Jump to content

Πρόβλημα με το Gala


Recommended Posts

Τελικά δεν είχε πρόβλημα ούτε το Concert III ούτε RNS-E ούτε η καλωδίωση αλλά τα αυτάκια μου. Το διαπίστωσα όταν μπήκα στο engineering mode στην παρακάτω οθόνη και πρόσεξα ότι όσο αυξανόντουσαν τα χιλιόμετρα άλλαζε ανοδικά και ή ρύθμιση του GALA αλλά και η ένταση της μουσικής.

 

Έχετε κανένα γνωστό ωτορινολαρυγγολόγο ???

post-8199-12566710204491_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

βρε παιδια εγω στο Α3 εχω concert και δεν εχει λειτουργια gala .....γιατι????ειναι παλιο το δικο μου το αυτοκινητακι?(Α3 1,6 FSI '04)

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου rnse δεν μπορώ να βρώ το μενου που έχει το Gala!!!

 

Μήπως κοιτάω κάπου λάθος?

έχω το 8P 0035 192T H77

 

Ευχαριστώ

Κωστής

Link to comment
Share on other sites

Ανοίγεις τον διακόπτη του αυτοκινήτου.

Πατάς την λειτουργια Nav

 

(Εκεί που είναι τα 4 κουμπιά των ρυθμίσεων και το κεντρικό στην μέση.)

http://www.imagehosting.gr/out.php/i1262170_rns.jpg

Πατάς το αριστερό πάνω κουμπί για 5"

Μετά πατάς το δεξί πάνω κουμπί για 5"

και σου εμφανίζετε το κρυφό μενού του RNS-E

Στην δεξιά μεριά είναι ένα tab που είναι μόνο του.

Το επιλέγεις, και στο τελευταίο tab είναι οι επιλογές GALA & Equalizer.

Βάζεις την τιμή που θες και ΟΚ.

 

Νομίζω ότι η επιλογή για Α3 στο Egualizer είναι το 5.

Τιμή στο Gala βάζεις όσο θες εσύ.

Εγώ το έχω στο 5.

Edited by Giannis Amar
Link to comment
Share on other sites

Κώστα άλλο θόρυβο έχεις όταν πηγαίνεις με 40 άλλο με 100 και άλλο με 200.

Εάν έχεις την ένταση στο 5 πχ. με 40 χλμ. το ακούς στην ιδια ένταση με 200 δεν θα ακούς τίποτα.

Αυτό διορθώνει το GALA.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα άλλο θόρυβο έχεις όταν πηγαίνεις με 40 άλλο με 100 και άλλο με 200.

Εάν έχεις την ένταση στο 5 πχ. με 40 χλμ. το ακούς στην ιδια ένταση με 200 δεν θα ακούς τίποτα.

Αυτό διορθώνει το GALA.

 

Για ποιο θορυβο μιλας Γιαννη;του κινητηρα;

Link to comment
Share on other sites

Και του κινητήρα αλλά πολύ περισσότερο του εξωτερικού αέρα, ειδικά εάν έχεις και παράθυρο ανοικτό.

Link to comment
Share on other sites

Και του κινητήρα αλλά πολύ περισσότερο του εξωτερικού αέρα, ειδικά εάν έχεις και παράθυρο ανοικτό.

 

Ωραια και σε ποια ενταση να το βαλω αυτο το gala που λες;

Link to comment
Share on other sites

Ωραια και σε ποια ενταση να το βαλω αυτο το gala που λες;

 

Ανάλογα πόσο θες να σου αυξάνει την ένταση. Εγώ το έχς στο 5.

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα πόσο θες να σου αυξάνει την ένταση. Εγώ το έχς στο 5.

 

To εβαλα στο 5 αλλα δε καταλαβα τιποτα.Εννοεις οτι οταν το αυξανω το νουμερο αυξανει το θορυβο του κινητηρα;

Link to comment
Share on other sites

Κώστα τώρα που το έβαλες στο 5 και την ένταση του ήχου ας πούμε στο 10 έχεις μια ένταση της μουσικής ας πούμε 80 db και είσαι σταματημένος στο φανάρι.

Τώρα ας πούμε ότι οδηγάς στον περιφερειακό της Πάτρας με ανοικτά παράθυρα. Την ένταση δεν την έχεις πειράξει αλλά πας με 140. Το Gala σύμφωνα με την τιμή που του έχεις βάλει θα σου ανεβάσει τα db της έντασης του ήχου προκειμένου να καλύψει τους θορύβους που δημιουργούνται τώρα που πηγαίνεις με 140. Όταν σταματήσεις θα ξανακατεβάσει την ένταση όπως ήταν πρίν που ήσουν στο φανάρι. Σε εξυπηρετεί στο να μην ασχολείσε να ανεβάζεις ή να κατεβάζεις το volume δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Το εχω ρυθμισει στο 5, αλλα τουλαχιστο μεχρι τα 100-120 km/h δεν παρατηρησα καποια αυξηση της εντασης. Σε συγκεκριμενες ταχυτητες ανεβαζει την ενταση η λειτουργια του gala; Αν ναι, σε ποιες; Πως μπορω να το τσεκαρω;

Link to comment
Share on other sites

Το εχω ρυθμισει στο 5, αλλα τουλαχιστο μεχρι τα 100-120 km/h δεν παρατηρησα καποια αυξηση της εντασης. Σε συγκεκριμενες ταχυτητες ανεβαζει την ενταση η λειτουργια του gala; Αν ναι, σε ποιες; Πως μπορω να το τσεκαρω;

 

Στα 240 θα το καταλαβεις :laughing:

Link to comment
Share on other sites

Με το GALA γενικα αρκετοι εχουν προβλημα και δεν καταλαβαινουν αν δουλευει.

