Jump to content

τοποθετηση lpg σε 1.8tfsi


vagabond

Recommended Posts

Δηλαδή για να καταλάβω, θα κερδίσεις π.χ. 30.000 ευρώ περίπου από τη διαφορά? Σε τέτοια νούμερα θεωρείς ότι θα φτάσει η όποια διαφορά της κατανάλωσης?

 

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με το αέριο είναι ότι υπάρχει πιθανότητα να κάνει μπαμ αν ο μάστορας δεν είναι καλός... Και αν κρίνω απο τα αναπάντητα ερωτήματα και άλυτα προβλήματα οι περισσότεροι δεν έχουμε καλό μάστορα και ας τον εμπιστευόμαστε.

 

 

Ας σοβαρευτούμε γιατί στο δρόμο δεν είμαστε μόνοι μάς και αν σκάσει θα πάρουμε και άλλους στο λαιμό μας. Δεν γίνεται αυτοκίνητο με αέριο να πηγαίνει σε μηχανικό και εγκαταστάτη με επίπεδο γνώσεων και εμπειρίας μικρότερο απο το καλύτερο μέλος εδώ μέσα. Ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ για παράδειγμα ΕΙΝΑΙ ΧΟΜΠΙΣΤΑΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΠΟΛΛΟΥΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΤΕΣ ΑΕΡΙΟΥ. Το θεωρείτε νορμάλ? Δεν ρωτάω αν είναι νορμάλ ένας χομπίστας να ξεπερνάει εναν επαγγελματία που συμβαίνει σε πολλές περιπτώσεις... Αλλά πραγματικά με τι σκεπτικό εμπιστεύεστε την ζωή σας σε έναν μέτριο??

 

 

Το αέριο είναι οικονομικό. Με προσοχή και ταυτόχρονο ψεκασμό βενζίνης φίλος μου μηχανικός έχει βάλει σε tfsi,tsi,fsi χωρίς κανένα θέμα. Ο άνθρωπος υπάλληλος είναι δεν  το λέω για διαφήμιση ούτε θα αναφέρω που δουλεύει. Αλλά αν ξέρει ο μηχανικός δεν γίνεται άμεση ζημιά στο μοτέρ. 

 

 

Απο εκεί και πέρα αν όντως είναι άριστος ο μηχανικός οκ... Αλλά χρειάζεται και τακτικό σέρβις και αλλαγή μέχρι το τελευταίο σωληνάκι ανα κάποια χρόνια. Αλλιώς είστε επικίνδυνοι όχι μόνο για σας και την οικογένεια σας αλλά και για εμάς τους υπόλοιπους...

 

 

Στον Δημήτρη έκανα αναφορά για δύο λόγους... Ο ένας είναι ότι είναι απο τα πιο κατατοπισμένα μέλη και ο δεύτερος είναι ότι έστω και απο απόσταση έχουμε ανταλλάξει δυο κουβέντες και έχω παραπάνω "οικειότητα".

 

 

Συνεπώς πριν συζητήσουμε για αέριο πρέπει να είμαστε σίγουροι ότι έχουμε καλό μηχανικό.... Και για την ιστορία ο φίλος μου ειναι κατά του αερίου, στο δικό μου δε μου έχει βάλει ούτε στο δικό του.

 

 

Επίσης σύμφωνα με τα λεγόμενα του το αέριο καταπονεί παραπάνω τη μηχανή. Για αυτό και σε πλήρες φορτίο δεν βάζουν αέριο συνήθως.

 

 

Επίσης μοντέλα που βγήκαν από εργοστάσιο για χρήση αερίου έχουν καλύτερες βαλβίδες από τα δικά μας.

 

 

Έξτρα φθορά θα πάθει η μηχανή και θα χρειαστεί επισκευή αρκετά νωρίτερα με το αέριο. Η διαφορά από έναν μέτριο σε έναν άριστο μηχανικό είναι ότι του άριστου θα του χαλάσει πιο γρήγορα από ότι με χρήση βενζίνης ενώ του μέτριου θα του σκάσει η μηχανή και ίσως (μακριά από μας κυριολεκτικά όμως ) και ολόκληρο το κίτ.

 

 

Χαμουραμπι, αυτή τη περίοδο εμφανίστηκε και άλλο αυτκίνητο σαν το δικό σου με πρόβλημα στο φόρουμ,. Αν παρατήρησες δουλεύει αν και έχει φθορές δεν έσκασε τελείως…

 

 

Και μου έχει τύχει το απίστευτο. Ήμουν στο μαγαζί ένος φίλου (αυτός έχει δικό του και δεν βάζει αέρια) και το αυτοκίνητο ενός πελάτη είχε αέριο. Ο πελάτης ήταν διερχόμενος και σταμάτησε για μια αλλαγή λαδιών. Ξαφνικά μας πέθανε στη μπόχα από διαρροή που είχε. Απορώ πως δεν έσκασε το μαγαζί γιατι κάπνιζα. Τύχη βουνό. Ο εγκαταστάτης είχε βάλει τελικά ότι φθηνότερο σε σωλήνα και σφικτήρα βρήκε μπροστά του.

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με το αέριο είναι ότι υπάρχει πιθανότητα να κάνει μπαμ αν ο μάστορας δεν είναι καλός... Και αν κρίνω απο τα αναπάντητα ερωτήματα και άλυτα προβλήματα οι περισσότεροι δεν έχουμε καλό μάστορα και ας τον εμπιστευόμαστε.

 

Ας σοβαρευτούμε γιατί στο δρόμο δεν είμαστε μόνοι μάς και αν σκάσει θα πάρουμε και άλλους στο λαιμό μας. Δεν γίνεται αυτοκίνητο με αέριο να πηγαίνει σε μηχανικό και εγκαταστάτη με επίπεδο γνώσεων και εμπειρίας μικρότερο απο το καλύτερο μέλος εδώ μέσα. Ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ για παράδειγμα ΕΙΝΑΙ ΧΟΜΠΙΣΤΑΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΠΟΛΛΟΥΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΤΕΣ ΑΕΡΙΟΥ. Το θεωρείτε νορμάλ? Δεν ρωτάω αν είναι νορμάλ ένας χομπίστας να ξεπερνάει εναν επαγγελματία που συμβαίνει σε πολλές περιπτώσεις... Αλλά πραγματικά με τι σκεπτικό εμπιστεύεστε την ζωή σας σε έναν μέτριο??

