Jump to content

Νέος κάτοχος Α4 Β9 2.0 TDI Quattro


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους. Το καινούργιο αυτοκίνητο ήλθε εχθές. Είναι ακριβώς όπως το περίμενα (το setup είναι άλλωστε όπως το είχα προδιαγράψει, η Audi δεν έχει κάνει ποτέ λάθος στο configuration), η ποιότητα κατασκευής είναι παραπάνω από τέλεια, οι επιδόσεις του είναι πολύ καλές αν και είναι λίγος ο χρόνος που το έχω οδηγήσει, και γενικά από τον λίγο χρόνο συνύπαρξης μου με αυτό είμαι πολύ ευχαριστημένος. Έχω ένα μικρό πρόβλημα προσαρμογής με το αυτόματο κιβώτιο ειδικά για την οδήγηση μέσα στην πόλη αλλά φαντάζομαι ότι είναι θέμα εξικοίωσης. Διστυχώς το quattro δεν είναι διαθέσιμο με χειροκίνητο κιβώτιο. Τα ηλεκτρονικά βοηθήματα είναι υπεράνω κριτικής και φυσικά το virtual cocκpit είναι όλα τα λεφτά! Έχω ένα μικρό θεματάκι σχετικά με το Audi Connect και την χρήση της εσωτερικής eSIM κάρτας και πόσα δικαιώματα ή παροχές έχει αυτή. Στην αρχική διαφήμιση-διάθεση της συγκεκριμένης δυνατότητας μίλαγε για χρήση υπηρεσιών Audi connect, web radio, WIFI hotspot και σύνδεση μέχρι 8 κινητών ή tablets. Ο αντιπρόσωπος λέει ότι όλα αυτά είναι διαθέσιμα μέσω του δικού μου κινητού άρα με δική μου χρέωση κάτι που δεν συμφωνώ ή δεν το έχω καταλάβει έτσι. Θα το διευκρινήσω με την Cosmocar ή με την Audi κατ' ευθείαν στην Γερμανία (Άκη, έχει το δικό σου τέτοια δυαντότητα και πως έχει σεταριστεί; )

Αυτά προς το παρόν. Σίγουρα θα πούμε περισσότερα στο μέλλον. Εύχομαι και άλλοι φίλοι εδώ να το αποκτήσουν και να έχουμε να γράφουμε, για καλό λόγο πάντα!

Φιλικά,

Γιάννης  

Edited by Johnny Best
  • Like 10
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο και καλοτάξιδο! Ειναι απίστευτα όμορφο αυτοκινητο και το virtual cockpit ειναι οντως τελειο,

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Νεώτερες εντυπώσεις από την οδήγηση του νέου A4. Η ποιότητα κύλισης είναι ανώτερης κατηγορίας. Αν και οι αναρτήσεις είναι οι sport S-line δεν ακούγεται πραγματικά ΤΙΠΟΤΑ! Ανύπαρκτος και ο θόρυβος της μηχανής. Καταλαβαίνω ότι λειτουργεί και πόσες στροφές έχει μόνο από το στροφόμετρο. Η ποιότητα συναρμογής και συναρμολόγησης είναι απλά τέλεια. Τις επιδόσεις του είναι νωρίς να τις κρίνω. Φαίνονται τα άλογά του αλλά αν είναι 190 δεν το δοκίμασα ακόμα. Το αυτόματο σαζμάν είναι διαφορετικό από ότι έχω συνηθίσει (θα προτιμούσα το χειροκίνητο αν έβγαινε με το quattro) αλλά είναι σίγουρα άνετο. Με ξενίζει λίγο το ότι το αυτοκίνητο αποφασίζει και όχι εγώ αλλά θα το δεχτώ, δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο... Έχει βέβαια 4 διαφορετικά  setups για όλα τα γούστα με πιο ενδιαφέρον το comfort και το dynamic. Τα φρένα του τώρα, δεν με εντυπωσίασαν. Χρειάζονται περισσότερη δύναμη στο πάτημα ειδικά όταν το αυτοκίνητο ρολάρει με χαμηλή ταχύτητα. Ίσως έχω συνηθίσει τα φρένα του παλιού (από S4) που φρέναραν αποτελεσματικότατα. Επιπροσθέτως, το αυτόματο σαζμάν δεν τα βοηθάει (είναι σαν να το σπρώχνει) οπότε πρέπει να είμαι προσεκτικός και "δυνατός".Ο ήχος τώρα, το αυτοκίνητο έχει το σύστημα της Bang & Olufsen αλλά δεν βάζει και φωτιά στα ηχεία του. Η διαφήμιση για 750 watts μάλλον παρουσιάζεται για μαρκετίστικους λόγους. Προσομοιάζει σκηνή surround αλλά μάλλον είναι περιττή μια τέτοια δυνατότητα στο αυτοκίνητο. Δεν θα δούμε ταινία μέσα.  Όσοι έχουν το RNS-E ΜΗΝ το δώσουν, όσοι προτίθεται να το βάλουν έπρεπε να το είχαν αποφασίσει από εχθές! Αυτά τα ολίγα προς το παρόν. Φωτογραφίες σύντομα όταν θα είναι πλυμένο (!).

