Jump to content

Εισαγωγή αέρα


Recommended Posts

Γιαννη, απο το ebay το πηρα, το εψαχνα καιρο, ειναι ακριβουτσικο.

Κωδικος 059133837AF αλλά υπάρχουν και άλλα που ταιριάζουν. Απο φωτογραφιες και με ερωτησεις στους πωλητες εβγαλα ακρη.

Ναι υπάρχει κατι ακομα, ο σωληνας που μπαινει μέσα στο φτερό, ο Νίκος το ειχε δοκιμασει χωρις αυτον τον σωλήνα και του έβγαζε θόρυβο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Βρίσκω διάφορα στο ebay.de με λογικές τιμές. Κωδικό για την σωλήνα στο φτερό έχεις;

Γιάννης

Edited by Johnny Best
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Βρίσκω διάφορα στο ebay.de με λογικές τιμές. Κωδικό για την σωλήνα στο φτερό έχεις;

Γιάννης

 

8E0129604Ε   τιμή:  30ευρω

 

 

Επίσης εδώ είναι η πατέντα που είχα κάνει πρίν πάρω το ΟΕΜ φιλτροκούτι με την οπή: http://forum.audisportsclub.gr/index.php/topic/9016-εισαγωγή-αέρα/?p=377451

 

και εδώ είναι οι φωτό  που είχα βάλει με τον ΟΕΜ σωλήνα στο φτερό: http://forum.audisportsclub.gr/index.php/topic/9016-%CE%B5%CE%B9%CF%83%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%B3%CE%AE-%CE%B1%CE%AD%CF%81%CE%B1/page-10?do=findComment&comment=380267

Edited by S3-Nick
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και μια ερώτηση...προχθές που έβαλα και τις φωτό από την αγελάδα, πρόσεξα ότι γύρω από την εισαγωγή της τουρμπίνας (εκει που κουμπώνει η αγελάδα) είχε πολύ λαδίλα ενώ επίσης και μέσα στο φιλτροκούτι παρατήρησα πολύ λαδίλα στην πλευρά του "ακάθαρτου" αέρα, δηλαδή πρίν το φίλτρο...τι μπορεί να σημαίνει?

Link to comment
Share on other sites

Οι φωτογραφίες δείχνουν τον σωλήνα να καταλήγει κάπου αλλά που; Δεν μου αρέσει το άνοιγμα χωρίς κάποιο φιλτράρισμα του αέρα. Ψάχνωντας λίγο περισσότερο κατάλαβα ότι τέτοιο σωλήνα έχει το S4 4.2l οπότε κάπου θα είναι κουμπωμένος...

Φιλικά,

Γιάννης

Υ.Γ. ένα ωραίο link με κωδικούς ανταλλακτικών που είχα βρει το χαλάσανε και είναι πολύ δύσκολο να ταιριάξεις κωδικούς με μοντέλα. Το auto search μέσω VIN δεν λειτουργεί...

Link to comment
Share on other sites

To S4 εχει εναν ακομα σωληνα στο εμπρος τμημα του. Αυτο ο σωληνας που ταιριαζει στο φιλτροκουτι που εχουμε βαλει εγω και ο Νίκος ειναι άλλος. (φυσικά και υπάρχει και στο S4, εκει δηλαδη εχει συνολικά 3)

Φυσικά και φιλτραρεται ο αέρας Γιαννη, καταλήγει μεσα στο φιλτροκουτι, πριν το φιλτρο, οπως ακριβως και ο σωληνας απο την εμπρος εισαγωγή της μετώπης. Τι χρειαζεται ακριβως; 

Edited by Giannis20vt
Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπε ο Γιαννης μια χαρα φιλτραρεται ο αερας απο το φιλτρο αερα...δεν ειναι πατεντα, ειναι ΟΕΜ. Αργοτερα εβαλα το ΟΕΜ φιλτροκουτι με την οπη στην οποια κουμπωνει αυτη η σωληνα που καταληγει μεσα στο φτερο. Πολλα νεοτερα 1.8Τ το ειχαν, οπως και τα 3λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Βρε Γιάννη ο κωδικός που έδωσες από το φιλτροκούτι δεν ταιριάζει, εννοώ, δεν μπαίνει αυτούσιο ή χρησιμοποιείς μόνο το κάτω κομμάτι με την τρύπα; Κοιτώντας το δικό μου το γνήσιο το πάνω καπάκι είναι διαφορετικό. Έχει βάσεις για βαλβίδες και η έξοδος του αέρα με τον αισθητήρα ροής δεν βγαίνει λοξά.

Θα βάλω και φωτογραφίες αργότερα από το δικό μου.

Φιλικά,

Γιάννης

Edited by Johnny Best
Link to comment
Share on other sites

Το φιλτροκούτι είναι ίδιο και στις δύο περιπτώσεις...το μόνο που αλλάζει είναι η οπή που έχει το ένα στο πίσω κομμάτι, δηλαδή στο κομμάτι που είναι ο "ακάθαρτος" αέρας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνώ ή το δικό μου αυτοκίνητο είναι διαφορετικό (ή όταν πάρω στο χέρι ζωντανά το κουτί διαπιστώσω κάτι διαφορετικό).