 

Εγω το εχω στο 3 , και καθως ανεβαζω ταχυτητα -χωρις να πηγαινω σαν τρελος- μιλαμε για 60->120 το καταλαβαινω οτι ανεβαινει η ενταση

Link to comment
Share on other sites

  • 13 years later...

Παιδιά καλησπερα και απο εμενα. Βλεπω οτι αρκετοι ψαχνοντουσαν με το GALA. Εμενα λοιπον ειναι ενεργοποιημενο κανονικα και μου σπαει τα νευρα η συνεχης αυξωμειωση. Εχω το βιβλιαρακι το οποιο ειναι στα Γερμανικα (δε γνωριζω γερμανικα). Πηγα σε καποιες ρυθμισεις στο sound αλλα GALA δε βρηκα πουθενα.

Θελω να το απενεργ/σω.

Πως θα το κανω???

Ευχαριστω.

 

Link to comment
Share on other sites

On 3/26/2023 at 10:56 PM, buble said:

Παιδιά καλησπερα και απο εμενα. Βλεπω οτι αρκετοι ψαχνοντουσαν με το GALA. Εμενα λοιπον ειναι ενεργοποιημενο κανονικα και μου σπαει τα νευρα η συνεχης αυξωμειωση. Εχω το βιβλιαρακι το οποιο ειναι στα Γερμανικα (δε γνωριζω γερμανικα). Πηγα σε καποιες ρυθμισεις στο sound αλλα GALA δε βρηκα πουθενα.

Θελω να το απενεργ/σω.

Πως θα το κανω???

Ευχαριστω.

 

Καλημέρα!

έχεις RNS-e?

Στο topic αυτό (αφορά Α3 8Ρ με RNS-e) αναγράφουν πως να το απενεργοποιήσεις.

 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, Kavouras είπε

Καλημέρα!

έχεις RNS-e?

Στο topic αυτό (αφορά Α3 8Ρ με RNS-e) αναγράφουν πως να το απενεργοποιήσεις.

 

S3 εχω 8p. Το εγραψα εδω, γιατι εδω υπαρχει σχετικο topic. Ποια η διαφορα RNS και RNS-e??

 

Με τη βοηθεια ενος "κρυφου" μενου που με βοηθησε ενα φιλαρακι να βρω απο το youtube επιτελους το βρηκα και το απενεργ/σα. 

 

Ο Giannis Amar βεβαια εχει ανεβασει μια εικονιτσα πιο πανω. Που εκει εφτασα και γω μεσα απο αυτο το μενου που βρηκα απο toutube. Το θεμα ειναι για να φτασεις σε αυτο.το σημειο, πρεπει να πατησεις εναν συνδιασμο πληκτρων και να σου ανοιξει αυτο το μενου.

 

Να το ανεβασω και δω μπας και βοηθησουμε και αλλα μελη?? ή ειμαι στο λαθος topic??

Edited by buble
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, buble said:

S3 εχω 8p. Το εγραψα εδω, γιατι εδω υπαρχει σχετικο topic. Ποια η διαφορα RNS και RNS-e??

 

Με τη βοηθεια ενος "κρυφου" μενου που με βοηθησε ενα φιλαρακι να βρω απο το youtube επιτελους το βρηκα και το απενεργ/σα. 

 

Ο Giannis Amar βεβαια εχει ανεβασει μια εικονιτσα πιο πανω. Που εκει εφτασα και γω μεσα απο αυτο το μενου που βρηκα απο toutube. Το θεμα ειναι για να φτασεις σε αυτο.το σημειο, πρεπει να πατησεις εναν συνδιασμο πληκτρων και να σου ανοιξει αυτο το μενου.

 

Να το ανεβασω και δω μπας και βοηθησουμε και αλλα μελη?? ή ειμαι στο λαθος topic??

Στο συγκεκριμένο όχημα, είναι το ίδιο πράγμα. Υπάρχει BNS και RNS-e. (σε παλιότερα αμάξια υπήρχε και RNS-b πχ...). Το "e" είναι η τελευταία έκδοση του RNS, που ούτως ή άλλως το δικό σου δεν μπορεί να πάρει παλαιότερη έκδοση από την e γιατί δεν είναι συμβατό.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, Kavouras είπε

Στο συγκεκριμένο όχημα, είναι το ίδιο πράγμα. Υπάρχει BNS και RNS-e. (σε παλιότερα αμάξια υπήρχε και RNS-b πχ...). Το "e" είναι η τελευταία έκδοση του RNS, που ούτως ή άλλως το δικό σου δεν μπορεί να πάρει παλαιότερη έκδοση από την e γιατί δεν είναι συμβατό.

Καταλαβα. Δεν ξερω τι εχουν κανει τελος παντων. Με την cdιερα δεν ξερω αν αξιζει να ασχοληθω. Αν θελω να ακουσω κανα cdaki θα το βαλω στην υποδοχη που ειναι για τους χαρτες. Αυτο ηταν αλλωστε και το νοημα της cdieras, να μη δεσμευεται η υποδοχη για το cd των χαρτων.

Χτες το βραδυ συνειδητοποιησα οτι το manual που εχω δεν ειναι τελικα του καινουριου. Ειναι αυτου που φοραγε απο τη μανα του.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.