Jump to content

Κλείσιμο καθρεφτων ηλεκτρικό retrofit


Recommended Posts

Χαιρεται παιδιά επειδή έτυχε και χάλασα τον καθρέφτη μου και θα τον αλλάξω τέλος πάντων μου μπήκε η ιδέα να τον αλλάξω όλο και να βάλω ηλεκτρικό (που κλείνει μόνο του) στην αρχή νόμιζα ότι μόνο έτσι ξεμπερδέυω ,λίγο (ώρες) που το ψάχνω έχω καταλάβει ότι δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα και θέλει να αλλάξεις το module που απο ότι καταλαβαίνω είναι ο επεξεργαστής και ενδεχομένως τον διακόπτη και να κάνεις και κωδικοποίηση κλπ κλπ Θέλω να με διαφωτίσει κάποιος ειλικρινά γιατί τόσες ώρες ακόμα δεν έχω καταλάβει τίποτα  . Έχω audi a3 8v 2.0 tdi 2014 με θερμαινόμενους καθρέπτες . Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Ναι χρειάζονται:

 

-εξολοκλήρου νέοι καθρέφτες με μοτέρ και τζάμι που σκοτεινιάζει αυτόματα

-(αν δεν έχεις αυτόματο εσωτερικό καθρέφτη με σένσορα θες επιπροσθέτως καλωδίωση και και νέο εσωτερικό καθρέφτη με σένσορα)

-εγκέφαλοι καθρεφτών

-καινούργιο κουμπί καθρεφτών που έχει ακόμα μιά θέση για το κλείσιμο των καθρεφτών

-κωδικοποίηση

 

Αν δεν σε νοιάζει να σκοτεινιάζουν και έχεις απλό καθρέφτη και δεν σε νοιάζει, τότε αγνοείς το δεύτερο βήμα

 

Σε μεταχειρισμένα αυτό θα σου πάει κανένα χιλιάρικο ή πολύ κοντά σε αυτό.

 

Εναλλακτικά μπορείς να πάρεις μόνο τα μοτέρ με την βάση και να προσαρμόσεις τα δικά σου κελύφη καθρεφτών φτηνότερα αλλά κινδυνεύεις να σπάσεις τα καπάκια βγαίνουν λίγο δύσκολα.

 

Προσοχή και στο βγάλε βάλε από τις πόρτες συχνα πυκνά σπάνε κάποια κλιπάκια.

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως τα είπε ο Χρήστος. Επίσης πρέπει να αλλάξεις και τον άλλο που είναι καλός.

 

Γενικά πολύ μανούρα και κόστος χωρίς πολύ σοβαρό λόγο.

 

Προσωπικά επειδή το προηγούμενο αμάξι μου τους είχε τους ηλεκτρικά ανακλινόμενους καθρέφτες και βολεύει απίστευα εκεί που παρκάρω στο parking στο σπίτι μου, το είχα ψάξει και είχα βρει ότι πολύ μεγάλο το κόστος (1500€ ανταλλακτικά γιατί πρέπει να αλλάξουν όλα πρακτικά) για μικρή (σχετικά) ευκολία.

Αν ηταν να κάνεις παραγγελία καινούριου οχήματος και το σκεφτόσουν να το βάλεις το έξτρα, θα στο έλεγα "με κλειστά μάτια αξίζει". Τώρα εκ των υστέρων, πολύ ταλαιπωρία και κόστος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αυτά που χρειάζονται από οτι καταλαβαίνω είναι 1 . Ολόκληρος καθρέφτης αναδιπλουμενος 

2. Εγκέφαλο καθρέπτη που ταιριάζει με το νέο 

3. Το πάνελ και το κουμπί 

4. Προγραμματισμός 

Αν είναι κάτι άλλο που χρειάζεται πείτε μου κατά τα άλλα μόνο το 4 δεν ξερω πως μπορεί να γίνει; γίνεται με το διαγνωστικό μηχάνημα ή θέλει κάτι άλλο; ευχαριστώ. 

 

Αν αλλάξω τον 1 δεν θα δουλεύει αυτός ο 1 που άλλαξα; άσχετα το τι θα κάνω με τον 2 ... πχ κάνω όλα τα παραπάνω για τον 1 δεν θα δουλέψει αυτός ο 1 ;

Edited by hitmaker
Τωρα πρόσεξα αυτό που είπε ο κάβουρας
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να αλλάξεις και τους δύο καθρέφτες, οπότε όλα επί δύο, δυστυχώς δεν είναι φτηνή λύση.

