Jump to content

Ηλιοροφή


Recommended Posts

Η εταιρία κατασκευής είναι η webasto (αυτή που φτιάχνει και τις εργοστασιακές δηλαδή) και η τοποθέτηση γίνεται από το εξουσιοδοτημένο συνεργείο στην Αθήνα.

 

Τώρα αυτά που μου λέτε για το ΚΤΕΟ και το μηχανολόγο με προβλημάτισαν...

 

Καλησπερα στην παρεα.

Η δικη μου εμπειρια απο ηλιοροφη aftermarket ειναι πολυ καλη με μια παρατηρηση μονο.

Ειχα ενα γκολφακι 3αρι και σε ενα ταξιδακι αθηνα αποφασισα να την βαλω.

Ηταν της webasto ηλεκτρικη συρομενη και ειχε 10 χρονια εγγυηση. ηταν πολυ καλη φαση .Για 7 χρονια που κρατησα το αμαξι μετα την τοποθετηση της δεν ειχ κανενα προβλημα.

Η μονη παρατηρηση που ειχα ηταν οτι μετα απο καποιο διαστημα ειχαν ξεκολλησει σημεια της ταπετσαριας, αλλα μπροστα στην ευχαριστηση που

μου προσφεραι αυτο ηταν μηδαμινο. Παντως φιλε μου αφου το πηρες αποφαση θα σου προτεινα να βαλεις την συρομενη ηλεκτρικη. Δε θα το μετανοιωσεις.Εξαλλου μη νομιζεις οτι αυτη που λες θα σε ικανοποιησει.

Σε καθε περιπτωση να εισαι απο πανω οσο ακι αν σε πιασουν ταχυπαλμιες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τις συμβουλές σας, η οροφή τοποθετήθηκε σήμερα και θα παραλάβω το αμάξι αύριο, οπότε επιφυλάσομαι να σας πω εντυπώσεις και να βάλω φωτογραφίες.

Είναι το απλό μοντέλο της webasto που απλά ανοίγει σε 3 σκάλες (ή αν θες βγαίνει τελείως, πολύ εύκολα από οτι μου είπανε).

Προτίμησα το απλό μοντέλο (300 γιούργια) γιατί πιστεύω δεν αξίζει να χώσω τα 800ευρω της συρόμενης στο αμάξι μου γιατί μπορεί να το δωσω σε κανα χρόνο...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τις συμβουλές σας, η οροφή τοποθετήθηκε σήμερα και θα παραλάβω το αμάξι αύριο, οπότε επιφυλάσομαι να σας πω εντυπώσεις και να βάλω φωτογραφίες.

Είναι το απλό μοντέλο της webasto που απλά ανοίγει σε 3 σκάλες (ή αν θες βγαίνει τελείως, πολύ εύκολα από οτι μου είπανε).

Προτίμησα το απλό μοντέλο (300 γιούργια) γιατί πιστεύω δεν αξίζει να χώσω τα 800ευρω της συρόμενης στο αμάξι μου γιατί μπορεί να το δωσω σε κανα χρόνο...

 

 

Κωστή το πήρες φίλε?

για πες μας εντυπώσεις..........

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου πες μας και το συνολικο κόστος, απ' ότι καταλαβα 300€ έχει η ηλιοροφή, μαζι με τα εργατικά πόσο πάει? περιμένουμε φωτος. :speak_cool:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά, αυτό το συγκεκριμένο απλό μοντέλο της ηλιοροφής κοστίζει 200 ευρώ + 100 η τοποθέτηση + 50 το χαρτί του μηχανολόγου για να δηλωθεί στο επόμενο ΚΤΕΟ.

Το αποτέλεσμα είναι παρα πολύ καλό και τη δοκίμασα σε υψηλές ταχύτητες σε μια βόλτα σήμερα στο αλεποχώρι.

Μετά τα 160 όταν είναι κλειστή υπάρχει ένα πολύ ανεπαίσθητο και όχι ενοχλητικό σφύριγμα και αυτό είναι το πρώτο από τα δύο μειονεκτήματα που εντόπισα μέχρι στιγμής. Το δεύτερο μειονέκτημα είναι οτι στη δεύτερη σκάλα αν πέσεις σε χοντρή λακούβα και λόγω της σκληρής ανάρτησης ακούγεται λίγο το τζάμι.

