Jump to content

Η ώρα του συμπλέκτη μου ήρθε


Recommended Posts

Μαρινο ποσο κοστιζει μια τετοια διαδικασια; Ειναι αξιοπιστο ή μπορει να "τρεχουμε" μετα;

 

60 πλήρωσα για τα περαστικά. Προσωπικά πιστεύω ότι αξίζει όχι τόσο στην περίπτωση μου αλλά σε κ03-04 σετάπ. Το έχει βάλει φίλος σε Α4 Β5 quattro με πρόγραμμα και κ04 γυρω στα 240 άλογα και έκανε εκκινήσεις του στύλ 5000σαλ σε 1η και αφήνω... Αν την έβγαλε καθαρή εκει εδώ και ένα χρόνο τι λές αξίζει?

Link to comment
Share on other sites

60 πλήρωσα για τα περαστικά. Προσωπικά πιστεύω ότι αξίζει όχι τόσο στην περίπτωση μου αλλά σε κ03-04 σετάπ. Το έχει βάλει φίλος σε Α4 Β5 quattro με πρόγραμμα και κ04 γυρω στα 240 άλογα και έκανε εκκινήσεις του στύλ 5000σαλ σε 1η και αφήνω... Αν την έβγαλε καθαρή εκει εδώ και ένα χρόνο τι λές αξίζει?

 

Θα σου στειλω τον παλιο οταν τον βγαλω να τον φτιαξεις για να τον εχουμε καβαντζα :sHa_thumbsup2:

Link to comment
Share on other sites

Μηπως θα μπορουσα να βαλω συμπλεκτη απο diesel Α4 που αντέχει σε μεγαλύτερες ροπές;

Αγνωστο, αυτό σκεφτόμουν κι εγώ μία εποχή αλλά εδώ που ζούμε τα diesel είναι άγνωστος τόπος.. Μπορείς να βάλεις από κινητήρα VR6 της VW αλλά θα χρειαστείς και βολάν. Το συνολικό κόστος όμως είναι σχετικά χαμηλό, η σύμπλεξη και η αίσθηση του πεντάλ εντελώς εργοστασιακή και πολύ πιο ανθεκτικός..

 

 

Μιχάλης

Link to comment
Share on other sites

Θα σου στειλω τον παλιο οταν τον βγαλω να τον φτιαξεις για να τον εχουμε καβαντζα :sHa_thumbsup2:

 

στείλτον τσάμπα είναι

Link to comment
Share on other sites

Αγνωστο, αυτό σκεφτόμουν κι εγώ μία εποχή αλλά εδώ που ζούμε τα diesel είναι άγνωστος τόπος.. Μπορείς να βάλεις από κινητήρα VR6 της VW αλλά θα χρειαστείς και βολάν. Το συνολικό κόστος όμως είναι σχετικά χαμηλό, η σύμπλεξη και η αίσθηση του πεντάλ εντελώς εργοστασιακή και πολύ πιο ανθεκτικός..

 

 

Μιχάλης

 

Πολλές φορές όμως, τα δόντια του βολάν του diesel είναι διαφορετικά και δεν ταιριάζουν στη μίζα μας, οπότε θέλει έλεγχο..

 

 

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Αγνωστο, αυτό σκεφτόμουν κι εγώ μία εποχή αλλά εδώ που ζούμε τα diesel είναι άγνωστος τόπος.. Μπορείς να βάλεις από κινητήρα VR6 της VW αλλά θα χρειαστείς και βολάν. Το συνολικό κόστος όμως είναι σχετικά χαμηλό, η σύμπλεξη και η αίσθηση του πεντάλ εντελώς εργοστασιακή και πολύ πιο ανθεκτικός..

 

 

Μιχάλης

Μιχαλη ο δισκος απο το VR6 της VW μπαινει μονο στο 6αρι σασμαν η΄ και στο 5αρι;;

Link to comment
Share on other sites

Στα 170.000χλμ αλλαξα δισκο πλατο, κοντα στα 450ε πριν απο 6-7 χρονια

Δεν θυμαμε τι μαρκα ειχαν βαλει...

 

Μετα απο 1000χλμ ξανα πατιναρησε ομως! :sCo_hmmthink:

Το πηγα συνεργειο ξανα κατεβηκε σασμαν δεν ξερω τι εκαναν με ζητησε

αλλα 200...απλα φανταστικα φανταζομαι το βολαν!

