Jump to content

Αξεσουαρ αλουμινιου στο Audi A3 8P


souls

Recommended Posts

Ωραία ιδέα τα φωτιζόμενα χερούλια!!!

Η τοποθέτηση είναι Plug and play? Το ίδιο και η πλαφονιέρα?

Η πλαφονιερα ειναι πανευκολο να τοποθετηθη,τα χερουλια ομως θελουν προσοχη γιατι πρεπει να βγει ταπετσαρια,και να κανεις συνδεση για τον φωτισμο

Link to comment
Share on other sites

η πλαφονιερα ποσο κανει φιλε μου.

 

εχω και ηλιοροφη,αλλαζει?

 

Δεν αλλάζεις την πλαφονιέρα!! Τουλάχιστον εγώ δεν την άλλαξα! Απλά αγοράζεις τα led της πλαφονιέρας και τα συνδέεις! Οι αναμονές ήδη υπάρχουν για τα καλώδια, όπως και η βάση για τα led!!

Και εγώ open sky εχω!

Link to comment
Share on other sites

Τα φωτιζόμενα χερούλια στις πόρτες είναι εξαιρετικά.Τα είχε εργοστασιακά το δικό μου όπως και τα led στην πλαφονιέρα και πραγματικά δίνουν άλλο χρώμα στο εσωτερικό.

Όσο για τα κουμπάκια του ταμπλό, να πω πως με την βοήθεια του αξιότιμου Ντίνου για την παραγγελία, τα έχω βάλει και εγώ πάνω από ένα χρόνο.Αυτό που με ικανοποίησε πιο πολύ ήταν ότι ο φωτισμός τους σε ένταση και απόχρωση είναι εντελώς εργοστασιακός!!!Και μετά από έναν χρόνο λειτουργίας δεν έχουν αλλοιωθεί καθόλου!Η τοποθέτησή τους δεν διαρκεί πάνω από 2 λεπτά. Επίσης πολύ όμορφη προσθήκη είναι και το χαραγμένο νίκελ κομμάτι για το ντουλαπάκι το οποίο ενώ πίστευα πως κανείς δεν θα το παρατηρούσε, παρόλα αυτά όλων το μάτι πέφτει εκεί!!Η τοποθέτησή του??? Δευτερόλεπτα κυριολεκτικά!!!

Link to comment
Share on other sites

η πλαφονιερα ποσο κανει φιλε μου.

 

εχω και ηλιοροφη,αλλαζει?

 

Eγω την πλαφονιερα την αλαξα,γιατι ηθελα να εχει και τα μικρα σποτ οδηγου συνοδηγου. 90ευρω κανει αν θυμαμαι καλα

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να βάλω ένα κουμπάκι να ανοιγοκλείνω την πόρτα του γκαράζ, γίνεται κι αν ναι τι χρειάζεται;

Πρέπει να υπάρχει σύμβολο με πόρτα γκαράζ στα on off κουμπιά.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να υπάρχει σύμβολο με πόρτα γκαράζ στα on off κουμπιά.

 

Ναι έχεις δίκιο, το είδα το κουμπάκι με την πόρτα του γκαράζ απλά επειδή είδα και διάφορα άλλα "άκυρα", δεν είμουν σίγουρος αν είναι απλά διακοσμητικά! Διάβασα την περιγραφή καλύτερα και μου έφυγε η απορία, αλλά έχω ακόμα την εξής: πώς θα το κάνω να ανοίγει την δικιά μου πόρτα συγκεκριμένα; Ισως ακούγεται χαζό αλλά δεν έχω ιδέα..!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπερα

Σημερα εβαλα δυο πολυ ωραια αξεσουαρ(τα εχω αγορασει καιρο τωρα,απλα σημερα τα τοποθετησα) τα οποια ειναι τα

1) oem φωτιζομενα χερουλια στις πορτες(σειρα εσωτερικου φωτισμου)

2) oem μπλαφονιερα οροφης,με σποτ οδηγου συνοδηγου και led τα οποια φωτιζουν τον λεβιε ταχυτητων(σειρα εσωτερικου φωτισμου)

 

Έχω μέρες που ψάχνω να βάλω και εγώ τα πολυπόθητα φωτιζόμενα χερούλια :)

 

Στο ETKA δεν κατάφερα να βρω κάποιο Part Number.