 

Το αέριο είναι οικονομικό. Με προσοχή και ταυτόχρονο ψεκασμό βενζίνης φίλος μου μηχανικός έχει βάλει σε tfsi,tsi,fsi χωρίς κανένα θέμα. Ο άνθρωπος υπάλληλος είναι δεν  το λέω για διαφήμιση ούτε θα αναφέρω που δουλεύει. Αλλά αν ξέρει ο μηχανικός δεν γίνεται άμεση ζημιά στο μοτέρ. 

 

Απο εκεί και πέρα αν όντως είναι άριστος ο μηχανικός οκ... Αλλά χρειάζεται και τακτικό σέρβις και αλλαγή μέχρι το τελευταίο σωληνάκι ανα κάποια χρόνια. Αλλιώς είστε επικίνδυνοι όχι μόνο για σας και την οικογένεια σας αλλά και για εμάς τους υπόλοιπους...

 

Στον Δημήτρη έκανα αναφορά για δύο λόγους... Ο ένας είναι ότι είναι απο τα πιο κατατοπισμένα μέλη και ο δεύτερος είναι ότι έστω και απο απόσταση έχουμε ανταλλάξει δυο κουβέντες και έχω παραπάνω "οικειότητα".

 

Συνεπώς πριν συζητήσουμε για αέριο πρέπει να είμαστε σίγουροι ότι έχουμε καλό μηχανικό.... Και για την ιστορία ο φίλος μου ειναι κατά του αερίου, στο δικό μου δε μου έχει βάλει ούτε στο δικό του.

 

Επίσης σύμφωνα με τα λεγόμενα του το αέριο καταπονεί παραπάνω τη μηχανή. Για αυτό και σε πλήρες φορτίο δεν βάζουν αέριο συνήθως.

 

Επίσης μοντέλα που βγήκαν από εργοστάσιο για χρήση αερίου έχουν καλύτερες βαλβίδες από τα δικά μας.

 

Έξτρα φθορά θα πάθει η μηχανή και θα χρειαστεί επισκευή αρκετά νωρίτερα με το αέριο. Η διαφορά από έναν μέτριο σε έναν άριστο μηχανικό είναι ότι του άριστου θα του χαλάσει πιο γρήγορα από ότι με χρήση βενζίνης ενώ του μέτριου θα του σκάσει η μηχανή και ίσως (μακριά από μας κυριολεκτικά όμως ) και ολόκληρο το κίτ.

 

Χαμουραμπι, αυτή τη περίοδο εμφανίστηκε και άλλο αυτκίνητο σαν το δικό σου με πρόβλημα στο φόρουμ,. Αν παρατήρησες δουλεύει αν και έχει φθορές δεν έσκασε τελείως… 

 

Και μου έχει τύχει το απίστευτο. Ήμουν στο μαγαζί ένος φίλου (αυτός έχει δικό του και δεν βάζει αέρια) και το αυτοκίνητο ενός πελάτη είχε αέριο. Ο πελάτης ήταν διερχόμενος και σταμάτησε για μια αλλαγή λαδιών. Ξαφνικά μας πέθανε στη μπόχα από διαρροή που είχε. Απορώ πως δεν έσκασε το μαγαζί γιατι κάπνιζα. Τύχη βουνό. Ο εγκαταστάτης είχε βάλει τελικά ότι φθηνότερο σε σωλήνα και σφικτήρα βρήκε μπροστά του.

+1000

 

Βασικά για να το γράψουμε λίγο πιο σωστά: Ναι, σωστά!Δεν υπάρχει κάτι που δεν γίνεται. Και μαζουτ μπορείς να κάνεις τον tsi-tfsi κινητήρα να καίει με την κατάλληλη μετατροπή.

 

ΟΜΩΣ (που το "όμως" αυτό είναι τεράστιο), το πρόβλημα προέρχεται από το γεγονός ότι είτε οι μηχανικοί πάνε να βγάλουν όγκο δουλειάς (οπότε σίγουρα γίνονται λαθη είτε αρπα-κολλα δουλείες) είτε οι μηχανικοί λόγω των καιρών αναγκάστηκαν να "βάζουν" αυτά τα κιτ αερίου (αφού το ζητάνε οι πελάτες, αν δεν τους το βάλεις, μετά θα τους χάσεις ως πελάτες αφου θα τους βάλει άλλος το σύστημα => θα πάμε για service σε αυτόν).

Επίσης δυστυχώς όπως έγραψες, πάρα πολλοί μηχανικοί έχουν ελάχιστα ασχοληθεί να διαβάσουν τις οδηγίες του κατασκευαστή για την απλή συντήρηση και τα σημεία ελέγχου (πόσο μάλλον για σοβαρές εργασίες), γιατί απλά θεωρούν ότι "τα ξέρουν".

Και με την ίδια ευκολία που θα λύσουν το μοτέρ σου και θα το ξαναδέσουν, με την ίδια ευκολία θα λύσουν και το πλυντήριο του σπιτιού τους ή τη μηχανή του γκαζόν ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο.

 

Δυστυχώς.......

 

 

ΥΓ: με τις ελάχιστες μηχανολογικές γνώσεις που έχω, αυτό που έχω διαπιστώσει είναι πως η φθορά ποτέ δεν "καταλογίζεται" στο αέριο. Όλους όσους έχω συναντήσει με προβλήματα σε μοτέρ (και έτυχε να μάθω ότι έχουν κιτ αερίου), όταν τους ρωτάς σου λένε "ε.... λόγω φθοράς έγινε. Έχω κάνει και πολλά km" ή κάτι απρόσμενο συνέβη (??) και έγινε η ζημιά. Αλλά το αέριο δεν έφταιγε ποτέ.