Τα πλεονεκτήματα είναι τα εξής: Το εσωτερικό του αυτοκινήτου γίνεται πιο φωτεινό, δείχνει πολύ πιο ευρύχωρο, υπάρχει καλύτερη κυκλοφορία του αέρα και όλα αυτά κάνουν την οδήγηση πιο ευχάριστη και πιο ξεκούραστη.

Φυσικά με ταχύτητες άνω των 120 δε μπορείς να την έχεις ανοιχτή για πολύ ώρα (όπως και τα παράθυρα) ούτε στην πρώτη σκάλα εκτός και αν αντέχεις το θόρυβο.

Το επόμενο τεστ που θα γίνει αφορά σε οδήγηση υπο καταρακτώδη βροχή αλλά με την εγγύηση 5 ετών και πρόβλημα στεγανοποίησης να προκύψει, καλύπτομαι.

Σαν μετατροπή θα την πρότεινα μια που έρχεται και καλοκαιράκι σε όσους την έχουν δει σε άλλο αμάξι και τους αρέσει, σε όσους θέλουν να αλλάξουν το αυτοκίνητο τους και σαν κόστος δεν είναι απαγορευτικό αφου προσωπικά το απολαμβάνω περισσότερο π.χ. από το ηχοσύστημα μου που κοστίζει περισσότερο...

Η διαδικασία δεν είναι διαφορετική πάντως και απο την εργοστασιακή ηλιοροφή μια και εκεί έχουμε κόψιμο της οροφής (που στην ουσία είναι απλή λαμαρίνα και όχι κάποια κολώνα ή ενίσχυση που προσθέτει στην ακαμψία του αμαξώματος).

Επισυνάπτω και κάποιες φωτογραφίες από το κινητό.

prf8efxxtkzqp10773r8_thumb.jpg

792o81icai6quh5jsvf9_thumb.jpg

yty07qv0ndmpvhtp7gdj_thumb.jpg

4rnta40ctv5itngv3tww_thumb.jpg

 

Και εδώ με τελείως βγαλμένη την οροφή (βγαίνει εύκολα από τη θέση του οδηγού, χωρίς να βγεις έξω, απλά θέλει προσοχή που θα την ακουμπήσεις).

3o6snrlyc65ppj56azcm_thumb.jpg

lwzgjxf82ch5r3bmcamv_thumb.jpg

xkkxcsrpv16pdz7ldpgz_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όμορφη φαίνεται Κωστή, Με γεια

 

Νομίζω ότι είναι απο τις καλύτερες προσ8ήκες που μπορεις να κάνεις στο αυτοκίνητο... ειδικά όταν το αυτοκίνητο περάσει την πενταετία. Είναι προσ8ήκη που κάνεις άμεσα χρήση και σίγουρα κάνει το αυτοκίνητο πιο λειτουργικό και πιο όμορφο ;) Καλή επιλογή κώστη, καλορίζικη ;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τις ευχές σας! :speak_cool:

Link to comment
Share on other sites

μεγιές φιλε μου και καλες βόλτες. Απο τις φωτογραφίες φαίνεται πολυ καλη και επαγγελματική δουλεία! μόνο 350€? μου φαίνεται απίστευτο! :new_thumright:

Πες μας ποσο χρονο τους πηρε για την εγκατάσταση? ποτε το πήγες το αμαξι και πότε το πήρες και την αντιπροσωπεία να το εχουμε στα υπόψη! :bravo:

Link to comment
Share on other sites

μεγιές φιλε μου και καλες βόλτες. Απο τις φωτογραφίες φαίνεται πολυ καλη και επαγγελματική δουλεία! μόνο 350€? μου φαίνεται απίστευτο! :new_thumright:

Πες μας ποσο χρονο τους πηρε για την εγκατάσταση? ποτε το πήγες το αμαξι και πότε το πήρες και την αντιπροσωπεία να το εχουμε στα υπόψη! :bravo:

Μπραβο Kosti πολυ καλο αποτελεσμα απο τις φωτο.Καλες βολτες πλεον ημικαμπριος.....

