Jump to content

Εργοστασιακά φώτα Xenon


Recommended Posts

Κανενα,γι'αυτο λεγονται εργοστασιακα χαχαχαχαχα μαλλον εδω οι Γερμαναραδες φωναξαν καλους επαγγελματιες ;)

 

ααα ειναι στην ενοτητα 8V 

 

Στο δικο μου 8P δεν εχω κανενα προβλημα με τα xenon.

Edited by kostas_7
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλημερα στην παρέα, εχει παρατιρησει κανεις στις λακουβιτσες οτι τρεμουν λιγο τα ξενον;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ άλλαξα πριν λίγες μέρες τα xenon. Η μια έτρεμε σε λακουβίτσες. Προβληματίστηκα. Έβγαλα το φανάρι έξω και παρατήρησα ότι δεν την είχα σφίξει σωστά στο δαχτυλίδι συγκράτησης. Δες σχετικά: 

http://forum.audisportsclub.gr/index.php/topic/19412-headlight-range-control-headlamp-converter-active-range-reduced/

Link to comment
Share on other sites

Τα διαβασα φιλε dimi, το αμαξι ειναι κουτας ειναι δυνατον; Δεν τρεμει τοσο πολυ, λες να το ανοιξω να το ελενξω η να το παω σε αντιπροσωπεια αφου εχει και εγγυηση ;

Link to comment
Share on other sites

Τα διαβασα φιλε dimi, το αμαξι ειναι κουτας ειναι δυνατον; Δεν τρεμει τοσο πολυ, λες να το ανοιξω να το ελενξω η να το παω σε αντιπροσωπεια αφου εχει και εγγυηση ;

Αφού είσαι στην εγγύηση, χωρίς δεύτερη σκέψη αντιπροσωπία και ζάλισε τους.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μπορει να ειμαι και υπερβολικος αλλα τρεμει λιγο σιγουρα... Δεν εχει σημασια οτι το εχω παρει απο αντιπροσωπεια λαρισας και θα το παω αθηνα;

Link to comment
Share on other sites

Τα εργοστασιακά Xenon είναι Must !
Να οι παρατηρήσεις μου !
1) Υπάρχουν 2 αισθητήρες στην ανάρτηση εμπρός πίσω για να ρυθμίζεται η σωστή δέσμη ( ύψος ) θέλει προσοχη μήπως κάποιο μαστόρι ( ΝΑΙ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΕ ΜΕΝΑ ) έχει βάλει τον πίσω αισθητήρα ανάποδα με τις αντίστοιχες συνέπειες !
2) Το εμπρός αριστερό μου είναι κατά 5 χρόνια ποιό καινούργιο από ότι το δεξί !

Για το δεξί λοιπόν σε σχέση με το ποιό καινούργιο αριστερό Βλέπω στην λάμπα και στο φανάρι το δεξί μία μικρή κόπωση !
Λίγο ψιλοτρέμει ( μόνο αν θέλεις να το δείς θα το δείς ) και κυρίως η λάμπα νομίζω ( μπορεί να είμαι υπερβολικός ) έχει κιτρινίσει ελάχιστα . Αυτό το βλέπω κυρίως εκεί που τελειώνει το φώς σε τοίχο το βράδυ . Ίσως να είναι και ιδέα μου !
3) Είναι απίστευτα σε αίσθηση και ποιότητα το βράδυ σε επαρχιακό δρόμο η οδήγηση γίνεται παιχνιδάκι!
4)Σε συνδυασμό με τα αυτόματα φώτα δεν ξαναασχολείσαι ποτέ !

 

Αν άλλαζα αυτοκίνητο θα ήθελα να έχει Εργοστασιακά xenon  και ηλιοροφή ! Με τα άλλα συμβιβάζομαι ! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αμεσα στην αντιπροσωπεια..!!! δεν είναι αναγκη να πας Λαρισα θα πας εδώ Αθηνα.....

Δηλ αν το χες παρει από Εβρο θα πηγαινες εκει να τα φτιαξεις ?

 

Εφόσον είναι στην εγγυση με το παραμικρο θα τους το πηγαίνεις !!!

Εμενα δεν μου τρεμοπαιξαν ποτε και όπως λες, επειδή παταω συνεχεια σε λακουβες δεν θα επρεπε να στο κανει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να περασω απο το club να δω και τα παιδια να δω κανα ιδιο αυτοκινητο μηπως και ειμαι υπερβολικος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα.ειχα παρατηρισει κ εγω οτι το φως απο την πλευρα του οδηγου τρεμοπαιζει καπως στις λακουβες. Διαβασα κ το ποστ εδω και το πηγα σημερα απο το service. Το κοιταξανε το φαναρι κ δεν βρηκανε τπτ που να φταιει. Ουτε σφιξημο ηθελε ουτε τπτ. Κοιταξανε και on line μηπως εχει βγει απο το εργοστασιο καμια εντολη για αντικατασταση τυχων παθητικων φαναριων και παλι δεν βρηκανε τιποτα....

