Jump to content

Τουρμπινα


Recommended Posts

Μπορεί κάποιος να βρεί  από ποιο turbo είναι ο κωδικός 5304 101 5073 και σε τι αμάξι τοποθετείται ?? 

 

Το βρίσκω σε αγγελία ως Κ04-023 από S3 αλλά ο κωδικός του 023 τελειώνει σε 5078...

Link to comment
Share on other sites

Έμπαινε σε άλλο μοτέρ αλλά ίδια νομίζω είναι.

Θα πας σε Μτχ ? Αν μείνεις σε borg ίσως η πιο φθηνή και συνετή λύση είναι να φτιάξεις την δική σου, το μτχ θέλει προσοχή γιατί τα αυτοκίνητα μας έχουν παλιώσει και λίγο πολύ όλα έχουν χιλιόμετρα και σκισιματα στην πλάτη τους.

 

Αυτή θα δυσκολευτεί λίγο να μπει. Ίσως χρειαστεί και πολλαπλή εξαγωγής. Βασικά χρειάζεται αλλά υπάρχει μια πιθανότητα να καταφέρεις να την βάλεις με φτιαχτό πλακάκι, αλλά δεν είναι σωστή λύση, συνήθως χαλάνε

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο μπορείς να μου πεις τι ακριβώς τούρμπο έχεις και τι πρόβλημα και ποιο ανταλλακτικό θες να στο δώσουμε και με τιμολόγιο αφοράς κιόλας  ?????

Link to comment
Share on other sites

Ναι εννοείται. Αν δεν υπάρχει θέμα αναφέρω και την αντιπροσωπία που πήρα την 015 και δεν είχε ανταλλακτικά.

Λοιπόν το τούρμπο είναι το 015, πίσω έχει φτερωτή από 45.κάτι χιλιοστά. Δεν είναι γνήσια είναι ημιτασιον. Είναι πιο μεγάλη η φτερωτή από του 015 αλλά ανοίγει το μαντεμι τουρμπινας όπως έχεις δει και εσυ από τα υβριδικά. Νομίζω κάθεται ακόμα και το μαντεμι από κ03.

 

Αν σε έθιξα με κάτι που είπα, ζήτω συγγνώμη αλλά το γ####### το είχα πληρώσει και μάλιστα ακριβά και μετά δεν έβρισκα ανταλλακτικά.

 

Λοιπόν από εκεί και πέρα αν όντως υπάρχουν τα ανταλλακτικά, γιατί εγώ δεν τα βρήκα ? Αν τέλος πάντων τα δίνουν μόνο σε έναν (λογικά τον κεντρικό αντιπροσωπο) στην Ελλάδα δεκτο, να γίνει γνωστό όμως να το ξερουμε.

 

Εγώ μέχρι τώρα έχω ακόμα την εντύπωση ότι αυτή η εταιρεία βγάζει τούρμπο που δεν βρίσκεις ούτε βίδες... Και η αντιπροσωπία ζητάει τη δικιά σου και 800 για άλλη τουρμπινα.

 

Τελικά η borg έχει ή δεν έχει ανταλλακτικά ?

 

Δλδ αν θες μπορείς να βρεις και άξονα και φτερά και μαντεμι, χωρίς να χρειάζεται να λύσεις καλή τουρμπινα ?

 

Και δε νομίζω να απαγορεύεται να το γράψω, από turbohellas είχα πάρει την 015. Ήταν όντως γνήσια αλλά ακριβή. Τότε μου είχε βγει 1150 ευρώ.

Έδωσα και 350 για πολλαπλή, να τα 1500, μπεκ πρόγραμμα, down pipe, αντλίες, και ένα σωρό άλλα... Είχα φύγει με κουστούμι που πλέον θα έβαζα bt αν ήξερα.

