Jump to content

Recommended Posts

  • Replies 88
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Απλά να παραθέσω την εμπειρία μου από led του eBay, λόγω του ότι έχω αλλάξει όλες τις εξωτερικές σε led, πριν κανά χρόνο & μετά από πολυυυυ ψάξιμο.

 

Έχω αλλάξει: εμπρός, φλας (πορείας oem xenon)

πίσω, φρένων, φλας, πορείας, όπισθεν.

 

Πχ. στα πίσω φανάρια, η μόνη πυρακτώσεως, που έχω αφήσει επίτηδες, είναι της ομίχλης (στο Α3 έχει 1)

 

Έβαλα αρχικά στων φρένων φτηνες των 2€, αλλά ειδικές που στην κορυφή είχαν σαν μεγενθυντικό φακό, χρώματος λευκό....το αποτέλεσμα ήταν να βγαίνει ξεβαμμένο πορτοκαλί χρώμα , από το φανάρι, συν του ότι ζεσταινόταν σαν τρελή η βάση-ντουί.

Έβαλα κόκκινο χρωμα led, απόδοσης (όχι κατανάλωσης) 50w, αγορασμένες από eBay Αγγλία 22€ το ζευγάρι και το χρωμα και η ένταση, απλά δεν υπάρχει.

Μαζί πήρα, για πίσω πορείας, ίδιο κόκκινο χρωμα led, απόδοσης 25w-απλά δεν υπάρχει, από θέμα έντασης και χρώματος.

 

Φλας εμπρός-πίσω δεν δοκίμασα φτηνές του 2ευρου...κατευθείαν ποιοτικά led των 20€/ζευγάρι (από Αγγλία).

Και αυτοί στην Αγγλία, από Κίνα μπορεί να τις παίρνουν, αλλά επειδή έχω καμία 20αριά διαφορετικού τύπου φτηνά led Κίνας, μόλις έπιασα στα χέρια μου αυτές που πήρα από uk, υπήρχε διαφορά ποιότητας.

 

Επίσης με Αγγλία, συνεννοήθηκα, πριν τις στείλει, να ελέγξει ότι κάθε λάμπα είχε την ίδια ακριβώς χρωματική απόδοση, καθώς και ίδια ένταση, με το ταίρι της (λεπτομέρειες θα μου πείτε αλλά για αυτό τις πλήρωσα ακριβότερα σε σχέση με Κίνα).

 

Της όπισθεν έβαλα (από το ίδιο αγγλομάγαζο) απόδοσης 80w...φωτίζει πολύ περισσότερο-καμία σχέση-από την παλιά πυρακτώσεως, καθώς επίσης εκεί είχα δοκιμάσει και 2-3 κινεζικές, που απλά έφεγγαν.

 

Κινεζικές κατέληξα μόνο στο χώρο αποσκευών και οι υπόλοιπες, που είχα αγοράσει για το δικό μου, στολίζουν ένα όπελ astra του ´99

 

Δώσε μας κάποιο link να δούμε τι πουλάει ο Άγγλος

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Δώσε μας κάποιο link να δούμε τι πουλάει ο Άγγλος

Γιάννης

 

http://stores.ebay.com/hpcreeledbulbs/

 

¨τσιμπημένες¨ τιμές, αλλά προσωπικά, απόλυτα ικανοποιημένος από την ποιότητα και εν τέλει από την λειτουργία τους ( >από 8 μήνες)

Edited by escape_A3
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ebay είναι και ο Άγγλος, αλλά πολύ τσιμπιμένες οι τιμές του αν σκεφτούμε και τα μεταφορικά...

Προτιμώ (εγώ, λόγω ιδικότητας) τις ιδιοκατασκευές.

