Jump to content

RNS-E : Χάρτες - Λογισμικό - Βελτιώσεις


Recommended Posts

Όπως καταλαβαίνεις, για να λάβεις μια τεκμηριωμένη απάντηση από κάποιον, θα πρέπει να έχει κάνει αυτό το εγχείρημα στο δικό σου αυτοκίνητο.. Προσωπικά, θα το έψαχνα και θα αγόραζα τα απαραίτητα από το ebay και ίσως και κάποια από kufatec. Έχω δει ότι γίνεται, αρκεί να έχεις χρόνο και όρεξη.

Δημήτρης

 

Δημήτρη ευχαριστώ για την απάντηση,αλλά δυστυχώς χρόνος ελάχιστος....Θα προτιμήσω μια λύση έτοιμη ή σαν κι αυτήν του buygroup αυτού του forum, αρκεί να μπορούσε κάποιος να τα τοποθετήσει υπεύθυνα....ίσως το παληκάρι που αναφέρεται σαν καλός τοποθετητής.

Αυτό ήθελα να ρωτήσω αλλά το έγραψα λίγο χαζά. Επίσης βασικό κριτήριο για μένα θα είναι η δυνατότητα να μπορώ να φορτώνω στο navi κάποια δεδομένα...(pois etc)Γνωρίζει κάποιο μέλος εάν υπάρχει αυτή η επιλογή στο εργοστασιακό της audi ή να το ξεχάσω..?

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

... Επίσης βασικό κριτήριο για μένα θα είναι η δυνατότητα να μπορώ να φορτώνω στο navi κάποια δεδομένα...(pois etc)Γνωρίζει κάποιο μέλος εάν υπάρχει αυτή η επιλογή στο εργοστασιακό της audi ή να το ξεχάσω..?

Γιάννης

Μπορείς να το ξεχάσεις :)

Το εργοστασιακό RNS-E πιστεύω είναι μια τίμια επιλογή navigation unit για το αυτοκίνητό σου. Τα preloaded POIs είναι πάρα πολλά και κάθε χρόνο ανανεώνονται. Επίσης πολύ πετυχημένη και η προσέγγιση της Audi στον τρόπο με τον οποίο εκμεταλεύεται και ενσωματώνει τα POIs στο software του ναβι.

 

pilotos

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έβαλα και εγώ σημερα το rnse (ενα μεγαλο ευχαριστώ στον βαγγελη) χωρίς να κάνω καποια κωδικοποίση με vag-com. Το πρόβλημα που έχω ειναι ότι δεν δουλευει η aux.... έχει να κάνει με την κωδικοποίση μεσω vag-com ή είναι κάτι άλλο π.χ. στην σύνδεση?

 

Μου είναι απαραίτητο διότι όλη την μουσική την έχω στο κινητό και με την aux την είχα βρεί κανονικά

 

 

τελικά για να δουλέψει η aux θέλει coding? και ποιο?

Link to comment
Share on other sites

ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ

============

Μερικά από τα χαρακτηριστικά RNS-E είναι:

- 6.5" οθόνη. ΔEN είναι touch screen.

- Navigation με χάρτες της Navteq

- DVD player (χρησιμοποιείται για τους χάρτες και για αναπαραγωγή Audio CD και CD με mp3. ΟΧΙ video!)

- 2 SD card slots (χρησιμοποιούνται για αναπαραγωγή mp3. Υποστηρίζονται sd κάρτες μέχρι 4 GB).

- Radio AM/FM

Ήθελα να ρωτήσω αν είναι επιβεβαιωμένο ότι πέρνει μέχρι 4 gb κάρτες sd.

Διάβασα στο manual που κατέβασα από το link του πιλότου πως μέχρι 256 mb παίρνει....

Μάλλον θα είναι παλιό εεε?

 

Φιλικά πάντα Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να ρωτήσω αν είναι επιβεβαιωμένο ότι πέρνει μέχρι 4 gb κάρτες sd.

Διάβασα στο manual που κατέβασα από το link του πιλότου πως μέχρι 256 mb παίρνει....

Μάλλον θα είναι παλιό εεε?

