Jump to content

Άσπρος καπνός απο εξάτμιση


andrewcyp

Recommended Posts

Χτες λοιπόν καθώς έβαζα όπισθεν πρόσεξα ότι είχα πνιγεί στον καπνό...Στην αρχή ήμουν με την εντύπωση ότι ήταν το diesel του παιδιού που ήταν δίπλα μου αλλά στην συνέχεια και κοιτάζοντας απο τον αριστερό ου καθρέφτη είδα τον καπνό να βγαίνει από την δική μου εξάτμιση..Στο ρελαντί λοιπόν για τα πρώτα λίγα λεπτά μόλις ξεκινήσω το αμάξι βγάίνει άσπρος καπνός απο την εξάτμιση λιγοστεύοντας όσο πατάω γκάζι αλλά δεν φέυγει εντελώς..Ο καπνός μυρίζει καμένο λάδι..Παρόλα αυτα το αμάξι σηκώνει κανονικά πίεση και συμπεριφέρεται μια χαρα..Μέχρι να κάνει μπαμ είμαι σίγουρος..Αλλά εσείς τι νομίζετε?Μοτέρ η turbo??Όποιο και να ΄ναι πάντως δεν είναι καλά μαντάτα...

Link to comment
Share on other sites

Χτες λοιπόν καθώς έβαζα όπισθεν πρόσεξα ότι είχα πνιγεί στον καπνό...Στην αρχή ήμουν με την εντύπωση ότι ήταν το diesel του παιδιού που ήταν δίπλα μου αλλά στην συνέχεια και κοιτάζοντας απο τον αριστερό ου καθρέφτη είδα τον καπνό να βγαίνει από την δική μου εξάτμιση..Στο ρελαντί λοιπόν για τα πρώτα λίγα λεπτά μόλις ξεκινήσω το αμάξι βγάίνει άσπρος καπνός απο την εξάτμιση λιγοστεύοντας όσο πατάω γκάζι αλλά δεν φέυγει εντελώς..Ο καπνός μυρίζει καμένο λάδι..Παρόλα αυτα το αμάξι σηκώνει κανονικά πίεση και συμπεριφέρεται μια χαρα..Μέχρι να κάνει μπαμ είμαι σίγουρος..Αλλά εσείς τι νομίζετε?Μοτέρ η turbo??Όποιο και να ΄ναι πάντως δεν είναι καλά μαντάτα...

 

αν θυμάσαι και στη φόρμουλα 1 πρίν κάνουν μπάμ βγάζουν άσπρο καπνο.... :biggrinthumb:

 

μη φοβάσαι ή τουρμπο, ή τα ελατήρια του πιστονιού, τσάμπα πράγμα δηλ...

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν επιβεβαίωσε ότι είναι λάδι. Παρατήρησε για λίγες ημέρες την στάθμη του λαδιού και του ψυκτικού. Αν είναι λάδι, το πιο πιθανό είναι να είναι η τουρμπίνα. Μάλλον φεύγει λάδι από το turbo πίσω στην εξάτμιση. Επιβεβαίωσέ το όσο πιο γρήγορα μπορείς και φτιάξτο γιατί μπορεί να σου χαλάσει λάμδα (μικρό το κακό) και καταλύτη (ακριβό το κακό)..

 

 

Μιχάλης

Link to comment
Share on other sites

thanks guys.μου έχει πιει το αίμα αυτό το αμάξι...Τέσπα καπου εκεί προσανατολιζόμουν και 'γω όπως είπα και πιο πάνω..Θα το κοιτάξω την Δευτερα και ο Θεος βοηθός..Είναι καιρός νομίζω να πάει για αλλαγή η γρια

Link to comment
Share on other sites

Έλα ρε φίλε,με στεναχώρησες τώρα.

Πάντως το λάδι,σου βγάζει θαλασσί καπνό,όχι κάτασπρο

α ρε φίλο τι να πω?η τυχη μου ειναι..δεν πειραζει

ο καπνος δεν είναι κατασπρος ναι και αμα βαλω και το χερι στην εξάτμιση λαδιάζει

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας

 

Παρατηρησα το θεμα με τον καπνο κ ηθελα να σε ρωτησω , μηπως εκεινη την ωρα μολις! ειχες βαλει μπρος το αμαξι εκανες οπισθεν και βγηκε ο καπνος? Αν ναι τοτε το προβλημα δεν ειναι στο τουρπο γιατι κ εμενα μου συμβαινει αυτο το πραμα αυτο το καιρο. Στον μηχανικο που ρωτησα μου ειπε οτι φταινε οι τσιμουχες γυρω απο τις βαλβιδες, οτι θελουνε αλλαγμα που σημαινει οτι πρεπει να βγει το κεφαλαρι για να γινει αυτο.Οταν ειναι σταματημενο το αμαξι χανουν λαδι (οχι πολυ) μεσα στην μηχανη απο εκει κ με το που το βαζεις μπρος κ το καιει... Ολα αυτα συμφωνα με οτι με ειπε ο μηχανικος παντα.

Link to comment
Share on other sites

ζουμιά ρε φίλο?κάτι σε scotch ας πούμε????:P

λοιπόν μόλις επέστρεψα απο το συνεργείο...KKK is dead

ακούω γνώμες:P

Αν οχι ΚΟ4...2871...στροφαρει και απο χαμηλα... :biggrinthumb:

Link to comment
Share on other sites

ζουμιά ρε φίλο?κάτι σε scotch ας πούμε????:P

λοιπόν μόλις επέστρεψα απο το συνεργείο...KKK is dead

ακούω γνώμες:P

 

ε! κλασικο συμπτωμα τουρμπινας ηταν αυτα! (πες και μενα που τα περασα μερικες φορες....:biggrinthumb:)

εγω λεω να πας απο Panico να σου προτεινει κατι καλο!!:dansen:

Edited by agelosa4
Link to comment
Share on other sites

ε! κλασικο συμπτωμα τουρμπινας ηταν αυτα! (πες και μενα που τα περασα μερικες φορες....:biggrinthumb:)

εγω λεω να πας απο Panico να σου προτεινει κατι καλο!!:dansen:

Σκευτόμαστε τώρα...Garret i compturbo...

Link to comment
Share on other sites

Αντρικο αλλαξε το οσο ειναι καιρος να ησυχασεις :whistling:

ο daddy έχει πει την πιο σωστή κουβέντα, αυτό είναι και το πιθανότερο σενάριο το οποίο τριγυρίζει στο μυαλό μου εντονότερα απο ποτέ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.