Φιλικά

Γιάννης

Edited by Johnny Best
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το αυτόματο σασμάν είναι όντως ξενέρωμα για κάποιον που είναι λάτρης του χειροκίνητου. Όμως δεν έχει την επιλογή να το δουλεύεις εσύ σειριακά και να κάνεις τις αλλαγές όπως εσύ θες ? 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, την έχει αλλά καμιά σχέση με το χειροκίνητο. Στο χειροκίνητο ελέγχεις το αυτοκίνητο με τον συμπλέκτη και το γκάζι. Στο αυτόματο με το φρένο. Κυριλέ. Θα μου πείτε τα καλά σπορ υπέρ-αυτοκίνητα αυτόματα  δεν είναι; Μπορεί να χρειάζομαι χρόνο...  

Φιλικά,

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Χαιρετώ την παρέα. Βάζω κάποιες φωτογραφίες (θα ακολουθήσουν και άλλες από το αυτοκίνητο) μαζί με εκτενέστερη παρουσίαση των θετικών και αρνητικών (ναι, έχει και από αυτά). 
Φιλικά,

Γιάννης 

20180702_185007.jpg

20180702_185016.jpg

20180702_185101.jpg

20180702_185119.jpg

20180702_185134.jpg

  • Like 10
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο είναι και μου αρέσει πολύ και το χρώμα. Καλά ταξίδια να έχεις, να το απολαύσεις.

 

 

Δημήτρης

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να είσαι καλά, σε ευχαριστώ. Το χρώμα ήταν ένα μεγάλο πρόβλημα. Νομίζω ότι η Audi έχει μείνει πίσω σε αυτόν το τομέα. Αν και έχει κάνει προσπάθειες να κάνει τα αυτοκίνητά της μοντέρνα στον χρωματισμό είναι "συντηρητική"

Υπήρχε και ένα special γκρι περλέ με χωρίς χρέωση λόγω πακέτου s-line αλλά δεν βρήκα δειγματολόγιο σε κάποια αντιπροσωπεία κοντά μου να το δω ζωντανά οπότε δεν προχώρησα. Και το μπλε που πήρα αν και το είδα σε δειγματισμό (λαμαρινάκι βαμμένο)  τελικά δεν ήταν η ίδια απόχρωση. Το ήθελα λίγο πιο φωτεινό...

Τέλος πάντων, ότι έγινε, έγινε και δεν αλλάζει.

Φιλικά,

Γιάννης

Υ.Γ. Αν και δεν νομίζω να είναι διαφήμιση, για κάθε ενδιαφερόμενο αγοραστή έχω διαθέσιμη την αντιπροσωπεία που πήρα το δικό μου. Αν και μένω στην Αττική, το αγόρασα από την βορειοδυτική Ελλάδα λόγω πολύ καλύτερης προσφοράς!  Οι Αθηναίοι το έπαίζαν "βαρύ πεπόνι"...

 

Edited by Johnny Best
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Johnny Best said:

Να είσαι καλά, σε ευχαριστώ. Το χρώμα ήταν ένα μεγάλο πρόβλημα. Νομίζω ότι η Audi έχει μείνει πίσω σε αυτόν το τομέα. Αν και έχει κάνει προσπάθειες να κάνει τα αυτοκίνητά της μοντέρνα στον χρωματισμό είναι "συντηρητική"

Υπήρχε και ένα special γκρι περλέ με χωρίς χρέωση λόγω πακέτου s-line αλλά δεν βρήκα δειγματολόγιο σε κάποια αντιπροσωπεία κοντά μου να το δω ζωντανά οπότε δεν προχώρησα. Και το μπλε που πήρα αν και το είδα σε δειγματισμό (λαμαρινάκι βαμμένο)  τελικά δεν ήταν η ίδια απόχρωση. Το ήθελα λίγο πιο φωτεινό...

Τέλος πάντων, ότι έγινε, έγινε και δεν αλλάζει.

Φιλικά,

Γιάννης

Υ.Γ. Αν και δεν νομίζω να είναι διαφήμιση, για κάθε ενδιαφερόμενο αγοραστή έχω διαθέσιμη την αντιπροσωπεία που πήρα το δικό μου. Αν και μένω στην Αττική, το αγόρασα από την βορειοδυτική Ελλάδα λόγω πολύ καλύτερης προσφοράς!  Οι Αθηναίοι το έπαίζαν "βαρύ πεπόνι"...

 

πολύ όμορφο το αμάξι σου Γιάννη!!!

Να είσαι υγιής και να το χαρείς όπως το φαντάζεσαι!!!