ΥΓ2: ναι, υπάρχουν περιπτώσεις που και εργοστασιακά σεταπ χαλάνε. Αλλά μην πιάνουμε την εξαίρεση για να αποδείξουμε αυτό που μας συμφέρει.  :)

Edited by Kavouras
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με την δικη μου εμπειρια μπορω να πω τα εξης.Η γνωμη μου ειναι οτι το υγραεριο πραγματι κανει τρελη οικονομια(ισως και περιπου 50%) σε αυτους που κανουν πολλα χλμ.Οπως εγω που κανω με το δευτερο αμαξι μου (golf 3 1992) 1400 κυβικα μονομπεκ.Κανω περιπου 20.000 χλμ το χρονο.Συνιστω να μπαινει κιτ υγραεριου σε αυτοκινητα που δεν εχουν τουρμπο και ειναι πιο παλιας τεχνολογιας(αρα καλυτερα μεταλλα και μλοκ οχι αλουμινιου αλλα μαντεμι) για να αντεχουν τις θερμοκρασιες.Εγω το εβαλα σε αυτο το αυτοκινητο επειδη ειναι παλιο,βρισκεις ανταλλακτικα σχεδον τσαμπα και αντεχει.Σε περιπτωση που μου βγαλει ζημια ειτε απο το υγραεριο ειτε απο την παλαιοτητα να μπορω να το επισκευασω με μικρο κοστος.Στο audi tfsi που εχω δεν θα εβαζα ουτε για πλακα,λογω τουρμπο και εαν παθει κατι θα πεσει κλαμα.Αρα οταν εχεις μικρο κοστος επισκευης(παλαιο αυτοκινητο)και μεγαλη διαφορα καυσιμου θεωρω οτι συμφερει.Να δωσω ενα παραδειγμα....επειδη ειναι μονομπεκ παιρνει μπροστα με υγραεριο (μπορω και να μην χρησιμοποιω καθολου βενζινη).Αφου κανω 20.000χλμ το χρονο αρα θελω με 10 λιτρα για 100χλμ υγραεριο που καιει και Ο.60 τιμη υγραεριου θελω 1200€ υγραεριο.Εαν εκαιγε βενζινη 9 λιτρα για 100χλμ θα ηθελα με τιμη βενζινης 1,35 θα ηθελα 2400€ το χρονο.Κερδος 1200€ το χρονο.Οτι και να παθει (που δεν εχει παθει το καιμενο) ειμαι καλλυμενος.Το παραδειγμα ειναι πραγματικο....και εαν βαλω και ενα κοστος βενζινη 200€ το χρονο...οκ και το εγινε.Αυτη ειναι η γνωμη μου που βασιζεται σε προσωπικη εμπειρια....και ξαναλεω αποψη μου μονο σε παλαιο αυτοκινητο.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ Νάσσο. Όμως, θα πρέπει να προσθέσουμε και κάτι ακόμα εδώ : Στα tfsi, η κατανάλωση καυσίμου, εξ ορισμού είναι μικρότερη από ό,τι στα έμμεσου ψεκασμού. Δηλαδή, η διαφορά στην κατανάλωση στα tfsi κατά την γνώμη μου, θα είναι σίγουρα μικρότερη σε σύγκριση με το δικό σου το golf, θεωρώ δε απίθανο να φτάνει στο 50%. Και εδώ προστίθεται και η ζημιά που προκαλείται στον κινητήρα (δεδομένη - γνώμη μου), κυρίως λόγω του στεγνώματος που κάνει στο μίγμα αλλά και της γενικότερα φτωχότερης λειτουργίας του, τόσο σε καύσιμο, όσο και σε λίπανση.

Συνοψίζοντας επομένως, θα πρέπει να συνυπολογίσει κάποιος όλα τα παραπάνω που προαναφέρθηκαν από όλους, για να αποφασίσει και να πάρει το όποιο ρίσκο.

 

 

Δημήτρης

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

κανονικα δε θα επρεπε να υπαρχει κανενα απολυτως ρισκο

το lpg ειναι καλυτερο καυσιμο απο την 100αρα

για αλλη μια φορα οι π@π@ρες ''μηχανικοι'' πηραν μια ομορφη ιδεα για το περιβαλλον και το πορτοφολι και την ξεσκισαν

τα προβληματα στα μοτερ δημιουργουνται απο φτωχα μιγματα και κακη ρυθμιση

πηγα σε γνωστη αλυσιδα με φιλαρακο μου και τους ρωτησα αν εχουν wideband για να τσεκαρουν το αμαξι του πως δουλευει με βενζινη  ωστε να ρυθμισουν το ιδιο μετα με το αεριο και ο χεντ τσιφ μηχανικος δεν ηξερε τι ειναι αυτο το οργανο .... για τον μικρο μηχανικουλη που μιλαγαμε στην αρχη επισης

φυγαμε τρεχοντας

γενικα θεωρω οτι 1) αν τα lpg μπεκ ειναι τεσταρισμενα μεταξυ τους οτι ψεκαζουν το ιδιο (αυτο πρεπει να ξανατσεκαρεται συνεχως γιατι χανουν το συγχρονισμο τους) και 2) εχει καποια δυνατοτητα ελεγχου afr/egt  ή και μονο αφρ

και ειναι αυτα σωστα δεν προκειται να χαλασει ο κινητηρας λογω lpg

 

το 1 εξηγει γιατι μονοποιντ ή καρμπιρατερ οχηματα χαλανε δυσκολοτερα απο lpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σιγά μην κάτσει ο κάθε εγκαταστάτης να κάνει log για af σε κάθε αυτοκίνητο και υπό όλες τις συνθήκες. Εδώ αλλάζουν αντλία βενζίνης και δεν γίνεται αυτό (αν και ο κατασκευαστής ορίζει πλήρη επανέλεγχο όλων των παραμέτρων ακόμα και σε αλλαγή αντλίας βενζίνης), θα κάτσει να μετρήσει αναλογία αέρα καυσίμου σε όλες τις στροφές και με κάθε είδους φορτίο?

 

 

 

Δημήτρης

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

χωρις αυτη τη δουλεια μπορει να υπαρξουν στεγνωματα που να μη το σπασουν με μιας αλλα να του μειωσουν σοβαρα τη ζωη

οποτε οποιος βαλει lpg ας βαλει ενα τετοιο οργανο ή αν το οχημα εχει 0-5V λ να πεφτει και κανα λογκ ποτε-ποτε

 

φιλαρακος με 500+ στροφαλο ιμπρεζα με lpg και δουλευει τελεια

μπορω να γραψω σελιδες για την καστομιλα που παιχτηκε σε αυτο το συστημα αλλα θα αρκεστω σε 2πλους πνευμονες και 2 μπεκ ανα κυλιδρο

 

χαρες το αβανς με τα 105 οκτανια και απο 11 μεχρι 10,5 αφρ να γουσταρουν τα egt

σιγα μην σπασει λογω lpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά είναι έμμεσου ψεκασμού... Και οι tfsi δεν μετράνε έτσι, θέλουν αισθητήρα μαζί με το όργανο.

