Jump to content

Ενεργοποίηση Coming/Leaving Home χωρίς αισθητήρα φωτισμού (σχολιασμος πανω στο DIY και παραλλαγες λογω facelift)


Recommended Posts

Δεν είμαι προκατειλημμένος με κανέναν Κώστα, αλλά για να κάνεις μία δουλειά, χρειάζεσαι και το σωστό αντίστοιχο εργαλείο. 

Τo VAS δυστυχώς δεν επιτρέπει να δεις τόσο λεπτομερώς το αμάξι.

 

Θα ψάξω το αρχείο μου να σου πω τι θα χρειαστείς.

Πρέπει όμως πρώτα να ενεργοποιήσεις την επιλογή από τον εγκέφαλο και μετά να κάνεις κάτι στην ασφαλειοθήκη (εφόσον δεν δουλεύει με την επιλογή του εγκεφάλου ενεργοποιημένη!)

 

 

ΥΓ: η αλήθεια είναι οτι στη Δέλτα Καρ στην Πάτρα με είχαν βοηθήσει αρκετά οι άνθρωποι με το προηγούμενο αμάξι μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι προκατειλημμένος με κανέναν Κώστα, αλλά για να κάνεις μία δουλειά, χρειάζεσαι και το σωστό αντίστοιχο εργαλείο. 

Τo VAS δυστυχώς δεν επιτρέπει να δεις τόσο λεπτομερώς το αμάξι.

 

Θα ψάξω το αρχείο μου να σου πω τι θα χρειαστείς.

Πρέπει όμως πρώτα να ενεργοποιήσεις την επιλογή από τον εγκέφαλο και μετά να κάνεις κάτι στην ασφαλειοθήκη (εφόσον δεν δουλεύει με την επιλογή του εγκεφάλου ενεργοποιημένη!)

 

 

ΥΓ: η αλήθεια είναι οτι στη Δέλτα Καρ στην Πάτρα με είχαν βοηθήσει αρκετά οι άνθρωποι με το προηγούμενο αμάξι μου.

Το VAS είναι το παλιό πρόγραμμα,το καινούργιο δε θυμάμαι πως το λένε.Το ωραίο είναι πως τη σύνδεση στη φύσα του εγκεφάλου πλέον τη κάνουν με bluetooth κι όχι με καλώδιο.

 

Τώρα είναι περασμένο το καλώδιο οπότε θα τσεκάρουμε τις επιλογές 5 και 7 όπως είπαμε στο τηλ και θα δούμε αν βγάλουμε άκρη αλλιώς περιμένω από εσένα (και πάλι) να δώσεις τα ρέστα σου ;)

Edited by kostas_7
Link to comment
Share on other sites

Το VAS είναι το παλιό πρόγραμμα,το καινούργιο δε θυμάμαι πως το λένε.

 

Τώρα είναι περασμένο το καλώδιο οπότε θα τσεκάρουμε τις επιλογές 5 και 7 όπως είπαμε στο τηλ και θα δούμε αν βγάλουμε άκρη αλλιώς περιμένω από εσένα (και πάλι) να δώσεις τα ρέστα σου ;)

Τελικά τίποτα ?

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα Θοδωρή,δεν έβγαζε κάποια επιλογή για τσεκάρισμα,χαμένοι στο διάστημα των κωδικών :sorry:

Αυτά με το διαγνωστικό της αντιπροσωπίας. Εσύ δοκίμασες με το δικό σου ? 

Αν δεν βγάλεις άκρη έλα αύριο το βράδυ να το κοιτάξουμε.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά με το διαγνωστικό της αντιπροσωπίας. Εσύ δοκίμασες με το δικό σου ? 

Αν δεν βγάλεις άκρη έλα αύριο το βράδυ να το κοιτάξουμε.

Ποιο δικό μου;το μπαουλωμενο;χαχαχαχαχα

 

Τι ώρα περίπου φιλαράκι μου;

Link to comment
Share on other sites

Ποιο δικό μου;το μπαουλωμενο;χαχαχαχαχα

 

Τι ώρα περίπου φιλαράκι μου;

Πάρε τηλ μετά τη δουλειά, αν αντέχεις, να έρθεις να το δούμε.

 

 

Υ.Γ : Θα τα μεταφέρω σε νέο θέμα για Α3 8p facelift γιατί το τσακίσαμε το diy του ΚΕΜ !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο (Kavouras) είσαι σίγουρος ότι έχεις περάσει σε Α3 facelift με την έκδοση vag 12.10 (αυτό δηλαδή που έχουμε στα χέρια μας) το coming home/leaving home;

Μήπως η συγκεκριμένη έκδοση vag δεν υποστηρίζεται από τον εγκέφαλο που έχει το αυτοκίνητό μου;

Edited by kostas_7
Link to comment
Share on other sites

Κωςτα,

Δεν παιζει σημασια η εκδοση αλλα η κωδικοποιηση. Απλα οσο πιο νεα εκδοση εχεις, τοσο πιο πολλες πληροφοριες γνωριζει (το μηχανημα) για πιο νεους και περισσοτερους εγκεφαλους.

