Jump to content

Recommended Posts

Μια και έφτασε η ώρα να αλλάξω αμορτισέρ καθώς όμως και λάστιχα (27.000 χλμ και 15 μήνες χρήση) θα ήθελα την γνώμη σας για την κλασσική διάσταση 205/55 R16, είναι ιδανικά στα TQ τα καινούργια Michelon Pilot Sport 3 ή ξαναγυρνάμε σε Continental Sport Contact 3; (Εγώ για την ακρίβια έχω τα Premium Contact 2 και είμαι ευχαριστημένος...) Παραθέτω κι εδώ κάποια reviews που βρήκα, αλλά δεν σημαίνουν απαραίτητα τίποτα αφού είναι από χρήστες ελαστικών και ελέγχεται η εγκυρότητά τους... Εξάλλου και τα test Που γίνονται, ποιός ξέρει πόσο έγκυρα είναι...

 

http://www.tirestest.com/summercar_tires/michelin/pilot_sport_3/index.html

 

http://www.tirestest.com/summercar_tires/continental/sportcontact_3/index.html

Edited by leon
Link to comment
Share on other sites

Απο προσωπική εμπειρία μακρυά απο τα spor contact 3 Πολύ μαλακα πλαινα Πολύ εύκολα πετάνε βιζουνια τωρα έχω τα Michelin sp 3 είναι καλύτερα Αλλα έχω ακούσει πως τα sp2 αν κ παλιότερο μοντέλο ήτανε καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

Εγω φιλαρακι εγω εχω στο δικο μου Continental Sport Contact 3 αλλα με διαστασεις 225/45/17 και ειμαι υπερ ευχαριστημενος....! Ειδικα οταν ζεσταθουν γινονται βεντουζα στο δρομο. και στη βροχη πανε μια χαρα..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω φιλαρακι εγω εχω στο δικο μου Continental Sport Contact 3 αλλα με διαστασεις 225/45/17 και ειμαι υπερ ευχαριστημενος....! Ειδικα οταν ζεσταθουν γινονται βεντουζα στο δρομο. και στη βροχη πανε μια χαρα..

Κι εγω θα συμφωνησω με τον φιλο τα εχω πανω απο 40.000χιλ κι ακομα εχουν ψωμι!

Link to comment
Share on other sites

SC 3 μακραν το χειρότερο λάστιχο που εχω δοκιμάσει!το επόμενο λάστιχο μου uniroyal rain sport 2 δεν ξέρω αν βγαίνει στην συγκεκριμένη διάσταση αλλά εχω ακούσει,διαβάσει καλά λόγια και μετά από προτροπή το φόρεσε φίλος και έμεινε απόλυτα ικανοποιημένος!

Link to comment
Share on other sites

SC 3 μακραν το χειρότερο λάστιχο που εχω δοκιμάσει!το επόμενο λάστιχο μου uniroyal rain sport 2 δεν ξέρω αν βγαίνει στην συγκεκριμένη διάσταση αλλά εχω ακούσει,διαβάσει καλά λόγια και μετά από προτροπή το φόρεσε φίλος και έμεινε απόλυτα ικανοποιημένος!

Στμφωνοι!Αλλα που ειναι το χειροτερο λαστιχο?Συνολικα?Στα φρενα?Στο κρατημα?Στη βροχη?Στο στεγνο?Υπαρχουν πολλες παραμετροι που προσμετρουν στη συνολικη βαθμολογια ενος ελαστικου και ειναι διαφορετικες οι απαιτησεις που μπορει να εχει κανεις απο ενα ελαστικο.Κατ εμε δεν υπαρχει ελαστικο τελειο.Υπαρχουν ομως πολυ καλα ελαστικα,αναλογα το τι ψαχνεις.

Σακης

Link to comment
Share on other sites

Γενικα πολλα πραγματα ειναι υποκειμενικα....

Εχω 18αρες εδω και κοντα 200.000χλμ εχω περασει απο 5 διαφορετικες μαρκες οποτε πιστευω μπορω να εχω καποια αποψη για το αν ειναι μακραν το χειροτερο λαστιχο

(απο αυτα που εχω δοκιμασει τουλαχιστον)

 

Και μιλαω στο συνολο του μα ιδιαιτερα στο βρεγμενο, το μονο που δεν κανω ειναι να μπαινω σε πιστα για να πω αν ειναι εκει καλο η οχι που δεν νομιζω να ενδιαφερει και πολλους!

