Jump to content

Recommended Posts

Παιδια μην υποτιμάμε τη θερμοκρασία στην Ελλάδα. Τους καλοκαιρινους μηνες η θερμοκρασία ειναι υψηλη πόσο μαλλον στο εσωτερικό της καμπινας που εκτος απο τη θερμοκρασία περιβάλλοντος υπαρχει και η θερμοκρασια γενικώς απο τη λειτουργια των υποσυστηματων. Αν επικοινωνήσει καποιος για αγορα θα ηθελα να ρωτησει και αυτην την παράμετρο. Θα στειλω κι εγω ανάλογο email για διευκρινήσεις και θα ενημερωσω το φορουμ με τη σειρά μου. Σε καθε περιπτωση φαινεται πραγματικά καλη περίπτωση after market συστήματος!!

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Βασίλη όταν μιλάμε για αντοχές θερμοκρασίας σε τέτοιες συσκευές δεν έχει να κάνει (σχεδόν ) με εξωτερικές θερμοκρασίες, έχει να κάνει με το εσωτερικό της μονάδας και κυρίως με τον επεξεργαστή, τεχνολογία , ψήκτρα , ανεμιστήρα .... Όταν εσύ είσαι στα χιόνια και η καμπίνα σου έχει -10 ο επεξεργαστή σου μπορεί να έχει 50  βαθμούς, όταν είσαι στην Σαχάρα και η καμπίνα σου έχει 50 βαθμούς ο επεξεργαστής μπορεί να φτάσει 70 βαθμούς, όπως καταλαβαίνεις η απορία σου είναι λίγο άτοπη.

 

Όταν μια τέτοια συσκευή ανεβάζει θερμοκρασίες 80-100 αρχίζει και σέρνεται μέχρι που θα κρασάρει, τέτοια προβλήματα τα συναντάς σπάνια πλέον ακόμα και στο χειρότερο κινέζικο.

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη όταν μιλάμε για αντοχές θερμοκρασίας σε τέτοιες συσκευές δεν έχει να κάνει (σχεδόν ) με εξωτερικές θερμοκρασίες, έχει να κάνει με το εσωτερικό της μονάδας και κυρίως με τον επεξεργαστή, τεχνολογία , ψήκτρα , ανεμιστήρα .... Όταν εσύ είσαι στα χιόνια και η καμπίνα σου έχει -10 ο επεξεργαστή σου μπορεί να έχει 50 βαθμούς, όταν είσαι στην Σαχάρα και η καμπίνα σου έχει 50 βαθμούς ο επεξεργαστής μπορεί να φτάσει 70 βαθμούς, όπως καταλαβαίνεις η απορία σου είναι λίγο άτοπη.

 

Όταν μια τέτοια συσκευή ανεβάζει θερμοκρασίες 80-100 αρχίζει και σέρνεται μέχρι που θα κρασάρει, τέτοια προβλήματα τα συναντάς σπάνια πλέον ακόμα και στο χειρότερο κινέζικο.

Φιλε Κοναν αν ισχυει αυτο που λες στο 100% τοτε κανενα android η iphone δεν θα εβγαζε ειδικα τους καλοκαιρινους μηνες και σε διαδικασια πλοηγησης μήνυμα υπερθέρμανσης. Και επειδή το εχω δει να συμβαινει πολλες φορες και σε δικο μου τηλέφωνο (και android και iphone) αλλα και σε τηλέφωνα φιλων νομιζω οτι δεν είναι καθολου ατοπη παρατηρηση. Παρ ολα αυτα πιστευω να μας ενημερωσει ο τύπος που τα παράγει για να ελαχιστοποιησουμε τυχον αστοχιες.

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλάς με Καναδά Νεκτάριε, μέσω Κίνας γίνεται αγορά, πάλι πάνω κάτω ισχύουν τα ίδια.

 

Αυτό με τον θόρυβο φοβίζει και εμένα ειδικά με τα Β&Ο.

 

Το 5 λεπτό standby ισχύει ακόμα και για το μαμά ράδιο, ίσως να είναι ποιό λίγο από 5 λεπτό, το θέμα είναι να τα πηγαίνει κάλα η οθόνη γενικά με την κατανάλωση και να μην δημιουργήσει προβλήματα .