Για αυτό τους βρίζω... Τόσα χρήματα, είπα να βάλω την μάρκα που είχε το εργοστάσιο και αυτό είναι το ευχαριστώ ? Να σου λένε "η συγκεκριμένη εταιρεία είναι πρόβλημα... Μόνο θρος μας δίνει... Αν είχατε μια Garrett θα τα είχαμε όλα "

Οπότε εκτιμούσα που εκτιμούσα τις Garrett, τις αγάπησα μετά από αυτό...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μην ανησυχείς δεν παρεξηγήθηκα για κάτι κουβέντα κάνουμε δεν υπάρχει πρόβλημα απο πλευράς μου οπότε μην αγχώνεσαι για αυτό

 

Πάμε τώρα απο ότι κατάλαβα έχεις αγοράσει μια Κ04-015  γνήσια το συγκεκριμένο τουρμπακι βγήκε στην παραγωγή χωρίς να έχει κάποια εφαρμογή σε κάποιο κινητήρα δόθηκε απο την ΚΚΚ=Borg Warner όπως και οι EFR  για βελτίωση

 

Το ενλογο κομμάτι έχει ανταλλακτικά χωρίς να χρειάζεται να διαλύσουμε ένα καινούργιο έτοιμο

 

Αν για κάποιο λόγο ο τουρμπινας σου δεν μπορούσε να σου δώσει το ανταλλακτικό που ζήτησες, αυτό δεν σημαίνει ότι και το εργοστάσιο δεν το παρέχει στην αγορά

 

Γιατί ο τουρμπινας σου οποίος και αν είναι αυτός ανεξαρτήτως ονόματος εάν δεν έχει και πιστοποίηση επισκευαστή και δεν έχει μαγαζί και μηχανήματα πιστοποιημένα απο την εκάστοτε εταιρία είναι εύλογο να μην έχει προσβάσεις στα ανταλλακτικά και έτσι να μην μπορεί να εξυπηρέτηση τον εκάστοτε πελάτη είναι δηλαδή μόνο ΕΜΠΟΡΟΣ

 

Οπότε λοιπόν εάν έμεινες για κάποιο λόγο Χ δυσαρεστημένος απο τον ΕΜΠΟΡΟ απευθύνεσαι άλλου και ψάχνεις να βρεις απο αλλού αυτό που θες

Εδώ να πούμε ότι κάποιοι έμποροι μπορεί να λένε ότι δεν έχει η ΚΚΚ ανταλλακτικά για να προωθήσουν κάποια άλλη εταιρία

Δεν λέω ότι η turbohellas λειτουργεί έτσι άλλα έχει συμβεί και αυτό με διάφορους εμπόρους και ελπίζω αυτό που είπες <<η συγκεκριμένη εταιρεία είναι πρόβλημα... Μόνο θρος μας δίνει...Αν είχατε μια Garrett θα τα είχαμε όλα>> να μην στο είπε η TURBOHELLAS

 

Αυτό που θα μπορούσε ίσως να συνέβαινε λέω ίσως είναι αν για κάποιο λόγο ένα τούρμπο δεν έχει πλέον ζητήσει στην αγορά και πουλάει η εταιρία 5 κομμάτια το χρόνο πχ είναι φυσιολογικό να μπει στην διαδικασία να το καταργήσει εντελώς και τότε να υπαρχουν και ανταλλακτικά 

Αυτό γίνεται σε όλες της εταιρίες Garrett IHI KKK κτλ

 

Οπότε πριν κρίνουμε την οποιαδήποτε εταιρία ας δούμε όλες τις επιλογές που έχουμε και μετά κρίνουμε

Και για αποφύγει παρεξηγήσεων δεν υποστηρίζω την ΚΚΚ απλά μου έκανε τρομερή εντύπωση αυτό που είπε ο Χρήστος ότι δεν υπαρχουν ανταλλακτικά ΚΚΚ

Να προσθέσω και το άλλο ότι πχ η Garrett δεν δίνει άξονα δίνει ολόκληρο τούρμπο γιατί δεν μπορεί κάποιος να ζυγοσταθμίσει την τουρμπίνα δίνει μόνο καντριτζ 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω να μην πειράζει που τα λέω.. Συζήτησα με την εν λόγω εταιρεία για επισκευή. Θα έλυνε όμως τούρμπο για να μου το επισκευάσει. Δεν λέω η τιμή που είπε για μαντεμι ήταν καλή αλλά έτσι όπως είχε γίνει η δική μου, μόνο το κέντρο μπορούσα να κρατήσω. Είχε φύγει από το ζύγισμα και κυριολεκτικά διαλύθηκαν οι φτερωτες στα καβουκια. Κυρίως η μπροστινή, είχε στραβώσει κιόλας.