 

Παλιες καλες εποχες για τα συνεργεια που ειχα τυφλη εμπιστοσυνη, τωρα να δειτε τι παιζει...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος, πρέπει να το ρωτήσεις.. Δημήτρη το σετ πλατο-βολαν-δίσκος του VR6 μπαίνει κουτί στο δικό μου, τσεκαρισμένο.

 

 

Μιχάλης

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος, πρέπει να το ρωτήσεις.. Δημήτρη το σετ πλατο-βολαν-δίσκος του VR6 μπαίνει κουτί στο δικό μου, τσεκαρισμένο.

 

 

Μιχάλης

 

Εγώ για τα ντίζελ σχολίασα Μιχάλη :sHa_thumbgoodjob:

 

 

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το αμάξι πήγε στην SKODA στη Θεσσαλονίκη για αλλαγή συμπλέκτη. Μέσω ενός γνωστού (χρόνια γνωστού) πάρθηκε το ανταλλακτικό sachs και θα γίνει η αλλαγή αύριο. Εργατικά 200ευρω με εγγύηση εργασίας. Άλλα 200 ευρώ το ανταλλακτικό φτάσαμε στα 400ευρω. Η επιλογη εγινε γιατι εμπιστευομαι πολύ τον γνωστό μου. Πάντως και σε ενα συνεργείο της γειτονιάς μου που ρωτησα μου ζήτησαν 250+ΦΠΑ για εργασία !!!

Link to comment
Share on other sites

Πολλά σου παίρνει, αντιπροσωπεία είναι;

 

 

Μιχάλης

 

 

Μιχάλη το αμάξι είναι 4κινητο και έχει περισσοτερο χρόνο από ένα 2κινητο. Το ELSAWIN δίνει 470 εργατολεπτα στο 4κινητο. Ναι είναι σε αντιπροσωπεία. Ισως και να ειναι πολλα αλλα δεν ειχα τον χρονο να το ψαξω καθολου μιας και πρεπει οπωσδηποτε το αμαξι να ειναι ετοιμο μεχρι το Σαββατο χωρις προβλημα. Να διευκρινησω οτι τα 200ευρω εχουν και ΦΠΑ μεσα

Θα ηθελα να ακουσω τιμες για εργατικα για την συγκεκριμενη εργασια αν εχει καποιος σε 4κινητο

Edited by Giannis20vt
Link to comment
Share on other sites

60 πλήρωσα για τα περαστικά. Προσωπικά πιστεύω ότι αξίζει όχι τόσο στην περίπτωση μου αλλά σε κ03-04 σετάπ. Το έχει βάλει φίλος σε Α4 Β5 quattro με πρόγραμμα και κ04 γυρω στα 240 άλογα και έκανε εκκινήσεις του στύλ 5000σαλ σε 1η και αφήνω... Αν την έβγαλε καθαρή εκει εδώ και ένα χρόνο τι λές αξίζει?

Διαβάζω περαστικά με 60 και 70 ευρώ!!! Παιδιά οι τιμές είναι από εργασία που έγινε τώρα τελευταία ή είναι τιμές χρόνια πριν; Μου φαίνεται λίγο παράξενω να πέρνουν τόσα λίγα χρήματα για αυήν την εργασία ακόμα και σε μπροστινοκίνητο... Αν αληθεύει ας μπει και κανένα όνομα από συνεργείο...

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω έχοντας το ίδιο αμάξι,και ξεροντας το πακέτο,ότι είναι πολυ καλή τιμη.... :sHa_thumbgoodjob:

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω περαστικά με 60 και 70 ευρώ!!! Παιδιά οι τιμές είναι από εργασία που έγινε τώρα τελευταία ή είναι τιμές χρόνια πριν; Μου φαίνεται λίγο παράξενω να πέρνουν τόσα λίγα χρήματα για αυήν την εργασία ακόμα και σε μπροστινοκίνητο... Αν αληθεύει ας μπει και κανένα όνομα από συνεργείο...