 

 

Sent from the dark side...

Link to comment
Share on other sites

Με όποια επιφύλαξη γράφω τα παρακάτω, μεταφέροντάς τα από το SeatClub:

 

πάμε στο 09-Central Electronics

Coding-> Long coding helper

και ορίζουμε τις παρακάτω τιμές:

1. Byte 00/bit 5: assistance driving light & leaving home active--set this bit to 1 for active

 

2. Byte 00/bit 7: coming home active--set this bit to 1 for active

 

3. Byte 02/bit 4: coming home mode via--set this bit to 0 for personalization

(αυτό ήταν έτσι, δεν το άλλαξα!!)

 

 

4. Byte 21/bit 6: leaving home variant--set this bit to 0 for LH in LDS

 

5. Byte 23/bit 5: coming home logic--set this bit to 1 for new logic.

 

 

και μετά πάμε στο Adaptation-10 (μέσα στο central electronics)

και στο Channel 001 έδωσα νέα τιμή 20 (20 δευτερόλεπτα δηλαδή!!!)

 

έτσι όταν βγαίνω από το αμάξι, κάνω ένα σινιάλο και ανάβουν για 20 δευτερόλεπτα τα φώτα!!!!

 

ΧΩΡΙΣ να έχει αισθητήρα φωτός το αυτοκίνητο....

 

 

 

Select 09 (Central Electronics)

Adaptation -> Function 10

-> Channel 002 (Leaving-Home Time)

Range: 0 - 120 Seconds

 

λειτουργούσε και το Leaving Home, ΑΛΛΑ λειτουργούσε όποτε ξεκλείδωνα το αυτοκίνητο, πράγμα που δεν μου άρεσε, δηλαδή την μέρα να ανάβουν, έτσι στο

4. Byte 21/bit 6: leaving home variant το ενεργοποίησα και λειτουργεί το leaving home όποτε εγώ θέσω τα φώτα στη μεσαία σκάλα και μετά το ξεκλειδώσω c014.gif

 

παρακάτω έχω τα νέα βήματα για Coming Home/Leaving Home

 

πάμε στο 09-Central Electronics

Coding-> Long coding helper

και ορίζουμε τις παρακάτω τιμές:

1. Byte 00/bit 5: assistance driving light & leaving home active-- το τσεκάρουμε

2. Byte 00/bit 7: coming home active-- το τσεκάρουμε

 

3. Byte 02/bit 4: coming home mode via--το ξετσεκάρουμε

(αυτό ήταν έτσι, δεν το άλλαξα!!)

 

 

4. Byte 21/bit 6: leaving home variant--το τσεκάρουμε

5. Byte 23/bit 5: coming home logic--το τσεκάρουμε

 

 

και μετά πάμε στο Adaptation-10 (μέσα στο central electronics)

και στο Channel 001 έδωσα νέα τιμή 20 (20 δευτερόλεπτα για το Coming Home δηλαδή)

και στο Channel 002 επίσης 20 (20 δευτερόλεπτα για το Leaving Home δηλαδή)

 

έτσι λοιπόν, όταν είναι βράδυ και θέλω να φέγγει για λίγο το αυτοκίνητο, πριν βγω κάνω ένα σινιάλο τραβώντας τον μοχλό των φλας και ανάβει η μεσαία σκάλα των φώτων για 20 δευτ.

 

αν θέλω όταν γυρίσω να το βρω το αυτοκίνητο στο parking π.χ., αφήνω τον διακόπτη στν μεσαία σκάλα και όταν το ξεκλειδώσω ανάβουν τα φώτα!!!

Edited by Dikonou
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έλα ρε Μητσάρα δώσε τα φώτα σου και έχουμε φάει τα σίδερα για την ριμάδα την κωδικοποίηση !!! Τελικά είσαι κρυφό ταλέντο !

 

 

 

Κώστααααα φέρτο για σκάλισμα !!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως θέλω να το απενεργοποιήσω γιατί μου γονάτησε την μπαταρία σε 1.5 χρόνια.

Την μέτρησα σήμερα πρίν ξεκινήσω 11,75 βόλτ.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί έχω aftermarket xenon kit και όταν ξεκλειδώνω η κατανάλωση πάει στα 10 Ampere για όσο μένουν ανοιχτα!!!!!!

 

ΚΑι πάλι τα παραπάνω με όποια επιφύλαξη και χωρίς να ''διεκδικώ'' καμία ευθύνη!!!

