Jump to content

DIY: Τοποθετηση ηχοσυστηματος BOSE σε Α4 b6 Limo


Recommended Posts

Στη συνέχεια φαίνεται ο νέος ενισχυτής τοποθετημενος προσωρινά στη θέση του, ενώ στην δευτερη φωτογραφία φαίνεται το τελικό αποτέλεσμα με τον ενισχυτή κουμπωμένο και την φύσα του παλιού ενισχυτή κουμπωμένη επίσης με τον αντάπτορα που είχα φτιάξει για να "παίρνω" ορισμένα σήματα από εκεί.

 

IMG-20200918-115551.jpg

 

IMG-20200922-173818.jpg

 

 

Περνάμε στο εμπρός μέρος της καλωδίωσης...Όπως προανέφερα,  συνάντησα μόνο 3 αναποδιές στην πορεία της εγκαταστασης με την δεύτερη να αποτελεί η διέλευση της πλεξούδας μπροστά, όπου για να μπορέσω να περάσω την νέα πλεξούδα από τις εργοστασιακές θέσεις στη κεντρική κονσόλα, μου έβγαλε την πίστη!! Στο εμπρός μέρος έγιναν και όλες οι συνδέσεις με τις φύσες ώστε να έχουμε το τελικό αποτέλεσμα. Στην παρακάτω φωτό παρουσιάζεται η διαδικασία της συνδεσης των καλωδίων των εμπρός ηχείων στην αντίστοιχη φύσα, η οποία θα κουμπώσει με την εργοστασιακή φύσα που κούμπωνε πίσω από την πηγή. Η ίδια διαδικασία πραγματοποιήθηκε και με την φύσα των σημάτων που καταλήγουν εμπρός μέσω του μπλενταρισμένου καλωδίου, ενώ στην επόμενη φωτό φαίνεται η δοκιμή που έκανα να κουμπωσω τα πάντα στην θέση τους, ώστε να δώ εαν δουλεύουν όλα σωστά, πρίν καλύψω τα καλώδια με υφασματοταινία. Στις τελευταίες δύο φωτό παρουσιάζεται το τελικό αποτέλεσμα με τις φύσες και την πλεξούδα καλυμμένη με υφασματοταινία... Το άσπρο καλώδιο που φαίνεται στην τελευταία φωτό είναι η γείωση του μπλενταρισμένου καλωδίου, η οποία γειώθηκε σε μία γειωση πίσω από το καντράν. Όπως προανέφερα όλες οι ενώσεις πραγματοποιήθηκαν με crimps...

 

IMG-f2f1283fef96f152ae419b65640f8849-V.j

 

IMG-20200920-130828.jpg

 

IMG-20200920-133218.jpg

 

IMG-20200920-133209.jpg

Edited by S3-Nick
Link to comment
Share on other sites

Τέλος, ήταν ώρα να κουμπώσει και το rns-e...δυστυχώς το rns-e που πήρα είχε ένα θεματάκι και αναγκάστηκα να ψάξω άμεσα για καινούριο αφού δεν μπόρεσα να επισκευάσω το υφιστάμενο...Με λίγη υπομονή καθώς και τύχη, μπόρεσα να βρώ ένα rns-e mk2 (με κωδικό 193Β), το οποίο είναι το νέο rns-e με την καλύτερη οθόνη, τον δυνατότερο- γρηγορότερο επεξεργαστή και την δυνατότητα για μεγαλύτερες κάρτες μνήμης. Το μόνο πρόβλημα ήταν ότι το συγκεκριμένο rns-e δεν το φόρεσε ποτέ το Α4 παρά μονο το seat exeo και τα νεότερα Α3 και TT, οπότε μιας και αυτό που βρήκα ήταν από Α3, θα έπρεπε να αλλάξω τις προσόψεις! Έτσι και έγινε και τελικά το αποτέλεσμα με αποζημίωσε διότι το νέο rns-e, αν και μοιάζει αρκετά με το προηγούμενο, έχει τεράστια διαφορά σε εμφάνιση αλλά και χρηστικότητα. Μερικές φωτό από την διαδικασία αντικατάστασης των προσόψεων καθώς και το τελικό αποτέλεσμα παρουσιάζεται στην συνέχεια...

