Jump to content

Project RS2 - RS2


Recommended Posts

Αυτές που ρωτάτε ουσιαστικά δεν χάνεις τους αεραγωγούς τελείως αλλά τους μικραίνεις δραματικά και για ελλαδα με ζέστη δεν θα το επέλεγα.

 

Εξακολουθώ να πιστεύω ότι θα θέλω να διατηρήσω τους αεραγωγούς και να κάνω κάτι με τους διακόπτες ή το clima

Link to comment
Share on other sites

Βασικα ξαναβλεποντας τις φωτο (απο υπολογιστη), η μονη θυσια που αξιζει να γινει ειναι το τασακι δυστυχως.....

 

Αλλη θεση εκτος απο την κεντρικη κονσολα δεν παιζει; (Με βαση τη διαμορφωση του ταμπλο σου)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όχι. Μπορεί να βάλει κανείς το κλιματιστικο κάτω από το τιμόνι που υπάρχει αποθηκευτικό χώρος αλλά δεν μου αρέσει.

 

Παρειγγειλα από audi tradition την κεντρική κονσόλα του χειροφρενου για να κάνω την πατέντα με τους διακόπτες αν και πιστεύω ότι δεν θα υπάρχει αρκετός χώρος απλά μετακινοντας αυτούς. Η πλάκα είναι ότι το πλαίσιο γύρω από το κλιματιστικο δεν υπάρχει και δεν μπορώ να τη βρω ούτε μεταχειρισμένη οπότε αν δεν γίνει σωστά η δουλειά θα έχω θεμα

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όχι. Μπορεί να βάλει κανείς το κλιματιστικο κάτω από το τιμόνι που υπάρχει αποθηκευτικό χώρος αλλά δεν μου αρέσει.

 

Παρειγγειλα από audi tradition την κεντρική κονσόλα του χειροφρενου για να κάνω την πατέντα με τους διακόπτες αν και πιστεύω ότι δεν θα υπάρχει αρκετός χώρος απλά μετακινοντας αυτούς. Η πλάκα είναι ότι το πλαίσιο γύρω από το κλιματιστικο δεν υπάρχει και δεν μπορώ να τη βρω ούτε μεταχειρισμένη οπότε αν δεν γίνει σωστά η δουλειά θα έχω θεμα

τα οργανάκια που έχεις κάτω από το κλιμα θα μπορούσες να τα βάλεις εδώ? (πχ)

 

629c30015bc6b4cc42896abbd5b9abbc.jpg

ή να βάλεις τα κουμπιά εκεί και να μείνουν τα οργανάκια στη θέση τους?

ή είναι ο αερόσακος εκεί (συνοδηγού) οπότε δε γίνεται να μπει τίποτα εκεί?

 

 

ΥΓ: από τις φωτογραφίες που έστειλες πάντως, φαίνεται να χωράει η πηγή αν μετακινήσεις μόνο τα κουμπιά, αλλά εσύ ξέρεις καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Τα οργανακια σε μένα δεν μπαίνουν εκεί λόγω αεροσακου.

Πιστεύω ότι μόνο με τους διακόπτες να χωρέσει. Η πηγή έχει ύψος 130mm ενώ οι διακόπτες μαζί με την μόνη πηγή είναι πιο κοντοί κάπου στα 110mm οπότε θα είναι σφιχτά τα πράγματα. Την πρόσοψη της πηγής θα πρέπει να την κοντύνω έτσι και αλλιώς οπότε θα δείξει. Πιστεύω θα γίνει ωραιο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα οργανακια σε μένα δεν μπαίνουν εκεί λόγω αεροσακου.

Πιστεύω ότι μόνο με τους διακόπτες να χωρέσει. Η πηγή έχει ύψος 130mm ενώ οι διακόπτες μαζί με την μόνη πηγή είναι πιο κοντοί κάπου στα 110mm οπότε θα είναι σφιχτά τα πράγματα. Την πρόσοψη της πηγής θα πρέπει να την κοντύνω έτσι και αλλιώς οπότε θα δείξει. Πιστεύω θα γίνει ωραιο

έχεις αερόσακο συνοδηγού και όχι οδηγού? (έτσι φαίνεται στη "stock" φωτογραφία)

 

Εύχομαι το εγχείρημα να στεφθεί με απόλυτη επιτυχία!!!

 

 

 

ΥΓ: πότε θα το δούμε από κοντά? :)

Link to comment
Share on other sites

Άμα αφήσει ο γιος μου το μετρό θα ανεβάσω κάνα 2 φώτο για μετρήσεις.

Ίσως αύριο κιόλας να έρθει το double din!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

a252d46d1ad2c11a62c7f2bd08fa43e8.jpg

 

 

03070b7e3fb389883daf509b7b08252d.jpg

 

Εδώ φαίνεται ότι η μετακίνηση μόνο των διακοπτων δίνει 105mm ενώ αν φύγει εντελώς το clima έχω 140mm να το χωρέσω.

