Jump to content

εντυπώσεις από audi A3 8V


Giannis A3

Recommended Posts

Η τιμή που το παίρνω είναι στα 27.000 με το πρώτο service εντελώς δωρεάν. Τι θα ήθελα λοιπόν, 1) αν η τιμή είναι καλή και

 

2 ) (περά του ότι γενικά έχω διαβάσει ότι όλα είναι οκ με το αμάξι εκτός από κάποια μικροπροβλήματα όπως η κλειδαριά) εάν υπάρχει κάτι που πρέπει να ξέρω η να προχωρήσω σε κάτι Άλλο .  (Μιλάμε για καινούργιο αυτοκίνητο)

 

1) Νομίζω είναι λίγο τσιμπημένο το 27000. Το sportback μου το δίναν από 2 αντιπροσωπίες που πήρα προσφορές στα 26000 με αρκετά extra που στο σύνολο έβγαιναν πιο ακριβά από το πακέτο sline που τότε μου δίναν και εμένα. (ΑΛΛΑ πέρσι είχε το όφελος απόσυρσης που ήταν 1500 περίπου για το TDI, φέτος δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα οπότε αν δεν ισχύει το 27 είναι λογικό) 

 

2) Το αυτοκίνητο είναι πολύ καινούργιο για να πούμε για προβλήματα fixed. Οι κλειδαριές που αναφέρεις είναι πρόβλημα της προηγούμενης γενιάς όπως λέει και ο Κώστας. Μετά από 7 μήνες που έχω το δικό μου δεν υπάρχει κάτι που να πω ότι είναι πρόβλημα το μόνο που έχω παρατηρήσει τελευταία λόγο και του καιρού είναι καμιά φορά κάνει θόρυβο ο καθρέφτης του οδηγού όταν κλείνει αυτόματα (αυτό είναι έξτρα οπότε αν δεν το βάλεις δεν σε νοιάζει κιόλας) ιδίως σε καιρό με βροχή και υγρασία, και μου έχει κολλήσει 1-2 φορές το in-dash display την ώρα που άνοιγε και χρειάστηκε να σβήσω και να ανάψω τον κινητήρα για να το ξεκολλήσω.

 

Επίσης τουλάχιστον στην Θεσ/νικη οι αντιπροσωπείες δεν είχαν στόκ οπότε η αναμονή του 4-μήνου (3μηνο δεν είναι ποτέ που σου λένε :)) δεν ήταν επιλογή (εκτός και αν έπαιρνες κάποιο εκθεσιακό που το δίναν σε χαμηλότερη τιμή). Αλλά συμφωνώ με τα παραπάνω comments του να μην βιαστείς, να το ψάξεις και σε καμία άλλη αντιπροσωπεία ίσως και εκτός νομού που βρίσκεσαι και να το κάνεις custom order οπότε να βγει από το εργοστάσιο για σένα.

 

Επίσης κάτι που πολλοί το παραβλέπουν με τα diesel, καθώς είναι μόδα τελευταία, είναι ότι αν δεν έχεις σκοπό να κάνεις 25000+ χλμ ετησίως δεν είναι η συμφέρουσα αγορά γιατί σε σχέση π.χ με το 1.4 TFSI (που έχει και τους πολλαπλούς συνδέσμους που δεν έχει το 1.6TDI) ο χρόνος απόσβεσης θα είναι μεγαλύτερος. 

 

Καλή αγορά...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

χτύπησες εκεί που πονάμε περισσότερο (στους πολλαπλούς συνδέσμους)

και ποτε δεν καταλαβα γιατι δεν εβαλαν και στο 1.6 τετοια αναρτηση πολλαπλων συνδέσμων οι γερμανοι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

χτύπησες εκεί που πονάμε περισσότερο (στους πολλαπλούς συνδέσμους)

και ποτε δεν καταλαβα γιατι δεν εβαλαν και στο 1.6 τετοια αναρτηση πολλαπλων συνδέσμων οι γερμανοι

 

Έλα μου ντε!!!! στα 2 μοντέλα με τους αδύναμους κινητήρες (1.2 TFSI Και 1.6TDI) το κάναν. 2 πράγματα 1) θεώρησαν ότι λόγο μικρής ιπποδύναμης δεν χρειαζόμαστε μεγαλύτερη άνεση και 2) φαντάζομαι να ρίξουν το κόστος..... Προσωπική υπόθεση είναι αυτό αν ξέρει κανείς κάτι παραπάνω ας μας διαφωτίσει :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ναι αστα να πανε... μα είναι δυνατον το φθηνοτερο 1.4 tfsi να εχει καλυτερη αναρτηση από το ακριβοτερο 1.6 ?