 

Επισης φιλος μου καλος με Golf tsi (που τον ειχα αποτρεψει να τα φορεσει και τα εβαλε λογο αναγκης) τα χει με 12.000χλμ και σκεφτετε να τα αλλαξει μιας και ειναι απογοητευμενος απο την συμπεριφορα τους!

 

Απο εκει και περα ο καθενας κανει οτι γουσταρει και αγαπα! :sHa_thumbsup2:

Link to comment
Share on other sites

το πράγμα μπερδεύεται πάντως... κατα την γνώμη μου δεν είναι σωστό να αφορίζουμε ένα ελαστικό επειδή δεν είναι καλό σε ένα τομέα (πχ το sc3 πετάει εύκολα βυζί στα πλαινα) ενώ σε κάποιον άλλο είναι καλό. Σίγουρα όμως πρέπει να λαβαίνουμε γνώμη τα τεστ των έγκυρων περιοδικών για να ξέρουμε τι ζητούμε και τι παίρνουμε . δεν έχω διαβάσει τέστ με το sc 5p αλλά λέγεται ότι είναι πολύ καλό

Link to comment
Share on other sites

Απο προσωπική εμπειρία μακρυά απο τα spor contact 3 Πολύ μαλακα πλαινα Πολύ εύκολα πετάνε βιζουνια τωρα έχω τα Michelin sp 3 είναι καλύτερα Αλλα έχω ακούσει πως τα sp2 αν κ παλιότερο μοντέλο ήτανε καλύτερα

 

Η αλήθεια είναι ότι τα Premium Contact 2 που έχω και έβαλα λόγω ανάγκης πέρυσι τον Ιούλιο που δεν είχε βγεί το Michelin Pilot Sport 3, και το Continental Sport Contact 3 δεν διέθετε ακόμα διάσταση 205/55 R16, μου έβγαλε βυζί μέσα σε 2 μήνες και άλλαξα λάστιχο!!!! Σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος από κράτημα και φρένα δεν μου έμπαινε για σχεδόν 12 μήνες το ABS με καμμιά κανονική συνθήκη μέσα στην πόλη με τους γυαλιστερούς δρόμους... Τώρα τελευταία, που αρχίζει να είναι στα τελευταία του, και ABS μπαίνει και ESP και τέτοια συστήματα συχνά μόλις το πιέσω λίγο στα φρένα σε σχετικά μικρές ταχύτητες...

 

Το Michelin sp3 εννοείς το PILOT SPORT 3 ή κάποιο άλλο; To Pilot Sport PS2 μάλλον έχει καταργηθεί... Επίσης το Conti CS 5 δεν βγαίνει σε τόσο μικρή διάσταση όπως το δικό μου...

Edited by leon
Link to comment
Share on other sites

Το conti SC5 στα τεστ βγαινει με την καλυτερη βαθμολογια συνολικα.Νομιζω επισης οτι η μινιμουμ διασταση που βγαινει ειναι η 17αρα

Σακης

Link to comment
Share on other sites

Το conti SC5 στα τεστ βγαινει με την καλυτερη βαθμολογια συνολικα.Νομιζω επισης οτι η μινιμουμ διασταση που βγαινει ειναι η 17αρα

Σακης

 

Δυστυχώς είμαι με μαμά ζάντες 205/55 R16 και δεν θα πηγαινα σε 17άρες λόγω χωματόδρομων... Απ' ότι βλέπω μάλλον σε Michelin PS3 θα πάω... φαίνονται πιο αθόρυβα, μάλλον σύγχρονα λάστιχα και φαντάζομαι ότι και τα Conti SC5 θα είναι εξαιρετικά αλλά θα βγουν στη διάστασή μου σε 2 χρόνια που μπορεί να έχω αλλάξει αυτοκίνητο...

Link to comment
Share on other sites

Το conti SC5 στα τεστ βγαινει με την καλυτερη βαθμολογια συνολικα.Νομιζω επισης οτι η μινιμουμ διασταση που βγαινει ειναι η 17αρα

Σακης

 

Σε ποιά test μπορεί να δει κανείς; σε site όπως αυτά που έστειλα ή υπάρχουν και tests από περιοδικά; αν ξέρει κανείς κάποιο, ας μου στείλει...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω θα συμφωνησω με τον φιλο τα εχω πανω απο 40.000χιλ κι ακομα εχουν ψωμι!

Κι εγω τα εχω περιπου 30.000 χιλ και κανενα προβλημα.Με 220km σε βρεγμενο δρομο, και το αμαξι βεντουζα :new_thumright:

Link to comment
Share on other sites

Eιχα και contact3 & pzero assimetric και τωρα ps3.