 

Κονσόλα Α4 με το σύστημα του Α3 κουμπωμένο για μερικές αρχικές δοκιμές...

 

IMG-20201021-131451.jpg

 

 

Όλα τα εξαρτήματα του rns-e σε μιά φωτό...

 

IMG-20201027-141239.jpg

 

Τα εξαρτήματα της πρόσοψης του Α4 λίγο πριν ενσωματωθούν στο νέο rns-e...

 

dav.jpg

 

 

 

 

Το τελικό αποτέλεσμα!!!

 

 

IMG-20201027-145438.jpg

 

 

Σε αυτό το σημειο τελειώνω το writeup του εν λόγω diy αναφέροντας τα δικά μου τελικά συμπεράσματα για το συγκεκριμένο εγχείρημα! Είναι ένα εγχείρημα για κάποιον που πρέπει να έχει εμπειρία σε diy και στο να λύνει το αυτοκίνητο με άνεση. Στην πορεία μπορούν να προκύψουν πολλά και διάφορά προβλήματα, τα οποία μπορεί εύκολα να οδηγήσουν σε λάθη και σε απογοήτευση! Όταν είχα πρωτοδεί το εν λόγω diy του Γιάννη φυσικά τα περισσότερα μου είχαν φανεί κινέζικα αλλα στην πορεία, με αρκετή ενασχόληση με το άθλημα, έφτασε η ώρα που το έβλεπα και έλεγα ευκαιρία να κάνω κάτι καινούριο στο αμάξι!

Τέλος, στο πιο σημαντικό, μιας και έχω διαβάσει αρκετές γνώμες σε διάφορα ξένα φόρουμ και δεν είχα βγάλει άκρη, η γνώμη μου είναι ότι το bose ηχοσύστημα είναι ένα τίκ καλύτερο από το απλό μαμα ηχοσύστημα αλλά σε καμιά περίπτωση δεν αξιζει τέτοια ταλαιπωρία!!! ίσως να φταίει ότι είχα μεγάλες προσδοκίες ή ότι είχα διαβάσει πολλές γνώμες ότι το bose σύστημα ξεχωρίζει πραγματικά αλλά η πραγματικότητα ειναι ότι είναι ένα καλό ηχοσύστημα και τίποτα παραπάνω! Εαν γύριζα τον χρόνο πίσω ίσως δεν θα το ξαναέκανα διότι απαιτεί πολύ χρόνο διαβάσματος και προετοιμασίας για να καταφέρεις κάτι ελαφρώς καλύτερο από το απλό ηχοσύστημα...

Edited by S3-Nick
  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα έχω κάνει την ίδια εγκατάσταση αλλά αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα οταν είναι κλειστό το ράδιο με άνοιγμα διακόπτη ακούγετε ένα φύσημα από τα Twitter και μόλις ανοίξω το ράδιο με 0 ήχο πάλι ακούγεται. Η καλωδίωση μπήκε από πίσω προς τα μπροστά ατόφια έγιναν συνδέσεις μόνο για τα ηχεία και το ένα μπλενταζ με τα ψιλά καλώδια και ένα λευκό + ρεύμα γείωση αλλά δεν έχω βάλει το ηχείο για το auto pilot παίζει ρόλο? 

Edited by Corey24ath
Ξέχασα να συμπληρώσω
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Corey24ath said:

Καλησπέρα έχω κάνει την ίδια εγκατάσταση αλλά αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα οταν είναι κλειστό το ράδιο με άνοιγμα διακόπτη ακούγετε ένα φύσημα από τα Twitter και μόλις ανοίξω το ράδιο με 0 ήχο πάλι ακούγεται. Η καλωδίωση μπήκε από πίσω προς τα μπροστά ατόφια έγιναν συνδέσεις μόνο για τα ηχεία και το ένα μπλενταζ με τα ψιλά καλώδια και ένα λευκό + ρεύμα γείωση αλλά δεν έχω βάλει το ηχείο για το auto pilot παίζει ρόλο? 