Παραθέτω φωτογραφίες από το δικό μου.

post-5780-0-93642600-1461668403_thumb.jpg

post-5780-0-17273800-1461668413_thumb.jpg

post-5780-0-41826400-1461668434_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είναι το ίδιο φιλτροκούτι που έχουμε όλοι μας...δεν μπορώ να καταλάβω ποιο κομμάτι σου φαίνεται διαφορετικό.

 

Νίκο δεν είναι το ίδιο, είναι εντελώς διαφορετικό, πρόσεξε τις φωτό του Johnny. Καμία σχέση με το κουτί που είναι παραπάνω στο ποστ 325.

 

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Νίκο δεν είναι το ίδιο, είναι εντελώς διαφορετικό, πρόσεξε τις φωτό του Johnny. Καμία σχέση με το κουτί που είναι παραπάνω στο ποστ 325.

 

 

Δημήτρης

 

Eιναι ακριβως το ιδιο φιλτροκουτι...για την ακριβεια η φωτο απο το post#325 είναι το πίσω μέρος του φιλτροκουτιού.

Link to comment
Share on other sites

Η βάση, το κάτω μέρος, είναι μάλλον ίδιο, το καπάκι δεν είναι. Αν ταιριάζει το πάνω που έχει το αυτοκίνητο με το κάτω που "θα αγοραστεί" από το Ebay, τότε όλα θα πάνε καλά. Ο Γιάννης μπορεί να μας διαφωτήσει που το έχει εγκαταστήσει.

Φιλικά,

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Ο κωδικός που έδωσε ο Γιάννης 05913383AF έχει αυτό εδώ το πάνω καπάκι. Δεν το έχω στα χέρια μου αλλά δεν πολυμοιάζει με το δικό μου. Αν υπάρχει αλλος κωδικός, αυτός της φωτογραφίας σου δώστον μας να το ψάξουμε.

Φιλικά,

Γιάννης

Υ.Γ. Δεν αντιδικούμε, απλά δεν είμαστε για "έξοδα" από λάθος αγορές...

 

 

post-5780-0-98529300-1461672903_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το φιλτροκουτι ειναι απο 1.6 αν δεν κανω λαθος...δεν ξερω ο κωδικος που σου εδωσε ο Γιαννης απο τι αμαξι ειναι αλλα εαν δεις τις φωτο που εβαλα πριν και το πανω και το κατω κομματι ειναι ιδιο με το δικο σου. Το μονο που αλλαζει ειναι η οπη...το εχω κανει και εγω, και με πατεντα και στην συνεχεια με το ΟΕΜ φιλτροκουτι και ξερω.

 

Εγω πχ βρηκα σε μαντρα με μεταχειρισμενα φιλτροκουτι με οπη απο diesel πολυ φθηνα...κρατησα μονο το κατω κομματι και πεταξα το υπολοιπο. Οποτε ο κωδικος δεν σε νοιαζει τοσο αρκει το πισω κομματι να εχει οπη.

Edited by S3-Nick
Link to comment
Share on other sites

Η φωτογραφία είναι από 2.5l Diesel.

Άρα, αν κατάλαβα καλά, έχεις χρησιμοποιήσει το κάτω από το diesel και το πάνω πάνω την μαμά του! Δεν είναι ένα προς ένα αντικατάσταση.

Φιλικά,

Γιάννης 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η φωτογραφία είναι από 2.5l Diesel.

Άρα, αν κατάλαβα καλά, έχεις χρησιμοποιήσει το κάτω από το diesel και το πάνω πάνω την μαμά του! Δεν είναι ένα προς ένα αντικατάσταση.

Φιλικά,

Γιάννης 

 

Ακριβώς Γιαννη,  το κατω κομματι βαζουμε, στο πανω κραταμε το δικο μας, γιατι δεν ταιριαζει κανενα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους βγάλαμε άκρη!

Αυτό ρωτάω (κατάλαβα) από το πρωί....

Γιάννης

 

Υ.Γ. Φιλτροκούτι βρέθηκε στην Γερμανία (και παραγγέλθηκε) με 16+18 Ευρώ

Edited by Johnny Best
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολλα 1.8T απο εξωτερικο ειχαν αυτη την οπη εργοστασιακα, αρα ταιριαζουν ολοκληρα, απλα δεν ξερω τον κωδικο...δεν ειναι μονο τα diesel ή τα 3λιτρα που εχουν την οπη.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Επιτέλους βγάλαμε άκρη!

Αυτό ρωτάω (κατάλαβα) από το πρωί....

Γιάννης

 

Υ.Γ. Φιλτροκούτι βρέθηκε στην Γερμανία (και παραγγέλθηκε) με 16+18 Ευρώ

 

Eαν σε ενδιαφέρει ακόμη, ορίστε μια αγγελία που βρήκα που είναι το φιλτροκούτι που ψάχνεις. Αμ διακρίνω σωστά έχει την έξτρα οπή.

 

http://www.car.gr/parts/photos/7109138/

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Εγώ δεν την βλέπω... Φιλτροκούτι βρήκα σε ebay μεριά και το παρέλαβα την περασμένη εβδομάδα όπως και την γνήσια σωλήνα για το φτερό από τον Γκρατσία.

Δοκιμή και σχόλια την επόμενη εβδομάδα που θα τα τοποθετήσω.

Φιλικά,

Γιάννης

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.