεν αξίζουν και τόσο. Φωτεινότητα τυπική, χρώμα πορτοκαλί μεν αλλά ξεπλυμένο, λάθος ντουί (το άλλαξα με το κανονικό, ασύμμετρα pins) και φυσικά παράσιτα στο ραδιόφωνο λόγω του controler υψηλής συχνότητας μέσα σε κάθε λάμπα. Τελικά η λύση της ιδιοκατασκευής είναι μονόδρομος. Το έχω κάνει με όλες τις υπόλοιπες (κόκκινες και λευκές πίσω και πορτοκαλί μπροστά). Μάλιστα μπροστά τις έχω φτιάξει δίχρωμες με controler για DRL. Βάζω φωτογραφίες από τις πορτοκαλί πίσω. Συνολικό ρεύμα λειτουργίας 800 mA, 15 led 1W, σε αλουμίνιο για ψύξη. Η βάση είναι από απλή πορτοκαλί λάμπα πυράκτωσης (τις έσπασα!) και το υπόλοιπο σώμα από αλουμίνιο στον τόρνο. Φως που σκοτώνει! Καλύτερο και από BMW. Κόστος 15 Ευρώ περίπου ανά λάμπα. Μακάρι να μπορούσα στο φανάρι μας να βάλω το νέο στυλ με την γραμμή...

Και κανένα πρόβλημα με το διαγνωστικό, απλά μερικές αμυδρές αναλαμπές όταν το αυτοκίνητο παίρνει μπροστά (αυτοέλεγχος καμμένης λάμπας)

Φιλικά,

Γιάννης

post-5780-0-25221800-1516349595_thumb.jpg

post-5780-0-04408100-1516349620_thumb.jpg

post-5780-0-02119300-1516349668_thumb.jpg

Edited by Johnny Best
Link to comment
Share on other sites

Γιαννη, ειναι λογικό να εχεις δυνατό φως με αυτα τα LED που έχεις χρησιμοποιήσει. Ειναι πολύ δυνατά και εχεις βαλει πολλά.

Αυτα ειναι για τα φλας;  Πως τα έχεις συνδέσει;   3αδες σε σειρα απευθειας στα 13V του αμαξιου;

 

Εχω παρει και έγω βαλει τις παρακατω λαμπες για τα φλας

 

https://www.ebay.com/itm/2pcs-Amber-P21W-1156-BA15S-Cree-LED-Bulb-5730-SMD-Super-Bright-Car-Light-bulb/172705069015?epid=894692838&hash=item28360637d7:g:F4AAAOSwK~RZ6XvT&vxp=mtr

 

Εχουν καλό φως, όμοιο σε ενταση με τις πυρακτωσεως, χωρις ενδειξη καμμένης λαμπας.

Link to comment
Share on other sites

Τα led τελικά είναι 3Watt το καθένα, είναι συνδεδεμένα ανά 4 σε σειρά με αντίσταση περιορισμού 18 Ωμ. Τα μπροστινά στην κατασκευή είναι 3 σε σειρά με αντίσταση 27 Ωμ. Ναι, φωτίζουν πολύ, περισσότερο από τις λάμπες πυράκτωσης αλλά μου αρέσει!

Άσε που το πρωϊ φαίνονται πολύ καλύτερα. Για την ιστορία, η συνολική ισχύς της κάθε μιας είναι 10 Watt πολύ λιγότερη από την ονομαστική όλων μαζί (45 Watt), άρα αντέχουν πολύ περισσότερο. Περίπου 1 Watt από αυτά πηγαίνει σε θέρμανση στις αντιστάσεις περιορισμού ρεύματος (4). Οι αντίστοιχες πυράκτωσης καταναλώνουν συνολικά 21 Watt πολύ περισσότερο και σχεδόν η μισή ισχύς τους πηγαίνει σε θερμότητα.

Φιλικά,

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Τα led τελικά είναι 3Watt το καθένα, είναι συνδεδεμένα ανά 4 σε σειρά με αντίσταση περιορισμού 18 Ωμ. Τα μπροστινά στην κατασκευή είναι 3 σε σειρά με αντίσταση 27 Ωμ. Ναι, φωτίζουν πολύ, περισσότερο από τις λάμπες πυράκτωσης αλλά μου αρέσει!

