Jump to content

Ρετάρισμα κινητήρα - ένδειξη epc - engine


Recommended Posts

Εκτός από τρεις κλειδαριές που σχεδόν ταυτόχρονα παρέδωσαν πνεύμα, η επιστροφή από τις διακοπές , μας επιφύλασσε και άλλη έκπληξη .

Χθες που έγινε το ταξίδι της επιστροφής ( περίπου 300 κμ ) όλα καλά και απροβλημάτιστα με τον κινητήρα. (διευκρινίζω γιατί οι κλειδαριές κάνουν τα τρελά τους). 

Σήμερα το πρωί ξεκινάω να κάνω μια διαδρομή. Μετά από 10 κμ και ακριβώς μετά από φανάρι , 1η-2η-3η......και εκεί που φορτώνει..........ρετάρισμα - τρέμουλο κινητήρα, αισθητή μείωση δύναμης και ένδειξη epc και check engine.......?

 

Χωρίς να κάνω ούτε 200 μέτρα, αμέσως βγάζω αλάρμ, κάνω δεξιά και σβήνω.... Βάζω ξανά μπροστά το κινητήρα, σβήνουν οι ενδείξεις αλλά παραμένει το ρετάρισμα - τρέμουλο. Κατέβηκα κάτω και τότε μου ήρθε μυρωδιά καταλύτη , όπως όταν βγάζει την βενζίνη άκαυτη ...Σβήσιμο κατευθείαν και τηλέφωνο οδική χωρίς δεύτερη σκέψη.....Μεταφέρθηκε στο συνεργείο και αύριο πρωί μπαίνουμε χειρουργείο. Ας ελπίσουμε να γλυτώσαμε τα χειρότερα...?

 

 

 

Edited by Theodore Saba
Link to comment
Share on other sites

οι διακοπές φταίνε:hysterical: ... μην το ξαναπάρεις  μαζί σου το χαλάνε:crazy: ... προφανώς δεν ήθελε να γυρίσει ακόμα

και εγώ εχτές γύρισα και δεν παλεύεται .....?

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή, για πολλαπλασιαστης μου ακούγεται. Μακάρι να είναι κάτι τόσο απλό.

Αν είναι έτσι, βάλε μια τετράδα νέους και ησυχάζεις. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα με καλά νέα. Γλυτώσαμε τα χειρότερα. Πολλαπλασιαστής 1ου κυλίνδρου. 

Παναγιώτη και εγώ αυτό συζήτησα με τον μηχανικό να του αλλάξω όλους προληπτικά, αλλά αυτός ήταν αντίθετος, γιατί δεν είναι στάνταρ τα διαστήματα αλλαγών ώστε να μην ξανασυμβεί.Δηλαδη τον αλλαζεις οταν  ξεμεινεις. Εγώ καλού κακού παρήγγειλα ακόμη έναν για να τον έχω μαζί μου για ώρα ανάγκης. 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή, βάλε aftermarket να ησυχάσεις. Έχω Beru εδώ και χρόνια. Είτε μαύρους είτε κόκκινους. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.