 

Πήρα στην αντιπροσωπεία στο Αγρίνιο και με βάση τον αριθμό πλαισίου μου είπε ο υπεύθυνος ότι χρειάζεται ν' αλλάξω κάτι σαν 'εγκέφαλο' διότι δεν μπορεί να τροφοδοτήσει με το απαιτούμενο ρεύμα τα χερούλια. Συγκεκριμένα μου ανέφερε "Ότι δεν έχω την πλούσια έκδοση". Εμένα μου φαίνεται λίγο περίεργο.

 

Τέλος μου είπε ότι μόνο για μπροστά γίνεται αν μπουν.

 

Τι απ' όλα αυτά ισχύουν;

 

Έχει κάποιος κωδικό για ETKA;

 

Θα περιμένω την βοήθεια σας.

 

Ευχαριστω πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Έχω μέρες που ψάχνω να βάλω και εγώ τα πολυπόθητα φωτιζόμενα χερούλια :)

 

Στο ETKA δεν κατάφερα να βρω κάποιο Part Number.

 

Πήρα στην αντιπροσωπεία στο Αγρίνιο και με βάση τον αριθμό πλαισίου μου είπε ο υπεύθυνος ότι χρειάζεται ν' αλλάξω κάτι σαν 'εγκέφαλο' διότι δεν μπορεί να τροφοδοτήσει με το απαιτούμενο ρεύμα τα χερούλια. Συγκεκριμένα μου ανέφερε "Ότι δεν έχω την πλούσια έκδοση". Εμένα μου φαίνεται λίγο περίεργο.

 

Τέλος μου είπε ότι μόνο για μπροστά γίνεται αν μπουν.

 

Τι απ' όλα αυτά ισχύουν;

 

Έχει κάποιος κωδικό για ETKA;

 

Θα περιμένω την βοήθεια σας.

 

Ευχαριστω πολύ!

 

Πάρε και μια στη Πάτρα να δεις τι θα σου πουν εκεί Γιώργο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω μέρες που ψάχνω να βάλω και εγώ τα πολυπόθητα φωτιζόμενα χερούλια :)

 

Στο ETKA δεν κατάφερα να βρω κάποιο Part Number.

 

Πήρα στην αντιπροσωπεία στο Αγρίνιο και με βάση τον αριθμό πλαισίου μου είπε ο υπεύθυνος ότι χρειάζεται ν' αλλάξω κάτι σαν 'εγκέφαλο' διότι δεν μπορεί να τροφοδοτήσει με το απαιτούμενο ρεύμα τα χερούλια. Συγκεκριμένα μου ανέφερε "Ότι δεν έχω την πλούσια έκδοση". Εμένα μου φαίνεται λίγο περίεργο.

 

Τέλος μου είπε ότι μόνο για μπροστά γίνεται αν μπουν.

 

Τι απ' όλα αυτά ισχύουν;

 

Έχει κάποιος κωδικό για ETKA;

 

Θα περιμένω την βοήθεια σας.

 

Ευχαριστω πολύ!

Καλησπερα

 

Σου λενε οτι να ναι φιλε μουsCo_hmmthink.gif Τοποθεντουνται πολυ ευκολα,και τον φωτισμο τον περνεις απο τους διακοπτες των παραυθρων!biggrinthumb.gif

Edited by souls
Link to comment
Share on other sites

παιδες foot rest σε 8p εχει τοποθετησει κανενας?τι επιλογες υπαρχουν?

 

foot rest δηλαδή τεμπέλη??

Θες να βάλεις αλουμινένιο-μεταλλικό?

Μπορείς να βάλεις του Golf V ή του ΤΤ (με μικρή πατέντα - δεν φαίνεται οπτικά).

Επειδή όμως έχω δει μεταλλικό footrest σε άλλα αμάξια, δεν το συνιστώ γιατί γίνεται με το παραμικρό χάλια.

Μην ξεχνάμε ότι ακουμπας τα πόδια σου εκεί πάνω και είναι αρκετά άσχημο (δικά όταν βραχεί γιατί πάτησες σε νερά :( ).