 

Φιλικά πάντα Κώστας

Οι SD card readers που υπάρχουν στα RNS-E υποστηρίζουν το πρωτόκολλο SD (version 1.1 νομίζω). Αυτό σημαίνει ότι υποστηρίζουν SD κάρτες από 1 MB μέχρι 4 GB. To manual οπως είχα πει είναι παλιό και τότε η μεγαλύτερη χωρητικότητα που υπήρχε για SD κάρτα ήταν 256 MB.

 

To πρωτόκολλο SDHC (χωρητικότητες μέχρι 32 GB) δεν υποστηρίζεται. Υποστηρίζεται μόνο στα καινούρια και πανάκριβα RNS-E που δεν έχουν βγει ακόμη καλα καλά στην αγορά.

 

pilotos

Link to comment
Share on other sites

Εγω του εχω βαλει μεχρι 2GB γιατι δεν ηξερα αν υποστηριζει για παραπανω...

το manual δεν γραφει τιποτα συν οτι δεν υπηρχε μεσα στο αυτοκινητο και εκανα φασαρια για να μου το δωσουν μετα απο 6 μηνες... :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Την σηκωνει την SD με 4GB???Δεν το προσπαθησα ποτε μην την παρω τσαμπα...

 

Καλημέρα,

Κανονικότατα, είπαμε δοκιμασμένη στο RNS-E, την διαβάζει 3,88GB.!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Κανονικότατα, είπαμε δοκιμασμένη στο RNS-E, την διαβάζει 3,88GB.!

γιατι παντα τις διαβαζει λιγοτερο???

Link to comment
Share on other sites

γιατι παντα τις διαβαζει λιγοτερο???

 

Για τους ίδιους λόγους που συμβαίνει και στους σκληρούς δίσκους, μνήμες USB, κτλ...

Κρατάει ένα μικρό χώρο για ιδίες πληροφορίες της κάρτας SD.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οσο αφορα τις καρτες περνει μεχρι χωριτικοτητα 4GB αλλα υπαρχει ενα θεμα με τους φακελους που υπαρχουν μεσα στην καρτα.

Αν μεσα σε ενα φακελο υπαρχει 2-3 υποφακελος. Μπορει να χασει την ποληγηση μεσα στους φακελους. Για αυτο στο dvd τις audi 07-08 ειχε μια αναβαθμιση που την φορτωνες και λυνοταν το προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Την περασμένη εβδομάδα ήταν η σειρά του kotsos_7 να εγκαταστήσουμε το νάβι στο αυτοκίνητό του. Με την ευκαιρία βγάλαμε και όσες φωτογραφίες μπορούσαμε απ'την εγκατάσταση οι οποίες προστέθηκαν σε αυτό το DIY.

 

Πλέον το DIY για το RNS-E θεωρώ ότι είναι αρκετά ολοκληρωμένο στον βασικό κορμό του μιας και αυτά που έχουν γραφτεί δοκιμάστηκαν σε πάνω απο ένα αυτοκίνητο με ακριβώς τα ίδια αποτελέσματα. :thumbsup::thumbsup: :thumbsup:

 

pilotos

Link to comment
Share on other sites

Για να δουλέψει η AUX θέλει προγραμματισμό....Τον έκανες?

 

 

Coding

0?xxxxx: Model

1 = Lamborghini

2 = Audi A3 (8P)

3 = Audi A4 (8E)

4 = Audi A4 Cabriolet (8H)

5 = Audi A6 (4B)

6 = Audi TT (8J)

7 = Audi R8 (42)

0x?xxxx: Treble Speaker Monitoring inactive

0 = Front Treble Speaker Monitoring inactive active (NOT Audi A4 Cabriolet)

1 = Front Treble Speaker Monitoring inactive inactive (ONLY Audi A4 Cabriolet)

0xx?xxx: Sound Characteristic

0 = Sound Characteristic linear

1 = Audi A4 (8E)

2 = Audi A6 (4B)

3 = Audi A4 Cabriolet (8H)

4 = Audi TT (8J)

5 = Audi A3 (8P)

9 = Sound System

0xxx?xx: Telephone/Telematic

1 = Telephone not installed (Remote Feed Voltage for Microphone active)

2 = Base Plate (Temic - Remote Feed Voltage for Microphone inactive)

3 = Base Plate (Cullmann - Remote Feed Voltage for Microphone inactive)