Άσε που το πρωϊ φαίνονται πολύ καλύτερα. Για την ιστορία, η συνολική ισχύς της κάθε μιας είναι 10 Watt πολύ λιγότερη από την ονομαστική όλων μαζί (45 Watt), άρα αντέχουν πολύ περισσότερο. Περίπου 1 Watt από αυτά πηγαίνει σε θέρμανση στις αντιστάσεις περιορισμού ρεύματος (4). Οι αντίστοιχες πυράκτωσης καταναλώνουν συνολικά 21 Watt πολύ περισσότερο και σχεδόν η μισή ισχύς τους πηγαίνει σε θερμότητα.

Φιλικά,

Γιάννης

 

Γιαννη καλησπερα,

 

Επειδη δεν εχω ασχοληθεί καθόλου με το θεμα και εσυ μου φαίνεται οτι το κατέχεις. Σε a4 b8 ενω αλλαξα τα φωτα τις οπισθεν με can bus led εβγαλε ερρορ. το εψαξα λιγο στο ιντερνετ και κατέληγαν σε κατι λυσεις του τυπου

coding και καταργηση ελεγχου των πισω φωτων κλπ. Πιστευεις μπορει να φτιαχτεί custom, δυνατο - λευκο και error free?

 

ευχαριστω!

Μάνος

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέμε can bus check εννοούμε ότι ο εγκέφαλος βλέπει ένα πολύ μικρής διάρκειας, μεγάλο ρεύμα που διαρρέει το νήμα της λάμπας και εκεί καταλαβαίνει ότι η λάμπα είναι ΟΚ. Λόγω της αναισθησίας του νήματος στις απλές πυράκτωσης, αυτό δεν φωτοβολεί οπότε δεν φαίνεται με γυμνό μάτι. Στις led αυτό δεν ισχύει (στο δικό μου αυτοκίνητο όταν το βάζω μπροστά γίνεται πανηγύρι, σαν Χριστουγεννιάτικο δέντρο! Δεν με νοιάζει όμως, ίσα ίσα που μου έχουν πει αρκετοί να τους φτιάξω για το δικό τους μιας και το θεωρούν hi tech!).  Για αυτό τον λόγο, σε όλες σχεδόν τις λάμπες led  που πωλούνται, οι κατασκευαστές έχουν βάλει μια ή περισσότερες αντιστάσεις στην είσοδο της τάσης ώστε να "κοροϊδέψουν" το κύκλωμα μιας και το ρεύμα τρέχει μέσα από αυτές και όχι μέσα από τα led. Το πόσο μικρές πρέπει να είναι αυτές οι αντιστάσεις εξαρτάται από το είδος της λάμπας (για φλας, όπισθεν, πορείας κλπ.) και την μάρκα του αυτοκινήτου. Τα Opel π.χ. είναι πιο αναίσθητα από τα Audi. Όμως, αυτές δεν μπορούν να είναι μικρότερες από μια τιμή γιατί ναι μεν θα κοροϊδέψουν το διαγνωστικό αλλά θα πάρουν φωτιά! Μια άλλη παράμετρος που επηρεάζει την διαδικασία ελέγχου είναι το εσωτερικό driver των led. Το πλακετάκι PWM που οδηγεί τα led δεν αντιδρά όπως θα περίμενε ο εγκέφαλος και τότε βγάζει σφάλμα. Επιπροσθέτως, η εσωτερική κατανάλωσή του είναι ελάχιστη (εξ ου και η Pulse Width Modulation στους 400 KHz). Οι Κινέζοι κατασκευαστές επί το πλείστο, δεν βάζουν ποιοτικά led που να αντέχουν μεγάλο ρεύμα άρα τελικά το ρεύμα που διαρρέει τις λάμπες led στον παλμό ελέγχου να είναι μικρό και μη ανιχνεύσιμο. Error!!!

​Με την custom κατασκευή που έδειξα, δεν υπάρχει πλακετάκι driver, το ρεύμα του παλμού τρέχει ακαριαία τα led και λόγω της μεγάλης τους ισχύως (και ποιότητας) μπορεί να ανέβει αρκετά ώστε να ξεγελάσει τον εγκέφαλο. Πειράματα μου έδειξαν ότι ρεύμα συνεχούς λειτουργίας μεγαλύτερο από  600 mA είναι αρκετό για αντικατάσταση λάμπας 21 Watt. Στην όπισθεν έχω βάλει 5 led cob των 5 Watt αλλά τα δουλεύω στο 1 Α συνολικά (12.5 Watt) με  μια φωτεινότητα που κυριολεκτικά σκοτώνει!!!  

