Jump to content

"Νερά" στο χρώμα-Γρατζουνιές


MaZuT

Recommended Posts

Παιδιά χρειάζομαι την βοήθειά σας!

 

Το αυτοκίνητο μου το πηγαίνω πάντα για πλύσιμο έξω, ελείψει χόρου και χρόνου και το πλένω πάντα στο χέρι!

Πηγαίνω σε στάνταρτ μέρη καρατσεκαρισμένα κτλ. όμως μια φορά επειδή ήταν κλειστός ο δικός μου, τρίτη μετά το Πάσχα, το πήγα στο BP της Γλυφάδας (δίπλα από τον Άγιο Κωνσταντίνο) και τους είπα να το πλύνουν στο χέρι, όπως διαπίστωσα στη συνέχεια που πήγα να το πάρω το είχαν βάλει στο πλυντήριο, χωρίς φυσικά προϋγούμενη έγκρισή μου.

 

Τώρα το χρώμα παρουσιάζει "νερά" κατά κυκλική φορά (από τις @#$*βούρτσες τους!) και κατά σημεία το χρώμα είναι κάπως θολό (με πολλές γρατζουνίτσες κοντά κοντά σαν να πήρε κάποιος ένα σκοτς μπράιτ και να το έτριψε με την πράσινη μεριά του. Όλα αυτά είναι βέβαια επιφανειακά και φαίνονται μόνο στο φως του ήλιου αλλά κάθε φορά που τα βλέπω εκνευρίζομαι :fire:

 

Θα ήθελα να μου πει κάποιος, αν ξέρει, ποιός είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος για να το επιδιορθώσω και πόσο περίπου θα μου κοστίσει.

 

Να σημειώσω εδώ ότι το χρώμα είναι μαύρο.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τελείως το πρόβλημα δεν μπορεί να εξαλειφθεί. Με διαδοχικά κερώματα πιστεύω ότι θα δείξει πολύ καλύτερο πάντως.. Εϊχα κι εγώ κάτι θαμπάδες στο χρώμα στο πλάι κι αφού το πέρασα κερί δύο-τρεις φορές το πρόβλημα έχει σχεδόν εξαφανιστεί!

 

 

Μιχάλης

Link to comment
Share on other sites

Ενας γνωστος μου ειχε το ιδιο προβλημα και το πηγε στην auto glym και του εκαναν γυαλισμα και κερωμα και δεν φανεται τιποτα τωρα. Δεν θυμαμαι ακριβως τιμη γυρω στα 250 πρεπει να πηγε.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά απο μακριά δεν μπορούμε να έχουμε πλήρη εικόνα του προβλήματος

αλλά όπως μπορώ να φανταστώ,με μια περιποίηση Γυάλισμα(3αλοιφές)-Κέρωμα(1αλοιφή),

το 'πρόβλημα' θα διορθωθεί σε τέτοιο σημείο που μόνο ένα έμπειρο μάτι θα μπορεί

να διακρίνει την 'αράχνη'... ;)

Κάτι σημαντικό που δεν μας είπες,είναι τι χρονολογίας είναι το αυτοκίνητο.

 

Σου προτείνω να καταλήξεις σε κατάστημα αφού δεις δουλειά τους ή απο συστάσεις. ;)

 

Τιμές απο 100€-300€(ανάλογα το κατάστημα και την επωνυμία)

Λογική τιμή=140€-160€

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά απο μακριά δεν μπορούμε να έχουμε πλήρη εικόνα του προβλήματος

αλλά όπως μπορώ να φανταστώ,με μια περιποίηση Γυάλισμα(3αλοιφές)-Κέρωμα(1αλοιφή),

το 'πρόβλημα' θα διορθωθεί σε τέτοιο σημείο που μόνο ένα έμπειρο μάτι θα μπορεί

να διακρίνει την 'αράχνη'... ;)

Κάτι σημαντικό που δεν μας είπες,είναι τι χρονολογίας είναι το αυτοκίνητο.

 

Σου προτείνω να καταλήξεις σε κατάστημα αφού δεις δουλειά τους ή απο συστάσεις. ;)

 

Τιμές απο 100€-300€(ανάλογα το κατάστημα και την επωνυμία)

Λογική τιμή=140€-160€

 

Τέλη '07 το πήρα.