4 = Base Plate (Nokia - Remote Feed Voltage for Microphone inactive)

5 = Telematic Europa (Remote Feed Voltage for Microphone inactive)

6 = Telematic US (Remote Feed Voltage for Microphone inactive)

7 = Base Plate diagnostic capable with Comfort Control

0xxxx?x: Equipment I

1 = Tuner not installed

2 = Digital-Radio installed

3 = Satellite-Radio installed

4 = Satellite and Digital-Radio installed

5 = Analog Input (AUX) installed

7 = Satellite-Radio & Analog Input (AUX) installed

0xxxxx?: Equipment II

1 = TV-Tuner/CD-Changer/Multi-Function Steering Wheel not installed

2 = TV-Tuner installed

3 = CD-Changer installed

4 = TV-Tuner and CD-Changer installed

5 = Multi-Function Steering Wheel installed

6 = TV-Tuner and Multi-Function Steering Wheel installed

7 = CD-Changer and Multi-Function Steering Wheel installed

8 = TV-Tuner and CD-Changer and Multi-Function Steering Wheel installed

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν το ήξερα αλλα δεν έχω και vag-com.

 

Επειδή θα παω στη αντιπροσωπεία τι άλλο προγραμματισμό πρέπει να κάνω για να είμαι οκ?

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν το ήξερα αλλα δεν έχω και vag-com.

 

Επειδή θα παω στη αντιπροσωπεία τι άλλο προγραμματισμό πρέπει να κάνω για να είμαι οκ?

μη πας αντιπροσωπια..θα σου πιασουν το .... :P καποιος με βαγκ κομ...για να βοηθησει το μπιλ ρε παιδια...ο αλεξ εχει σιγουρα...ελα το βραδυ στην ανεπισημη..και ενημερωσε τον αλεξ...και στο φτιαχνω εγω...εκανα και στο δικο μου

Link to comment
Share on other sites

μη πας αντιπροσωπια..θα σου πιασουν το .... :P καποιος με βαγκ κομ...για να βοηθησει το μπιλ ρε παιδια...ο αλεξ εχει σιγουρα...ελα το βραδυ στην ανεπισημη..και ενημερωσε τον αλεξ...και στο φτιαχνω εγω...εκανα και στο δικο μου

 

σήμερα το βραδυ? τι ωρα και πού?

 

μη μου πείτε την ώρα που παίζει ο γαυρός, γιατί θα πάρω το rnse και θα το σπάσω στην καράφλα του τιμουρι... :knife:

Link to comment
Share on other sites

''Παιδες για να δουλεψει το AUX θελει μεν κωδικοποιηση αλλα και αλλαγη 3 καλωδιων απο πισω.

Η υποδοχη του AUX στο Concert που ειχαμε γινοταν απο το quad αλλα στο RNS-e πρεπει να συνδεθει στο AV-Connector.

 

Δυστυχως δεν εχω τα κλειδακια για να βγάλω το δικο μου και να σας τραβηξω φωτογραφιες.

Αν κοιταξετε ομως το διαγραμμα του Concert και εντοπισετε ποια καλωδια εινια τα AUX L ,R ,GRD αυτα τα 3 πρεπει να μετακινηθουν και να τοποθετηθουν στον AV-Connector (32pin)

 

Υποθετω οτι ο κοννεκτορας αυτος δεν θα ηταν στην παραγγελια, οποτε πρεπει να πατε να το παραγγειλετε απο την αντιπροσωπεια, κοστιζει γυρω στα 2 ευρώ αν θυμαμαι καλα.

 

Απο την στιγμη που καποιος εχει εκδοση SW 650 το AUX υπαρχει ηδη, απλα χρειαζεται να γινει σωστη συνδεση των καλωδιων.

http://audiretrofit.googlepages.com/RNSeAuxIn005.jpg

Αυτο ειναι το διαγραμμα του concert. Εντοπιστε τα 3 καλωδιακια AUX L, AUX R και την γειωση του AUX παλι και αφαιρεστε τα.