 

Για αυτό θα περιμένουμε να κάνουν άλλοι τους beta testers και όταν ήμαστε σίγουροι ότι έχει φτάσει σε ένα καλό επίπεδο προχωράμε.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Κοναν αν ισχυει αυτο που λες στο 100% τοτε κανενα android η iphone δεν θα εβγαζε ειδικα τους καλοκαιρινους μηνες και σε διαδικασια πλοηγησης μήνυμα υπερθέρμανσης. Και επειδή το εχω δει να συμβαινει πολλες φορες και σε δικο μου τηλέφωνο (και android και iphone) αλλα και σε τηλέφωνα φιλων νομιζω οτι δεν είναι καθολου ατοπη παρατηρηση. Παρ ολα αυτα πιστευω να μας ενημερωσει ο τύπος που τα παράγει για να ελαχιστοποιησουμε τυχον αστοχιες.

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ναι Βασίλη, ισχύει αυτό που λες σε μια συσκευή που είναι όλα συμπιεσμένα για εξοικονόμηση μεγέθους, σε μια συσκευή που δεν μπορεί να αεριστεί , δεν μπορεί να πάρει ανεμιστήρα στην ψήκτρα για να δροσίζεται, είναι ανόμοιες συσκευές εντελώς.

Και μια που το είπες απαράδεκτο για την apple να έχει τέτοιο θέμα με θερμοκρασίες σε κινητό άξιας 700+.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα, εγώ από ότι είδα από το Site τους, από Καναδά γίνεται η αποστολή. Αναφέρει ότι για North America, η παράδοση γίνεται μέσα σε 3-5 μέρες, και για Ευρώπη 5-7 άρα δεν νομίζω να είναι από Κίνα. Αλλά δεν έχει και πολύ σημασία, για εμάς στην Ελλάδα, αν είναι Καναδάς ή Κίνα για όσα έγραψα περί τελωνείου και για την περίπτωση να χρειαστεί να την γυρίσεις αν αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα.

 

Αυτό με το ρεύμα, υπάρχει περίπτωση να δημιουργήσει πρόβλημα με το energy management του αυτοκινήτου. Το ίδιο είχα και με το xcarlink, το οποίο δημιουργούσε πρόβλημα όταν έκλεινε το αμάξι. Αναγκάστηκα να του δίνω ρεύμα από ασφάλεια που κόβει παροχή με το που κλείνεις το αμάξι. Και για να το αναφέρει και ο ίδιος, ίσως να παίζει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι Βασίλη, ισχύει αυτό που λες σε μια συσκευή που είναι όλα συμπιεσμένα για εξοικονόμηση μεγέθους, σε μια συσκευή που δεν μπορεί να αεριστεί , δεν μπορεί να πάρει ανεμιστήρα στην ψήκτρα για να δροσίζεται, είναι ανόμοιες συσκευές εντελώς.

Και μια που το είπες απαράδεκτο για την apple να έχει τέτοιο θέμα με θερμοκρασίες σε κινητό άξιας 700+.

Τα ταμπλετοειδη δεν εχουν ανεμιστήρα. Και ψυκτρα έχουν μονο τα ακριβά μοντελα οπως πχ s7 edge s8 s8plus κλπ. Και αυτα τα ακριβά μοντελα έχουν απλα τρόπο απαγωγης θερμοτητας που σε καμμια περίπτωση δεν ομοιαζει με ψυκτρα. Αρα ακυρο αυτο. Το θεμα πάντως ειναι να έχουμε ενημερωση απο τον ίδιο τον κατασκευαστή. Ελπιζω να βγαλουμε ακρη φιλε μου γιατι εχω ψηθει παρα πολυ με την πρακτικότητα του συγκεκριμένου προϊόντος!!

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα ταμπλετοειδη δεν εχουν ανεμιστήρα. Και ψυκτρα έχουν μονο τα ακριβά μοντελα οπως πχ s7 edge s8 s8plus κλπ. Και αυτα τα ακριβά μοντελα έχουν απλα τρόπο απαγωγης θερμοτητας που σε καμμια περίπτωση δεν ομοιαζει με ψυκτρα. Αρα ακυρο αυτο. Το θεμα πάντως ειναι να έχουμε ενημερωση απο τον ίδιο τον κατασκευαστή. Ελπιζω να βγαλουμε ακρη φιλε μου γιατι εχω ψηθει παρα πολυ με την πρακτικότητα του συγκεκριμένου προϊόντος!!

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ψήκτρα είναι γενικός όρος για να είμαι κατανοητός γιατί δεν μπορώ να ξέρω πόσα ξέρεις :)

Tα car android δεν είναι tablet,  φυσικά σε τέτοιες συσκευές μπαίνει ανεμιστήρας γιατί είναι εφικτό  και έχεις λύσει εύκολα το θέμα θερμότητας.