Φιλικά,

Γιάννης

Edited by Johnny Best
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το έχω ξαναγράψει, όλες οι κινέζικες κατασκευές ακόμα και αυτές των Αγγλικών ιντερνετικών μαγαζιών που πωλούνται ακριβώτερα είναι χαμηλής αξιοπιστίας. Αν και οι τύποι των Leds είναι ευρέως γνωστοί και κινήσιμοι, η παραγωγή τους είναι "μάπα". Η ιδιοκατασκευή με προμήθεια των led από καταξιωμένα μαγαζιά, (RS, Farnell, TMC, Mouser κλπ.) είναι μονόδρομος. Κάτι κάνει η Philips αλλά είναι πολύ ακριβή, ειδικά στην κατηγοράι των Η1, Η4, Η7, Η11 κλπ. Δεν ξέρω αν αξίζει τόσα χρήματα.

Φιλικά,

Γιάννης

Edited by Johnny Best
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι λάμπες που διάλεξες είναι απλές πυράκτωσης αλλά βαμένες ελαφρώς μπλέ οπότε σου δίνει την εντύπωση του καθαρού λευκού. Πάντως στα ίδια watt φωτίζουν λογότερο λόγω βαφής...

Γιάννης

Edited by Johnny Best
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το έχω ξαξανγράψει, όλες οι κινέζικες κατασκευές ακόμα και αυτές των Αγγλικών ιντερνετικών μαγαζιών που πωλούνται ακριβώτερα είναι χαμηλής αξιοπιστίας. Αν και οι τύποι των Leds είναι ευρέως γνωστοί και κινήσιμοι, η παραγωγή τους είναι "μάπα". Η ιδιοκατασκευή με προμήθεια των led από καταξιωμένα μαγαζιά, (RS, Farnell, TMC, Mouser κλπ.) είναι μονόδρομος. Κάτι κάνει η Philips αλλά είναι πολύ ακριβή, ειδικά στην κατηγοράι των Η1, Η4, Η7, Η11 κλπ. Δεν ξέρω αν αξίζει τόσα χρήματα.

Φιλικά,

Γιάννης

 

Από προσωπική μου πολύχρονη εμπειρία με τις λεντ, από Ελλάδα και ebay....

Ό,τι λάμπα πήρα από φυσικά καταστήματα Ελλάδα, οι οποίες ήταν ακριβές δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Πχ, για της πινακίδας πισω, ειχα αγορασει εν έτει 2011 ενα ζευγαρι στα 12 ευρω περίπου, αλλα εβγαζαν πολυ φως και τις χαρισα σε φιλο μου με ενα leon. Οι συγκεκριμενες ηταν αριστες λειτουργικα (χωρις errors και τρεμοπαιγματα). Εκτοτε έχω αλλάξει 5-6 ζευγάρια ανα καιρους αγορασμένα απο ebay-Κινας, με σκοπό να πετύχω τον απαλό χαμηλό φωτισμό και χρώμα, με τις oem....κόστος, περί τα 15 ευρω maximum για όλα αυτα τα ζευγαρια....μηδαμινό κόστος...άλλες λάμπες οντως τρεμόπαιζαν λιγο (οι λεγόμενες Cree), ενώ άλλες απλά φώτιζαν και πάλι πολύ. 15 ευρω (μην πω και 10 για ολα τα ζευγαρια)...επομένως κλαιν-μάιν.

 

Αλλαξα δοκιμαστικά στην αρχη, τις φρενου με φτηνες 2 ευρω το ζευγαρι, αλλα δεν ειχαν απόδοση-ποιοτητα φωτισμου.

Άλλαξα, τεικά, όλες τις εξωτερικές-περιφερικές (εμπρος φλας, πισω φλας, πισω πορειας, πισω στοπ, όπισθεν) με ακριβές λεντ, περι τα 20 ευρω το ζευγαρι, απο ebay, μαγαζια με εδρα Αγγλια και η αλλαγη φωτισμου απόδοσης-έντασης είναι απίστευη, ΧΩΡΙΣ κανένα λειτουργικό πρόβλημα μέχρι στιγμης (τις έχω πολλους μηνες φορεμενες και πραγματικα τις απολαμβανω)

 

Εννοειται, οτι οι ακριβες που τελικα πήρα, είτε δεν υπηρχαν σε κινέζικα μαγαζια, είτε δεν ρίσκαρα να τις παρω από εκεί.

