Jump to content

RNS-E : Χάρτες - Λογισμικό - Βελτιώσεις


Recommended Posts

καταρχας καλοριζικο και καλοχρησιμοποιητο

στο vag com δεν σου βγαλε σφαλμα σε σχεση με την κεραια?

Σε ευχαριστώ φίλε μου.

Δεν έχω vag-com. Είπα στον πωλητή την κωδικοποίηση που χρειάζομαι και την έκανε εκείνος. Λογικά θα το βγάζει το σφάλμα. Αλλά δεν νομίζω να τρέχει και τίποτα. Το σημαντικό είναι ότι η λήψη του ραδιοφώνου για τα δικά μου γούστα είναι άριστη.

 

pilotos

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους προχθές μου ήρθε το RNS-E (192Q). Την εγκατάσταση την έκανα μόνος μου και ήταν εύκολη. Και του RNS-E και τις κεραίας του GPS. Μετά απο 2-3 μέρες με το navi έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος απ'την επιλογή μου. Είναι πραγματικά εντυπωσιακό! Το ψηφίζω ως την καλύτερη αλλαγή εσωτερικού που μπορεί κάποιος να κάνει.

 

 

 

Καλημέρα

και καλως ηρθες στον θαυμαστο κόσμο του RNS-E.!!!! Δεν ειναι οντως σκέτη τρέλλα?

Και με τους χάρτες του 2009 ειναι ακόμη καλύτερα.!

Καλές βόλτες,,αύριο βάζω και εγώ το bluetooth μαζί με την αλλαγή καλωδίων για το MIC IN/OUT του RNS-E και θα ενεργοποιήσω και το MFSW για το SDS οπότε θα έχω και σχετικές φώτο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

και καλως ηρθες στον θαυμαστο κόσμο του RNS-E.!!!! Δεν ειναι οντως σκέτη τρέλλα?

Και με τους χάρτες του 2009 ειναι ακόμη καλύτερα.!

Καλές βόλτες,,αύριο βάζω και εγώ το bluetooth μαζί με την αλλαγή καλωδίων για το MIC IN/OUT του RNS-E και θα ενεργοποιήσω και το MFSW για το SDS οπότε θα έχω και σχετικές φώτο.

Όσο αστείο κι αν ακούγεται ήταν απ'τις λίγες φορές που ενώ οδηγούσα ένιωσα 100% Ευρωπαίος. Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο ζήλευα τους Σουηδούς, τους Γερμανούς και τους άλλους Ευρωπαίους όταν έμπαινα στα αυτοκίνητά τους και έβλεπα τα navi τους με όμορφα γραφικά και πλήρη χαρτογράφηση. Κι όμως οι καιροί αλλάζουν!

 

pilotos

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν η εγκατασταση ολοκληρώθηκε το project ομως απέτυχε.!!!!

1ον. Ο Τεχνικός της αντιπροσωπείας ήταν ασχετος με το VCDS και δεν μπορεί να επικοινωνήσει με τον εγκέφαλο του αυτοκινήτου.!!! Ω ναι...

Οπότε δέν ενεργοποίησε το MFSW για χρήση του SDS (PTT, κτλ.) οπότε το μικρόφωνο προς το παρόν πάει μονο στο BT MODULE καί οχι στο RNS-E Mic In και μετα στο B.T. γιατί αλλίως δεν εχω ήχο στο μικρόφωνο.

2ον. Επίσης λόγω αδύναμίας σύνδεσης ο εγκέφαλος δέν ''βλέπει'' στον αυτοέλεγχο οτι εχω το RNS-E εγκατεστημένο και εμφανίζει σφάλμα.!!!

Γενικά δηλαδή μπάχαλο....

Μόνο τη κεραια του GPS βάλαμε σωστά (εξωτερικά του ταμπλό, μπροστα απο το ηχειο, τέλεια λήψη 6-8 δορυφόρους συνεχώς.!!) και αυτή ήταν Alpine με το βύσμα κολλήμένο γιατι δεν ταίριαζε το αρχικό.!!!!

Και το μικρόφωνο έξω απο την πλαφονιέρα...