 

Να το έβαλες ατόφιο και να συνεδεσες όλα τα ηχεία στο εμπρός μέρος δεν παίζει γιατί τα πισω ηχεία στο non bose δεν φτάνουν μπροστά, όπως είναι στο bose σύστημα. Άρα εάν έβαλες ατόφια την καλωδίωση, όπως την είχα πάρει και εγώ από αμάξι δότη, δεν έχεις συνδέσει τα πίσω ηχεία. 

 

Εμένα μου έβγαλε θόρυβο-φύσημα όταν συνέδεσα την έξτρα παροχή ρεύματος... Όταν την από σύνδεσα σταμάτησε ο θόρυβος και δεν ακούγεται τίποτα, ούτε με την φωνή στο μηδέν. 

 

Όσο για το audiopilot όταν βγάζεις την μπαταρία και την ξαναβαζεις θα πρέπει να σου κάνει τρία μεγάλα beep όταν ξαναναβεις την πηγή, που είναι κάτι σαν διάγνωση ότι δεν λειτουργεί το audiopilot. Εμένα πριν κάνω την διαδικασία απενεργοποιησης έτσι μου έκανε. Το σωστό είναι να ακολουθηθεί η διαδικασία απενεργοποιησης, όπως περιγράφω σε παλιότερο post αναφορικά με ένα technical bulletin που κυκλοφόρησε από την audi. Πάντως ο θόρυβος δεν νομίζω να προέρχεται από το audiopilot. 

 

Γνώμη μου είναι να κοιτάξεις εάν έγινε η γείωση στο μπλενταρισμενο καλώδιο που έτρεξες μέχρι μπροστά... Αυτό το καλώδιο έχει τα πέντε σήματα (FL,  FR,  RL, RR και ground input) και μια γείωση. Τερματίστηκε η γείωση σε κάποιο σημείο; Εγώ το γειωσα σε ΟΕΜ σημείο γείωσης πισω από το καντράν. 

 

 

Edited by S3-Nick
Link to comment
Share on other sites

S26SLY4.jpg

 

Το μαύρο είναι η γείωση (γράφω μπλενταζ στην φώτο) και το καφε είναι το ground input (προς το pin No7 της bose φυσας) . 

Edited by S3-Nick
Link to comment
Share on other sites

@S3-Nick δεν έχω λόγια απλά από το πόση δουλειά έριξες για να βάλεις "απλά" το αναβαθμισμένο RNS-e στο Α4. (δεν το είχα προσέξει την πρώτη φορά που το διάβασα γιατί το άνοιξα το topic από το κινητό)

 

Άφωνος απλά. Μπράβο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι ενώσεις από τα  ηχεία έγιναν στην καλωδίωση του αυτοκινήτου πίσω από το πάνελ του κλίμα. Το ρεύμα και η γείωση ενώθηκαν ακριβώς στην ένωση του παλιού ενισχυτή τα οποία είναι στο ύψος από το εμπρος τασάκι και όσο αφορά τα μπλενταρισμενα καλώδια το μαύρο ενώθηκε στην γείωση από την μπριζα του concert 

Link to comment
Share on other sites

Υπόψιν παλιά καλωδίωση του sub καταργήθηκε εντελώς από το αμάξι και δεν ξέρω αν παίζει ρόλο έχω avant. Και όλα τον ήχο τον μοιράζω κανονικά σε όλα τα ηχεία και εμπρος και πίσω 

Edited by Corey24ath
Το καλώδιο από το audiopilot είναι στον αέρα δεν το έχω περάσει ακόμα περιμένω να φτιάξω τον ουρανό και μετά θα το τοποθετήσω
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Corey24ath said:

Οι ενώσεις από τα  ηχεία έγιναν στην καλωδίωση του αυτοκινήτου πίσω από το πάνελ του κλίμα. Το ρεύμα και η γείωση ενώθηκαν ακριβώς στην ένωση του παλιού ενισχυτή τα οποία είναι στο ύψος από το εμπρος τασάκι και όσο αφορά τα μπλενταρισμενα καλώδια το μαύρο ενώθηκε στην γείωση από την μπριζα του concert 

 

Μου κάνει εντύπωση γιατί πίσω από το πανελ του κλιματισμού δεν φτάνουν τα καλώδια των πίσω ηχείων.... 

