Jump to content

1.8TFSI Tuning


Manos TFSI

Recommended Posts

2 hours ago, Georgio-86 said:

Καλημέρα παιδια,

 

Εχω ενα Leon 1.8 tsi (bzb μοτερ) K04 setup με φουλ περιφεριακα και εχω misfires  κυριως στον δευτερο κυλινδρο αλλα και στον πρωτο, στο προηγουμενο σερβις αλλαξαμε τα μπουζι και το μπουζι στον 1ο κυλινδρο βγηκε καταμαυρο.

 

Μπουζι φοράω ngk bkr8eix με 0,65 διακενο αλλαγη καθε 8.000-10.000 χλμ βαρια.

 

Εβαλα παλι ιδιο κωδικο μπουζι και μετα απο 1800 χλμ ελυσα ξανα μπουζι και τα μπουζι στον 1ο και 2ο κυλινδρο καταμαυρα.

 

Μου διαβασε μεσω vagcom στον 2ο κυλινδρο εως μεχρι 13 misfires απο ρελαντι (760rpm) εως 950rpm σε αποτομο ελαφρυ πατημα του γκαζιου.

 

Συνολικά έβγαλε misfire σε ολους του κυλινδρους εκεινγ τη στιγμη

 

1ος Κυλινδρος -> 1 misfire

2ος Κυλινδρος -> 13 misfire

3ος Κυλινδρος -> 1 misfire

4ος Κυλινδρος -> 4 misfire

 

Συμπιεση ολοι οι κυλινδροι ειναι στα 190 psi.

PCV ειναι οκ

Διαρροή αερά δεν έχω απο κάπου.

 

Τα long fuel trims ειναι + - 10%

 

Υπάρχει περιπτωση να φταινε τα μπεκ (golf 6 gti) μονο κοντα στο ρελαντι?

 

Το αμαξι δεν κανει κιχ στις μεσαιες και υψηλες στροφες.

 

Αλλες πιθανές αιτίες πριν παω σε αλλαγή μπεκ??

 

Ευχαριστω!

Σίγουρα θέλει καυσαναλυτή (AFR όργανο) για να βάλεις άκρη.

Μπορείς να βάλεις και στο τέλος της εξάτμισης, αλλά επειδή είσαι bzb στο μοτέρ, σου προτείνω να βάλεις αισθητήρα λ στο downpipe για να μπορείς και να το ρυθμίζεις καλύτερα το αμάξι αλλά και επειδή το αμάξι είναι τυφλό όταν πατάς τέρμα γκάζι καθώς έχει μόνο 1 αισθητήρα λ (που είναι narrowband).

 

long fuel trims είναι +10% ή -10%?

 

Απο αυτά που περιγράφεις (βλέπε bold) καταλαβαίνω ότι πνίγεται στο καύσιμο ο κινητήρας.

 

Επίσης γιατί να πατήσεις τέρμα γκάζι στο ρελαντί?? 
Τέλος προσωπικά, αφού επικεντρώνεσαι στον 2ο κύλινδρο, έχεις δοκιμάσει να μετακινήσεις τα μπεκ να δεις αν μεταφερθεί το πρόβλημα? (μήπως έτυχες σε προβληματικό μπεκ και χρειάζεται αλλαγή)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το αμάξι φοράει iboost και εξωτερικό wideband αισθητήρα για έλεγχο μείγματος. 

 

Τα  long fuel trims (LFUT) που βλέπω στο iboost είναι συνήθως στο - 3 με 0% και κατά την εκκίνηση πάει από - 8 έως 9, όσο ανεβαίνουν οι στροφές πάει στο 0%.

 

Τα misfires δεν τα εμφανίζει στο τέρμα γκάζι ούτε στα μισογκαζα, το κάνει στην εκκίνηση από ρελαντί μια όχι πάντα. 

 

Η pcv είχε αλλαχθεί στις 125.000 και τώρα έχω 180.000, από τις 150.000 είμαι με K04 setup, έχω δοκιμάσει να ανοίξω ταπα λαδιού και την βέργα(τρέμει ο κινητήρας) και φαίνεται να δουλεύει η pcv μάλλον.

 

Έριξα ένα καθαριστικό της Wurth μαζί με 100αρα βενζίνη και έβγαλα ξανά μπουζί και είχαν ξεκαπνησει μετά από κάποια ανοίγματα. 

 

Είτε αλλάζω pcv και μετά κοιταω εάν στρώσει είτε παω για καθαρισμό βαλβίδων εισαγωγής και αλλαγή μπεκ με καινούργια 4αδα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

 

Επανέρχομαι με περισσότερα δεδομένα. 

 

Έκανα κάποιες μετρήσεις μέσω vagcom, ανοίξαμε και το καπάκι της pcv να δούμε σε τι κατάσταση είναι η μεμβράνη (πορτοκαλι χρώμα - original της Hengst) και δεν έχεις σχισμές, καθαριστικε και το κουμπωσαμε ξανά. 

 

Να σημειώσω εδώ ότι το αμάξι δεν κάνει συνέχεια misfires αλλά σποραδικά κοντά στο ρελαντί και κατά την εκκίνηση με νορμάλ οδήγηση. 

 

Δεν παρουσιάζει κανέναν άλλο θέμα το αμάξι από άποψη οδήγησης και απώλειας δύναμης ούτε σε μεσαίες ούτε σε υψηλές στροφές. 

 

Κατέγραψα προχτές misfires μέσω vagcom τις παρακάτω τιμές. 

 

1ος Κύλινδρος -> 3 misfires 

2ος Κύλινδρος -> 3 misfires

3ος Κύλινδρος -> 3 misfires

4ος Κύλινδρος -> 5 misfires

 

Όλα τα παραπάνω misfires τα διάβασε ο εγκέφαλος σε ελαφρύ τσίμπημα του γκαζιού από ρελαντί (760 rpm έως 1500 rpm) μερικές φορές διαβάζει και εντελώς μόνος του ο εγκέφαλος στο ρελαντί 1 με 2 misfires. 

 

Καταλαβαίνω ότι εμφανίζονται σε όλους του κύλινδρους τα misfires. 

 

Μέτρησα και τα knock sensors (block 026) στο ρελαντί.

 

1ος Κύλινδρος -> 1.092 V

2ος Κύλινδρος -> 0.780 V

3ος Κύλινδρος -> 1.092 V

4ος Κύλινδρος -> 0.780 V

 

Ιδανικά ποιες τιμές έπρεπε να βλέπω στους knocks στο ρελαντί ;

 

Κάτι άλλο που παρατήρησα είναι ότι πατώντας συνεχόμενα το φρένο σταματημένος ανεβαίνουν τα fuel trims στο +22 και μου έβγαλε 4 misfires. 

 

Καταλαβαίνω ότι το σερβο δουλεύει με υποπιεση από την πολλαπλή εισαγωγής, αυτό σημαίνει ότι κάπου έχει κάποια διαρροή η είναι φυσιολογικό. 

 

Έχω την παρακάτω λίστα που θέλω να τσεκάρω επίσης. 

 

Μπεκ 

Μπουζι 

Πολλαπλασιαστες

Αισθητήρας θέσης στροφάλου 

Αισθητήρας θέσης εκκεντροφου 

Μαγνήτης ρύθμισης εκκεντροφου 

Κεντρικη βαλβίδα ρυθ. εκκεντροφου 

Βαλβίδα n80

Πολλαπλή εισαγωγής (flaps/ποντεσιομετρο/βαλβίδα υποπιεσης<037906283>) 

 

 

Τι άλλες πιθανές αιτίες και πράγματα να κοιτάξω για τα misfires.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.