να εβαζαν πολλαπλους συνδέσμους σε ακριβοτερο πχ διλιτρο να πω ενταξει οκ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Καταρχήν να ευχαριστήσω όλους για τις άμεσες απαντήσεις σας. Για να απαντήσω λίγο πολύ σε όλα, επειδή τυχαίνει να γνωρίζω προσωπικά την συγκεκριμένη αντιπροσωπεία γύρω στο Νοέμβριο είχε τύχει και είχα κάνει μαζί τους στο configurator ένα αυτοκίνητο το οποίο έβγαινε γύρω στα 32 χιλιάρικα απλά λόγο ενός οικονομικού το ακυρώσαμε, στα μέσα του Δεκέμβρη με παίρνει τηλέφωνο ο γνωστός να πάω από εκεί γιατί έφερε ένα όπως το ήθελα και πραγματικά ήταν έτσι. Το αυτοκίνητο είναι τελωνιο και όχι σε καμιά αντιπροσωπεία, σαφώς πριν το εξοφλήσω ζήτησα να το δω να το ελέγξω πλήρως μην έχει το παραμικρό. Το μονό ας πούμε που θα άλλαζα αν το έκανα costum παραγγελία είναι θα έβαζα άλλες ζάντες αλλά μου αρέσουν πραγματικά πολύ και αυτές. Τώρα όσο για το αν θα κάνω πολλά χιλιόμετρα και προχώρησα για αυτό στο diesel η απάντηση είναι demi, δυστυχώς μένω σε νησί αλλά κάθε χρόνο κάνω ταξιδάκια οπότε έτσι και έτσι , δεν έχω γυρίσει μόνιμα στο νησί ακόμα οπότε διοτι η χαμηλη καταναλωση του και τα μικρα σε κοστος service δεν πιανονται με τιποτα.... + τα μηδενικά τέλη γιατί και τα 200-300 ευρώ κάθε χρόνο είναι κάτι φίλοι μου. Τώρα όσο για την τιμή του, πήγα καρεντα και τους το είπα στεγνά και τους έδηξα και την προσφορά και μου είπαν ότι το καλύτερο είναι στα 27.500 μαζί με συναγερμό κλπ, ενώ στην άλλη το έχω στα 27.000 με συναγερμό και Παρκ + πρώτο service εντελώς δωρεάν και επίσης λόγο φιλίας έχω και ένα 20% σε όλα τα επόμενα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλτατε Θοδωρή, μπορείς να με ενημερώσεις λίγο?  Να πω και πως κατέληξα στο Α3, πάντα μου άρεσε το S3 βέβαια οι καιροί δεν είναι εύκολοι για τέτοια κυβικά με φόρους και τέτοια, το χρηματικό ποσό που είχα ήταν γύρω στα 25 και ήταν ότι μάζεψα όλα τα χρόνια , γενικά μου αρέσουν και τα bmw αλλά τα χρήματα είναι πολλά περισσότερα οπότε κατέληξα στο Α3 μιας και το Α3 δεν μου αρέσει καθόλου ( εκτός από το S1 ) .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Καταρχήν να ευχαριστήσω όλους για τις άμεσες απαντήσεις σας. Για να απαντήσω λίγο πολύ σε όλα, επειδή τυχαίνει να γνωρίζω προσωπικά την συγκεκριμένη αντιπροσωπεία γύρω στο Νοέμβριο είχε τύχει και είχα κάνει μαζί τους στο configurator ένα αυτοκίνητο το οποίο έβγαινε γύρω στα 32 χιλιάρικα απλά λόγο ενός οικονομικού το ακυρώσαμε, στα μέσα του Δεκέμβρη με παίρνει τηλέφωνο ο γνωστός να πάω από εκεί γιατί έφερε ένα όπως το ήθελα και πραγματικά ήταν έτσι. Το αυτοκίνητο είναι τελωνιο και όχι σε καμιά αντιπροσωπεία, σαφώς πριν το εξοφλήσω ζήτησα να το δω να το ελέγξω πλήρως μην έχει το παραμικρό. Το μονό ας πούμε που θα άλλαζα αν το έκανα costum παραγγελία είναι θα έβαζα άλλες ζάντες αλλά μου αρέσουν πραγματικά πολύ και αυτές. Τώρα όσο για το αν θα κάνω πολλά χιλιόμετρα και προχώρησα για αυτό στο diesel η απάντηση είναι demi, δυστυχώς μένω σε νησί αλλά κάθε χρόνο κάνω ταξιδάκια οπότε έτσι και έτσι , δεν έχω γυρίσει μόνιμα στο νησί ακόμα οπότε διοτι η χαμηλη καταναλωση του και τα μικρα σε κοστος service δεν πιανονται με τιποτα.... + τα μηδενικά τέλη γιατί και τα 200-300 ευρώ κάθε χρόνο είναι κάτι φίλοι μου. Τώρα όσο για την τιμή του, πήγα καρεντα και τους το είπα στεγνά και τους έδηξα και την προσφορά και μου είπαν ότι το καλύτερο είναι στα 27.500 μαζί με συναγερμό κλπ, ενώ στην άλλη το έχω στα 27.000 με συναγερμό και Παρκ + πρώτο service εντελώς δωρεάν και επίσης λόγο φιλίας έχω και ένα 20% σε όλα τα επόμενα.