 

 

Προφανως ο Μαρινος αναφέρεται στα εργατικά της ανακατασκευης του συμπλέκτη και οχι στα εργατικά του περασματος του στο αμαξι.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω έχοντας το ίδιο αμάξι,και ξεροντας το πακέτο,ότι είναι πολυ καλή τιμη.... :sHa_thumbgoodjob:

 

Ετσι λεω και εγω... 400 ευρω ειχα πληρωσει στο 2008 για το ΛΕΟΝ που ηταν και 2κινητο παλι με συμπλέκτη της sachs

Link to comment
Share on other sites

Ετσι λεω και εγω... 400 ευρω ειχα πληρωσει στο 2008 για το ΛΕΟΝ που ηταν και 2κινητο παλι με συμπλέκτη της sachs

Μην το συζητας καθόλου.έρχομαι κι εγω αν είναι να αλλάξω συμπλεκτη με αυτα τα χρήματα. :sFi_dualpistols:

Link to comment
Share on other sites

Καλά, ότι πείτε, να δω πόσοι θα μείνουν σ'αυτή τη δουλειά στο μέλλον όταν θέλουν 200 ευρώ για 6ωρη δουλειά. Εχετε πάρει χαμπάρι ότι κάποιοι πλέον παίρνουν μισθό 400 ευρώ το μήνα; Η ζείτε ακόμα στο 2005;

 

 

Μιχάλης

Link to comment
Share on other sites

Καλά, ότι πείτε, να δω πόσοι θα μείνουν σ'αυτή τη δουλειά στο μέλλον όταν θέλουν 200 ευρώ για 6ωρη δουλειά. Εχετε πάρει χαμπάρι ότι κάποιοι πλέον παίρνουν μισθό 400 ευρώ το μήνα; Η ζείτε ακόμα στο 2005;

 

 

Μιχάλης

:JC_goodpost:

Link to comment
Share on other sites

Καλά, ότι πείτε, να δω πόσοι θα μείνουν σ'αυτή τη δουλειά στο μέλλον όταν θέλουν 200 ευρώ για 6ωρη δουλειά. Εχετε πάρει χαμπάρι ότι κάποιοι πλέον παίρνουν μισθό 400 ευρώ το μήνα; Η ζείτε ακόμα στο 2005;

 

 

Μιχάλης

sHa_thumbsup2.gifsHa_thumbsup2.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλά, ότι πείτε, να δω πόσοι θα μείνουν σ'αυτή τη δουλειά στο μέλλον όταν θέλουν 200 ευρώ για 6ωρη δουλειά. Εχετε πάρει χαμπάρι ότι κάποιοι πλέον παίρνουν μισθό 400 ευρώ το μήνα; Η ζείτε ακόμα στο 2005;

 

 

Μιχάλης

Μιχαλη καλημερα...πιστεψε με οτι αυτοι θα επιβιωσουν διοτι ενα μαγαζι εχει τρελα λειτουργικα εξοδα ,εκτος οτι στην παροχη υπηρεσιων εισαι συνεταιρος με την εφορια και το 35% παει υπερ πιστεως πατριδος...

ασε που πιστευω οτι α) δεν το εχει ξανακανει για να δωσει τετοια τιμη :coffeetime: β)δεν εχει νομιμο μαγαζι :sFi_gunsmilie: γ)χρωσταει παντου δλδ μια οχι υγειης επιχειρηση :cry: δ)υπαρχει οικονομικη διαφορα μεταξυ πελατη μαγαζατορα :sAng_argue:

Link to comment
Share on other sites

150 ευρώ πλήρωσα πρίν 6 μήνες για τοποθέτηση συμπλέκτη χωρίς φπα και φιλική τιμή για το quattro πάλι όμως σε άνθρωπο της αντιπροσωπέιας με δικό του συνεργείο.

Οπότε τα 200 που σου είπανε γιάννη λογικο ποσό είναι. Από την άλλη γενικώς τα συνεργεία βαράνε μύγες αυτην την εποχή και σηκώνει παζάρι η δουλειά

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη καλημερα...πιστεψε με οτι αυτοι θα επιβιωσουν διοτι ενα μαγαζι εχει τρελα λειτουργικα εξοδα ,εκτος οτι στην παροχη υπηρεσιων εισαι συνεταιρος με την εφορια και το 35% παει υπερ πιστεως πατριδος...

ασε που πιστευω οτι α) δεν το εχει ξανακανει για να δωσει τετοια τιμη :coffeetime: β)δεν εχει νομιμο μαγαζι :sFi_gunsmilie: γ)χρωσταει παντου δλδ μια οχι υγειης επιχειρηση :cry: δ)υπαρχει οικονομικη διαφορα μεταξυ πελατη μαγαζατορα :sAng_argue:

:sHa_thumbgoodjob::sHa_thumbsup2:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.