Επίσημη αντιπροσοπεία σου λέει μετά....ακόμη περιμένω τηλέφωνο, αφού μάθουν πρώτα πως γίνεται, για να ξαναπάω να το κάνουν.!!!!

Edited by stazio
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν η εγκατασταση ολοκληρώθηκε το project ομως απέτυχε.!!!!

1ον. Ο Τεχνικός της αντιπροσωπείας ήταν ασχετος με το VCDS και δεν μπορεί να επικοινωνήσει με τον εγκέφαλο του αυτοκινήτου.!!! Ω ναι...

Οπότε δέν ενεργοποίησε το MFSW για χρήση του SDS (PTT, κτλ.) οπότε το μικρόφωνο προς το παρόν πάει μονο στο BT MODULE καί οχι στο RNS-E Mic In και μετα στο B.T. γιατί αλλίως δεν εχω ήχο στο μικρόφωνο.

2ον. Επίσης λόγω αδύναμίας σύνδεσης ο εγκέφαλος δέν ''βλέπει'' στον αυτοέλεγχο οτι εχω το RNS-E εγκατεστημένο και εμφανίζει σφάλμα.!!!

Γενικά δηλαδή μπάχαλο....

Μόνο τη κεραια του GPS βάλαμε σωστά (εξωτερικά του ταμπλό, μπροστα απο το ηχειο, τέλεια λήψη 6-8 δορυφόρους συνεχώς.!!) και αυτή ήταν Alpine με το βύσμα κολλήμένο γιατι δεν ταίριαζε το αρχικό.!!!!

Και το μικρόφωνο έξω απο την πλαφονιέρα...

Επίσημη αντιπροσοπεία σου λέει μετά....ακόμη περιμένω τηλέφωνο, αφού μάθουν πρώτα πως γίνεται, για να ξαναπάω να το κάνουν.!!!!

 

 

Καλά τέτοια ασχετοσύνη? Δεν το περίμενα και καλύτερα να σου πω βέβαια. Καλά η κεραία ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΤΟΥ ΤΑΜΠΛΟ?

 

 

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Καλά τέτοια ασχετοσύνη? Δεν το περίμενα και καλύτερα να σου πω βέβαια. Καλά η κεραία ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΤΟΥ ΤΑΜΠΛΟ?

 

 

 

Δημήτρης

 

Ναι και δεν είναι καθόλου αντιαισθητική.!!!

Είναι ακριβώς μπροστά απο το κεντρικό ηχείο, τέρμα στο τζάμι ακριβώς στο κέντρο του ταμπλό, και βλέπει ουρανο...

Έχω τέλεια λήψη.

Αυτο που με ανγχωσε είναι το πρόβλημα της επικοινωνίας και του ότι αρχικά απο την αλλαγή του radio/cd και την τοποθέτηση του RNS-E δέν έγινε κανένας προγραμματισμός για να ''δει'' ο εγκέφαλος τι έχει και εμφανίζει σφάλμα. Δέν ξέρω τι θα γίνει με αυτό.

 

Επίσης δέν μου δούλεψε η πατέντα με το μικρόφωνο του B.T MODULE, δέν περνούσε ο ηχος του μικροφώνου μέσω του RNS-E ... ελπίζω με τον σωστό προγραμματισμό αργότερα να γίνει και αυτο γιατι το SDS εμένα τελικά το έχει ενσωματωμένο η μονάδα...

 

Υ.Γ. έχεις ασχοληθεί καθόλου ο ίδιος με το VAG-COM?

Edited by stazio
Link to comment
Share on other sites

Ναι και δεν είναι καθόλου αντιαισθητική.!!!

Είναι ακριβώς μπροστά απο το κεντρικό ηχείο, τέρμα στο τζάμι ακριβώς στο κέντρο του ταμπλό, και βλέπει ουρανο...

Έχω τέλεια λήψη.

Αυτο που με ανγχωσε είναι το πρόβλημα της επικοινωνίας και του ότι αρχικά απο την αλλαγή του radio/cd και την τοποθέτηση του RNS-E δέν έγινε κανένας προγραμματισμός για να ''δει'' ο εγκέφαλος τι έχει και εμφανίζει σφάλμα. Δέν ξέρω τι θα γίνει με αυτό.