Έχω κάνει πολλά κινητά βίδες ειδικά iphone, υπάρχουν πολλοί τρόποι απαγωγής θερμότητας και κάθε εταιρία προσπαθεί με δικούς της τρόπους, με τον ποιο αποτυχημένο note 7 .

 

off topic τέλος.

 

Η απάντηση του daniel σε  πμ

No, factory direct to from China to keep the price low. Keeping warehouse in America increase costs

 

Όπως και να έχει θα περιμένουμε να δούμε εξελίξεις.

Link to comment
Share on other sites

Το αναφέρει καθαρά

Μακριά και αλάργα από ΗΠΑ λόγω κόστους

 

Γιατί θέλετε να αλλάξετε οθόνη?

Έχει χαλάσει η είναι δίχρωμη?

 

Θέλετε έγχρωμες για αναπαραγωγή DVDs?

Link to comment
Share on other sites

Το αναφέρει καθαρά

Μακριά και αλάργα από ΗΠΑ λόγω κόστους

 

Γιατί θέλετε να αλλάξετε οθόνη?

Έχει χαλάσει η είναι δίχρωμη?

 

Θέλετε έγχρωμες για αναπαραγωγή DVDs?

Γιατί οι περισσότεροι έχουμε κάλο στον εγκέφαλο, μη δίνεις σημασία.

Ούτε με dvd δεν ευχαριστιόμαστε, προτζέκτορα θα βάλουμε . :) 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το συγκεκριμένο προϊόν, είναι στην παρούσα φάση, το πολύ σε beta testing μορφή . Και επειδή από ότι κατάλαβα η εταιρεία αυτή είναι one man show, η υποστήριξη και η εξέλιξη του προϊόντος θα είναι στην καλύτερη περίπτωση αργή. Μπορεί βέβαια, να πάθει κάτι ο συγκεκριμένος, και όλο το project απλά να εξαφανιστεί.

 

Από εκεί και πέρα, και όταν πλέον θα έχει σταθεροποιηθεί το προϊόν, θα πρέπει κάποιος να αναλογιστεί και τι εγγύηση θα έχει αυτό στην Ελλάδα, και πόσο τελικά θα κοστίσει με τα μεταφορικά + τελωνείο (που είναι σίγουρο ότι θα περάσει, ακόμα και αν το έστελνε με ΕΛΤΑ πλέον). Λογικά το κόστος του θα είναι κοντά στα 750usd με τα μεταφορικά/τελωνείο. Μιας και μιλάμε πάλι για κινέζικη κατασκευή, αν πάθει κάτι (αρκετά πιθανό), θα πρέπει να το στείλει κάποιος Καναδά με δικά του έξοδα. Και μετά παίζει να ξαναπληρώσει τελωνείο, αν του επιστραφεί καινούργια συσκευή αντικατάστασης, παρότι δεν θα έχει τιμή (το έχω δει να γίνεται..!!)

 

Επίσης, μια ματιά στο Warranty/Legal λέει τα εξής ανησυχητικά:

 

1) Sound playback quality/noise issue may be unsatisfying depending on the vehicle(especially, alternator & grounds) conditions. A further software update may relieve the problem, but the noise elimination may only be possible by rewiring and adding an external noise isolator. 

 

2) Furthermore, any noise, humming, radio and electronic interference may occur depending on the vehicle condition, installation method, and operation. 

 

3) The device will draw power from your battery even if the motor has stopped. The screen may not turn off for a while even if you leave the vehicle and lock it. This is normal. The device will automatically turn off after 5 minutes of inactivity when it is not on ignition. 
 
4) We will try to do our best to solve problems for you, but we reserve rights to refuse any refund claims related to notified issues after 15 days of the reception, but an updated hardware replacement may be offered in future.

 

Προσωπικά θεωρώ πολύ ρίσκο την συγκεκριμένη αγορά για αυτά τα λεφτά.

 

Υ.Σ. Αισθητικά επίσης θεωρώ ότι οι 10" λύσεις είναι απλά ακατάλληλες για το στύλ του αμαξιού.

Συμφωνώ 1000% με Νεκτάριο.

Παίδες δίνετε σημασία πάντα στο feedback της εγγύησης! Καταλαβαίνω ότι ενθουσιάζει η επιλογή, αλλά παραείναι "αμυντική" (να το πω κάπως έτσι) η εταιρία/'ατομο στις καλύψεις του προϊόντος...

