Jump to content

αλλαγή ζαντών και ελαστικών


penman

Recommended Posts

χαίρετε

 

ποιες είναι οι μεγαλύτερες ρόδες που μπορώ να βάλω σε audi 8l 1.6 πριν το facelift?

θα υπάρχουν τυχόν αρνητικές επιδράσεις? πχ στην οδηγική συμπεριφορά, κατανάλωση καυσίμων, κτλ?

 

thanks

Link to comment
Share on other sites

χαίρετε

 

ποιες είναι οι μεγαλύτερες ρόδες που μπορώ να βάλω σε audi 8l 1.6 πριν το facelift?

θα υπάρχουν τυχόν αρνητικές επιδράσεις? πχ στην οδηγική συμπεριφορά, κατανάλωση καυσίμων, κτλ?

 

thanks

 

 

νομίζω ότι... εφόσον αυξήσεις τη διάμετρο της ζάντας αλλά μειώσεις το προφίλ του ελαστικού έτσι ώστε να κρατήσεις την ίδια συνολική διάμετρο που έχεις αυτή τη στιγμή τότε: η κατανάλωση θα παραμείνει η ίδια, η οδική συμπεριφορά θα βελτιωθεί, αλλά θα ''κοπανάει'' περισσότερο...

 

αλλά γιατί σε ενδιαφέρει να βάλεις όσο το δυνατόν μεγαλύτερη ζάντα...??? θα σου κόψει την επιτάχυνση...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 8 months later...

το S3 (πρώτη έκδοση) τι ζάντες/ελαστικά έχει?

 

"κοπανάει" τι σημαίνει?

 

βασικά δεν θέλω να κάνω καμία έκπτωση στην οδηγική συμπεριφορά, μόνο αν υπάρχει βελτίωση ή αν δεν υπάρχει αλλαγή θα προχωρήσω σε αντικατάσταση ζαντών/ελαστικών (για εμφανισιακούς λόγους)

Edited by penman
Link to comment
Share on other sites

θα σου πρότεινα μία "μέση" λύση σε ζάντα 17 ιντσών φυσικά με λάστιχα 225/45.

 

Η ζάντα από S3 εκτός από όμορφη είναι και ελαφριά οπότε δεν θα έχεις μεγάλες απώλειες. Πάνω από 17 ίντσες δεν θα σου πρότεινα αφού μιλάμε για κινητήρα 1600κ.ε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

τελικώς "κοπανάει" τι σημαίνει?

 

επίσης αν το ελαστικό είναι 215/45 είναι οκ? βασικά το 215 τι διαφορά έχει από το 225?

 

απλά δεν θέλω σε καμία περίπτωση να μην έχει τα ίδια κρατήματα, επιτάχυνση, γενικά οδηγική συμπεριφορά

Link to comment
Share on other sites

τελικώς "κοπανάει" τι σημαίνει?

 

 

Σημαινει οτι σε καθε λακουβιτσα και σαμαρακι που παιρνας ,θα το καταλαβαινεις

Link to comment
Share on other sites

Σημαινει οτι σε καθε λακουβιτσα και σαμαρακι που παιρνας ,θα το καταλαβαινεις

θα το καταλαβαινει αισθητα οχι τοσο οσο αν φορουσε 18αρα ζαντα.αλλα σε 1600 με λαστιχο 225/45/17 εννοειται και θα μειωθει η επιταχυνση σου.νομιζω οτι 205/50/16 θα ηταν καλυτερο για το αμαξι σου.αλλα με τα ζαντολαστιχα του S3 (225-45-17)το αυτοκινητο θα δειχνει πιο ομορφο. ;)

Link to comment
Share on other sites

εργοστασιακά ελαστικά τι διαστάσεων είναι?

και τι άλλες επιλογές έχω για ελαστικά? έχω δει 205/40/17, 215/45/17, 225/45/17, υπάρχουν κι άλλα?

 

επίσης, στο φρενάρισμα τι διαφορά θα υπάρχει από 16" σε 18" στις στροφές ?

Edited by penman
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.