 

Καλησπερα

 

Σου λενε οτι να ναι φιλε μουsCo_hmmthink.gif Τοποθεντουνται πολυ ευκολα,και τον φωτισμο τον περνεις απο τους διακοπτες των παραυθρων!biggrinthumb.gif

;)

Αν και νομίζω ότι υπάρχει ξεχωριστή υποδοχή/παροχή για τα φωτιζόμενα χερούλια. :g:

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι θα καταφέρω να ανεβάσω φωτο και πατεντα απο τα χερούλια μου! Επειδή εμενα δεν με ικανοποιούσαν τα εργοστασιακά λογω χαμηλού φωτισμού, εβαλα κόκκινα led (1 ανα χερούλι|) με παροχη απο τους διακόπτες των ηλεκτρικών παραθυρων και το αποτελεσμα ηταν καταπληκτικό!

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι θα καταφέρω να ανεβάσω φωτο και πατεντα απο τα χερούλια μου! Επειδή εμενα δεν με ικανοποιούσαν τα εργοστασιακά λογω χαμηλού φωτισμού, εβαλα κόκκινα led (1 ανα χερούλι|) με παροχη απο τους διακόπτες των ηλεκτρικών παραθυρων και το αποτελεσμα ηταν καταπληκτικό!

Υποτίθεται ότι σκοπός τους είναι να δώσουν έναν πολύ διακριτικό φωτισμό στο εσωτερικό + χερούλια και ταυτόχρονα σε κατάσταση "πλήρες σκοτάδι" να μπορείς να βρεις εύκολα το χερούλι. :g:

 

Πόσο φως ήθελες?

Για...βάλε φωτο. :) (αν και υποψιάζομαι ότι πρέπει να είναι πολύ καλό το αποτέλεσμα και ειδικά αν μιλάμε για τοποθέτηση χωρίς να αγοράζεις χερούλια - άρα πολύ μικρό κόστος).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται ότι σκοπός τους είναι να δώσουν έναν πολύ διακριτικό φωτισμό στο εσωτερικό + χερούλια και ταυτόχρονα σε κατάσταση "πλήρες σκοτάδι" να μπορείς να βρεις εύκολα το χερούλι. :g:

 

Πόσο φως ήθελες?

Για...βάλε φωτο. :) (αν και υποψιάζομαι ότι πρέπει να είναι πολύ καλό το αποτέλεσμα και ειδικά αν μιλάμε για τοποθέτηση χωρίς να αγοράζεις χερούλια - άρα πολύ μικρό κόστος).

 

Ειναι διακριτικό, απλά λίγο πιο έντονο απο το "μαμα". Εχω δει εργαστασιακο που ούτε με σβηστά τα φωτά δεν φαινόταν. Υπάρχουν leds στο εμπόριο, σε ηλεκτρονικά καταστήματα με ποικιλία εντάσεων και διασποράς φωτισμού. Εγω διάλεξα (αφου πήρα αρκετά για δείγμα, λογω πολυ χαμηλού κόστους) αυτο που μου έκανε στο αποτέλεσμα που ήθελα!!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι διακριτικό, απλά λίγο πιο έντονο απο το "μαμα". Εχω δει εργαστασιακο που ούτε με σβηστά τα φωτά δεν φαινόταν. Υπάρχουν leds στο εμπόριο, σε ηλεκτρονικά καταστήματα με ποικιλία εντάσεων και διασποράς φωτισμού. Εγω διάλεξα (αφου πήρα αρκετά για δείγμα, λογω πολυ χαμηλού κόστους) αυτο που μου έκανε στο αποτέλεσμα που ήθελα!!

περιμένω φωτογραφίες!

Το αποτέλεσμα ακούγεται πολύ καλό! :sHa_thumbgoodjob:

Link to comment
Share on other sites

περιμένω φωτογραφίες!

Το αποτέλεσμα ακούγεται πολύ καλό! :sHa_thumbgoodjob:

 

Το καλο μ'αυτη την ιστορια ειναι οτι το αποτελεσμα που θελεις εσυ το ρυθμιζεις!:sHa_thumbgoodjob:

 

@Photo μετα το FRF !!!!!!

