Jump to content

[Λύθηκε] - Tο τρέμουλο του τιμονιού!!!!


Recommended Posts

Έχω όχι όμως πάντα.....θα ρωτισο αύριο το θέμα είναι ότι δεν έχω και πολύ εμπιστοσινη στο σύστημα με το Vin και για το sleep ring μου λέγανε ότι έχω ton G και τελικά είχα μουφε....... Νωμιζα μιπος είναι καπος εβδιακριτο να το δω......

Link to comment
Share on other sites

Έχω όχι όμως πάντα.....θα ρωτισο αύριο το θέμα είναι ότι δεν έχω και πολύ εμπιστοσινη στο σύστημα με το Vin και για το sleep ring μου λέγανε ότι έχω ton G και τελικά είχα μουφε....... Νωμιζα μιπος είναι καπος εβδιακριτο να το δω......

 

Χλωμό σε βλέπω....!

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου είναι από τα τελευταία, είναι 10ος του 2011, απλά ρωτάω από περιέργεια και για να ρωτησω τι φοράει στο επόμενο σέρβις.

Το δικό μου πότε δεν χει κάνει κάτι περίεργο σε σχέση με το κοσκινισμα αυτό που λένε τα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Εσένα Γιάννη 100% φοράει αυτό που έβαλα και εγώ τώρα. Το ότι δεν έχεις κοσκινίσματα μου δίνει τελικά ελπίδα ότι είναι μόνιμη η λύση του προβλήματος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πρόβλημα του κομπιάσματος του τιμονιού κατά το παρκάρισμα για τους κατόχους σερβοτρονικ έχει την λύση του και αυτή λέγεται : 8K1422893DP. Αυτός είναι ο κωδικός της τελευταίας αναβάθμισης (η πέμπτη κατά σειρά..!!) του σωλήνα του υδραυλικού τιμονιού.  Πρόσφατα πήγα το αμάξι για σερβις και είχα αποφασίσει να αλλάξω και τον συγκεκριμένο σωλήνα ώστε να απαλλαγώ από ένα κουσούρι που είχε το αμάξι μου από την πρώτη μέρα που το είχα αγοράσει το 2009. Το τιμόνι πλέον δεν κάνει το παραμικρό κιχ κατά το παρκάρισμα, και γενικά συμπεριφέρεται όπως θα έπρεπε να έκανε από την αρχή. Επιφυλάσσομαι ακόμα να πω ότι ο συγκεκριμένος σωλήνας λύνει μόνιμα το πρόβλημα, αλλά σίγουρα σήμερα που πήρα το αμάξι, ήταν πραγματικά λες και οδηγούσα άλλο αμάξι.

 

Για όποιον αντιμετωπίζει παρόμοια προβλήματα με το σερβοτρονικ, και θα ήθελε να αλλάξει τον συγκεκριμένο σωλήνα, να πω ότι το κόστος στην αντιπροσωπεία είναι 240 για τον σωλήνα και 60 ευρώ για την τοποθέτηση.

 

Ο συγκεκριμένος σωλήνας είναι αυτός : https://www.ecstuning.com/b-genuine-volkswagen-audi-parts/power-steering-pressure-hose/8k1422893dp/

εφοσον ειναι εργοστασιακο ελλατωμα γιατι το χρεωνουν;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εφοσον ειναι εργοστασιακο ελλατωμα γιατι το χρεωνουν;

 

 

Πολύ σωστή η ερώτηση σου φίλε μου. Το κακό είναι ότι όσο ήταν μέσα στην εγγύηση το αμάξι, ουδέποτε αναγνώρισαν το πρόβλημα στο δικό μου αμάξι. Η απάντηση πάντα ήταν ότι είναι φυσιολογική συμπεριφορά. Τώρα ούτως ή άλλως είναι εκτός εγγύησης το αμάξι οπότε την χρέωση δεν μπορείς να την αποφύγεις. Άσε που πάλι η αντιμετώπιση ήταν ότι δεν χρειάζεται να αλλαχθεί ο σωλήνας γιατί το τιμόνι δουλεύει μια χαρά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οπως καποτε μου ελεγε η βιαμαρ το αυτοκινητο ειναι οκ αφου σε "παει και σε φερνει απο την δουλεια στο σπιτι".μηπως εχει recall και το κρυβουν;

Link to comment
Share on other sites

Στην Αμερική είχε βγει οδηγία για αλλαγή του σωλήνα, αλλά στην Ευρώπη δεν βγήκε κάτι επίσημο από όσο ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 year later...