Όσο για την γείωση του μπλενταρισμενο καλωδίου νομίζω ότι πρέπει να γειωθει αλλού και όχι πάνω σε υπάρχουσα γείωση της καλωδίωσης. Πιστεύω ότι εάν γειώσεις το μαύρο καλώδιο σε άλλο μεταλλικό σημείο του σασί ή σε υπάρχουσα ΟΕΜ γείωση τότε θα δεις διαφορά. 

Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμάσω πρώτα να βάλω διαγνωστικό για να βγάλω εκτός το audio drive και αν δεν δω διαφορά θα αλλάξω την γείωση. Έχω κάνει τόσες μετατροπές στο αμάξι δεν αντιμετώπισα κάποιο θέμα(full xenon, auto dimming mirror, footwel lights.... M

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Corey24ath said:

Υπόψιν παλιά καλωδίωση του sub καταργήθηκε εντελώς από το αμάξι και δεν ξέρω αν παίζει ρόλο έχω avant. Και όλα τον ήχο τον μοιράζω κανονικά σε όλα τα ηχεία και εμπρος και πίσω 

 

Πως γίνεται να καταργήθηκε η καλωδίωση του sub, όταν στο avant ο ενισχυτής του bose είναι πάνω στο κουτί του sub και η φυσά του sub είναι ακριβώς δίπλα στη φυσά του bose ενισχυτή;

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Corey24ath said:

Θα δοκιμάσω πρώτα να βάλω διαγνωστικό για να βγάλω εκτός το audio drive και αν δεν δω διαφορά θα αλλάξω την γείωση. Έχω κάνει τόσες μετατροπές στο αμάξι δεν αντιμετώπισα κάποιο θέμα(full xenon, auto dimming mirror, footwel lights.... M

 

Δεν μπορείς να καταργήσεις τo audiopilot με το διαγνωστικό, αλλάζοντας μόνο την κωδικοποιηση... Πρέπει να γίνει τροποποίηση της πλεξούδας με γεφύρωση δύο pin και μετά αλλαγή της κωδικοποίηση. Eχει κυκλοφορήσει technical bulletin από την audi για αυτό το θέμα, το οποίο το περιγράφω μερικά posts πριν. 

Edited by S3-Nick
Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς την τεχνική ενημέρωση που είχες ανεβάσει να ξέρεις δεν υπάρχει ενημέρωση με το 04-17 ενημερώσεις δεν της βγάζει με τέτοιους κωδικούς δλδ δεν υπάρχει δεν ξέρω πως βρέθηκε η ενημέρωση αυτή 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Corey24ath said:

Αν εννοείς την τεχνική ενημέρωση που είχες ανεβάσει να ξέρεις δεν υπάρχει ενημέρωση με το 04-17 ενημερώσεις δεν της βγάζει με τέτοιους κωδικούς δλδ δεν υπάρχει δεν ξέρω πως βρέθηκε η ενημέρωση αυτή 

 

 

Η ενημέρωση υπάρχει και εάν θέλεις μπορείς να μου στείλεις ένα mail να στην κοινοποιήσω... 

Link to comment
Share on other sites

Ναι την βρήκα από εσένα την είδα πρώτη φορά σαν κωδικό όμως το βάλαμε στο elsa και δεν υπάρχει και συνήθως οι ενημερώσεις δεν έχουν τέτοιους κωδικούς. 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Corey24ath said:

Ναι την βρήκα από εσένα την είδα πρώτη φορά σαν κωδικό όμως το βάλαμε στο elsa και δεν υπάρχει και συνήθως οι ενημερώσεις δεν έχουν τέτοιους κωδικούς. 