Πόσα χιλιομετρα κάνεις το χρόνο?

Ο 1,6TDI είναι μετριος κινητηρας και υπολειπεται πλέον του ανατγωνισμου.

Ψηφίζω TFSI...

Edited by jasonbourne
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γύρω στα 15.000 το χρονο τα κανω θα ελεγα....

Link to comment
Share on other sites

Ότι ισχύει για όλα τα diesel. Έχουν καλά όπως οικονομία, ροπή και θεωρητικά βγάζουν περισσότερα km αλλά έχουν και αρνητικά όπως ευαισθησία στο κακό καύσιμο και στην χρήση του biodiesel, με συνέπεια να βγάζουν ακριβές βλάβες σε τρόμπα πετρελαίου και dpf. To dpf, γνωστό ως φίλτρο μικροσωματιδίων θέλει προσοχή και στον τρόπο οδήγησης για να μην καταστραφεί. Τέλος οι κινητήρες diesel έχουν μικρό φάσμα απόδοσης και δεν αρέσκονται στις υψηλές στροφές και στην σπορ οδήγηση. 

Σε κάθε περίπτωση (βενζίνη ή πετρέλαιο)  κάπου κερδίζει και κάπου χάνεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή οδήγησα και το A3 SPORTBACK 1.6tdi και το 1.4tfsi cod 150ps η γνώμη μου είναι οτι είναι δυο διαφορετικά αυτοκίνητα.Το 1.4tfsi είναι γρήγορο με δύναμη σε όλο το φάσμα των στροφών,πολύ ήσυχο και πατάει καλύτερα στον δρόμο έχοντας περίπου την ίδια μέση κατανάλωση με το tdi και την ίδια αρχική τιμή 27500.Όσο για τον extra εξοπλισμό τα xenon είναι προσφορά μαζί με το bluetooth στα 500ευρώ,ο εσωτερικός αντιθαμβωτικός καθρέπτης για τους ενοχλητικούς με τα ψευτοxenon που τυφλώνουν την νύχτα και τα εργοστασιακά φιμέ και ας είναι ακριβά γιατί σε καμία περίπτωση δεν συγκρίνονται με τις after market μεμβράνες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους ! :)

Sline διαθέτει εξωτερικο , μεσα μονο το φλατ τιμονι.

 

IMG_5705_zps8585b75d.jpg

 

IMG_5702_zps7501edc2.jpg

 

IMG_5700_zpsa83e290d.jpg

 

IMG_5697_zpse2e9554c.jpg

 

IMG_5708_zpsb31f48f4.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εγώ ψάχνομαι στην γνωστή τριάδα (σειρά 1-Α3-V40) και ως 3μελη σύντομα οικογένεια, να ρωτήσω αν το A3 1,8Τ με τα 180 αλογα είναι ο ίδιος κινητήρας με το 1,4 ?

Είναι καινούριος ή έχουμε δείγματα γραφής όσον αφορα την αξιοπιστία ? Γενικαι προτείνεται έναντι του 1,4 με τα 140-150 αλογα?

 