Όταν τους το είπα, με λίγη σάλτσα μου είπαν τό παραπάνω. Επίσης πρότειναν σαν φθηνή λύση μια τουρμπινα Mitsubishi. Σιγά μην έμπαινα σε περιπέτειες με πλακάκι ή πολλαπλή ενώ ακόμα δεν ήξερα πόση ζημιά είχα στα περιφερειακά και στην μηχανή.

 

Τελικά βρήκα τον τουρμπινα όπου και πήγα και είναι κομπλέ μπορώ να πω. Αυτός δε μου είπε ότι δεν έχουν ανταλλακτικά να είμαι ειλικρινής, αλλά ότι βρίσκει τα "μαμά " από υπεργολάβο της 3κ. Δεν ξέρω αν ισχύει αλλά καλό μου ακούστηκε (σε σχέση με το ότι δεν υπάρχει τίποτα) και το έφτιαξα.

 

Αν ίσχυει αυτό που λες, οκ πραγματικά ζητώ συγνώμη και δεν ξερω τι να πω... Αλλά τέλος πάντων, τότε είχα φάει τον κόσμο να βρω ανταλλακτικά και τουρμπινά ... Ήμουν άτυχος φαίνεται και δεν βρήκα, πριν 2 μιση χρόνια δλδ υπήρχε κανονικά μαγαζί να έχει ?

 

Και τώρα τι γίνεται, ακόμα και μαντεμι, πρέπει να αγοράσουμε δλδ από τουρμπινα που ξέρει να ζυγίζει σωστά με βάση την 3κ ? Αν το έχει και είναι νορμάλ οι τιμές τότε οκ.

 

Αυτό που με έκανε να πιστέψω ότι δεν υπάρχουν ανταλλακτικά είναι ότι έβρισκα θρος, τιποτα αλλο όμως... Αυτό τώρα πως έγινε και είχαν θρος όλοι ?

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη επειδη εψαξε φιλος μαντεμι καινουριο απο 023 και ο αντιπροσωπος της borg wagner Β.Ε. του ειπε οτι το εργοστασιο δεν δινει, παρα ολοκληρη 023 ή σωθικα (οτι ειπαν και στον Χρηστο δλδ), εισαι σιγουρος οτι ισχυει για ολες (οτι υπαρχουν ανταλλακτικα) ή ισχυει μονο σε καποια μοντελα;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βρίσκει όντως, μπορεί να πάει στα ημιτασιον που πηγα εγώ. Έβαλα mellett, αν δεις και στο ίντερνετ είναι καλή εταιρία αγγλική. Έμεινα ευχαριστημενος και ήταν καλές οι τιμές. Τα γνήσια δεν ξέρω πόσο έκαναν γιατί δεν είχα βρει. Τα θρος πάντως είχαν διάφορα άλλα αυτό έχει να κάνει και με το κέρδος του κάθε εμπόρου.

Αν είναι να πάει σε καινούργιο, καλύτερα να κάνει βήμα για bt δεν θα τον συμφέρει. Γιατί για να θέλει μαντεμι σίγουρα έχει ρήγματα και η πολλαπλή

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο σου είπα και ποιο πάνω κουβέντα κάνουμε και λέτε τις απόψεις σας και προσπαθώ εγώ απο την πλευρά μου να βοηθήσω τίποτα παραπάνω ανταλλακτικά υπάρχουν και οι εταιρίες παράγουν ανάλογα με την ζήτηση