Επανέρχομαι στο γνωστό πρόβλημα με το τρέμουλο του τιμονιού γύρω στα 120 - 130 km/h. Μετά από 9 χρόνια χρήσης του αυτοκινήτου, 2 αλλαγές ελαστικών, 3-4 ζυγοσταθμίσεις και 1 δυναμική ζυγοστάθμιση στον Διονυσόπουλο, το πρόβλημα εμφανίζεται είτε λιγότερο είτε περισσότερο, αλλά δεν εξαφανίζεται εντελώς και σε μόνιμη βάση. Οπότε σκέφτομαι να προχωρήσω στην αλλαγή των controlling arms. Αν δεν κάνω λάθος, εδώ στο forum αναφέρεται ότι τα προβληματικά controlling arms είναι τα: 8K0407693N / 8K0407694N και το πρόβλημα λύνεται οριστικά με τα: 8K0 407 693 R και 8K0 407 694 R. Σε γνωστό site ανταλλακτικών έχω βρει τα MEYLE, τα οποία είναι μάλλον τα ακριβότερα και αναφέρονται ως ενισχυμένα, όπως αυτά:

 

https://www.antallaktikaonline.gr/meyle/2118430και https://www.antallaktikaonline.gr/meyle/2118429

 

όπου αναφέρει ότι αντικαθιστούν μέχρι και την έκδοση R. Υπάρχουν όμως και αυτά:

 

https://www.antallaktikaonline.gr/meyle/7004661και https://www.antallaktikaonline.gr/meyle/7014656,

 

στην ίδια περίπου τιμή, τα οποία αναφέρεται ότι αντικαθιστούν τις εκδόσεις S και Τ (προφανώς νεότερες?).  

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει καμιά νεότερη εξέλιξη επί του θέματος, αν όντως υπάρχουν νεότερες και καλύτερες εκδόσεις για τα συγκεκριμένα ανταλλακτικά, αν τα έχει δοκιμάσει κανείς και με τι αποτέλεσμα και επίσης αν προτείνει κανείς (εφόσον τα έχει δοκιμάσει και λύνουν το πρόβλημα) κάποια άλλη μάρκα του συγκεκριμένου ανταλλακτικού σε χαμηλότερη τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιες παρτίδες που είχαν γίνει αντικαταστάσεις μέσω ανάκλησης τα "βελτιωμένα" ψαλίδια είχαν σινεμπλόκ διαμέτρου 75μμ αντί για 65μμ που φόραγε το αυτοκίνητο από το εργοστάσιο. Επομένως θα πρότεινα να κοιτάξεις κι αυτή τη λεπτομέρεια. Σε ότι αφορά το Meyle απ' όσο ξέρω είναι αρκετά ποιοτικά. Εγώ σε αντίστοιχη περίπτωση πήρα τα αρκετά φθηνότερα Febi Bilstein (με 65αρι σινεμπλόκ εφόσον δεν ήμουν στις παρτίδες με πρόβλημα από το εργοστάσιο) και πλέον μετά από ένα χρόνο χρήσης μπορώ να πω ότι κρίνεται πετυχημένη η επιλογή. Να ενημερώσω ότι ένα μαμίσιο ψαλίδι, μάρκας TRW αν θυμάμαι καλά, μόνο ως ανταλλακτικό στην αντιπροσωπεία, κοστίζει όσο η αντικατάσταση και των δύο με aftermarket μαζί με την τοποθέτηση.

 

Επίσης υπάρχει και σκέτο το σινεμπλοκ ως ανταλλακτικό σε περίπτωση που το ψαλίδι δεν χρίζει αντικατάστασης. Ο κωδικός είναι 8K0407183A και φυσικά το κόστος είναι 10-15€. Στα 25-30€ παίζει το σινεμπλόκ των 75μμ με κωδικό 8K0407183D.

Link to comment
Share on other sites

Είναι κάποια ψαλίδια που μπορείς απλά να αντικαταστήσεις τα σινεμπλόκ τους αν κρίνεις ότι όλο το υπόλοιπο δε χρίζει αλλαγής, δεν είναι στραβωμένο πχ ή δεν έχει θέμα στο μπαλάκι. Εννοείται ότι το καλύτερο είναι να αλλάζει όλο το ψαλίδι ώστε να μην μπαίνεις στη διαδικασία να αναρωτιέσαι εάν ο μάστορας έκανε σωστά την αλλαγή κτλ και να είναι απλά βάλε-βγάλε η διαδικασία. Στο παρακάτω διάγραμμα φαίνεται για ποια ψαλίδια υπάρχουν ως ανταλλακτικά και σκέτα τα σινεμπλόκ τους.

 

620407000.gif?s=7584&k=e80cb4c9a77f8237e

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.