 

Επίσης δέν μου δούλεψε η πατέντα με το μικρόφωνο του B.T MODULE, δέν περνούσε ο ηχος του μικροφώνου μέσω του RNS-E ... ελπίζω με τον σωστό προγραμματισμό αργότερα να γίνει και αυτο γιατι το SDS εμένα τελικά το έχει ενσωματωμένο η μονάδα...

 

Υ.Γ. έχεις ασχοληθεί καθόλου ο ίδιος με το VAG-COM?

 

Ποια codes θες ?

Για SDS θελει recode RNS-E,steering wheel electronic και bluetooth

 

Γραψε serial bluetooth RNS-E για να σε βοηθησω...

Link to comment
Share on other sites

Ναι και δεν είναι καθόλου αντιαισθητική.!!!

Είναι ακριβώς μπροστά απο το κεντρικό ηχείο, τέρμα στο τζάμι ακριβώς στο κέντρο του ταμπλό, και βλέπει ουρανο...

Έχω τέλεια λήψη.

Αυτο που με ανγχωσε είναι το πρόβλημα της επικοινωνίας και του ότι αρχικά απο την αλλαγή του radio/cd και την τοποθέτηση του RNS-E δέν έγινε κανένας προγραμματισμός για να ''δει'' ο εγκέφαλος τι έχει και εμφανίζει σφάλμα. Δέν ξέρω τι θα γίνει με αυτό.

 

Επίσης δέν μου δούλεψε η πατέντα με το μικρόφωνο του B.T MODULE, δέν περνούσε ο ηχος του μικροφώνου μέσω του RNS-E ... ελπίζω με τον σωστό προγραμματισμό αργότερα να γίνει και αυτο γιατι το SDS εμένα τελικά το έχει ενσωματωμένο η μονάδα...

 

Υ.Γ. έχεις ασχοληθεί καθόλου ο ίδιος με το VAG-COM?

 

 

Το δικό μου εγώ το εγκατέστησα με τις ανάλογες κωδικοποιήσεις πάντα..

 

 

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Έχω τέλεια λήψη.

 

Και εγώ που έχω την κεραία μέσα από το ντουλαπάκι του συνοδηγού πιάνω 7 - 8 δορυφόρους :speak_cool:

 

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου εγώ το εγκατέστησα με τις ανάλογες κωδικοποιήσεις πάντα..

 

 

 

Δημήτρης

 

Ποιά έκδοση Vag-Com έχεις και χρησιμοποιείς?

Και πια προτεινεις για Α4 (Β7 8ΗΕ - Cabrio) μιλάμε πάντα.

Edited by stazio
Link to comment
Share on other sites

Ποιά έκδοση Vag-Com έχεις και χρησιμοποιείς?

Για Α4 (Β7 8ΗΕ - Cabrio) μιλάμε πάντα.

 

 

Όταν το εγκατέστησα είχα την 704 (τότε) - τώρα έχω την 805.

Να ναι καλά ο the doggie - μυρμήγκι τρελλό :rolleyes:

 

Δημήτρης

Edited by dimitris A4TFSIQ
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ που έχω την κεραία μέσα από το ντουλαπάκι του συνοδηγού πιάνω 7 - 8 δορυφόρους :speak_cool:

 

 

Δημήτρης

Και εγω το ιδιο!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν η εγκατασταση ολοκληρώθηκε το project ομως απέτυχε.!!!!

1ον. Ο Τεχνικός της αντιπροσωπείας ήταν ασχετος με το VCDS και δεν μπορεί να επικοινωνήσει με τον εγκέφαλο του αυτοκινήτου.!!! Ω ναι...

....

Επίσημη αντιπροσοπεία σου λέει μετά....ακόμη περιμένω τηλέφωνο, αφού μάθουν πρώτα πως γίνεται, για να ξαναπάω να το κάνουν.!!!!