 

Μήπως μπορείς να μου προτείνεις κάποιο τσεκαρισμένο κατάστημα για να το κάνω?

Σημ. από τότε που το πήρα δεν το εχω κερώσει ποτέ, παρά μόνο 2 φόρες που έβαλα το προσωρινό κέρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Τέλη '07 το πήρα.

 

Μήπως μπορείς να μου προτείνεις κάποιο τσεκαρισμένο κατάστημα για να το κάνω?

Σημ. από τότε που το πήρα δεν το εχω κερώσει ποτέ, παρά μόνο 2 φόρες που έβαλα το προσωρινό κέρωμα.

 

Μια χαρά,καινούργιο είναι,δεν θα έχεις πρόβλημα. ;)

Κατάστημα δεν μπορώ να σου προτείνω λόγω του ότι είμαι μακριά,

αλλά αν ρωτήσεις γνωστούς σου απο εκεί,όλο και κάποιος θα έχει δοκιμάσει

κάποιο κατάστημα και θα έχει άποψη...

Τι εννοείς....'προσωρινό κέρωμα'?? :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνήσω με το κέρωμα.

Εάν έχεις όρεξη πήγαινε σε ένα χρωματοπωλείο και πάρε αλοιφή γυαλίσματος ψιλή μετά στείλε pm να σου πω τι θα κάνεις.

Εάν βάλεις κερί πριν το γυάλισμα θα εγκλωβίσεις τις βλάβες κάτω από το κερί και μετά θα θές απόκέρωση

Link to comment
Share on other sites

Αντώνη,εγώ είπα παραπάνω πως 1α θα Γυαλίσει & μετά θα Κερώσει,

έτσι και αλλιώς,μετά απο Γυάλισμα,πρέπει να κάνει κέρωμα... ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι Αρίστο μου... μην θυμώνεις... ξέχασα να κάνω quote το post σου για να δηλώσω οτι συμφωνώ

 

Αν και το κέρωμα δεν επιβάλετε μετά το γυάλισμα , είναι προαιρετικό.

Edited by antonistt
Link to comment
Share on other sites

...και τους είπα να το πλύνουν στο χέρι

 

Τώρα το χρώμα παρουσιάζει "νερά" κατά κυκλική φορά (από τις @#$*βούρτσες τους!) και κατά σημεία το χρώμα είναι κάπως θολό (με πολλές γρατζουνίτσες

 

 

Οι γρατζουνιές σε κυκλική φορά είναι αποτέλεσμα (στο 90% των περιπτώσεων) από πλύσιμο στο χέρι με σφουγγάρι που ή είναι πολύ σκληρό ή δεν έχει καθαριστεί καλά και έχει σκουπίδια.

Οι βούρτσα θα σου έκανε σημάδια λες και πέρασες από θάμνο και τον έπιασες από το μπροστά φανάρι μέχρι το πίσω.

Εγώ προσωπικά το πηγαίνω σε βούρτσα από το πρώτο πλύσιμο. Απλά έψαξα να βρω σωστή βούρτσα... και παράλληλα ενημέρωσα τον καταστηματάρχη ότι το βάψιμο κοστίζει 1500 € - αν με καταλαβαίνεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά το πηγαίνω σε βούρτσα από το πρώτο πλύσιμο. Απλά έψαξα να βρω σωστή βούρτσα... και παράλληλα ενημέρωσα τον καταστηματάρχη ότι το βάψιμο κοστίζει 1500 € - αν με καταλαβαίνεις.

 

:S:knife::knife::S

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις άμεσες και κατατοπιστικές σας απαντήσεις!

 

Εάν έχεις όρεξη πήγαινε σε ένα χρωματοπωλείο και πάρε αλοιφή γυαλίσματος ψιλή μετά στείλε pm να σου πω τι θα κάνεις.

Εάν βάλεις κερί πριν το γυάλισμα θα εγκλωβίσεις τις βλάβες κάτω από το κερί και μετά θα θές απόκέρωση

 

Αντώνη μάλλον πρέπει να το κάνω μόνος μου γιατί κακά τα ψέματα όταν το πηγαίνεις έξω δεν σου κάνουν και την καλύτερη δουλειά.

Αν θέλεις κάτι να γίνει καλά, κάν'το μόνος σου... ;)

 

Αν χρειαστώ τπτ θα σου στείλω εν καιρό pm,

Thanx again!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.