 

Κωδικοποίηση γίνεται με VCDS, αμφιβάλλω εάν θα σου το κάνουν σε αντιπροσωπεία, εκτός και αν αγοράσεις από αυτούς όλα τα πράγματα καινούργια.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Chris1967 said:

Πρέπει να αλλάξεις και τους δύο καθρέφτες, οπότε όλα επί δύο, δυστυχώς δεν είναι φτηνή λύση.

 

Κωδικοποίηση γίνεται με VCDS, αμφιβάλλω εάν θα σου το κάνουν σε αντιπροσωπεία, εκτός και αν αγοράσεις από αυτούς όλα τα πράγματα καινούργια.

δεν γίνεται τόσο εύκολα πλέον, αλλά μπορείς να βρεις κάποιον ηλεκτρολόγο να σου βρει κωδικούς να στο κωδικοποιήσει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Chris1967 said:

Αυτό δεν το ήξερα, έχει να κάνει με τα νέα μοντέλα από 13 και μετά ή όχι?

Ναι δυστυχώς.

Επειδή τα vw group αμάξια είναι ας πούμε αμάξια lego, μπορούσε κάποιος να κλέψει ένα αμάξι και να το πουλήσει κομμάτι κομμάτι.

Πλέον οι εγκέφαλοι χρειάζονται ένα κωδικό όπου ξεκλειδώνεις (για 1 φορά μόνο) την κωδικοποίηση.

Αυτόν τον κωδικό τον παίρνεις από την αντιπροσωπεία (δεν ξέρω πώς στον δίνουν, δεν το έχω δοκιμάσει).

 

Παρόλα αυτά, ήδη έχω ακούσει για 1-2 ηλεκτρολόγους που κάνουν και κωδικοποιήσεις σε μοντέλα του 2013 και μετά (πχ 2016, 2017) με κάποιον τρόπο.

Ίσως έχει βγει "σπαστίρι" που παράγει κωδικούς μίας χρήσης? Δεν ξέρω, δεν το έχω ψάξει.

 

Πάντως δεν είναι όπως στο παρελθόν, όπου με ένα VCDS, μπορούσες να μπεις στο log-coding του εκάστοτε εγκεφάλου και να πειράξεις "ό,τι ήθελες".

  • Like 1
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν περιλαμβάνονται οι εγκέφαλοι (289 ευρώ) . Εδώ ξεπερνάμε το χιλιάρικο άνετα και πάμε πιο κοντά σε 1500φεύγα με τοποθέτηση.

Edited by Chris1967
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πηρα ολο το πακετο απο εδω.,,, https://www.k-electronic-shop.de/AUDI/A3/A3-8V/AUDI-A3-8V-elektrisch-anklappbare-Aussenspiegel.html
αν χρειαζεται εχουν και το Highline  εγκεφαλο πορτας....https://www.k-electronic-shop.de/AUDI/A3/A3-8V/AUDI-A3-8V-Tuersteuergeraet-Highline.html
δινεις Vin και σου βρισκουν αυτοι χρωμα και σχεδιο μπρατσου (με τη θεση για ανακλιση)
οτι χρειαστεις στειλε μου 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα-Χριστός Ανέστη!

 

Το έκανες σε κάποιο μαγαζί ή μόνος σου; Οι καθρέφτες έγιναν και θερμαινόμενοι; Πόσο σου κόστισε, τελική τιμή;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημερα

 

Το εκανα μονος,

εμενα ειχε θερμαινομενους καθρεπτες ηδη, αλλα απ οσο γνωριζω υπαρχει και σετ που μπορει να γινει και θερμαινομενος ο καθρεπτης. Το κοστος για το δικο μου ηταν 600 ευρω συν 20 εξοδα αποστολης απο Γερμανια για ολα. Νομιζω αυτο που χει και θερμαινομενους κανει 750.  

 

Απλα ειναι βασικο να το υποστηριζει το control unit που εχει μεσα η πορτα. Αυτο θα το δεις απ τον κωδικο που γραφει πανω. Πρεπει το τριτο απ το τελος να ειναι 5 κ οχι 3.

 

Οτι αλλο χρειαστεις με ρωτας

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε Στέλιο. 
 

Προς το παρόν το κόστος για εμένα αυτήν την χρονική περίοδο είναι απαγορευτικό. Ίσως στο μέλλον. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.