Link to comment
Share on other sites

Θα τον πάει παρακάτω Γιώργο, εκεί που είναι τα όργανα... Βασίλη σκέψου πέραν του διαθέσιμου χώρου ότι το σύστημα 2 din έχει και κάποιο βάρος το οποίο πρέπει κάπου να στηριχθεί και να σταθεροποιηθεί... και η θέση του κλιματισμού πιστεύω ότι είναι μονόδρομος... Πρόσφατα κάναμε μετατροπή από 1 σε 2 din σε φίλου το S3 8l και κάναμε περίπου το ίδιο πράγμα... Καταργήσαμε το τασάκι, φάγαμε την κονσόλα του κλιματισμού και την κατεβάσαμε χαμηλότερα αλλά και την κεντρική κονσόλα, ότι εμπόδιζε από μέσα, και έκατσαν όλα κουτί... Το κακό στην δική του περίπτωση ήταν ότι λόγω του ότι χρησιμοποιήσαμε ως μονάδα το RSN-D, το πίσω μέρος του ήταν πιο ογκώδες και δεν χωρούσε σε αφτερμάρκετ 2 din μεταλλικές βάσεις που μπαίνουν από μέσα... Συνεπώς κάναμε ολόκληρη πατέντα και για να το στηρίξουμε και για να κουμπώνει μέσα...Το αποτέλεσμα όμως δικαιώνει και έχει δώσει χρόνια ζωής στο εσωτερικό του S3...

Edited by georgio3gr
Link to comment
Share on other sites

Ο κλιματισμός θα λειτουργεί με την κανονική του πρόσοψη. Βρήκα από Α4 την κεντρική κονσόλα που φορούσε το μοντέλο του 95 το οποίο είχε το ίδιο κλιματιστικό με το δικό μου. Έτσι η μεταφορά του στον χώρο προς τα κάτω μπορεί να γίνει χωρίς να καταστρέψω τις δικές μου κονσόλες ειδικά αυτές με το carbon.

 

Έτσι πλέον έχω όλα όσα χρειάζομαι για να μετακινησω το κλιματιστικό προς τα κάτω και να το βάλω μαζί με τα οργανακια. Θέλει λίγη υπομονή και τεχνική για να φτιάξω ένα ωραίο trim. Ίσως το στείλω σε ένα φίλο να το επενδύσει με carbon για ένα καλό τελικό αποτέλεσμα!

 

Sent from my SM-P550 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχει δοκιμασει καποιος να κανει τρυπες στους κεντρικους εργοστασιακους αεραγωγους και να μπουν εκει τα οργανακια?

Link to comment
Share on other sites

Αυτός που μου έφτιαξε την πρόσοψη μου πατέντα για να βλέπω τις πληροφορίες του εγκεφάλου έχει φτιάξει παρόμοια για οργανακια. Ωστόσο τα δικά μου δεν είναι 3 ξεχωριστά αλλά είναι ψηφιακά και ενωμένα σαν μια μοναδα οπότε δεν μπορούν να μπουν στους αεραγωγους

Edited by A80Avant
Link to comment
Share on other sites

πραγματικά ανυπομονώ να διαβάσω νέα. :)

 

Οπτικά δείχνει αρκετά ποιοτική. Εσύ που την έχεις στα χέρια σου, πώς σου φαίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Καλή φαίνεται. Τα κινέζικα έχουν βελτιωθεί. Ωστόσο θα δείξει μόλις κουμπωθει πάνω πόσο καιρό θα αντέξει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αλλαγή πλεύσης. Μετά από μετρήσεις και έλεγχο στη συσκευή από ότι φαίνεται δεν χωράει αρκετά καλά να φαίνεται όπως το θέλω οπότε θα στείλω τη συσκευή πίσω για να πάρω μια πιο στενή με χρήση πλαισίου ώστε να είναι πιο universal. Ωστόσο δεν θα φαίνεται τόσο original αλλά προτιμώ να μην χαλάσω και το ταμπλό στη διαδικασία!

Link to comment
Share on other sites

Αντίστοιχο θέμα χώρου έχουν και τα BMW, αν δεν κάνω λάθος τα 46αρια και υπάρχουν οθόνες πιο "κοντες" σε oem look απλά δεν ξέρω δεξιά-αριστερά τι γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο περίεργο το θέμα γιατί βρίσκω οθόνες που χωράνε αλλά μετά αφήνουν πολύ χώρο κενό που πρέπει να καλύψεις. ..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αλλαγή πλεύσης. Μετά από μετρήσεις και έλεγχο στη συσκευή από ότι φαίνεται δεν χωράει αρκετά καλά να φαίνεται όπως το θέλω οπότε θα στείλω τη συσκευή πίσω για να πάρω μια πιο στενή με χρήση πλαισίου ώστε να είναι πιο universal. Ωστόσο δεν θα φαίνεται τόσο original αλλά προτιμώ να μην χαλάσω και το ταμπλό στη διαδικασία!

Αν τριμμαρες την πηγη την καινουρια παλι δεν θα χωραγε?

Ή δεν συζητας τετοια λυση?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.