Τα εργοστασιακά φωτιστικά με led είναι άλλη κατηγορία και τεχνολογία. Σε αυτά η διάγνωση είναι μέσα τον controller επάνω στο φωτιστικό και δίνει σήμα error αυτόνομο στην κεντρική μονάδα.​ 

Και κάτι τελευταίο, ο όρος can bus είναι παραπλανητικός. Δεν έχει να κάνει με την επικοινωνία can αυτή καθαυτή. Παλαιότερα αυτοκίνητα είχαν διαγνωστικά καμένης λάμπας χωρίς να είχαν can bus για την επικοινωνία των εγκεφάλων (π.χ. Opel Astra GT του 1992!) Απλά, επειδή τα καινούργια αυτοκίνητα είναι όλα λίγο-πολύ με can bus OBD και έχουν στολιστεί με πολλά διαγνωστικά και ηλεκτρονικά, έχει επικρατήσει αυτός ο όρος.

Μοναδικό μειονέκτημα της custom κατασκευής είναι η δουλειά (στον τόρνο, κολλητήρι, κάλυκες), τα υλικά που δεν είναι φτηνιάρικα όπως στις Κινέζικες και η μικρή μεταβολή της φωτεινότητας ανάλογα με την τάση όταν το αυτοκίνητο δουλεύει (13.2 Volt) ή όταν είναι σβηστό (12.4 Volt). Πάντως πρακτικά δεν είναι έντονη αυτή η διαφορά. Στο κάτω-κάτω εμείς θέλουμε να έχουν την μέγιστη φωτεινότητα όταν το αυτοκίνητο κυκλοφορεί.

Εκεί που δεν έμπλεξα με κατασκευή, αν και την είχα σχεδιάσει, είναι με τις Η7. Ευτυχώς αυτές που αγόρασα δουλεύουν εξαιρετικά χωρίς πρόβλημα. Και με λογική τιμή. Αν προχωρήσετε σε αγορά αντιστοίχων, ρωτήστε τον πωλητή για το ρεύμα λειτουργίας. Πάνω από 2 Α είναι αρκετό για το error free.

Συγχωρέσετε μου την φλυαρία αλλά όταν ξεκινάω τέτοια θέματα ξεχνάω να σταματήσω...

Φιλικά,

Γιάννης 

Edited by Johnny Best
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Γιαννη καλησπερα,

 

Επειδη δεν εχω ασχοληθεί καθόλου με το θεμα και εσυ μου φαίνεται οτι το κατέχεις. Σε a4 b8 ενω αλλαξα τα φωτα τις οπισθεν με can bus led εβγαλε ερρορ. το εψαξα λιγο στο ιντερνετ και κατέληγαν σε κατι λυσεις του τυπου

coding και καταργηση ελεγχου των πισω φωτων κλπ. Πιστευεις μπορει να φτιαχτεί custom, δυνατο - λευκο και error free?

 

ευχαριστω!

Μάνος

p21w ειναι η λαμπα οπισθεν?

Δοκιμασμενη λαμπα led p21w χωρις σφαλμα ειναι αυτη https://www.ideahellas.gr/product/%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CE%B7-%CE%B1%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%BC%CE%BF%CF%84%CE%BF%CF%83%CF%85%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%83/monopoliki-lamptiras-led1156-12v-can-bus-18w-6000k-set-2-tmx/

Στο εβαυ αν γνωριζει καποιος δοκιμασμενη λυση σε λευκο led p21w ας μας πει!

 

Επισης σε ψειρες w5w χωρις σφαλμα εχω αυτες! https://www.ideahellas.gr/product/%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CE%B7-%CE%B1%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%BC%CE%BF%CF%84%CE%BF%CF%83%CF%85%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%83/pseires-led-t10-501-194-w5w-6-smd-led-can-bus-2-tmx/

Edited by iliasr38
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

p21w ειναι η λαμπα οπισθεν?

Δοκιμασμενη λαμπα led p21w χωρις σφαλμα ειναι αυτη https://www.ideahellas.gr/product/%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CE%B7-%CE%B1%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%BC%CE%BF%CF%84%CE%BF%CF%83%CF%85%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%83/monopoliki-lamptiras-led1156-12v-can-bus-18w-6000k-set-2-tmx/

Στο εβαυ αν γνωριζει καποιος δοκιμασμενη λυση σε λευκο led p21w ας μας πει!