 

Και μιλάω ως κάτοχος κινεζιάρη (άλλου προϊόντος) ο ίδιος

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω θα μπορούσε να μην τα αναφέρει καν τα πιθανά πρόβλημα που μπορεί να αντιμετωπίσει κάποιος όπως κάνουν οι περισσότεροι πωλητές που τάζουν μεταξωτές κορδέλες, έχουν αναφερθεί  λόγοι και λύσεις που μπορεί να έχεις τέτοια θέματα στο forum, εγώ τον κόβω σοβαρό και ειλικρινή τον τύπο, καλύτερο feedback από τους ίδιους τους πελάτες μέσα στο forum δεν γίνεται να υπάρχει, σίγουρα προσπαθεί να φτιάξει κάτι πολύ καλό, με ποιοτικά υλικά και  διάθεση για υποστήριξη.

Αναμένουμε και θα φανούν όλα  , όποιος ψωνίσει σε αυτή τη φάση σίγουρα  θα κάνει τον beta tester.

Αν ήταν έτοιμα πλήρης χειρισμός από steering wheel και  obd bluetooth  θα είχα ψωνίσει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Του έκλεισαν το thread στο audizinne, λογικό. Άντε και στα δικά μας :sHa_hehe:

Τελικά συνεχίζεται στο Audizine στο thread Audi/Android Interface Units

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Άλλη μια έκδοση είναι στα σκαριά από τον Daniel με το China team, μεγαλύτερη χωρίς να αλλάζει την φιλοσοφία του ταμπλό.

 

 

https://rsnav.com/collections/frontpage/products/8-8-inch-preorder

 

Εγώ έχω παραγγείλει ήδη εδώ και ένα μήνα την 7" η οποία βρίσκεται τελωνείο, υπολογίζω +150-200 δασμούς και φόρο.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια έκδοση είναι στα σκαριά από τον Daniel με το China team, μεγαλύτερη χωρίς να αλλάζει την φιλοσοφία του ταμπλό.

 

 

https://rsnav.com/collections/frontpage/products/8-8-inch-preorder

 

Εγώ έχω παραγγείλει ήδη εδώ και ένα μήνα την 7" η οποία βρίσκεται τελωνείο, υπολογίζω +150-200 δασμούς και φόρο.

πόσο θα σου βγει εσένα στο περίπου σύνολο?

και για το 8,8' ποτε θα το βγάλει? για a4

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άντε καλώς να το δεχτείς. 

 

Και εγώ θέλω να πάρω, του έστειλα μύνημα στο site αυτό αλλά δεν μου έχει απαντήσει. Δυστυχώς δεν με εμπνέει, αλλά εύχομαι να διαψευσθώ και περιμένω από σένα να μας πεις ότι τελικά είναι φοβερό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με αυτά που γράφουν στο audizine δεν φαίνεται να έχει κάτι σοβαρό , θα δείξει , απλά για όποιον θέλει android είναι μονόδρομος, δεν υπάρχει κάτι άλλο της προκοπής, εννοείτε θα μπω εδώ και θα κράζω άνετα :)

500€ + την πιστολιά που θα φάω από τελωνείο.

 

Αυτό το μήνα νομίζω λέει για την 8"

Link to comment
Share on other sites

Ναι λέει sold out για concert Α4 αν και δεν έχει ξεκινήσει η πώληση καν νομίζω .

 

Παρέλαβα σήμερα , στο χαρτί παραγγελίας είχαν βάλει 60 $ car navigator, το τελωνείο το κοστολόγησε 116.53 και με χρέωσαν 43 εύρω, πάλι καλά, μάλλον δεν ασχολήθηκαν ιδιαίτερα, αν παραγγείλει άλλος δεν σημαίνει ότι θα είναι ίδια χρέωση, αν άνοιγαν κουτί και έκαναν έναν google  σίγουρα θα έβρισκαν την πραγματική τιμή και θα είχε τσεκούρωμα κοντά 200 ευρώ.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο και καλοάκουστο!! περιμένουμε εντυπώσεις 

Μακάρι !!!

 

Έτσι έρχεται η συσκευή, πλεξούδα , κεραία gps, κεραία gsm, κάρτα SD 16G με  igo primo cracked  :LaieA_015: και οδηγίες για την εγκατάσταση η οποία φαίνεται αρκετά εύκολη, μικρόφωνο δεν χρειάζεται στην πλαφονιέρα, το έχει ενσωματωμένο πάνω στην οθόνη, κάποιος παραπονέθηκε στο audizine για echo,  θα δείξει.

Εγκατάσταση θα γίνει την Παρασκευή και θα ενημερώσω.

 

Δώρο οι μπανάνες  :sHa_hehe:

 

jy63OQi.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο Βάρβαρε!

 

Συμβουλή, βάλε και μικρόφωνο στην πλαφονιέρα, μην αρκεστείς στο built-in της συσκευής  :sHa_wink3:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.