Πάντως να εξομολογηθώ ότι το απόγευμα το πέρασα χαζεύοντας την νέα σειρά 1...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εγώ ήμουν ανάμεσα σε Α3-GOLF-V40-BMW1,οδήγησα και τα 4 αυτοκίνητα και τα μελέτησα αρκετά στα χαρτία αλλά και από κοντά στις εκθέσεις.Το v40 είναι 2κλικ κάτω από τα υπόλοιπα 3 χωρίς να είναι φθηνότερο(χαρακτηριστικά δείτε το τελείωμα της μοκέτας του ουρανού μπροστά στο παρμπρίζ,προχειροδουλειά.Δείτε τα πλαστικά μέρη στον χώρο αποσκευών,φτηνοπλαστικά).Το bmw 1 είναι μικρό στο εσωτερικό του,ειδικά πίσω με πολύ σκληρά καθίσματα και πολύ θόρυβο από κινητήρα και εξωτερικό.Το GOLF είναι ένα πολύ καλό αυτοκίνητο αλλά με την τιμή να είναι πολύ κοντά στου A3 με τις εκπτώσεις που κάνει η AUDI και τα 2 μόνο χρόνια εγγύησης έναντι 5 που δίνει η AUDI το αφήνουν κατά την δική μου γνώμη στην 2 θέση.Κάντε TEST DRIVE και δείτε με λεπτομέρεια τα τεχνικά χαρακτηριστικά,την ποιότητα των υλικών και την τελική τιμή πριν πάρετε την τελική απόφαση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οδηγήστε και το tdi και το tfsi γιατί πιστεύω ότι οδηγικά είναι δυο διαφορετικά αυτοκίνητα και αν κάποιος δεν κάνει πολλά χλμ ετησίως δεν αξίζει με τα ίδια χρήματα να μην έχει την δύναμη,την sport αίσθηση και την ησυχία του tfsi ultra.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πολύ χοντρικά μιας και το θέμα σηκώνει αρκετή κουβέντα, οι πολλαπλοί σύνδεσμοι είναι πιο προηγμένο σύστημα ανάρτησης σε σχέση με τον άκαμπτο άξονα. Οι πολλαπλοί σύνδεσμοι προσφέρουν καλύτερη αίσθηση, καλύτερη απόσβεση κραδασμών και καλύτερο κράτημα σε σπορ οδήγηση. Έχουν όμως μεγαλύτερο κόστος και κλέβουν περισσότερο ωφέλιμο χώρο από τον αμάξωμα. Έτσι για ένα σπορ sedan που έχει χώρους, η χρήση της είναι μονόδρομος. Ο χαρακτήρας αυτού του αυτοκινήτου ''απαιτεί'' από την ανάρτηση να προσφέρει άνεση και κορυφαίο κράτημα.

Όμως σε ένα hatchback-compact  αυτοκίνητο με περιορισμένους χώρους, που προσανατολίζεται κυρίως για αστικές μετακινήσεις και δεν απευθύνεται σ΄αυτόν που θέλει ένα γρήγορο sedan  ή gti κτλ...του είναι παντελώς άχρηστη και αδιάφορη. Εκεί ο άκαμπτος άξονας θα τα καταφέρει μια χαρά με μικρές υποχωρήσεις σε άνεση και κράτημα.

Έτσι στο 1.4 - 1.8 tfsi που θα το επιλέξουν οδηγοί που δεν θέλουν απλά ένα αυτοκίνητο για να πηγαίνουν στη δουλειά, αλλά θέλουν το κάτι παραπάνω , προτίμησαν τους πολλαπλούς συνδέσμους.

Στο 1.6 tdi που έχει πιο ήπιο χαρακτήρα, κρίθηκε η επιλογή του άκαμπτου άξονα ως ποιο ταιριαστή μιας και το αγοραστικό κοινό του, δίνει προτεραιότητα στην οικονομία και όχι στην σπορ οδήγηση.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολύ χοντρικά μιας και το θέμα σηκώνει αρκετή κουβέντα, οι πολλαπλοί σύνδεσμοι είναι πιο προηγμένο σύστημα ανάρτησης σε σχέση με τον άκαμπτο άξονα. Οι πολλαπλοί σύνδεσμοι προσφέρουν καλύτερη αίσθηση, καλύτερη απόσβεση κραδασμών και καλύτερο κράτημα σε σπορ οδήγηση. Έχουν όμως μεγαλύτερο κόστος και κλέβουν περισσότερο ωφέλιμο χώρο από τον αμάξωμα. Έτσι για ένα σπορ sedan που έχει χώρους, η χρήση της είναι μονόδρομος. Ο χαρακτήρας αυτού του αυτοκινήτου ''απαιτεί'' από την ανάρτηση να προσφέρει άνεση και κορυφαίο κράτημα.

Όμως σε ένα hatchback-compact  αυτοκίνητο με περιορισμένους χώρους, που προσανατολίζεται κυρίως για αστικές μετακινήσεις και δεν απευθύνεται σ΄αυτόν που θέλει ένα γρήγορο sedan  ή gti κτλ...του είναι παντελώς άχρηστη και αδιάφορη. Εκεί ο άκαμπτος άξονας θα τα καταφέρει μια χαρά με μικρές υποχωρήσεις σε άνεση και κράτημα.