Απο εκεί και πέρα για την Κ04-015 υπάρχει μαντέμι το κακό είναι ότι είναι ακριβά τα γνήσια και πολλές εταιρίες πχ ΚΚΚ GARRETT χτυπάνε την τιμή έτσι ώστε να αναγκαστείς αν πάρεις καινούργιο ολόκληρο είναι το λεγόμενο MARKETING με την δικιά τους λογική πάντα

Αφού βρήκες και έκανες την δουλειά σου αξιόπιστα καλώς δεν υπάρχουν όμως υπεργολάβοι εντάξει υπάρχουν Έμποροι και Εμποροι-Επισκευαστες οι πρώτοι μόνο πουλάνε οι δεύτεροι μπορούν και να επισκευάζουν οπότε έχουν και ανταλλακτικά

Όσο για το ιμιτασιόν που λες και άλλος πελάτης λόγο κόστους πήγε στην mellett και δεν έκανε ούτε 10000χλμ

Ελπίζω να σε κάλυψα Χρήστο

 

Γιώργο όπως είπα οι εταιρίες αλλάζουν κάθε μέρα δεδομένα είπα όταν υπάρχει μεγάλη ζητήσει απο ένα κομμάτι υπάρχουν ανταλλακτικά όταν δεν υπάρχει ζήτηση δύσκολα βρίσκεις απο εκεί και πέρα μιας και αναφέρεσαι σε 023 όσες φορές ζήτησα είχε ανταλλακτικά δεν έτυχε ποτέ να ζοριστούμε

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχουν εντάξει. Δεν τίθεται θέμα λοιπόν. Απλά καλό θα είναι να γίνει λίγο γνωστό ώστε κάποιος όπως εγώ, όπως ο φίλος του Γιώργου να μπορούμε να βρούμε.

Ναι εντάξει το γνήσιο είναι ακριβό σε σχέση με το ημιτασιον και αυτό είναι δεκτο. Δεν είναι δυνατόν ένα μαντεμι Garrett να το αγοράσεις με 100-150 ευρώ που έχει το mellett.

Όμως υπάρχει κόσμος που δεν θέλει να βάλει ημιτασιον από πεποιθήσεις. Προσωπικά αυτό ότι υστερούν ότι μόνο η borg ξέρει να φτιάχνει μπρούτζινα θρος το έχω ξεπεράσει.

Σχετικά με το mellett που χάλασε σε 10.000, είτε κάτι έκανε ο οδηγός που δεν το είπε ώστε να επιβαρυνθουν άλλοι τη ζημιά, είτε στο δέσιμο έγινε κάτι. Έτσι πιστεύω, τα έχω ζήσει αρκετά χιλιόμετρα και η διαγωγή τους είναι σίγουρα εξίσου καλή με τα μαμά.

 

Ας μου εξηγήσει κάποιος όμως την απλή λογική απορία μου. Αν μόνο ο εξειδικευμενος έχει πρόσβαση σε ανταλλακτικά borg, τότε γιατί θρος έβρισκα ? Δεν αμφισβητώ ότι ο συνεργάτης του Δημήτρη έχει όλα τα ανταλλακτικά αλλά αυτό αντιμετώπισα εγώ.

 

Και τέλος πάντων με την πολιτική της συγκεκριμένης εταιρείας παραλίγο να αγοράσω για μια ακόμα φορά τούρμπο. Αν ήταν λίγο πιο ξεκάθαρα τα πράγματα σίγουρα άλλοι θα είχαν γλιτώσει αλλαγές και δεν θα υπήρχε αυτή η φήμη ότι borg = δεν βρίσκεις ούτε βίδα να αλλάξεις, αλλά μόνο θρος...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εμένα μου δινεται η εντύπωση ότι λόγω ακριβών ανταλλακτικών της borg ,kkk  οι ντοπιοι έμποροι δεν κάνουν στοκ με αποτέλεσμα μολις ζητησεις κάτι να σου λένε διαφορες τέτοιες δικαιολογίες .

Αλλοι ίσως να βρίσκουν αφορμή ώστε να πουλήσουν άλλο τουρμπο και έτσι να μην διαθέτουν μαντέμια.