 

Υστερα αυτα τα 3 πρεπει αν συνδεθουν σε αυτο:

http://audiretrofit.googlepages.com/RNSeAuxIn001.jpg

Στις αντιστοιχες θεσεις :

ΑUX left - Pin 22 of AV connector

AUX Right - Pin 6 of AC connector

Earth - Pin 21 of AV connector

 

Αν γινεται αυτο το ποστ μεταφερετέ το στο αλλο που εχουμε με τις πληροφοριες γιατι τελικα επρεπε να μπει

εκει smile.gif''

This post has been edited by mogolfiero: Today, 11:57 AM

Για να δείτε και τις φωτο δείτε εδώ το σχετικο post του mogolfiero

http://forum.audisportsclub.gr/index.php?s...8669&st=460

Edited by stazio
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το ξεχάσεις :)

Το εργοστασιακό RNS-E πιστεύω είναι μια τίμια επιλογή navigation unit για το αυτοκίνητό σου. Τα preloaded POIs είναι πάρα πολλά και κάθε χρόνο ανανεώνονται. Επίσης πολύ πετυχημένη και η προσέγγιση της Audi στον τρόπο με τον οποίο εκμεταλεύεται και ενσωματώνει τα POIs στο software του ναβι.

 

pilotos

 

Φίλε Pilote

ακόμα μια φορά ευχαριστώ για την απάντησή σου....

μακάρι να μπορούσα να βάλω το navi αυτό...φαίνεται αρκετά δύσκολο σε παλιότερο μοντέλο σαν το δικό μου (S6/02)...

συνεχίζω όμως να θέλω να βάζω Pois μόνος μου,γιατί κάθε ταξίδι Πάτρα-Θεσσαλονίκη θα μου παίρνουν το....δίπλωμα :-(

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδία καλημέρα!!!

Σήμερα πλένοντας το αυτοκίνητο παρατήρησα ότι το ανεμιστηράκι του rnse με το αυτοκίνητο σβησμένο...και το κλειδι βγαλμένο....συνεχίζει να δουλευει...

έστησα το αυτί και το άκουσα από μέσα να δουλευει...! φυσιολογικό??

να είναι χαλασμένο? να θέλει κάποια κωδικοποίηση?

 

Αν ειναι χαλασμένο μήπως ο Γερμαός πρέπει να μου το αλλάξει?

Κωστας

 

ΥΓ. Τη μπαταρία φοβάμαι βασικά......και τα νευρα μου...! ακόμα δεν το έχω δει να δουλευει!!!!

Edited by KostA3
Link to comment
Share on other sites

Παιδία καλημέρα!!!

Σήμερα πλένοντας το αυτοκίνητο παρατήρησα ότι το ανεμιστηράκι του rnse με το αυτοκίνητο σβησμένο...και το κλειδι βγαλμένο....συνεχίζει να δουλευει...

έστησα το αυτί και το άκουσα από μέσα να δουλευει...! φυσιολογικό??

να είναι χαλασμένο? να θέλει κάποια κωδικοποίηση?

 

Αν ειναι χαλασμένο μήπως ο Γερμαός πρέπει να μου το αλλάξει?

Κωστας

 

ΥΓ. Τη μπαταρία φοβάμαι βασικά......και τα νευρα μου...! ακόμα δεν το έχω δει να δουλευει!!!!

 

Απαντηση απο the dog

to rns-e sinexizei na doulevei gia kapoia wra ama vgei to kleidi parolo pou i othoni einai klistei

to kanei afto gia na min exei nekri periodo bootup kathe fora pou pas na to ksekinisis

meta apo kapoia lepta svinei

to pote svinei mporei na kathoristei kai me programatismo

Link to comment
Share on other sites

Απαντηση απο the dog

to rns-e sinexizei na doulevei gia kapoia wra ama vgei to kleidi parolo pou i othoni einai klistei

to kanei afto gia na min exei nekri periodo bootup kathe fora pou pas na to ksekinisis

meta apo kapoia lepta svinei

to pote svinei mporei na kathoristei kai me programatismo

 

Απ΄το πρώι που το διεπιστωσα μέχρι και τώρα....7 ώρες μετά............ ακόμα δουλεύει....:)

 

Καμμιά ιδέα με βάση τα νέα δεδομένα??? Και όταν λέμε προγραμματισμό εννοούμε με vag com?

Ευχαριστω Κώστας

Edited by KostA3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.