θα δειξει. Φυσικα μου ειπανε αν επιδηνωθει η κατασταση να το ξανα παω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλησπέρα

Για να μην ανοίγω άλλο θέμα, γνωρίζει κανείς αν μπορώ να αλλάξω τα αλογόνου με xenon γιατί ρώτησα σε αντιπροσωπία και μου είπαν ξέχνα το.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως πριν ένα χρόνο είχα πάει για το καθορισμένο service στην αντιπροσωπεία (το αυτοκίνητο μου παραδόθηκε στα χέρια 6/13) μου είπαν ότι στείλανε αίτημα ανάκλησης από τα κεντρικά για κάποια ρύθμιση στα xenon, δεν γνωρίζω τι και πως, δεν είχα παρατηρήσει το παραμικρό σφάλμα ή τρέμουλο μόνο ότι φεγγανε ίσως ψηλότερα από το καθορισμένο αλλά και αυτό ίσως…

Link to comment
Share on other sites

Θες αποτέλεσμα εργοστασιακό;

 

 

Δημήτρης

Θέλω καλύτερο φως

Δεν είχα δυνατότητα να τα βάλω πριν... Έχω αλλάξει της λάμπες με Philips αλλά και πάλι xenon δεν είναι, το γνωρίζω ότι σαν μαμά δεν θα είναι αλλά έχω ακούσει και από άλλους ότι θα υπάρξει πρόβλημα αν βάλω aftermarket kit.

Έχεις κάτι υπόψιν σου;

Link to comment
Share on other sites

Θέλω καλύτερο φως

Δεν είχα δυνατότητα να τα βάλω πριν... Έχω αλλάξει της λάμπες με Philips αλλά και πάλι xenon δεν είναι, το γνωρίζω ότι σαν μαμά δεν θα είναι αλλά έχω ακούσει και από άλλους ότι θα υπάρξει πρόβλημα αν βάλω aftermarket kit.

Έχεις κάτι υπόψιν σου;

η ερώτηση η σωστή είναι μέχρι πόσα λεφτά θες να δώσεις. Γιατί αν μου πεις μέχρι 300€, δεν φτάνουν να βάλεις ούτε τις βίδες από το εργοστασιακό κιτ ή έστω από ένα καλό aftermarket με σωστά φανάρια για να μην έχεις διάθλαση (και όλο το φως να παέι στο δρόμο και όχι στα αστέρια).

Link to comment
Share on other sites

Με 300ευρω μπορεις να βρεις καποιον που να γνωριζει, να σου ανοιξει τα φωτα, να βαλει projectors για ΧΕΝΟΝ, ενα ζευγαρι καλά μπαλαστ και ενα ζευγαρι καλές λαμπες και θα εχεις παρα πολύ καλο φως.

Ειναι λιγοι αυτοι που το κανουν, και οι περισσοτεροι ειναι χομπιστες.

Link to comment
Share on other sites

Με 300ευρω μπορεις να βρεις καποιον που να γνωριζει, να σου ανοιξει τα φωτα, να βαλει projectors για ΧΕΝΟΝ, ενα ζευγαρι καλά μπαλαστ και ενα ζευγαρι καλές λαμπες και θα εχεις παρα πολύ καλο φως.

Ειναι λιγοι αυτοι που το κανουν, και οι περισσοτεροι ειναι χομπιστες.

Αν και φανοποιος χέρι στο φανάρι δεν βάζω

Αν ήταν τα παλιά με τζάμι δεν είχα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αν και ερασιτέχνης μια χαρά βάζω χέρι στα φανάρια.

 

Από πρόσφατη μοντα που έκανα για το yaris της γυναίκας μου:

 

20160213_130117.jpg

 

Το φώς δεν περιγράφεται, συγκριτικά με πριν, χωρίς να έχω βάλει καποιον ακριβό projector,

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αν και ερασιτέχνης μια χαρά βάζω χέρι στα φανάρια.

 

Από πρόσφατη μοντα που έκανα για το yaris της γυναίκας μου:

 

20160213_130117.jpg

 

Το φώς δεν περιγράφεται, συγκριτικά με πριν, χωρίς να έχω βάλει καποιον ακριβό projector,

Σωστά και ωραία αυτά αλλά το φανάρι από yaris αν κάτι πάει στραβά κοστίζει περίπου 100 από Γεωργακοπουλο ενώ του Α3 δυστυχώς δεν υπάρχει καν...
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.