Ο Ελληνάράς δηλ σε όλο του το μεγαλείο... Δεν είναι δυνατόν πχ να λέει ο Barbarian ότι υπάρχουν όλα τα ανταλλακτικά και στην αγορά να μην βρίσκεις τίποτα..

Βέβαια υπάρχει και η λύση του εξωτερικού αν καποιος ψαχτεί λίγο, δεν χρειάζεται κανείς να υποκύπτει σε τέτοιους εκβιασμούς...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικη μου αποψη είναι μακρια από ιμιτασιόν ανταλακτικα,με αυτή τη λογικη γιατι να δωσω εγω 1500ευρω για τη gtx;Υπηρχε στην ελληνικη αγορα πιστο αντιγραφο της στα 500 ευρω μπειτε στο car.gr εχει γεμισει ο τοπος,θα γλιτωνα 1000 ευρω και θα αγοραζα κατι άλλο απλα πραγματα.Δυστυχως όμως δεν είναι ετσι διοτι μετεπειτα θα χρειαστεί να πληρωσεις τα διπλασια όταν θα χαλασει-σπασει πες το όπως θες και δε θα χεις και την αναλογη αποδοση.Ανταλακτικα υπαρχουν απλα θα πρεπει να ασχοληθείς με εξωτερικο παραγγελειες-κοστολογια-τελωνεια-παραδοσεις που καποιοι βαριούνται και μονο στο ακουσμα τους και τα υψηλα κοστολογια και δυστυχως υποκυπτουν στις παπαριες-πατεντες του ελληναρα και μετα τα αποτελέσματα είναι γνωστα.Όταν αποφασίζεις να πας το αυτοκινητο σε άλλο επιπεδο θα πρεπει να εχεις υπομονη-γερο στομαχι-μεγαλη τσεπη τριπτυχο γνωστο χρονια ολοκληρα τωρα,το παραπανω είναι ένα απλο παράδειγμα που αναφερω και είναι προσωπικη μου αποψη,

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν ημιτασιον και ημιτασιον. Ημιτασιον είναι και οι μπιέλες pauter ημιτασιον είναι και τα κινέζικα που δεν έχουν σωστά κέντρα και αν δεν κατεργαστεις την μπιέλα απορείς γιατί περπάτησε ο στρόφαλος ή γιατί κιόλας έπαθες οβάλ κυλινδρο.

 

Τα "ημιτασιον " θρος που έβαλα είναι από Αγγλία, και έχουν πολύ υψηλότερες προδιαγραφές από τα μαμά που δυσανσχετουν μετά το 1.6-1.7.

 

Δεν το λέω για να δικαιολογήσω τη θέση μου. Αλλά μαμά θρος και υψηλές πιέσεις νομίζω δεν πάνε μαζί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε  τα ιμιτασιόν είναι ιμιτασιόν δεν αλλάζουν και όσο για την απόδοση τους δεν προκοιτε να πιάσουν τα γνήσια πουθενά όπως και η διάφορα τιμής τους φυσικά

Όσο για τα ανταλλακτικά δύσκολα ελληνας θα στοκαρη γιατί δεν υπάρχει ζήτηση παιδιά μην γελιόμαστε είμαστε μικρή χωρά με πολύ μικρή ζητήσει υπάρχει και το ιντερνέτ και γίνεται χαμός και τα ιμιτασιόν 

προσωπικά επειδή δούλευα πολύ με τους έξω και έφαγα και εγώ τα μούτρα μου μπήκα στην φάση να βρω ποιος είναι ο ελληνας αντιπρόσωπος και έκατσα μαζί του και τα βάλαμε τα πράγματα κάτω και έχουμε κάνει μια καλή συνεργασία εδώ και χρόνια  και εξυπηρετούμε τους πελάτες

Και προπάντων είμαστε εδώ δεν κοροϊδεύουμε κανένα μας βρίσκουν διπλά τους και έχουμε άμεση επικοινωνία και δίνουμε κάθε δυνατή λύση προς όφελος και του πελάτη φυσικά

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι λίγες οι φορές που το εμπόριο ξεπερνά τον κατασκευαστή. Δεν αντιλέγω ότι το γνήσιο έχει μια σιγουριά και ποιότητα στάνταρ. Αλλά δε γίνεται να δουλεύεις συνέχεια 1.8-2 με μαμά θρος. Το έκανα και δε μου βγήκε σε καλό. Μέχρι το 1.7 αν και εκτός χάρτη δεν είχα βέβαια κανένα θέμα ας έβγαζε ήχους μετά από πολύ σκίσιμο.

