Jump to content

service στην Ηλιοροφή


Recommended Posts

Ομάδα καλισπέρα εροτισι, 

Στην ηλιοροφη γίνετε σέρβις????? 

Edited by Kavouras
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα.

 

Απ΄όσο γνωρίζω δεν κάνεις service. Μια απλή συντήρηση από πλευράς σου εφόσον δεν έχει προηγηθεί κάποιο πρόβλημα.

Προσωπικά 3-4 φορές το χρόνο ψεκάζω γύρω από τους μηχανισμούς και στα πλαστικά σπρέι σιλικόνης για να μην επικρατεί ξηρότητα και φροντίζω να χρησιμοποιώ/ανοιγοκλείνω την ηλιοροφή τακτικά. Ακόμα και τον χειμώνα 1-2 φορές τον μήνα έστω και τυπικά την κίνηση full open/close για να μη μένει σε αδράνεια και μαζεύει σκόνες/σκουπίδια. 10 χρόνια απροβλημάτιστο.

 

Από κει και πέρα, εάν έχει προκύψει κάποιο πρόβλημα, κάνε πάνω δεξιά το σχετικό search να βρεις πρόσθετες πληροφορίες (κυρίως για προβλήματα και αντίστοιχες λύσεις).

Edited by audidis
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

έκανα το topic μετονομασία γιατί μέχρι να μπω μέσα στο topic να διαβάσω, δεν καταλάβαινα τι ψάχνεις.

 

 

ΥΓ: δεν έχω ηλιοροφή ούτε είχα σε κάποιο αμάξι μου οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω.

Link to comment
Share on other sites

Σέρβις στα ηλεκτρικά παράθυρα κάνεις? 

 

Δε γίνονται τέτοιες εργασίες, παρά μόνο φροντίζεις να μη μαζεύονται σκουπιδάκια/ξένα σώματα στις ράγες που σύρεται η οροφή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

διασκέδασε την τότε και όταν θα χρειαστεί service   θα το καταλάβεις ... τι αγχώνεσαι !!!????!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα κοπανάει στην ανάκληση και όταν την ανοίγω εντελώς μου κρατάει το κάλυμμα μέσα και δεν το βγάζει μαζί με την ηλιοροφή


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εμένα κοπανάει στην ανάκληση και όταν την ανοίγω εντελώς μου κρατάει το κάλυμμα μέσα και δεν το βγάζει μαζί με την ηλιοροφή


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ακριβώς τα ίδια και εγώ.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς τα ίδια και εγώ.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Και δεν αναλαμβάνει κανεις υπεύθυνα και όλοι με στέλνουν αντιπροσωπεία !


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Παίδες στο Q5 ο κατασκευαστής προβλέπει καθαρισμό/συντήρηση πανοραμικής κάθε 2 χρόνια. Αυτό το αναλαμβάνουν τα τμήματα φανοποιϊας της εκάστοτε αντιπροσωπείας και το κόστος είναι περίπου 100€+ΦΠΑ. Υποθέτω κάτι ανάλογο ισχύει και για το Α3 αλλά και κάθε Audi με ηλιοροφή.

 

Γενικώς το νου σας γιατί οι ηλιοροφές είναι άλλο ένα ευαίσθητο σημείο στα Audi και θέλουν προσοχή. Προσωπικά στα 9.5 χρόνια μία φορά έκανα τον καθαρισμό στην αντιπροσωπεία, μία φορά το επιχείρησα μόνος μου χρησιμοποιώντας σκούπα με στομιο/πινέλο/σπρέι σιλικόνης/ειδικό λιπαντικό και άλλη μία την άλλαξα ολόκληρη την κασετίνα όπως είναι γιατί κλασικά χάλασε το σκίαστρο και πήρε μαζί του κι άλλα περιφερειακά. 

Link to comment
Share on other sites

Άμα μου βρεις έστω έναν (και μεις μέσα) που έχουν πάει για συντήρηση ηλιοροφής και μάλιστα στην αντιπροσωπεία ...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, CostasD said:

Άμα μου βρεις έστω έναν (και μεις μέσα) που έχουν πάει για συντήρηση ηλιοροφής και μάλιστα στην αντιπροσωπεία ...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Εμένα! για άσχετο λόγο στην αντιπροσωπεία όσο έκαναν εργασία αυτοί εγώ ψέκαζα σιλικόνη στην ηλιοροφή :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Όταν το αμάξι είναι ακόμα 3 χρονών και σου χουν βγάλει ένα κουστουμάκι 800€ το μεγάλο service, λες δε μαμιέται, ρίξε και ένα καθαρισμό στην οροφή να πιάσουμε το 1000αρικο να τελειώνουμε. Btw η 2ετια νομίζω είναι υπερβολή εάν το αμάξι παρκάρει σε στεγασμένους χώρους. Αν είναι διαρκώς έξω με σκόνες, βροχές, γύρη κτλ τότε ίσως έχει νόημα αλλά και πάλι αν κάποιος το ψάξει λίγο και πάρει τα απαραίτητα, μια χαρά δουλειά γίνεται και ως DIY.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα! για άσχετο λόγο στην αντιπροσωπεία όσο έκαναν εργασία αυτοί εγώ ψέκαζα σιλικόνη στην ηλιοροφή :hehe:

Και σε ποια πηγές για να ξέρω γιατί μάλλον προς τα εκεί πάει η δουλειά ...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Όταν το αμάξι είναι ακόμα 3 χρονών και σου χουν βγάλει ένα κουστουμάκι 800€ το μεγάλο service, λες δε μαμιέται, ρίξε και ένα καθαρισμό στην οροφή να πιάσουμε το 1000αρικο να τελειώνουμε. Btw η 2ετια νομίζω είναι υπερβολή εάν το αμάξι παρκάρει σε στεγασμένους χώρους. Αν είναι διαρκώς έξω με σκόνες, βροχές, γύρη κτλ τότε ίσως έχει νόημα αλλά και πάλι αν κάποιος το ψάξει λίγο και πάρει τα απαραίτητα, μια χαρά δουλειά γίνεται και ως DIY.


Καμία αντιπροσωπεία δεν χρειάζεται. Φυσητήρι και σπρέι σιλικόνης είναι υπερακετά, αρκεί να το κάνεις τακτικά και να ανοιγοκλείνεις στο full 1-2 φορές το μήνα (για τους κρύους μήνες). Το δικό μου χαρακτηριστικό παράδειγμα, μιας δεν βρίσκεται σε στεγασμένο χώρο.

Offtopic: το κανονικό σέρβις 800€;; αυτό δεν είναι υπερβολή, κάτι άλλο είναι...αλλά οκ προσωπική άποψη αυτό


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites


Και σε ποια πηγές για να ξέρω γιατί μάλλον προς τα εκεί πάει η δουλειά ...


Sent from my iPhone using Tapatalk


Δεν με κατάλαβες...για ολιγόλεπτη άσχετη δουλειά ήμουν εκεί και ζήτησα ένα σπρέι και ψέκασα εγώ ίδιος ...

Για την ιστορία, Καρέντα Αμαρουσίου.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

On 11/2/2018 at 9:56 PM, audidis said:

 


Καμία αντιπροσωπεία δεν χρειάζεται. Φυσητήρι και σπρέι σιλικόνης είναι υπερακετά, αρκεί να το κάνεις τακτικά και να ανοιγοκλείνεις στο full 1-2 φορές το μήνα (για τους κρύους μήνες). Το δικό μου χαρακτηριστικό παράδειγμα, μιας δεν βρίσκεται σε στεγασμένο χώρο.

Offtopic: το κανονικό σέρβις 800€;; αυτό δεν είναι υπερβολή, κάτι άλλο είναι...αλλά οκ προσωπική άποψη αυτό


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Τόσο έβγαινε το service γιατί το αμάξι ήταν ακόμα "καινούριο" και δεν είχε σχεδόν καθόλου εκπτώσεις. Μόνο την αλλαγή των λιπαντικών του s-tronic τη χρεώνανε κάνα 300αρι. Και ναι, προφανώς και δε χρειάζεται αντιπροσωπεία γι' αυτή τη δουλειά αλλά όταν το αμάξι είναι ήδη μέσα και όταν ήδη στον έχουν πιάσει, λες πάει στο διάλο, κάντο να τελειώνεις.

 

Επίσης όταν το αμάξι είναι μπουρδελ@κι από τα λίγα και με ληγμένη την εγγύηση σε έχουν καλύψει good will σε βαρβάτες καταστάσεις, πληρώνεις κάτι παραπάνω (προκαταβολικά τις ζημιές δηλαδή) για να μπορέσεις να το χρησιμοποιήσεις μελλοντικά. Όπως και έγινε δηλαδή τη δεύτερη φορά που χρειάστηκα mechatronic + πολύδισκο ή αργότερα που χρειάστηκα αντικατάσταση όλης της ηλιοροφής.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο Β7 μου πάντως, μια φορά ετήσιος καθαρισμός με πιεστικό αέρα και σπρέυ σιλικόνης,  είναι αρκετά για 12 περίπου χρόνια χρήσης.

 

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.