 

Ότι κάνετε με δική σας ευθύνη και πρωτοβουλία έτσι;

Edited by Dikonou
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έλα ρε Μητσάρα δώσε τα φώτα σου και έχουμε φάει τα σίδερα για την ριμάδα την κωδικοποίηση !!! Τελικά είσαι κρυφό ταλέντο !

 

 

 

Κώστααααα φέρτο για σκάλισμα !!!!

Ίδια ώρα αύριο το μεσημέρι;

 

Γιατί έχω aftermarket xenon kit και όταν ξεκλειδώνω η κατανάλωση πάει στα 10 Ampere για όσο μένουν ανοιχτα!!!!!!

 

ΚΑι πάλι τα παραπάνω με όποια επιφύλλαξη και χωρίς να ''διεκδικώ'' καμία ευθύνη!!!

 

Ότι κάνετε με δική σας ευθύνη και πρωτοβουλία έτσι;

Λοιπόν έχει και δικηγόρο το club.....Προς τα κει θα απευθυνθώ :sHa_wink3:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ίδια ώρα αύριο το μεσημέρι;

 

Λοιπόν έχει και δικηγόρο το club.....Προς τα κει θα απευθυνθώ :sHa_wink3:

Ρίξε  h064.gif  .............................................................. h060.gif 

  και θα συνεννοηθούμε  h056.gif   h068.gif 

 γιατί υπάρχει περίπτωση να λείπω... e040.gif 

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε  h064.gif  .............................................................. h060.gif

  και θα συνεννοηθούμε  h056.gif   h068.gif

 γιατί υπάρχει περίπτωση να λείπω... e040.gif

Πάντως αυτή θα είναι .... Τρίτη και φαρμακερή

 

 

υγ. ο ηλεκτρολόγος μου ψάχνει για ασφάλεια :sHa_wink3:

Link to comment
Share on other sites

Συμβουλή.

Εγώ μετά την ενεργοποίηση ένα χρόνο μετά δεν μπορώ να το απενεργοποιήσω. Άγνωστο γιατί.

Οπότε συνιστώ μεγάλη επιφύλαξη.

Link to comment
Share on other sites

Συμβουλή.

Εγώ μετά την ενεργοποίηση ένα χρόνο μετά δεν μπορώ να το απενεργοποιήσω. Άγνωστο γιατί.

Οπότε συνιστώ μεγάλη επιφύλαξη.

το επανεφερες πληρως στην παλια κωδικοποιηση;

 

 

Sent from the dark side...

Link to comment
Share on other sites

ΓΜΣ τα..... με βλέπω για μπαταρία κάθε χρόνο!!! :sHa_hehe: :sHa_hehe: :sHa_hehe:

 

Πέρα από την πλάκα ψάχνω για την απώλεια τώρα....αρχίζω από μπαρόμετρο που το ακούω με σβητό μοτέρ, αλλά γυρισμένο τον διακόπτη, κάποιες φορές να χαζοπαίζει μέσα κάτι στο όργανο, ηχοσύστημα και μετά βλέπουμε.....

 

Κανονικά θα πρέπει να είναι στο 0,01-0,02Α οι απώλειες και εγώ είμαι στο 0,07Α.

Edited by Dikonou
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη δεν είναι περίεργο όμως να φταίει απλά η ενεργοποίηση του coming/living ? :g:

 

 

Προφανώς έχεις μικρότερη μπαταρία απ΄ότι έχουν τα Α3 με αισθητήρα φωτός και ενεργοποιημένο από το εργοστάσιο το coming/living.

 

Καλό θα ήταν, αν έχεις φορτιστή/συντηρητή μπαταρίας να της κάνεις ένα φρεσκάρισμα που και που. 

Και στην επόμενη μπαταρία να βάλεις με όσο περισσότερα Ah γίνεται και χωράει.

Edited by Theodore Saba
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη δεν είναι περίεργο όμως να φταίει απλά η ενεργοποίηση του coming/living ? :g:

 

 

Προφανώς έχεις μικρότερη μπαταρία απ΄ότι έχουν τα Α3 με αισθητήρα φωτός και ενεργοποιημένο από το εργοστάσιο το coming/living.

 

Καλό θα ήταν αν έχεις φορτιστή/συντηρητή μπαταρίας να τις κάνεις ένα φρεσκάρισμα που και που. 

Και στην επόμενη μπαταρία να βάλεις με όσο περισσότερα Ah γίνεται και χωράει.

 

Αυτό ακριβώς! Ψαχνω να δώ εάν και τί απώλεια έχω....όσο για την μπαταρία 61Αh είναι...να πάω σε 72;

 

Αλλιώς θα πάρω καμια από αυτές που έχουν τα demosound cars...... με 13.8 βόλτ σβητό και χαλαρά.......αλλά πανάκριβες.

Edited by Dikonou
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.