Jump to content

Δεν μπαίνουν οι ταχύτητες


Recommended Posts

Πρώτα από όλα να ευχηθώ καλή χρονιά με υγειά και ασφαλή χιλιόμετρα.

 

Το πρόβλημα μου είναι ότι εδώ και λίγο καιρό δυσκολευόταν να μπει η 1η όταν ήταν κρύο το αμάξι μετά από αρκετές ώρες σε στάση (πχ τα πρωινά), πίστευα ότι ήταν οι βαλβολίνες και έτσι όταν έβαζα μπροστά πριν φύγω πέρναγα όλες τις ταχύτητες μια φορά και όντως μαλάκωνε το σασμάν και δεν είχα θέμα. Τις τελευταίες μέρες όμως είδα ότι με δυσκολία έμπαιναν όλες οι ταχύτητες ακόμα και η 5η-6η όχι μόνο όταν ξεκίναγα αλλά γενικά. Αυτό γίνεται μόνο όταν είμαι σταματημένος στις αλλαγές δεν έχω κανένα θέμα μπαίνουν κανονικά είτε είναι κρύο είτε ζεστό. Το περίεργο είναι ότι άμα σταματήσω σε φανάρι βάλω νεκρά και δεν αφήσω τον συμπλέκτη οι ταχύτητες μπαίνουν κανονικά αν τον αφήσω για να βάλω ταχύτητα πρέπει να κάνω ευχελαίο δεν λέει να μπει καμιά. Όπως επίσης παρατήρησα αν πιέσω λίγο την 1η ή την όπισθεν (πχ αν σηκώσω το χειρόφρενο και πάω να ξεκινήσω) ακούγετε ένας μεταλλικός θόρυβος από μπροστά στον συμπλέκτη. Το περίεργο είναι ότι ούτε πατινάρει ούτε έχει σκληρύνει ο συμπλέκτης και κάνει στο σωστό σημείο αποσύμπλεξη όπως μου το είπε και ο μηχανικός αυτό. Τι λέτε να είναι τρομπάκι, σετ συμπλέκτη, βολάν, ΟΛΑ ΜΑΖΙ ?☹️;;

 

Το αμάξι είναι 1.8Τ facelift του 09΄ και έχει 123 χιλιάδες χλμ. και είναι μαμά.

Από ότι είδα στο βιβλιαράκι δεν έχει αλλαχτεί ποτέ δίσκο-παλτό.

Link to comment
Share on other sites

Για βολάν - πλατώ σε κόβω. Σε κάθε περίπτωση θέλει λύσιμο και κατέβασμα σασμάν για να βγάλεις άκρη.

 

 

Δημήτρης

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πήγα σήμερα σε άλλον μηχανικό και το είδε μου λέει είναι βαλβολίνες τις άλλαξε και όλα κομπλέ, μαλάκωσε πολύ το σασμάν. Όσο για τον μεταλλικό θόρυβο που κάνει μου είπε ότι είναι από τα φρένα και δεν είναι τίποτα. Το κακό είναι ότι σηκώνοντας το ανακάλυψε ότι έχει διαρροή η αντλία νερού οπότε θα χρειαστεί αλλαγή. Ευχαριστώ πολύ Δημήτρη για το ενδιαφέρον σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τίποτα Αντώνη, ευτυχώς που ξέμπλεξες. Απλά 123 χιλ. με μαμά δίσκο, είναι πολλά. Κάπου σύντομα θα χρειαστεί μια αλλαγή - γνώμη μου.

 

 

Δημήτρης

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω για αυτό πια κομμένες οι εκκινήσεις και όσο με βγάλει.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν μπορω να καταλαβω πως μερικα αυτοκινητα βγαζουν 120.000 plus χιλιομετρα με εναν δισκο...εγω με χαλαρη σχετικα πιεση και χωρις εκκινησεις πανω απο 60.000km δεν εχω μπορεσει να βγαλω!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ 6 μήνες το έχω το αμάξι και η αλήθεια είναι ότι από εκκινήσεις άλλο τίποτα, πάντως και του πάτερα μου ένα skoda superb του 10΄ έχει 110+ χιλ. και είναι κομπλέ με πολύ συντηρητική οδήγηση βέβαια, εκτός όταν το έπαιρνα εγώ για να το ξεμπουκώσω ??

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.