Edited by Dinos
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σχετικά με τις φωτιζόμενες χειρολαβές έπειτα από πολύ ψάξιμο και αφού "ξεκούμπωσα" την ταπετσαρία του οδηγού κατάλαβα ότι η βάση στήριζης υπάρχει αλλά χωρις την εγκοπή για τη διάχυση του φωτός από το LED.

 

Αγόρασα μόνο τα LED, ρεύμα από τους διακόπτες, καλώδιο από Reset, HHD, από την καλωδίωση Η/Υ που καταλήγουν στην μητρική (ακριβέστατη εφαρμογή στην φίσα του LED) και "ντύσιμο" του καλωδίου αυτού με ταινία TESA ώστε να φαίνεται OEM.

 

Διακριτικό φώς και αντανάκλαση του LED στο αλουμίνιο της χειρολαβής.

 

Ακριβώς όπως το φανταζόμουν και το ήθελα! :D

 

Περιμένουμε φωτό σου Ντίνο. B)

 

Ευχαριστώ πολύ τον Kavoura για την βοήθεια και τα PM του.

 

Θα ήθελα από τον Souls το Part Number από την πλαφονιέρα με τα LED αν είναι εύκολο για να την παραγγείλω. :sCo_idk3:

post-8209-0-77735800-1319999054_thumb.jpg

post-8209-0-16677100-1319999065_thumb.jpg

post-8209-0-60035100-1319999079_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

παιδες foot rest σε 8p εχει τοποθετησει κανενας?τι επιλογες υπαρχουν?

 

Για δες εδώ αν σ' ενδιαφέρει αυτό!!

 

http://www.oemvag.es/en/8p-2003/332-reposapies-deportivo.html

Link to comment
Share on other sites

@LanMan

Καταρχήν φίλε, ειλικρινά δεν έκανα τίποτα. Μια-δυο ιδέες σου έδωσα σχετικά με το ρεύμα κι αυτό χωρίς εγώ ο ίδιος να έχω κάνει εγκατάσταση μιας κι εγώ έχω το (εργοστασιακό) πακέτο φωτισμού :)

Πολύ καλό αποτέλεσμα!Εργοστασιακό θα έλεγα!!!

 

ερώτηση #1: άρα δηλαδή υπάρχουν οι εσοχές και το μόνο που θέλει είναι να ανοίξεις τις τρύπες και να περάσεις καλώδια (άρα δεν χρειάζεται να αγοράσεις τις χειρολαβές) ?

ερώτηση #2: έβαλες μπρος-πίσω?

 

Προτροπή:

Μιας και άνοιξες τις επενδύσεις, μήπως να σκεφτείς να βάλεις φως και στο κάτω μέρος ώστε να φωτίζει το δρόμο-έδαφος όταν ανοίγεις την πόρτα (όπως συμβαίνει στο πακέτο εσωτερικού φωτισμού)?

Δεν ξέρω βέβαια από πού πρέπει να πάρεις ρεύμα για να ανάβουν τα φώτα/led μόνο όταν ανοίγεις την πόρτα και όχι συνεχώς. :g:

 

 

ΥΓ: αν θες να σου ανεβάσω φωτογραφίες να δεις πως είναι (ως αποτέλεσμα). :)

Link to comment
Share on other sites

@LanMan

Καταρχήν φίλε, ειλικρινά δεν έκανα τίποτα. Μια-δυο ιδέες σου έδωσα σχετικά με το ρεύμα κι αυτό χωρίς εγώ ο ίδιος να έχω κάνει εγκατάσταση μιας κι εγώ έχω το (εργοστασιακό) πακέτο φωτισμού :)

Πολύ καλό αποτέλεσμα!Εργοστασιακό θα έλεγα!!!

 

ερώτηση #1: άρα δηλαδή υπάρχουν οι εσοχές και το μόνο που θέλει είναι να ανοίξεις τις τρύπες και να περάσεις καλώδια (άρα δεν χρειάζεται να αγοράσεις τις χειρολαβές) ?

ερώτηση #2: έβαλες μπρος-πίσω?