Το διαβάζω και δεν μπορώ να το πιστέψω! Στη θέση σου δεν θα ξαναπατούσα στην συγκεκριμένη αντιπροσωπεία! Είναι επίσημη αντιπροσωπεία της AUDI;

Link to comment
Share on other sites

Το διαβάζω και δεν μπορώ να το πιστέψω! Στη θέση σου δεν θα ξαναπατούσα στην συγκεκριμένη αντιπροσωπεία! Είναι επίσημη αντιπροσωπεία της AUDI;

 

Καλημέρα,

δυστηχώς ΝΑΙ.!!!!!

Και δεν βλέπω φώς για αυτο μίλησα με τα παιδια χθές να παραγγείλω και εγω το VAG-COM με καλώδιο και να τα κάνω μόνος μου.

Να φανταστείς ούτε τα παράθυρα δεν κλείνουν με το τηλεχειριστήριο, και δέν ξέρω αν αυτό που έχει απο την ''μαμα'' του το αμάξι είναι συναγερμός η απλα αισθητήρας κλήσης και κίνισης. Τούς είχα ζητήσει συναγερμό ως δώρο μιας και τους πλήρωσα μετρητά.!!!

δεν ξέρω τι έχουν κάνει αλλα μου είχαν πει οτι απλα θέλει προγραμματισμο και θα το κάνει....

Μάλλον έμπλεξα...Τέλος πάντων, θα δοκιμάσω να τα κάνω μόνος μου...

Αν χρειαστεί θα σας ''ενοχλήσω''

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

δυστηχώς ΝΑΙ.!!!!!

Και δεν βλέπω φώς για αυτο μίλησα με τα παιδια χθές να παραγγείλω και εγω το VAG-COM με καλώδιο και να τα κάνω μόνος μου.

Να φανταστείς ούτε τα παράθυρα δεν κλείνουν με το τηλεχειριστήριο, και δέν ξέρω αν αυτό που έχει απο την ''μαμα'' του το αμάξι είναι συναγερμός η απλα αισθητήρας κλήσης και κίνισης. Τούς είχα ζητήσει συναγερμό ως δώρο μιας και τους πλήρωσα μετρητά.!!!

δεν ξέρω τι έχουν κάνει αλλα μου είχαν πει οτι απλα θέλει προγραμματισμο και θα το κάνει....

Μάλλον έμπλεξα...Τέλος πάντων, θα δοκιμάσω να τα κάνω μόνος μου...

Αν χρειαστεί θα σας ''ενοχλήσω''

 

Τάσο, τι έκανες τελικά? Στείλε PM

 

 

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι γειά σας,

ισως ειμαι off topic αλλά βλέπω την καταπληκτική δουλειά σας και θέλω να ρωτήσω το εξής:

έχω audi S6/2002 C5 B4, και από την μαμά έχει symphony II.

Θέλω να αλλάξω και να βάλω 2din με bluetooth, gps, usb & mp3 player.

Σε τι λύση να καταφύγω?

Υπάρχει δυνατότητα και εργοστασιακού και aftermarket? κι αν ξέρετε και κόστος περίπου...(πολλά ζητάω...) αλλά είστε ατσίδες απότι βλέπω.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Nαι μπορεις να βαλεις και εργοστασιακο και aftermarket το καθενα εχει τα +και τα - του.Κοστος στο περιπου να υπολογιζεις πανω κατω στο χιλιαρικο.Για εργοστασιακο τωρα εγινε καποια ομαδικη παραγγελια απο το e-bay το οποιο το φοραω και εγω.

Δες εδω http://forum.audisportsclub.gr/index.php?s...ic=8669&hl=

Link to comment
Share on other sites

Nαι μπορεις να βαλεις και εργοστασιακο και aftermarket το καθενα εχει τα +και τα - του.Κοστος στο περιπου να υπολογιζεις πανω κατω στο χιλιαρικο.Για εργοστασιακο τωρα εγινε καποια ομαδικη παραγγελια απο το e-bay το οποιο το φοραω και εγω.

Δες εδω http://forum.audisportsclub.gr/index.php?s...ic=8669&hl=

 

Ευχαριστώ φίλε simon για την απάντηση.

Διάβασα προσεκτικά το post με την παραγγελία μέσω e-bay, έχω όμως και κάποιες απορίες.