 

Ο κωδικός του είναι ΤSB 91-04-17 και θα το βρεις στον παρακάτω συνδεσμο:

 

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.audiforum.us/attachments/audi-tb-91-04-17-pdf.717/&ved=2ahUKEwjqu5X8tZHtAhUECRAIHTyyDM4QFjAAegQIARAB&usg=AOvVaw1_8hNTo2RWJ-yYxnz8m_FX

Edited by S3-Nick
Link to comment
Share on other sites

Έκανα σήμερα την η γέφυρα αλλά είχα και άλλες δουλειές και δεν έβαλα διαγνωστικό αύριο θα μπει. Μέχρι στιγμής σταμάτησαν τα μπιπ 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Corey24ath said:

Έκανα σήμερα την η γέφυρα αλλά είχα και άλλες δουλειές και δεν έβαλα διαγνωστικό αύριο θα μπει. Μέχρι στιγμής σταμάτησαν τα μπιπ 

 

Σταμάτησαν τα 3 μπιπ όταν το ανάβεις, σωστά; 

 

Το φύσημα διορθώθηκε; Εάν όχι τότε δοκίμασε και την αλλαγή της γείωσης του μπλενταρισμενου καλωδίου. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι σταμάτησαν εντελώς τα μπιπ. Σήμερα έβαλα και διαγνωστικό ήταν ενεργή η επιλογή που και καλά έπρεπε να την κάνω εγώ ενεργή. Όσο αφορά το φύσημα εινσι μόνο όταν ανοίγω διακόπτη η το ράδιο με 0 ήχο. Άλλαξα την γείωση την έβγαλα έβαλα μεγάλο καλώδιο και μπήκε προσωρινά στο αμάξωμα να μην έχει επαφή με κάτι άλλο ηλεκτρικό το ίδιο συμβαίνει. Η επόμενη κίνηση εινσι να συνδέσω το μικρόφωνο γιατί τα καλώδια του ειναι κομμένα και μονωμένα καπου πίσω από το κλίμα τα εχω

Link to comment
Share on other sites

Νίκο κατ'αρχας συγχαρητήρια για την πολύ καλή δουλειά που έκανες... 

Κατά δεύτερον, μου γ@&&## την ψυχολογία... Βρήκα να πάρω bose κομπλέ ηχοσυστημα και αν και οι απαιτήσεις μου σε ήχο δεν είναι πολύ μεγάλες, έλεγα να το πάρω για να έχω κάτι να ασχολούμαι τώρα στην καραντίνα... Ωστόσο περίμενα ότι θα έχει ουσιαστική διαφορά... Αν όπως λες είναι ένα κλικ καλύτερο από το απλό, το οποίο σκέψου ότι και τώρα με καλύπτει, αρχίζω και σκέφτομαι αν αξίζει όντως να μπω σε αυτό το λούκι να ξηλωσω όλο το αμάξι για να το κάνω... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, georgio3gr said:

Νίκο κατ'αρχας συγχαρητήρια για την πολύ καλή δουλειά που έκανες... 

Κατά δεύτερον, μου γ@&&## την ψυχολογία... Βρήκα να πάρω bose κομπλέ ηχοσυστημα και αν και οι απαιτήσεις μου σε ήχο δεν είναι πολύ μεγάλες, έλεγα να το πάρω για να έχω κάτι να ασχολούμαι τώρα στην καραντίνα... Ωστόσο περίμενα ότι θα έχει ουσιαστική διαφορά... Αν όπως λες είναι ένα κλικ καλύτερο από το απλό, το οποίο σκέψου ότι και τώρα με καλύπτει, αρχίζω και σκέφτομαι αν αξίζει όντως να μπω σε αυτό το λούκι να ξηλωσω όλο το αμάξι για να το κάνω... 

 

Δεν ξέρω εάν φταίει το γεγονός ότι τόσο καιρό που το σχεδίαζα, βήμα-βήμα, είχα πλασει στο μυαλό μου κάτι πολύ καλό, αλλά στην πραγματικότητα είναι κάτι ωραίο αλλά όχι τόσο ωραίο για να αξίζει όλη αυτή την ταλαιπωρία... γνώμη μου βέβαια, χωρίς να θέλω να σε επηρεάσω! Εάν ανεβω καμία βόλτα στο Κιλκις, μετά το lock down, μπορούμε να βρεθούμε να το ακουσεις ο ίδιος... 

 

Edited by S3-Nick
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχει αρκετή διαφορά η αλήθεια είναι το bose κι εγώ είμαι λάτρεις της μουσικής αλλά όχι της υπερβολής. Αν τα βρήκες σε καλή τιμή και έχεις όρεξη κάνε το βήμα 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.