 

 

Δημήτρης

Edited by Dimitris_Kon
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πιο πάνω στον υπολογισμό κόστους δεν αναφέρθηκε από κανέναν η αμοιβή μηχανικού για πλήρη έλεγχο και το κόστος (χαμηλό βέβαια ) για τα υλικά που χρειάζονται αλλαγή. Ξέρετε γιατί?

 

Γιατί κανένας δεν ελέγχει το αυτοκίνητο ανά τακτά διαστήματα. Και μιλάμε για κανονικό έλεγχο όχι ανοίγω καπό λέω μια χαρά είναι και διώχνω τον πελάτη.

 

Σχετικά με τα πειραγμένσ με αέριο. Δεν καταλαβαίνω γιατί να έχεις ένα αυτοκίνητο 600 ίππων και να έχεις γκάζι.

 

Τέλος για την υγεία τού μοτέρ δε μετράει μόνο το μιγμα και τα οκτανια. Το αεριο ειναι ξερο καυσιμο δε λιπαινει καθολου. Επισης εχει μεγαλη διαφορα. Εχει εντελως αλλη διασπορα στον κυλινδρο. Επιρρεαζει και τον εμμεσο ψεκασμο γιατι αρχιζει να δουλευει με μικρα σταγονιδια λες και το ψεκασε μπεκ υψηλης πιεσης. Και το ασετον εχει πολλα οκτανια αν ομως ριξεις πολυ στη βεμζινη το πυρακι θα παει στεφανι . Γιατι απλα εχεις πλεον υπερβολικα πτητικο καυσιμο.

 

Η ζωη μικραινει κατα πολυ. Χρειαζεται τακτικος ελεγχος και σωστος μηχανικος. Αν ειστε οκ με αυτα τοτε δεν υπαρχει θεμα. Οικονομια θα κανετε αλλα οχι γιγαντιαια.

 

#και χωρις να ειμαι ειδικος νομιζω οτι η διαταξη με πνευμονα ειναι παλια πλεον υπαρχει κανονικος υγρος ψεκασμος .

 

Προσωπικη αποψη δεν ειναι απαραιτητα σωστη. Αλλα σιγουρα το αεριο θελει προσοχη για να μη συμβει ατυχημα

Edited by xrhstosa4b6
Link to comment
Share on other sites

Οπως προειπαν οι περισσοτεροι, το παν ειναι ο καλος εγκαταστατης!! Εγω πριν βαλω στο δικο μου 20vt εψαξα αρκετα σε ολα τα forum και μεταξυ γνωστων και πηγα σε αυτον που κατεληξα οτι ξερει τι κανει...βεβαια μου κοστισε 1200€ την στιγμη που οι αλλοι παιζαν στα 600-800€ αλλα 2.5 χρονια δεν εχει κανει το παραμικρο με το αεριο. Επισης η οικονομια ειναι τεραστια και, προσωπικα, προτιμω να εχω το αμαξι και να του πινω το αιμα- χαιρομαι καθημερινα με το αεριο παρα να το εχω βενζινη και να το βλεπω παρκαρισμενο στο γκαραζ. Εγω το εχω κανει αποσβεση με πραγματικα στοιχεια καταναλωσεων ( παντοτε σημειωνα κοστη καταναλωσης βενζινης-αεριου ) στον 1.5 χρονο και απο τοτε απλα ελπιζω να μην παθει κατι. Αλλα, οπως ειμαι τυπικος με την συντηρηση γενικοτερα, ετσι ειμαι και με την συντηρηση του αεριου!

 

υ.γ. μπορει καποιος να μου εξηγησει πως η βενζινη λιπαινει τις βαλβιδες και το αεριο οχι, προκαλωντας φθορες, την στιγμη που το οποιοδηποτε καυσιμο δεν ερχεται σε επαφη με τις βαλβιδες εισαγωγης-εξαγωγης οπου διερχεται αερας και καυσαεριο αντιστοιχα;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η βενζινη εχει προσθετα λιπανσης. Οι "καλες" 100αρες δλδ εχουν εξτρα στοιχεια για λιπανση για να ελαττωσουν τις αρνητικες συνεπειες των επιπλεον αρωματικων υδρογονανθρακων που εχουν για αυξηση οκτανιων. Το βενζολιο η τολουολη και η ξυλολη εχουν πολλα οκτανια ειναι βραδυκαυστα αλλα δεν αφηνουν καταλοιπα λιπανσης .

 

Το αεριο θα χαλασει πιο συντομα τη μηχανη. Αλλα τελικα ισως συμφερει. Αρκει να γινει σωστη τοππθετηση και ελεγχος ανα τακτα διαστηματα για να μη γινει τιποτα ασχημο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η βενζινη εχει προσθετα λιπανσης. Οι "καλες" 100αρες δλδ εχουν εξτρα στοιχεια για λιπανση για να ελαττωσουν τις αρνητικες συνεπειες των επιπλεον αρωματικων υδρογονανθρακων που εχουν για αυξηση οκτανιων. Το βενζολιο η τολουολη και η ξυλολη εχουν πολλα οκτανια ειναι βραδυκαυστα αλλα δεν αφηνουν καταλοιπα λιπανσης .

 

Το αεριο θα χαλασει πιο συντομα τη μηχανη. Αλλα τελικα ισως συμφερει. Αρκει να γινει σωστη τοππθετηση και ελεγχος ανα τακτα διαστηματα για να μη γινει τιποτα ασχημο.

γι αυτό τα τελευταία κιτ αερίου ανά κάποιους κύκλους ψεκασμού (δε θυμάμαι τώρα το ακριβές νούμερο) ψεκάζουν βενζίνη αντί για αέριο.

Αυτό συμβαίνει γιατί εκτός του ότι το αέριο κάνει πιο "ξηρή" και ζεστή καύση (λόγω καλύτερης καύσης του), στο αέριο (όπως σωστά έγραψες Χρήστο) δεν υπάρχουν λιπαντικά στοιχεία.

