Jump to content

vag com group measure 020


Recommended Posts

στη συγκεκριμενη μετρηση αν δεν κανω λαθος τη διατυπωση το αμαξι μου γραφει κατι αριθμους ειναι δηλαδη αυτο : 020

 

 

Knock control[1]

 

 

 

 

Ignition angle retard Cyl. 1

 

 

Ignition angle retard Cyl. 2

 

 

Ignition angle retard Cyl. 3

 

 

Ignition angle retard Cyl.4

 

και μου δειχνει καποιες τιμες της ταξεως 7.5 % το μεγιστο που ειδα το οποιο το ειδα στις υψηλες στροφες.πες τε μου καποιος τι ειναι αυτο...η βενζινη μου ητα πολυ καθαρη ο λ δηλαδη δεν εκανε διορθωσεις..

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ποσοστό, είναι διόρθωση σε μοίρες.. Η διόρθωση αυτή μπορεί να οφείλεται σε κακή ποιότητα βενζίνης, σε αυξημένες θερμοκρασίες εισαγωγής, σε επιθετικές ρυθμίσεις προγράμματος ή ακόμα και προβληματικό MAF κλπ.. Γενικά, με τις θερμοκρασίες που έχουμε τώρα, οι διορθώσεις πρέπει να είναι κοντά στο 0, γιατί το καλοκαίρι, αν έχεις 7,5 τώρα, τότε θα έχεις κοντά 11 και πίστεψέ με, αυτό δεν είναι καλό!!

 

 

Μιχάλης

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ποσοστό, είναι διόρθωση σε μοίρες.. Η διόρθωση αυτή μπορεί να οφείλεται σε κακή ποιότητα βενζίνης, σε αυξημένες θερμοκρασίες εισαγωγής, σε επιθετικές ρυθμίσεις προγράμματος ή ακόμα και προβληματικό MAF κλπ.. Γενικά, με τις θερμοκρασίες που έχουμε τώρα, οι διορθώσεις πρέπει να είναι κοντά στο 0, γιατί το καλοκαίρι, αν έχεις 7,5 τώρα, τότε θα έχεις κοντά 11 και πίστεψέ με, αυτό δεν είναι καλό!!

 

 

Μιχάλης

 

 

ναι ωραια αλλα τι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις?η βενζινη στον λ φαινεται σωστη και πολυ καθαρη μαλιστα!!!αν ειναι το προγραμμα ας πουμε???

Link to comment
Share on other sites

ναι ωραια αλλα τι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις?η βενζινη στον λ φαινεται σωστη και πολυ καθαρη μαλιστα!!!αν ειναι το προγραμμα ας πουμε???

 

ε? :unsure:

Link to comment
Share on other sites

την βενζινη δεν την καταλαβαινεις απο την ποσοστιαια ενδειξη του λ???και τις διορθωσεις που κανει?

 

Το λάμδα μετράει την περιεκτικότητα Ο2 στο καυσαέριο σου. Καταλαβαίνει δηλαδή την περιεκτικότητα καύσιμου στο μίγμα σου(κατά την είσοδο) ....

Δεν θα δεις καμιά διαφορά στην μέτρηση λάμδα εαν πχ σου βάλουνε 95 αντί 100 οκτάνια βενζίνη....

Στο 20 κανάλι όμως θα βλέπεις διορθώσεις στα αβάνς από τα πειρακια ....

Link to comment
Share on other sites

Το λάμδα μετράει την περιεκτικότητα Ο2 στο καυσαέριο σου. Καταλαβαίνει δηλαδή την περιεκτικότητα καύσιμου στο μίγμα σου(κατά την είσοδο) ....

Δεν θα δεις καμιά διαφορά στην μέτρηση λάμδα εαν πχ σου βάλουνε 95 αντί 100 οκτάνια βενζίνη....

Στο 20 κανάλι όμως θα βλέπεις διορθώσεις στα αβάνς από τα πειρακια ....

 

 

τι σημαινει δηλ οτι εχω διορθωσεις της ταξεως 7.5 %?ειναι πολυ?να κοιταξω κατι?η ειναι πολυ χαλια η βενζινα?

Link to comment
Share on other sites

Τι βενζίνη βάζεις; Δοκίμασε με καλή 100άρα και κάνε ένα log το 020 μαζί με το 004 (εισερχόμενη θερμοκρασία) και το 002 (αβάνς και MAF) και στείλε το log να δούμε..

 

 

Μιχάλης

Link to comment
Share on other sites

Τι βενζίνη βάζεις; Δοκίμασε με καλή 100άρα και κάνε ένα log το 020 μαζί με το 004 (εισερχόμενη θερμοκρασία) και το 002 (αβάνς και MAF) και στείλε το log να δούμε..

 

 

Μιχάλης

 

Εγώ προτείνω 020+ 003,115 +004 και μετά 031 + 002.

 

Δυο-δυο μέτρησης την φορά γιατί είναι αργό το πρωτόκολλο

Edited by The Dog
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.