Link to comment
Share on other sites

μεγιές φιλε μου και καλες βόλτες. Απο τις φωτογραφίες φαίνεται πολυ καλη και επαγγελματική δουλεία! μόνο 350€? μου φαίνεται απίστευτο! :new_thumright:

Πες μας ποσο χρονο τους πηρε για την εγκατάσταση? ποτε το πήγες το αμαξι και πότε το πήρες και την αντιπροσωπεία να το εχουμε στα υπόψη! :bravo:

Κανονικά μια μέρα δουλειά είναι, το άφησα εκεί πέμπτη βράδυ και παρασκευή απόγευμα ήταν τοποθέτημένη...

Η συγκεκριμένη οροφή πιστεύω έχει 350 ευρώ γιατί δεν έχει ηλεκτρικό μηχανισμό, είναι απλά ένα φιμέ κρύσταλλο με ένα μοχλό με τρεις σκάλες. Η ίδια με ηλεκτρικό μηχανισμό που τραβιέται όλη προς τα πάνω και πίσω έχει 850 και η άλλη που χώνεται ηλεκτρικά μέσα και πίσω στην οροφή έχει γύρω στα 1450... :unsure: Το 50άρικο και στις τρεις περιπτώσεις αφορά το χαρτί του μηχανολόγου για το ΚΤΕΟ.

Edited by kostis
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φίλε πολύ καλή επιλογή και καλόταξιδο,εάν έχεις την καλοσύνη επειδή ψάχνομε και εγώ δώσε μου διεύθυνση που την τοποθέτησες και τηλ.εαν έχεις .Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά μια μέρα δουλειά είναι, το άφησα εκεί πέμπτη βράδυ και παρασκευή απόγευμα ήταν τοποθέτημένη...

Η συγκεκριμένη οροφή πιστεύω έχει 350 ευρώ γιατί δεν έχει ηλεκτρικό μηχανισμό, είναι απλά ένα φιμέ κρύσταλλο με ένα μοχλό με τρεις σκάλες. Η ίδια με ηλεκτρικό μηχανισμό που τραβιέται όλη προς τα πάνω και πίσω έχει 850 και η άλλη που χώνεται ηλεκτρικά μέσα και πίσω στην οροφή έχει γύρω στα 1450... :unsure: Το 50άρικο και στις τρεις περιπτώσεις αφορά το χαρτί του μηχανολόγου για το ΚΤΕΟ.

 

eixa balei kai egw sto golfaki kati paromoio kai htane poly kalo

 

8α σε παρακαλούσα να δεις τους κανόνες χρήσης και να χρησιμοποιείς μικρά και ελληνικά. Ευχαριστώ εκ των προτέρων! Legend

Edited by Legend
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Παιδια καλησπερα σε ολους.Σκεφτομαι να βαλω την ηλιοροφη της webasto,και θα ηθελα τις γνωμες των παιδιων που την εχουν βαλει aftermarket και ιδιαιτερα του φιλου Κωστη απο την εμπειρια του ενα χρονο τωρα απο αποψη στεγανοτητας και υγρασιας στο εσωτερικο.Ευχαριστω πολυ παιδια και καλο Πασχα σε ολους.

Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα βαλει στο παλιο μου αμαξι (ανακλινόμενη) και στα πεντε χρονια που την ειχα δεν ειχα κανενα προβλημα

πλην μιας φορας οπου χρειαστηκε αλλαγη της τσιμουχας και εκτοτε ολα οκ

μονο κοιταξε αν υπαρχει υποστηριξη γιατι αρκετα καταστηματα που την εβαζαν εχουν κλεισει

Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα με στεγανότητα, μόνο κάποιοι αεροδυναμικοί θόρυβοι πάνω από τα 180 όταν έχει πολύ αέρα...

Go for it! ;)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Κωστη χαιρομαι που πανε ολα καλα, μηπως μπορεις να δωσεις και τη διευθυνση του μαγαζιου με ενα μηνυματακι να παω καμια βολτα.Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Κωστη χαιρομαι που πανε ολα καλα, μηπως μπορεις να δωσεις και τη διευθυνση του μαγαζιου με ενα μηνυματακι να παω καμια βολτα.Ευχαριστω.
Σου έστειλα PM
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.