 

Ίσως σε μερικά χρόνια να τελειοποιηθεί το σύστημα lpg και να εξαλοίφει σχεδόν όλα τα προβλήματα που δημιουργεί στους κινητήρες.

 

Μέχρι τότε όμως......ευχαριστώ πολυ αλλά προσωπικά δε θα πάρω. (προσωπική επιλογή είναι, δε σημαίνει ότι είναι και η σωστή)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

 

Για όσους δεν το έχουμε δει....

Τι ακριβως δειχνει δηλαδη στο βιντεο;

 

Δεν μου λεει κατι ενα συμβαν σε ενα αυτοκινητο που δεν ξερουμε πως εχει συντηρηθει και με ενα συστημα που δεν ξερουμε πως εχει εγκατασταθει...μπορω να βρω αρκετα ακομη βιντεο με αμαξια με βενζινη που εκρηγνυνται.

 

Εαν καποιος ασχοληθει με τα τελευταιας τεχνολογιας κιτ αεριου μπορει να διαπιστωσει οτι υπαρχουν πολλες δικλειδες ασφαλειας και μια τετοια εκρηξη δεν μπορει να συμβει...υπαρχει και ενα βιντεο της πυροσβεστικης που δειχνει πως συμπεριφερεται ενα κιτ με δωστη εγκατασταση σε περιπτωση φωτιας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβως δειχνει δηλαδη στο βιντεο;

 

Δεν μου λεει κατι ενα συμβαν σε ενα αυτοκινητο που δεν ξερουμε πως εχει συντηρηθει και με ενα συστημα που δεν ξερουμε πως εχει εγκατασταθει...μπορω να βρω αρκετα ακομη βιντεο με αμαξια με βενζινη που εκρηγνυνται.

 

Εαν καποιος ασχοληθει με τα τελευταιας τεχνολογιας κιτ αεριου μπορει να διαπιστωσει οτι υπαρχουν πολλες δικλειδες ασφαλειας και μια τετοια εκρηξη δεν μπορει να συμβει...υπαρχει και ενα βιντεο της πυροσβεστικης που δειχνει πως συμπεριφερεται ενα κιτ με δωστη εγκατασταση σε περιπτωση φωτιας.

Εντάξει ένα βίντεο έδειξα....δεν είπα οτι φταις κιόλας...

Edited by Audzig
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πιστεύω ότι το θέμα οικονομίας υφίσταται (για τις τωρα τουλάχιστον τιμές καυσίμων ) και ο κάθε ενδιαφερόμενος πρέπει να ζυγίσει πόσα χιλιόμετρα κάνει πόση έξτρα φθορά έχει και τελικά να προχωρήσει.

 

Θα έλεγα ξεκάθαρα όχι προσωπικά αλλά είναι φθηνό και έχει πολύ λιγότερους ρυπους.

 

Το μεγάλο πρόβλημα είναι ότι πολλοί εγκατάστατες είναι επικίνδυνα άσχετοι. Με αποτελέσμα να βάζουν ότι φθηνότερο βρουν. Επίσης δεν κάνουν κανένα έλεγχο μετά τη τοποθέτηση ενώ θα έπρεπε.

Και καθώς παλιωνουν σιγά σιγά τα κιτ θα αρχίσουμε να έχουμε ατυχήματα και εντός της χώρας.

 

Τέλος ενώ με το αέριο υπο σωστές συνθήκες η μηχανή θα άντεχε ένα σεβαστό διάστημα, πάει ο σκιτζης να "ρυθμίσει" και προκαλεί μανιτάρι έκρηξης. Και φυσικά φταίνε όλα εκτός από τον ίδιο.

 

#και πιστεύω ότι οι οδηγοί αερίου γνωρίζουν ότι η μηχανή τους δεν θα αντέξει όσο θα άντεχε με την ίδια χρήση με βενζίνη. Κανονικά ένας σωστός εγκαταστατης πρέπει να ενημερώσει για αυτήν τη λεπτομέρεια.

Edited by xrhstosa4b6
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πριν καποια χρονια ειχε γινει μια δοκιμη-πειραμα...

Δυο ιδια αυτοκινητα καποιας εταιριας διενυσαν ενα συγκεκριμενο δρομολογιο ταυτοχρονα...οταν επεστρεψαν απλα ανοιξαν το καπο τους...η διαφορα θερμοκρασιας στο χωρο του κινητηρα ηταν τεραστια.

Edited by iliasr38
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είχα ρωτήσει φίλο μηχανικό για το αέριο και μου είχε πει το εξής:" Ο πωλητής που μου πρότεινε να βάζω αέριο μου είπε ότι μετά από κάποια, αρκετά, χιλιόμετρα, ο κινητήρας παρουσιάζει ραγδαία φθορά. Εγώ, γνωρίζοντας το δεν μπορώ να το βάλω σε πελάτη μου".

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω βάλει lpg εδώ και σχεδόν 4 χρόνια χωρίς να το ψιρίσω ιδιαίτερα. Αν μπορώ να πληρώνω λιγότερα σκέφτηκα γιατί όχι. Δεν το πήγα πολύ μακριά, τότε δεν υπήρχαν να σου πουν πολλά και απλά ήμουν από αυτούς που δέχτηκαν να είναι από τους "πρώτους". Μέχρι στιγμής όλα καλά βέβαια δεν έχω γράψει πολλά χιλιόμετρα ενώ από θέμα συντήρησης τηρώ όλα τα service κανονικά. Δεν σκέφτηκα την μεταπώληση γιατί δεν σκόπευα ούτε σκοπεύω να το πουλήσω, αν αλλάξω γνώμη στο μέλλον βλέπουμε. Πιστεύω πως υπάρχει μια δόση υπερβολής στα όσα γράφονται.