 

Επισης σε ψειρες w5w χωρις σφαλμα εχω αυτες! https://www.ideahellas.gr/product/%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CE%B7-%CE%B1%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%BC%CE%BF%CF%84%CE%BF%CF%83%CF%85%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%83/pseires-led-t10-501-194-w5w-6-smd-led-can-bus-2-tmx/

 

 

 

 

 

Είναι ίδιες με του Ebay αλλά μακράν ακριβότερες...Ακόμα και οι φωτογραφίες, από το Ebay είναι. 

Τέλος πάντων, πρέπει να δείτε πραγματικά φωτεινή λάμπα led από κοντά για να καταλάβετε τι σημαίνει ΦΩΤΕΙΝΟΤΗΤΑ και που βρίσκονται οι έτοιμες. Στις δικές μου έχω χρησιμοποιήσει Led 5000Κ, με φυσικό λευκό φως, όχι μπλεδί  όπως όλες σχεδόν οι έτοιμες. 

Πληροφοριακά, αυτές του Link τις είχα αγοράσει πριν δύο χρόνια για DRL και βάστηξαν 6 μήνες, μετά κάηκαν τα μισά led και τα υπόλοιπα αναβόσβηναν...

Γιάννης

Υ.Γ. Μα δεν ντρέπονται, έχουν χρησιμοποιήσει αυτόματο μεταφραστή από την ξένη περιγραφή με σ αντί για τελικό ς ...

Edited by Johnny Best
Link to comment
Share on other sites

Προσφατα τις εβαλα, θα δειξει πως θα πανε στην πορεια..

 

Εχεις καποιο λινκ Γιαννη απο το εβαυ?

 

Οφ τοπικ, Γιαννη και γω ασχολουμαι με φακους λεντ αλλα δεν εχω κουραγιο να κατσω να κανω την δικια σου κατασκευη...χαρας το κουραγιο σου!!

Link to comment
Share on other sites

Η w5w που αναφερω παραπανω ειναι σαν αυτη (εχει 4 λεντακια παραπανω) https://www.banggood.com/T10-5360-W5W-10SMD-Error-Free-Car-Super-Bright-Width-Light-p-976042.html?rmmds=detail-bottom-viewalsoview__1&cur_warehouse=UK

και εδω με 6 λεντ https://www.banggood.com/Car-linght-p-947730.html?rmmds=detail-left-hotproducts__4&cur_warehouse=CN

Βασικα ιδια τιμη βλεπω απλα απο ελλαδα εχουμε περισσοτερα μεταφορικα...

 

Επισης σε w5w καλη ποιοτητα δειχνει αυτη https://www.banggood.com/Wholesale-1PC-Canbus-T10-194-168-W5W-5050-5-LED-SMD-White-Car-Side-Wedge-Light-Lamp-Bulb-p-32270.html?rmmds=detail-top-buytogether-auto__3&cur_warehouse=CN

 

Σε p21w αν εχετε κατι καλο στα υποψιν, πειτε μας!

Edited by iliasr38
Link to comment
Share on other sites

Απλά να παραθέσω την εμπειρία μου από led του eBay, λόγω του ότι έχω αλλάξει όλες τις εξωτερικές σε led, πριν κανά χρόνο & μετά από πολυυυυ ψάξιμο.

 

Έχω αλλάξει: εμπρός, φλας (πορείας oem xenon)

πίσω, φρένων, φλας, πορείας, όπισθεν.

 

Πχ. στα πίσω φανάρια, η μόνη πυρακτώσεως, που έχω αφήσει επίτηδες, είναι της ομίχλης (στο Α3 έχει 1)

 

Έβαλα αρχικά στων φρένων φτηνες των 2€, αλλά ειδικές που στην κορυφή είχαν σαν μεγενθυντικό φακό, χρώματος λευκό....το αποτέλεσμα ήταν να βγαίνει ξεβαμμένο πορτοκαλί χρώμα , από το φανάρι, συν του ότι ζεσταινόταν σαν τρελή η βάση-ντουί.

Έβαλα κόκκινο χρωμα led, απόδοσης (όχι κατανάλωσης) 50w, αγορασμένες από eBay Αγγλία 22€ το ζευγάρι και το χρωμα και η ένταση, απλά δεν υπάρχει.