Τώρα από εκεί και πέρα, η κάθε αντιπροσωπία υποστηρίζει το προϊόν της. Και η audi ισχυρίζεται ότι τα τούρμπο αυτά έχουν φτιαχτεί από την borg κατόπιν δικής της παραγγελίας με τα δικά της στάνταρ και το τούρμπο που αγοράζεις απευθείας από την borg δεν είναι εφάμιλλο του μαμά γιατί πρέπει να έχει 7 διαφορετικά σημεία για να βγει στην αγορά. Και τελικά βγαίνει κάτι που δεν αντέχει τόσο.

Είναι η πρώτη φορά που το αναφέρω αλλά αφού κάνουμε κουβέντα ας το πούμε και αυτό. Ο μηχανικός και φίλος μου αυτό μου είχε πει όταν έσπασα το 015, ότι δλδ το μαμά μέχρι 2.3 αντέχει και είναι εντός ορίων. Αυτό ίσως έχει χαμηλότερα τα όρια γιατί δεν είναι με τις προδιαγραφές της audi . Και το πιστεύει όπως πιστεύει ότι μαμά αντοχή σε δισκοπλακες δεν θα βρεις στο εμπόριο αφού έχουν προδιαγραφές τεστ που πρέπει να περασουν στα 200 συνεχόμενα φρεναρισματα 150-0 χωρίς να χάσουν ιδιότητες.

Τελικά όμως οι εξω κατασκευαστες έχουν αποδείξει ουκ ολίγες φορές ότι ξεπερνούν τα εργοστασια σε αρκετούς τομείς. Και ο κύριος λόγος πιστεύω είναι η δυνατότητα για λειτουργία του εργοστασίου με μικρότερο κόστος.

 

Και ας μην ξεχνάμε ότι τα borg Warner ακόμα και από την ίδια την borg είναι ημιτασιον για τα αυτοκίνητα μας, όμως ημιτασιον είναι και το κινέζικο που θα σπάσει αμέσως. Ημιτασιον είναι και όλα τα Garrett σετ απ.

 

Θέλω να πω ότι τα όρια είναι λεπτά.

 

Και τέλος υπάρχουν οι πελάτες αντιπροσωπίας (όπως ήμουν παλιότερα και πάω που και που ακόμα) αυτοί δεν αλλάζουν πληρώνουν κάτι παραπάνω δεν ψάχνονται και έχουν μια στάνταρ αξιοπιστία.

 

Από εκεί και πέρα υπάρχουν και κάποιοι σαν εμένα, θέλω πολλά άλογα με το μικρότερο κόστος. Στην δουλειά που κάνω βγάζω δύσκολα το μεροκάματο με κέρδη της τάξης του 5%, οπότε όσο εύκολα βγάζω ένα α ποσο με την ίδια ευκολία χωρίς προσοχή χάνω ένα ίδιο ποσό. Οπότε εκ πεποιθήσεως ψάχνω το πιο αποδοτικό για τα χρήματα του που να κάνει την δουλειά που το θέλω.

 

Κάποιες φορές τα καταφέρνω κάποιες όχι.

 

Σε αυτό το ζήτημα τα κατάφερα ήταν μια value for money επένδυση αφού το μαμά θα είχε θέμα τώρα και θα έψαχνα σιγά σιγά για αντικατασταση.