 

Κάποτε λέγανε ναι βάλτε υγραέριο και μετά που θα ανέβει ο φόρος θα είναι μία η άλλη κλπ κλπ, τελικά δεν έγινε τίποτα. Αν και όταν γίνει, θα έχουμε κάνει απόσβεση. Τώρα κατά πόσο θα χαλάσει ο κινητήρας από την χρήση του υγραερίου οκ, υπάρχουν πολλές περιπτώσεις; Πού το ξέρουμε οτι έγινε από το υγραέριο; Και πότε πρόλαβαν να χαλάσουν τόσοι πολλοί κινητήρες ώστε να είναι κανόνας και αποτρεπτικός παράγοντας και να το θεωρούμε δεδομένο; Υποτίθεται είναι φρέσκια (στην χώρα μας) τεχνολογία και πολλοί διστάζουν γι'αυτόν τον λόγο, ξέρουν όμως σίγουρα ότι θα χαλάσει ο κινητήρας μακροπρόθεσμα, πώς το ξέρουν; Ο καθε μηχανικός λέει τα δικά του. Κι ο δικός μου είναι κατά του υγραερίου. Οκ δεν πειράζει. ΑΝ και όταν τα φτύσει ο κινητήρας, θα έχω χαρεί το αμάξι μου και δεν χάθηκε ο κόσμος θα βάλω άλλον κινητήρα..Μέχρι να χαλάσει κερδισμένος θα είμαι, ενώ όταν κι αν χαλάσει πάλι χαμένος δεν θα είμαι, στην χειρότερη μία η άλλη. 

 

Ο καθένας κάνει ό,τι καταλαβαίνει σε τελική ανάλυση κι ότι πιστεύει πως είναι καλύτερο για τον ίδιο. Τα υπόλοιπα είναι να χουμε να λέμε.

 

Να κάνω μια παρατήρηση μόνο, μερικοί αναφέρεστε στην "οικονομία" σαν να είναι ντροπή ή έγκλημα ή επειδή αγοράσαμε audi πρέπει να πληρώνουμε 200 ευρώ το τζαμάκι του καθρέφτη ή 200 ευρώ τα πατάκια επειδή "audi έχουμε". Αν ψάξουμε στο ebay να τα πάρουμε σημαίνει κάναμε λάθος επιλογή αυτοκινήτου επειδή πρέπει να πληρώνουμε τα πάντα σε υπεραξία λόγω σήματος; Το ίδιο θεωρώ πως είναι και με το καύσιμο, αν μπορώ να το πληρώνω λιγότερο γιατί να μην το κάνω; Πατάω γκάζι και δεν με νοιάζει, γεμίζω με 30 ευρώ. Κάνω ότι έκανα στην μισή τιμή, να ντρέπομαι γι'αυτό δεν κατάλαβα...;

Edited by Koeman
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

To θέμα είναι για tfsi αν αξίζει, στα υπόλοιπα μοτέρ είναι δοκιμασμένο εδώ και χρόνια, αν είχα tsi-fsi θα είχα βάλει ποιο πολύ γιατί ο εγκαταστάτης είναι γνωστός.

tfsi σε normal οδήγηση είναι πολύ οικονομικό, δεν θα το ρίσκαρα γιατί υπάρχουν πολλές πιθανότητες να γυρίσει μπούμερανγκ.

.

 

Να γλιτώνεις λεφτά koeman είναι μαγκιά δεν είναι ντροπή, ετσι όπως μας κατάντησαν.... ότι αρπάξουμε.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πριν καποια χρονια ειχε γινει μια δοκιμη-πειραμα...

Δυο ιδια αυτοκινητα καποιας εταιριας διενυσαν ενα συγκεκριμενο δρομολογιο ταυτοχρονα...οταν επεστρεψαν απλα ανοιξαν το καπο τους...η διαφορα θερμοκρασιας στο χωρο του κινητηρα ηταν τεραστια.

Δοκιμασμενο με πυρομετρο μπορω να σου πω οτι εαν υπηρξε τετοια δοκιμη που αναφερεις ηταν ειτε κατευθυνομενη, ειτε λαθος εκτελεσμενη...

 

Οι μετρησεις και δοκιμες που εκανα με βενζινη και αεριο στο ιδιο αμαξι (το δικο μου) εδειξαν ιδιες θερμοκρασιες ασχετως καυσιμου...ουτως ή αλλως για να εφτανε να αλλαζε η θερμοκρασια στο μηχανοστασιο απο την χρηση του αεριου σημαινει οτι το μοτερ θα ειχε παρει φωτια...κατι που δυσκολα να γινει οταν ο θερμοστατης του αυτοκινητου κρατα την θερμοκρασια του παραφλου στο μοτερ σταθερη, ανεξαρτητως εξωτερικων συνθηκων.

Edited by S3-Nick
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω βάλει lpg εδώ και σχεδόν 4 χρόνια χωρίς να το ψιρίσω ιδιαίτερα. Αν μπορώ να πληρώνω λιγότερα σκέφτηκα γιατί όχι. Δεν το πήγα πολύ μακριά, τότε δεν υπήρχαν να σου πουν πολλά και απλά ήμουν από αυτούς που δέχτηκαν να είναι από τους "πρώτους". Μέχρι στιγμής όλα καλά βέβαια δεν έχω γράψει πολλά χιλιόμετρα ενώ από θέμα συντήρησης τηρώ όλα τα service κανονικά. Δεν σκέφτηκα την μεταπώληση γιατί δεν σκόπευα ούτε σκοπεύω να το πουλήσω, αν αλλάξω γνώμη στο μέλλον βλέπουμε. Πιστεύω πως υπάρχει μια δόση υπερβολής στα όσα γράφονται.

 

Κάποτε λέγανε ναι βάλτε υγραέριο και μετά που θα ανέβει ο φόρος θα είναι μία η άλλη κλπ κλπ, τελικά δεν έγινε τίποτα. Αν και όταν γίνει, θα έχουμε κάνει απόσβεση. Τώρα κατά πόσο θα χαλάσει ο κινητήρας από την χρήση του υγραερίου οκ, υπάρχουν πολλές περιπτώσεις; Πού το ξέρουμε οτι έγινε από το υγραέριο; Και πότε πρόλαβαν να χαλάσουν τόσοι πολλοί κινητήρες ώστε να είναι κανόνας και αποτρεπτικός παράγοντας και να το θεωρούμε δεδομένο; Υποτίθεται είναι φρέσκια (στην χώρα μας) τεχνολογία και πολλοί διστάζουν γι'αυτόν τον λόγο, ξέρουν όμως σίγουρα ότι θα χαλάσει ο κινητήρας μακροπρόθεσμα, πώς το ξέρουν; Ο καθε μηχανικός λέει τα δικά του. Κι ο δικός μου είναι κατά του υγραερίου. Οκ δεν πειράζει. ΑΝ και όταν τα φτύσει ο κινητήρας, θα έχω χαρεί το αμάξι μου και δεν χάθηκε ο κόσμος θα βάλω άλλον κινητήρα..Μέχρι να χαλάσει κερδισμένος θα είμαι, ενώ όταν κι αν χαλάσει πάλι χαμένος δεν θα είμαι, στην χειρότερη μία η άλλη. 