 

Τώρα....για το χρώμα, οκ, η audi έχει μείνει στα κλασσικά χρώματα και στα αντίστοιχα με πέρλα. Έχει δώσει βάση στο εσωτερικό και νομίζω ότι το έχει απογειώσει εκεί (ειδικά με το πλήρως ψηφιακό πίνακα οργάνων!).

 

όσο αναφορά την αντιπροσωπεία, προφανώς και μπορείς να την αναφέρεις. Γιατί να πρέπει μόνο να κράζουμε τους κακούς επαγγελματίες και όχι και να βοηθάμε/προάγουμε τους σωστούς επαγγελματίες? (το οποίο είναι και το δίκαιο κατά την προσωπική μου γνώμη)

 

 

ΥΓ: αναμένουμε εντυπώσεις μετά από 1+ μήνα κτίσης

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Η αντιπροσωπεία βρίσκεται στα Ιωάννινα και ασχολείται με όλο το group. Ονόματα και τηλέφωνα (και βοήθεια...) διαθέσιμα.

Σχετικά με τις εντυπώσεις, έχω πολλές αλλά και λίγο χρόνο να τις βάλω εδώ. Θα γίνει όμως και αυτό σύντομα. 

Stay tuned!

Γιάννης 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς εννοείς τον Καψιώχα .Και εγώ το ματάνιωσα που δεν πήγα σ΄αυτόν. Όσους γνωρίζω που έχουν πάει εκεί, έχουν μείνει πολύ ευχαριστημένοι.  

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εντυπώσεων συνέχεια.

Λοιπόν μετά από 5 μήνες συμβίωσης με το Α4 μπορώ να περιγράψω πιο καλά και λεπτομερώς τις εντυπώσεις μου. Ας το κανουμε σαν τα περιοδικά:

Τι μου αρέσει:

1. Η πολυτέλειά του (την πλήρωσα βέβαια...)

2. Η ποιότητα κύλησης. Δεν ακούγεται τίποτα σχεδόν μέσα στην καμπίνα. Τριγμοί και περίεργοι θόρυβοι, ανύπαρκτοι.

3. Απόδοση. Τα 190 άλογα φαίνονται αν και θα ήθελα πιο σπιρτόζο σαζμάν και αλλαγές.

4. Κατανάλωση. Η μισή σε σχέση με το παλιό Α4 1.8Τ

5. Αναρτήσεις. Sport πακέτο του S-line

Τι δεν μου αρέσει:

1. Η ποιότητα βαφής. Δεν είναι και η καλύτερη για αυτοκίνητο αυτής της κλάσης και τιμής

2. Τα εξτρά που πρέπει να πληρώσεις άλλο ένα αυτοκίνητο. Τα ηλεκτρονικά στις μέρες μας είναι τόσο compact που δεν στοιχίζουν σχεδόν τίποτα. Και όμως η Audi το έχει ξεφτιλίσει χρεώνοντας τριψήφια νούμερα για έναν διαφορετικό προγραμματισμό

3. Τα φρένα του. Τι θα στοίχιζαν 30-40 χιλιοστά μεγαλύτερο δίσκοι;

4. Η τιμή. Παραπήγε στα ύψη αλλά είπαμε, η κ@υλ@ πληρώνεται!

Τι εξτρά θα ξαναέβαζα ή θα έβαζα ακόμα:

1.  Το Virtual Cockpit. Είναι όλα τα λεφτά!

2. Το Sport πακέτο S-line. Κάνει την διαφορά και εμφανισιακά και οδηγικά, Άσε που δεν χρειάζεται αργότερα να προσθέσεις και πολλά παραπάνω

3. Την ένδειξη στο παρμπρίζ σαν αεροπλάνο. Μου το είπε ο πωλητής αλλά δεν τον άκουσα...

4. Τα φώτα Led Matrix, μπρος-πίσω

5. Μαύρο πακέτο με λευκό μεταλλικό χρώμα (θα ήταν μουν..ρ@!)

Τι δεν θα έβαζα:

1. Τον εσωτερικό φωτισμό με τα πολλά χρώματα. Πεταμένα λεφτά. Το πακέτο S-line είχε φωτισμό αλλά λευκό όπως τα χειριστήρια, πολύ ωραίο και αρκετό.

2. Το μπλε χρώμα. Το ήθελα λίγο πιο ανοικτό.

Δεν μπορώ να αποφασίσω:

1. Για το ηχητικό σύστημα B&O. Δεν τα πολυαξίζει τα λεφτά του. Είναι πολύ καλύτερο από το απλό σύστημα αλλά όχι με ήχο punch  όπως του προκατόχου του (Bose)

2. Για τις 18άρες ζάντες. Ίσως οι 19άρες να ήταν πιο ταιριαστές με το σύνολο

 

Συμπέρασμα: Συστήνεται ανεπιφύλακτα!!!

Θα ξαναγράψω πάλι αργότερα.

Φιλικά,

Γιάννης

 

Edited by Johnny Best
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.