Μαζί πήρα, για πίσω πορείας, ίδιο κόκκινο χρωμα led, απόδοσης 25w-απλά δεν υπάρχει, από θέμα έντασης και χρώματος.

 

Φλας εμπρός-πίσω δεν δοκίμασα φτηνές του 2ευρου...κατευθείαν ποιοτικά led των 20€/ζευγάρι (από Αγγλία).

Και αυτοί στην Αγγλία, από Κίνα μπορεί να τις παίρνουν, αλλά επειδή έχω καμία 20αριά διαφορετικού τύπου φτηνά led Κίνας, μόλις έπιασα στα χέρια μου αυτές που πήρα από uk, υπήρχε διαφορά ποιότητας.

 

Επίσης με Αγγλία, συνεννοήθηκα, πριν τις στείλει, να ελέγξει ότι κάθε λάμπα είχε την ίδια ακριβώς χρωματική απόδοση, καθώς και ίδια ένταση, με το ταίρι της (λεπτομέρειες θα μου πείτε αλλά για αυτό τις πλήρωσα ακριβότερα σε σχέση με Κίνα).

 

Της όπισθεν έβαλα (από το ίδιο αγγλομάγαζο) απόδοσης 80w...φωτίζει πολύ περισσότερο-καμία σχέση-από την παλιά πυρακτώσεως, καθώς επίσης εκεί είχα δοκιμάσει και 2-3 κινεζικές, που απλά έφεγγαν.

 

Κινεζικές κατέληξα μόνο στο χώρο αποσκευών και οι υπόλοιπες, που είχα αγοράσει για το δικό μου, στολίζουν ένα όπελ astra του ´99

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

από εμπειρία led σε πλαφονιέρα πινακίδας , είχε ψήκτρα η οποία ζεσταινόταν αρκετά και προτίμησα να αφήσω τις απλές , επίσης το φως ήταν δυνατό , το θέμα είναι ότι  άμα βγάζουν περισσότερη ζέστη από τις απλές μακροπρόθεσμα θα δημιουργηθεί πρόβλημα στα πλαστικά και στα καλώδια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

από εμπειρία led σε πλαφονιέρα πινακίδας , είχε ψήκτρα η οποία ζεσταινόταν αρκετά και προτίμησα να αφήσω τις απλές , επίσης το φως ήταν δυνατό , το θέμα είναι ότι  άμα βγάζουν περισσότερη ζέστη από τις απλές μακροπρόθεσμα θα δημιουργηθεί πρόβλημα στα πλαστικά και στα καλώδια

Συγκεκριμένα, στην πινακίδα έχω led με ψυκτρες, πάνω από 4-5 χρόνια...

Έχω πάρει με 1 led ανά θέση και τα έχω στραμμένα προς τα πάνω (λίγο λοξά).

Έτσι μειώνεται στο επιθυμητό oem look η ένταση, ενώ ταυτόχρονα η ψύκτρα είναι στον μεγάλο κενό χώρο, μακριά από το πλαστικό... τόσα χρόνια, είναι άθικτο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω με ποιόν μίλησες και εάν αυτός ο δημόσιος υπάλληλος ήθελε να σου πει τον γράμμα του νόμου και το τυπικό στο τηλέφωνο το οποίο έτσι είναι.

 

Και εγώ σου παρέθεσα την εμπειρία μου, επειδή αγοράζω αρκετά πράγματα εκτός ΕΕ. Στα τελευταία 20-25 πακέτα (από Νοέμβριο μέχρι σήμερα) από Κίνα, Κορέα και Αμερική, έχω πληρώσει μόνο τελωνείο σε ακριβότερα πράγματα από 50 ευρώ και σε κάποια ακριβότερα των 50 ευρώ όχι.

 

Και τελωνείο 30-40% να πληρώσει κανείς τα περισσότερα πράγματα πάλι φτηνά έρχονται, εάν έχεις κάνει προσεκτική έρευνα αγοράς πριν αγοράσεις.

 

Μένει να δούμε τελικά αν θα πληρώσεις ή όχι, κάνε λίγο υπομονή.

Φίλε μου μίλησα με μια υπάλληλο σήμερα και μου ειπε ότι το δέμα έφυγε απο τελωνείο και ερχεται σε μένα χωρίς κάποια τελωνειακή χρέωση...είχες δίκιο

 

Θεώρησα σωστό να το γράψω γιατι όπως το άφησα ηταν σαν να ηταν δεδομένο πως θα πληρώσω έξτρα...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.