 

Ο καθένας κάνει ό,τι καταλαβαίνει σε τελική ανάλυση κι ότι πιστεύει πως είναι καλύτερο για τον ίδιο. Τα υπόλοιπα είναι να χουμε να λέμε.

 

Να κάνω μια παρατήρηση μόνο, μερικοί αναφέρεστε στην "οικονομία" σαν να είναι ντροπή ή έγκλημα ή επειδή αγοράσαμε audi πρέπει να πληρώνουμε 200 ευρώ το τζαμάκι του καθρέφτη ή 200 ευρώ τα πατάκια επειδή "audi έχουμε". Αν ψάξουμε στο ebay να τα πάρουμε σημαίνει κάναμε λάθος επιλογή αυτοκινήτου επειδή πρέπει να πληρώνουμε τα πάντα σε υπεραξία λόγω σήματος; Το ίδιο θεωρώ πως είναι και με το καύσιμο, αν μπορώ να το πληρώνω λιγότερο γιατί να μην το κάνω; Πατάω γκάζι και δεν με νοιάζει, γεμίζω με 30 ευρώ. Κάνω ότι έκανα στην μισή τιμή, να ντρέπομαι γι'αυτό δεν κατάλαβα...;

 

 

Καταρχήν φυσικά δεν είναι όχι μόνο ντροπή αλλά κέρδος και δεν νομίζω ότι κάποιος το αμφισβητεί, σε σχέση με την μεγαλύτερη οικονομία που επιτυγχάνεται.  Εκτός από κάποιες περιπτώσεις που έχω δει που σε S3 π.χ. ή άλλο σπορ μοντέλο βάζουν αέριο, το οποίο είναι εκ διαμέτρου αντίθετο με τη φιλοσοφία του αυτοκινήτου - γνώμη μου. Από εκεί και πέρα, ο λόγος στο συγκεκριμένο topic αφορά την εγκατάσταση αερίου στα 1.8tfsi και γιαυτό, επειδή στο συγκεκριμένο κινητήρα με υγραέριο, έχουν παρατηρηθεί πολλά στεγνώματα στα καπάκια του κινητήρα, αλλά και σπασίματα, γιαυτό και οι απαντήσεις (οι δικές μου τουλάχιστον) αφορούν το συγκεκριμένο κινητήρα.

 

 

Δοκιμασμενο με πυρομετρο μπορω να σου πω οτι εαν υπηρξε τετοια δοκιμη που αναφερεις ηταν ειτε κατευθυνομενη, ειτε λαθος εκτελεσμενη...

 

Οι μετρησεις και δοκιμες που εκανα με βενζινη και αεριο στο ιδιο αμαξι (το δικο μου) εδειξαν ιδιες θερμοκρασιες ασχετως καυσιμου...ουτως ή αλλως για να εφτανε να αλλαζε η θερμοκρασια στο μηχανοστασιο απο την χρηση του αεριου σημαινει οτι το μοτερ θα ειχε παρει φωτια...κατι που δυσκολα να γινει οταν ο θερμοστατης του αυτοκινητου κρατα την θερμοκρασια του παραφλου στο μοτερ σταθερη, ανεξαρτητως εξωτερικων συνθηκων.

 

Νίκο καμία σχέση το μοτέρ σου με το μοτέρ tfsi. Μέρα με τη νύχτα από κάθε άποψη και έτσι απλά προς γνώση σου, τα tfsi λειτουργούν με υψηλότερες θερμοκρασίες εξαγωγής καυσαερίων και γιαυτό οι θερμοκρασίες που αναπτύσουν στο μηχανοστάσιο, είναι υψηλότερες από τα συμβατικού τύπου. Ο δικός σου κινητήρας, δεν έχει υψηλές θερμοκρασίες εξαγωγής εκ φύσεως και όπως καταλαβαίνεις, δεν μπορεί να συγκριθεί με τους κινητήρες άμεσου ψεκασμού. Κατά τα άλλα, τίποτα από αυτά που αναφέρω εγώ στο συγκεκριμένο topic, δεν έχουν εφαρμογή στους κινητήρες έμμεσου ψεκασμού.

 

 

Δημήτρης

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω βάλει lpg εδώ και σχεδόν 4 χρόνια χωρίς να το ψιρίσω ιδιαίτερα. Αν μπορώ να πληρώνω λιγότερα σκέφτηκα γιατί όχι. Δεν το πήγα πολύ μακριά, τότε δεν υπήρχαν να σου πουν πολλά και απλά ήμουν από αυτούς που δέχτηκαν να είναι από τους "πρώτους". Μέχρι στιγμής όλα καλά βέβαια δεν έχω γράψει πολλά χιλιόμετρα ενώ από θέμα συντήρησης τηρώ όλα τα service κανονικά. Δεν σκέφτηκα την μεταπώληση γιατί δεν σκόπευα ούτε σκοπεύω να το πουλήσω, αν αλλάξω γνώμη στο μέλλον βλέπουμε. Πιστεύω πως υπάρχει μια δόση υπερβολής στα όσα γράφονται.