 

Φιλικά

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι λάμπες που διάλεξες είναι απλές πυράκτωσης αλλά βαμένες ελαφρώς μπλέ οπότε σου δίνει την εντύπωση του καθαρού λευκού. Πάντως στα ίδια watt φωτίζουν λογότερο λόγω βαφής...

Γιάννης

Ευχαριστω για την ενημερωση! δηλαδη κιτρινη πειρακτωση σε μπλε τζαμι= παγωμενο λευκο φως...

Τις ιδιες ειχα και πριν 5 χρονια, οποτε αν αυτες ξανα "πεθανουν" στα επομενα 5 χρονια, κερδισμενος θα ειμαι!! :hehe:

Edited by iliasr38
Link to comment
Share on other sites

Θα πω κάτι τελευταίο και σταματώ εδώ: έχουμε παρεξηγήσει τον βασικό λόγο που βάζουμε και εμείς και οι νεότεροι κατασκευαστές τις λάμπες led: αξιοπιστία, μακροζωία (40000 ώρες!), σταθερή φωτεινότητα με το πέρασμα του χρόνου, χαμηλή κατανάλωση, χαμηλότερη θερμότητα και στο τέλος όμορφη εμφάνιση και χρώμα. Ακόμα και οι ακριβές του εμπορίου σε μερικές περιπτώσεις δεν πληρούν όλες τις παραπάνω προϋποθέσεις. Να κάνουμε αυτή την συζήτηση μετά από 2-3 χρόνια και τα ξαναλέμε. Άλλωστε οι απλές και ταπεινές πυράκτωσης τόσο βαστάνε... 

Φιλικά,

Γιάννης

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα σας,

 

εχω βρεί αυτές 

https://www.amazon.co.uk/Headlight-Loutsbeam-Conversion-Replacement-Extremely/dp/B0741CZ3PG/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1535713365&sr=8-1&keywords=h7+led+headlight+bulb%2C80w&refinements=p_72%3A419153031

 

Θα έχω πρόβλημα το canbus? Θέλει συγκεκριμμένα watt για να μην χτυπάει σαν βλάβη?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Vasilisrac said:

Καλησπέρα σας,

 

εχω βρεί αυτές 

https://www.amazon.co.uk/Headlight-Loutsbeam-Conversion-Replacement-Extremely/dp/B0741CZ3PG/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1535713365&sr=8-1&keywords=h7+led+headlight+bulb%2C80w&refinements=p_72%3A419153031

 

Θα έχω πρόβλημα το canbus? Θέλει συγκεκριμμένα watt για να μην χτυπάει σαν βλάβη?

 

Ευχαριστώ

στείλε ερώτημα στον πωλητή.

Δεν δείχνει να γράφει κάπου για can-bus, αλλά από την άλλη τις έβαλε κάποιος σε Α4 Β7 που οι λάμπες διασταυρώσεως (μεσαία σκάλα) περνάνε από can-bus έλεγχο...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
On 8/31/2018 at 4:05 PM, Kavouras said:

στείλε ερώτημα στον πωλητή.

Δεν δείχνει να γράφει κάπου για can-bus, αλλά από την άλλη τις έβαλε κάποιος σε Α4 Β7 που οι λάμπες διασταυρώσεως (μεσαία σκάλα) περνάνε από can-bus έλεγχο...

Καλησπέρα παιδιά,

 

Τελικά οι λάμπες περνάνε απο can bus και δεν παιζουν τελικά. Ούτε η μεγάλη ούτε η μικρή σκάλα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.