Jump to content

audi s3 8p βλάβη p0236...


Recommended Posts

καλησπερα όπως συστήθηκα έχω ένα s3 8p  δευτέρο στάδιο μου κάνει κάτι στιγμιαία κοψίματα μεταξύ 3000 με 4000 έβαλα το διαγνωστικό και μου έβγαλε βλάβη p0236 άλλαξα και map sensor πάλι τα ίδια...

οταν σβήνω την βλάβη μου τρεμοπαίζει το ρελαντί μέχρι που εμφανίζεται ζο P0236

ετχαριστω

Edited by quarrto
Link to comment
Share on other sites

Ένα πολύ γρήγορο search:



Χωρίς να είμαι γνώστης εγω θα πήγαινα άμεσα σε μηχανικό.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, quarrto said:

καλησπερα όπως συστήθηκα έχω ένα s3 8p  δευτέρο στάδιο μου κάνει κάτι στιγμιαία κοψίματα μεταξύ 3000 με 4000 έβαλα το διαγνωστικό και μου έβγαλε βλάβη p0236 άλλαξα και map sensor πάλι τα ίδια...

οταν σβήνω την βλάβη μου τρεμοπαίζει το ρελαντί μέχρι που εμφανίζεται ζο P0236

ετχαριστω

Προφανώς έχεις διαρροή αέρα.

Μπορεί να προέρχεται από αρκετά σημεία. Εξαρτάται την περίπτωση. Στην θέση σου θα πήγαινα στο συνεργείο να κάνω ένα leak test, να πρεσάρει δηλαδή αέρα στο κύκλωμα πίεσης αέρα του αυτοκινήτου (από εισαγωγή -φίλτρο- ως και πολλαπλή εισαγωγής μηχανής) να δω που χάνει τι.

 

 

 

Αυτό που βλέπεις εσύ ως αποτέλεσμα είναι πως το αμάξι προσπαθεί να σηκώσει πίεση (επιθυμητή) αλλά δεν τα καταφέρνει, που σημαίνει πως κάπου χάνεται ΠΟΛΥ μεγάλη ποσότητα αέρα. Στις περισσότερες περιπτώσεις βλέπεις το σφάλμα, χωρίς να καταλαβαίνεις κάποια δυσλειτουργία. Στη δική σου περίπτωση για να είναι τόσο έντονο, πιστεύω πως η τρύπα είναι μεγάλη.

 

 

ΥΓ: και μία PCV θα κοιτούσα επίσης, αλλά αν δεν έχει διαλυθεί τελείως (να έχει πχ κολλήσει ανοιχτή), θεωρώ πως δεν θα το καταλάβαινες στην οδήγηση.

Link to comment
Share on other sites

Αν φορας σκαστρα παλιο revision ισως να εχει σκιστει η μεμβρανη της και να χανεις αερα. Μηπως ακους με λιγες στροφες το αμαξι να φυσαει/ξεφυσαει σαν αγωνιστικο wrc?

 

Ο τελευταιος κωδικος σκαστρας ειναι 06H145710D και ειναι πλαστικη.

 

IMG_5771-vi.jpg

 

 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, Kavouras είπε

Προφανώς έχεις διαρροή αέρα.

Μπορεί να προέρχεται από αρκετά σημεία. Εξαρτάται την περίπτωση. Στην θέση σου θα πήγαινα στο συνεργείο να κάνω ένα leak test, να πρεσάρει δηλαδή αέρα στο κύκλωμα πίεσης αέρα του αυτοκινήτου (από εισαγωγή -φίλτρο- ως και πολλαπλή εισαγωγής μηχανής) να δω που χάνει τι.

leak test εγώ μπορώ να το κάνω; έχω βγάλει την εισαγωγή και τοποθετώ την τάπα με την βαλβίδα,ποσό αέρα πρέπει να πρεσάρει;

Link to comment
Share on other sites

Καβουρας εκανα leak test βλέποντας απο  youtube πως κάνουνε έβγαλα την εισαγωγή εφτοιαξα μια τάπα από pvc με μια βαλβίδα τέλεια εφαρμογή....βγάζω την εισαγωγή και τοποθετώ την τάπα και ξεκίνησα να πιέζω με αέρα,πίεση δν κράταγε καθόλου έπεφτε ακουγόταν κάπου στο τούρμπο να έχανε είχα και ένα ψεκάστηρι τύπου azax με σαπούνι και ψέκαζα για τυχόν απώλεια από πολλαπλή εισαγωγή πεταλούδα δν ειδα κάτι από το τούρμπο ακουγόταν και τον αέρα τον έχανε γρηγορα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, quarrto said:

Καβουρας εκανα leak test βλέποντας απο  youtube πως κάνουνε έβγαλα την εισαγωγή εφτοιαξα μια τάπα από pvc με μια βαλβίδα τέλεια εφαρμογή....βγάζω την εισαγωγή και τοποθετώ την τάπα και ξεκίνησα να πιέζω με αέρα,πίεση δν κράταγε καθόλου έπεφτε ακουγόταν κάπου στο τούρμπο να έχανε είχα και ένα ψεκάστηρι τύπου azax με σαπούνι και ψέκαζα για τυχόν απώλεια από πολλαπλή εισαγωγή πεταλούδα δν ειδα κάτι από το τούρμπο ακουγόταν και τον αέρα τον έχανε γρηγορα

 

Υπαρχουν κατι μηχανηματα που βγαζουν καπνο και τον ριχνεις μεσα στην εισαγωγη ετσι ωστε αν χανεις απο καπου αερα να μπορεσεις να δεις απο που ειναι. Με ψεκασμα κτλ δεν θα κανεις δουλεια.

 

Καλυτερα να το πας σε ενα εξειδικευμενο συνεργειο. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

update καθώς βρέθηκαν δυο καλώδια κομμένα της καλωδίωσης του map sensor και φτοιαχτηκε τώρα εμφανίζει και το σφάλμα p0238 πάλι δείχνει πως είναι ηλεκτρικό το κομμάτι 

τι μπορεί να φταιει

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.