 

Κάποτε λέγανε ναι βάλτε υγραέριο και μετά που θα ανέβει ο φόρος θα είναι μία η άλλη κλπ κλπ, τελικά δεν έγινε τίποτα. Αν και όταν γίνει, θα έχουμε κάνει απόσβεση. Τώρα κατά πόσο θα χαλάσει ο κινητήρας από την χρήση του υγραερίου οκ, υπάρχουν πολλές περιπτώσεις; Πού το ξέρουμε οτι έγινε από το υγραέριο; Και πότε πρόλαβαν να χαλάσουν τόσοι πολλοί κινητήρες ώστε να είναι κανόνας και αποτρεπτικός παράγοντας και να το θεωρούμε δεδομένο; Υποτίθεται είναι φρέσκια (στην χώρα μας) τεχνολογία και πολλοί διστάζουν γι'αυτόν τον λόγο, ξέρουν όμως σίγουρα ότι θα χαλάσει ο κινητήρας μακροπρόθεσμα, πώς το ξέρουν; Ο καθε μηχανικός λέει τα δικά του. Κι ο δικός μου είναι κατά του υγραερίου. Οκ δεν πειράζει. ΑΝ και όταν τα φτύσει ο κινητήρας, θα έχω χαρεί το αμάξι μου και δεν χάθηκε ο κόσμος θα βάλω άλλον κινητήρα..Μέχρι να χαλάσει κερδισμένος θα είμαι, ενώ όταν κι αν χαλάσει πάλι χαμένος δεν θα είμαι, στην χειρότερη μία η άλλη. 

 

Ο καθένας κάνει ό,τι καταλαβαίνει σε τελική ανάλυση κι ότι πιστεύει πως είναι καλύτερο για τον ίδιο. Τα υπόλοιπα είναι να χουμε να λέμε.

 

Να κάνω μια παρατήρηση μόνο, μερικοί αναφέρεστε στην "οικονομία" σαν να είναι ντροπή ή έγκλημα ή επειδή αγοράσαμε audi πρέπει να πληρώνουμε 200 ευρώ το τζαμάκι του καθρέφτη ή 200 ευρώ τα πατάκια επειδή "audi έχουμε". Αν ψάξουμε στο ebay να τα πάρουμε σημαίνει κάναμε λάθος επιλογή αυτοκινήτου επειδή πρέπει να πληρώνουμε τα πάντα σε υπεραξία λόγω σήματος; Το ίδιο θεωρώ πως είναι και με το καύσιμο, αν μπορώ να το πληρώνω λιγότερο γιατί να μην το κάνω; Πατάω γκάζι και δεν με νοιάζει, γεμίζω με 30 ευρώ. Κάνω ότι έκανα στην μισή τιμή, να ντρέπομαι γι'αυτό δεν κατάλαβα...;

Βασικά κυρίως για το bold: όπως έχω γράψει πολλές φορές, ο καθένας στο τέλος, κλείνοντας τον υπολογιστή-κινητό του, κάνει τις επιλογές που αυτός θεωρεί (πιστεύει με βάση τα δεδομένα της στιγμής) ότι είναι το καλύτερο για τον ίδιο και "λούζεται" τα όποια καλά ή κακά αποτελέσματα.

 

Όπως γράφτηκε και παραπάνω, πουθενά δεν είναι ντροπή. Είτε βρήκες τρόπο να μειώσεις το κόστος του καυσίμου είτε θες να τα σκορπάς. Και στις 2 περιπτώσεις είναι "μαγκιά" του ιδιοκτήτη-χρήστη.

 

Προσωπικά (να το ξανα-επισημάνω) αυτό που έχω γράψει είναι ότι υπάρχει επιτάχυνση της φθοράς λόγω της διαφορετικής (τελικής) φύσης του καυσίμου και της τελειότερης καύσης που κάνει σε σχέση με τη βενζίνη.

Τώρα, τα περί "θα κάνει μπαμ", "κυκλοφορείς με κινητή βόμβα" κτλ, προφανώς είναι προσεγγίσεις από ανθρώπους που δεν γνωρίζουν σε βάθος (ή όταν το έγραφαν, δεν γνώριζαν σε βάθος).

Αυτά.

 

Προσωπικά θεωρώ ότι οι κινητήρες άμεσου ψεκασμού δέχονται ιδιαίτερα σημαντική καταπόνηση με τη χρήση του αερίου λόγω της αρχικής μελέτης της λειτουργίας του μοτέρ (θερμοκρασία θαλάμου, είδος καυσίμου, τρόπος έγχυσης αυτού στο θάλαμο καύσης κτλ).

Ναι, δε θα κάνει "μπαμ" την επόμενη μέρα.

Ναι τα ακριβά συστήματα που ψεκάζουν ανά κύκλους και βενζίνη ουσιαστικά έμμεσα παραδέχονται ότι δεν είναι το αέριο το καταλληλότερο καύσιμο για το μοτέρ "σου" (αλλιώς γιατί ψεκάζουν ΚΑΙ βενζίνη?).

Και ΝΑΙ, επειδή δυστυχώς (και ευτυχώς) ζουμε στην Ελλάδα, σήμερα η βενζίνη έχει 1,5€/λίτρο* και το αέριο έχει 0,6€/λίτρο και δεν υπάρχει προγραμματισμός φορολόγησης από τις κυβερνήσεις ("όπου κάτσει" κάθε φορά), προφανώς είναι ΚΑΛΥΤΕΡΗ πρακτική το να βάλει κάποιος κιτ lpg από το να "σκοτώσει" το αμάξι του σε κάποια μάντρα και να πηγαίνει με το λεωφορείο ή να αφήνει το αμάξι του να σαπίζει στο γκαράζ-δρόμο.

 

 

 

*το 2008 (που κάποιοι τότε και ίσως και νωρίτερα αγόρασαν το αμάξι που έχουν σήμερα, η βενζίνη είχε 0,9€/λίτρο η 100στάρα και 1,090€/λίτρο η v-power racing που τη θεωρούσαμε σουπερ ακριβή και "τρελό κιμπάρη" όποιον την έβαζε στο αμάξι του για να πάρει αυτά τα 2-3-5 άλογα παραπάνω. Οπότε μην ξεχνάμε από που προήλθαμε. Δεν "γεννήθηκε" από τη μια μέρα στην άλλη το κεφάλαιο να αγοράσει κάποιος αμάξι και προφανώς δεν είναι πουκάμισο να πάρει κάποιος άλλο την επόμενη χρονιά αν δεν του κάνει. :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Και να προσθέσω τέλος, πως ό,τι λέμε εδώ, φυσικά δεν είναι θέσφατο, είναι απλά απόψεις. Οπότε ο καθένας που διαβάζει αυτές τις γραμμές, έχει και πρέπει να έχει κρίση, για να αποφασίσει και να πάρει φυσικά το όποιο ρίσκο.

 

 

Δημήτρης

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.