Mε διαφορα καλυτερα τα ps3, μετα τα pzero και τελευταια τα contact3.

Bεβαια δεν εχω κανει με κανενα σετ πανω απο 20.000χλμ γιατι απλα απο εκει και περα δεν κρατανε!

Link to comment
Share on other sites

Eιχα και contact3 & pzero assimetric και τωρα ps3.

Mε διαφορα καλυτερα τα ps3, μετα τα pzero και τελευταια τα contact3.

Bεβαια δεν εχω κανει με κανενα σετ πανω απο 20.000χλμ γιατι απλα απο εκει και περα δεν κρατανε!

 

Αυτή είναι ενδιαφέρουσα σύγκριση γιατί έχουν δοκιμαστεί και τα δύο στα οποία κατευθύνομαι... Προφανώς τα PS3 ως πιο σύγχρονο ελαστικό θα έχει λιγότερο θόρυβο, πράγμα επίσης σημαντικό... Όπως και η γενική αντοχή... (νομίζω οτι τα Continental είναι λίγο ευαίσθητα στα χτυπήματα και ανεβάσματα πεζοδρομίου κι έτσι κάνουν τρέμουλο συχνά στην Εθνική και χρειάζονται πιο συχνά ζυγοστάθμιση...) Απλά αν ήταν γενικά παραδεκτό ότι τα Conti SC3 είναι με διαφορά τα καλύτερα σε όλα θα έκανα συμβιβασμό στο θέμα του οτι πετάν βυζί... Βέβαια και εδώ δύσκολο κάποιος να φορά τίς μαμίσιες ζάντες, οπότε δεν έχω ακόμη κάποια επιβεβαίωση στα 205/55 R16.

Edited by leon
Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι ενδιαφέρουσα σύγκριση γιατί έχουν δοκιμαστεί και τα δύο στα οποία κατευθύνομαι... Προφανώς τα PS3 ως πιο σύγχρονο ελαστικό θα έχει λιγότερο θόρυβο, πράγμα επίσης σημαντικό... Όπως και η γενική αντοχή... (νομίζω οτι τα Continental είναι λίγο ευαίσθητα στα χτυπήματα και ανεβάσματα πεζοδρομίου κι έτσι κάνουν τρέμουλο συχνά στην Εθνική και χρειάζονται πιο συχνά ζυγοστάθμιση...) Απλά αν ήταν γενικά παραδεκτό ότι τα Conti SC3 είναι με διαφορά τα καλύτερα σε όλα θα έκανα συμβιβασμό στο θέμα του οτι πετάν βυζί... Βέβαια και εδώ δύσκολο κάποιος να φορά τίς μαμίσιες ζάντες, οπότε δεν έχω ακόμη κάποια επιβεβαίωση στα 205/55 R16.

Δεν θελω να σε μπερδεψω, και οταν λεω καλυτερα εννοω μονο απο πλευρα κρατηματος, ποιοτητας κυλησης και οχι αντοχη σε χτυπηματα. Και τα δυο σε αυτον το τομεα ειναι ευαισθητα, αφου ειναι μαλακα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι ενδιαφέρουσα σύγκριση γιατί έχουν δοκιμαστεί και τα δύο στα οποία κατευθύνομαι... Προφανώς τα PS3 ως πιο σύγχρονο ελαστικό θα έχει λιγότερο θόρυβο, πράγμα επίσης σημαντικό... Όπως και η γενική αντοχή... (νομίζω οτι τα Continental είναι λίγο ευαίσθητα στα χτυπήματα και ανεβάσματα πεζοδρομίου κι έτσι κάνουν τρέμουλο συχνά στην Εθνική και χρειάζονται πιο συχνά ζυγοστάθμιση...) Απλά αν ήταν γενικά παραδεκτό ότι τα Conti SC3 είναι με διαφορά τα καλύτερα σε όλα θα έκανα συμβιβασμό στο θέμα του οτι πετάν βυζί... Βέβαια και εδώ δύσκολο κάποιος να φορά τίς μαμίσιες ζάντες, οπότε δεν έχω ακόμη κάποια επιβεβαίωση στα 205/55 R16.

 

Άκυρα όλα για το Continental SC3!!! Δεν βγαίνει σε διάσταση 205/55 R16 αλλά από 17άρα και πάνω...

 

http://www.conti-online.com/generator/www/gr/gr/continental/tires/themes/car-tires/summer-tires/contisportcontact-3/contisportcontact-3-gr,tabNr=4.html

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.