Κατ'αρχήν το αμάξι μου, έχει κεραία με τρύπα στην οροφή, πάνω από τους πίσω επιβάτες.(νομίζω ένα βύσμα πιάνει εκεί στην κεραία..)και στο τιμόνι έχω χειριστήριο μόνο για ταχύτητες. Φοράει symphony II και δεν είναι boss audio system.

Θεωρητικά στο navi της audi δεν μπορούμε να φορτώσουμε δικά μας ούτε χάρτη αλλά ούτε και poi's, που σε μένα τουλάχιστον είναι απαραίτητα στις συνεχείς μου μετακινήσεις..κάμερες, μπλόκα κλπ.Επιπλέον η τοποθέτηση του rns-e στο δικό μου αυτοκίνητο, θα χρειασθεί αρκετά καλώδια,φύσες και μετατροπή σε κάποια pins στις φύσες.

Είχα κάποια στιγμή κατεβάσει ένα οδηγό pdf για την αντίστοιχη μετατροπή κι είχα ζαλισθεί από τα απαραίτητα.Υπάρχουν αυτά διαθέσιμα στην Ελλάδα ή θα ψάχνω στο e-bay ή kufatec.Αυτά υπάρχει άνθρωπος να τα περάσει σωστά κι επιτυχημένα στο αμάξι? Συγνώμη για την πολυλογία, αλλά πρόθυμα θα συμμετείχα στην λίστα των επόμενων αγοραστών, εάν υπήρχε λύση.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε simon για την απάντηση.

Διάβασα προσεκτικά το post με την παραγγελία μέσω e-bay, έχω όμως και κάποιες απορίες.

Κατ'αρχήν το αμάξι μου, έχει κεραία με τρύπα στην οροφή, πάνω από τους πίσω επιβάτες.(νομίζω ένα βύσμα πιάνει εκεί στην κεραία..)και στο τιμόνι έχω χειριστήριο μόνο για ταχύτητες. Φοράει symphony II και δεν είναι boss audio system.

Θεωρητικά στο navi της audi δεν μπορούμε να φορτώσουμε δικά μας ούτε χάρτη αλλά ούτε και poi's, που σε μένα τουλάχιστον είναι απαραίτητα στις συνεχείς μου μετακινήσεις..κάμερες, μπλόκα κλπ.Επιπλέον η τοποθέτηση του rns-e στο δικό μου αυτοκίνητο, θα χρειασθεί αρκετά καλώδια,φύσες και μετατροπή σε κάποια pins στις φύσες.

Είχα κάποια στιγμή κατεβάσει ένα οδηγό pdf για την αντίστοιχη μετατροπή κι είχα ζαλισθεί από τα απαραίτητα.Υπάρχουν αυτά διαθέσιμα στην Ελλάδα ή θα ψάχνω στο e-bay ή kufatec.Αυτά υπάρχει άνθρωπος να τα περάσει σωστά κι επιτυχημένα στο αμάξι? Συγνώμη για την πολυλογία, αλλά πρόθυμα θα συμμετείχα στην λίστα των επόμενων αγοραστών, εάν υπήρχε λύση.

Ευχαριστώ

 

 

Όπως καταλαβαίνεις, για να λάβεις μια τεκμηριωμένη απάντηση από κάποιον, θα πρέπει να έχει κάνει αυτό το εγχείρημα στο δικό σου αυτοκίνητο.. Προσωπικά, θα το έψαχνα και θα αγόραζα τα απαραίτητα από το ebay και ίσως και κάποια από kufatec. Έχω δει ότι γίνεται, αρκεί να έχεις χρόνο και όρεξη.

 

 

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έβαλα και εγώ σημερα το rnse (ενα μεγαλο ευχαριστώ στον βαγγελη) χωρίς να κάνω καποια κωδικοποίση με vag-com. Το πρόβλημα που έχω ειναι ότι δεν δουλευει η aux.... έχει να κάνει με την κωδικοποίση μεσω vag-com ή είναι κάτι άλλο π.χ. στην σύνδεση?

 

Μου είναι απαραίτητο διότι όλη την μουσική την έχω στο κινητό και με την aux την είχα βρεί κανονικά

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.