Έτσι στο 1.4 - 1.8 tfsi που θα το επιλέξουν οδηγοί που δεν θέλουν απλά ένα αυτοκίνητο για να πηγαίνουν στη δουλειά, αλλά θέλουν το κάτι παραπάνω , προτίμησαν τους πολλαπλούς συνδέσμους.

Στο 1.6 tdi που έχει πιο ήπιο χαρακτήρα, κρίθηκε η επιλογή του άκαμπτου άξονα ως ποιο ταιριαστή μιας και το αγοραστικό κοινό του, δίνει προτεραιότητα στην οικονομία και όχι στην σπορ οδήγηση.

 

Ευχαριστω και εγω μιας και ειχα κανει εξαρχης το θεμα για ενημερωση, τωρα νομιζω πως καποιος που δεν γνωρίζει τοσο καλα το θεμα αυτο δεν θα καταλαβει τοσο την διαφορα....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους και παλι, προχωρουσε κανονικα η αγορα μου , εχω δωσει τα μισα χρηματα μαζι με την προκαταβολη και τους ειχα πει οτι τα υπολοιπα θα τα επαιρναν αυριο πριν την παραδωση, το αυτοκινητο ηρθε εδω στην αθηνα δευτερα μεσημερι, μου ειπαν οτι θα το εχω τριτη μαχ τεταρτη, η τεταρτη εγινε πεμπτη και η πεμπτη παρασκευη. Τελικα μου ειπαν δευτερα η τριτη μαλον γιατι υπαρχει ενα γραφιοκρατικο προβλημα. Το θεμα μου ειναι το εξης: Επειδη τους φερθηκα πολυ σωστα και τετοιες μερες λιγοι κανουν αγορες μετρητης, δεν μου αρεσει να με κοροιδευουν και οχι μονο αυτο τους ειχα ενημερωσει οτι ΜΑΧ παρασκευη το χρειαζομαι για επαγγελαμτικο ταξιδι.... Επειδη λοιπον δεν το εχω και ετυχε να βρω καλυτερη προσφορα απο μια αλλη αντιπροσωπεια εκτος αθηνας ηθελα να ρωτήσω το εξης : Tι γινετε αν εγω αυριο παω και ακυροσω το αυτοκινητο εφοσον δεν εχει προχωρησει κανενα χαρτι για την εκδωση πινακιδας κτλπ? Παιρνω πισω την αντικαταβολη μου? ( σαφως δεν ροταω για τα υπολοιπα χρηματα ) . Ευχαριστω πολυ και περιμενω απαντηση γιατι αυριο το πρωι εχω φυγει να παω να τους ρίξω τα μαντατα!

Link to comment
Share on other sites

Αντιπροσωπείες.... ότι και να πεις είναι λίγο για αυτούς... Πίστευα ότι μετά από 5 χρόνια απανωτά σφαλιάρες από την αγορά θα γινόταν λίγο επαγγελματίες, αλλά δυστυχώς με την αγορά του δικού μου αυτοκινήτου πέρσι είδα ότι είναι τα ίδια Παντελή μου τα ίδια Παντελάκη.

 

Αφού πέρασα από 5-6 αντιπροσωπείες οι μισοί πωλητές ήταν για τα μπάζα. συμπεριλαμβανομένου δυστυχώς και της Audi...

 

Stel να ξέρεις ότι τις αγορές με μετρητά τις αντιμετωπίζουν με αδιαφορία γιατί το κέρδος είναι μεγαλύτερο για αυτούς αν αγοράσεις με δάνειο/δόσεις και εκεί σκίζονται να σε πείσουν και πετάνε και τα έξτρα αριστερά και δεξιά ενώ με μετρητά φτύνεις αίμα να σου βάλουν 2 πατάκια, όποτε τα μετρητά είναι σαν να πηγαίνεις στον περιπτερά και να παίρνεις ένα πακέτο τσιγάρα...

 

Αυτό με το θα το έχουμε αύριο και το παίρνεις 2 βδομάδες μετά μάλλον το έχουν στανταράκι... 2 φορές αγόρασα αυτοκίνητο μέσα στη 10ετία και τις 2 φορές πάνω κάτω τα ίδια μου κάναν απλά την δεύτερη φορά απλά ήξερα ότι το αρχές Μαϊου που μου είπαν όταν το αμάξι βγήκε απο το εργοστάσιο και αρχίσαν να προχωράνε την παραγγελία θα ήταν τελικά αρχές Ιουνίου. 

 

Πάντως δύσκολα θα σου δώσουν πίσω τα λεφτά και θα ακυρώσουν την παραγγελία θέλει να είσαι προετοιμασμένος να το πας στα άκρα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.