 

Προτροπή:

Μιας και άνοιξες τις επενδύσεις, μήπως να σκεφτείς να βάλεις φως και στο κάτω μέρος ώστε να φωτίζει το δρόμο-έδαφος όταν ανοίγεις την πόρτα (όπως συμβαίνει στο πακέτο εσωτερικού φωτισμού)?

Δεν ξέρω βέβαια από πού πρέπει να πάρεις ρεύμα για να ανάβουν τα φώτα/led μόνο όταν ανοίγεις την πόρτα και όχι συνεχώς. :g:

 

 

ΥΓ: αν θες να σου ανεβάσω φωτογραφίες να δεις πως είναι (ως αποτέλεσμα). :)

 

Καλό μήνα!

 

Ναι, όπως τα λες φίλε μου, υπάρχουν έτοιμες οι βάσεις στήριξης για τα LED αλλά χωρίς την εγκοπή.

Θέλει πολύ λεπτομέρεια στο κόψιμό της με τροχάκι μικρό.

Εγώ τουλάχιστον έτσι έκανα :)

 

Έβαλα μπρος - πίσω.

Πέρασα και αναμονές για καπάκια BOSE των ηχείων που είναι φωτιζόμενα.

 

Τώρα, σχετικά με το θέμα με το κάτω φως με παίδεψε πολύ και τελικός δεν βρήκα άκρη.

 

Το είχα σκεφθεί αφού θα ξεκούμπωνα τις ταπετσαρίες να περάσω γραμμή.

 

Έτσι, στην παραγγελία των LED έβαλα και ένα φως πόρτας.

 

Ήθελα κατά το άνοιγμα των πορτών το φως ν' ανοίγει και όταν θα κλείνεις τις πόρτες να σβήνει επίσης το φως.

 

Δηλαδή όπως λειτουργούν οι εσωτερικές πλαφονιέρες.

 

Έψαξα με το πολύμετρο, βρήκα μόνιμο (+) από τον εγκέφαλο τις πόρτας αλλά δεν μπορούσα να βρω μεταβαλλόμενο (-) ώστε να κόβει το ρεύμα όταν κλείνουν οι πόρτες.

 

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα με τις πόρτες κλειστές και το αυτοκίνητο κλειδωμένο να έχω μια μόνιμη τάση + 8.5V.

 

Έπειτα αγόρασα ένα ρελε 12V 1Α και το σύνδεσα παράλληλα με το φως τις πόρτας, έριξα κατά πολύ την κατανάλωση αλλά σκέφτηκα ότι πάλι θα είχα μεγάλη απώλεια και για τις τέσσερις πόρτες.

 

Τέλος, επικοινώνησα με τον ηλεκτρολόγο τις AUDI, βρήκε στο On-line σύστημα το κατάλληλο καλώδιο από τον εγκέφαλο που θα έπρεπε να πάρω (κοίταξε όμως αυτοκίνητο με πακέτο εσωτερικού φωτισμού) (+) και ένα (-) από ένα οποιαδήποτε καφέ καλώδιο αλλά και πάλι δε δούλεψε.

Μου είπε ότι χρειάζεται κωδικοποίηση ώστε ο εγκέφαλος να δώσει την εντολή ώστε να κόβει το ρεύμα.

 

Έπειτα, κούμπωσα ξανά τις ταπετσαρίες και άφησα το θέμα μέχρι να βρουν αυτοκίνητο στην AUDI με πακέτο εσωτερικού φωτισμού για να τραβήξουν το πρόγραμμα από τον εγκέφαλο για κωδικοποιήσουν τον δικό μου.

 

Όταν θα έχεις χρόνο θα ήθελα πολύ να δω τον OEM φωτισμό από τις δικές σου χειρολαβές.

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Όταν θα έχεις χρόνο θα ήθελα πολύ να δω τον OEM φωτισμό από τις δικές σου χειρολαβές.

 

Θα σου ανεβάσω φωτογραφίες μέσα στο Σ/Κ, οκ? :sHa_thumbgoodjob:

 

 

 

ΥΓ: θα κοιτάξω τι παίζει και με την κωδικοποίηση του εγκεφάλου (νομίζω είναι ένα "κλικ" μόνο. :sHa_sarcasticlol: )

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.