 

Από εκεί και πέρα, το να συντηρείς το αυτοκίνητο εκτός αντιπροσωπίας, το να βάζεις ανταλλακτικά από εμπόριο ενέχει ρίσκο και όλοι πρέπει να το γνωρίζουν. Δεν είναι σίγουρο ότι θα τους βγει πιο φθηνά ακόμα και μια αλλαγή λαδιών. Αλλά αξίζει το ρίσκο αν εμπιστεύεστε τα άτομα που γνωρίζετε και δουλεύουν εκτός. Έχουν και αυτοί ανάγκη από δουλειά. Και υπάρχει δουλειά για όλους και πελάτες για όλους.

 

Όμως ο πελάτης που δεν θέλει να ψαχτεί ή δεν έχει χρόνο ή δεν του αρέσει καλύτερα να πάει στην αντιπροσωπία.

 

Πριν λίγα χρόνια τυχαία δεν πήγα το τούρμπο σε αντιπροσωπία γιατί δεν βρήκα ανταλλακτικά όπως είπα και παραπάνω. Έψαξα για το ελεύθερο εμπόριο πλέον και ζυγισα την κατάσταση υβρίδιο - Garrett- καινούργιο τούρμπο. Επέλεξα το πρώτο, και δεν το μετανιώνω. Εξάλλου το έκοψα στα μέτρα μου να είναι σε απόκριση όπως το 28rs που πάντα ήθελα και κάποια στιγμή θα βάλω.

 

Το χρηματικό τμήμα με έκανε να κάτσω για κάμποσο καιρό ακόμα στο στρατόπεδο της borg με μετατροπές για να με καλύψει εκεί που θελω. Αλλά έχοντας κάνει αρκετά χιλιόμετρα αυτό που θέλω να πω σε όσους σκέφτονται για αλλαγή τούρμπο είναι ότι :

 

Αν είστε οδηγοί της εθνικής, θέλετε τράβηγμα για πολλή ώρα, τότε επιλέξτε ανάμεσα σε 28rs ή υβρίδιο ανάλογα τα γούστα και το πορτοφόλι σας.

 

Αν επιλέξετε υβρίδιο είναι σαφές πλέον νομίζω ότι υπάρχει η λύση της αντιπροσωπίας και του εμπορίου. Με προσοχή και τα δύο θα σας αφήσουν ευχαριστημενους.

 

Αν επιλέξετε 28rs, είναι μια πολλή καλή επιλογή, διαλέξτε ένα καλό εξάτμισα και μηχανικό, θα σας έρθει λίγο πιο ακριβά από το υβρίδιο αλλά θα έχετε ένα τούρμπο διαμάντι.

 

Επίσης πλέον υπάρχει και για όσους θέλουν να μείνουν στην borg και το κ16 που αναφέρει πιο πάνω ο βάρβαρος.

 

Όλα αυτά τα τούρμπο είναι ιδανικά για ταξίδια, το πιστεύω αυτό που λέω.

 

Σε πολύ κλειστά κομμάτια, σε οδήγηση μέσα στην πόλη ίσως τα 015 είναι η καλύτερη επιλογή, επίσης κάνει από τις πιο δυνατές προσπεράσεις που έχω ζήσει, όμως δεν είναι καλό να το κρατήσεις για ώρα σταθερά στο 1.5-1.7, δυσανασχετεί το τούρμπο

 

Για κοντρες αλλάζει το πράγμα και δεν έχω σχεδόν καθόλου εμπειρία

 

Φιλικά πάντα και φυσικά άποψη μου

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω στα περισσότερα άλλα εκεί που λες ότι άλλες είναι η προδιαγραφές που δίνει η borg warner  στην AUDI και άλλες στο εμπόριο δεν ισχύει ούτε για πλάκα το τούρμπο που παράγεται για την AUDI-VW-SEAT-SKODA είναι ακριβώς το ίδιο στο εμπόριο ουδεμία διάφορα πουθενά μην ακούτε παραμύθια δεξιά και αριστερά τελείωσαν αυτά

Οι προδιαγραφές για Κ03-029 πχ τούρμπο απο Α4 είναι ίδιες είτε το πάρεις απο την αντιπροσωπία είτε απο το εμπόριο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικα το αποφασισα για υβριδιο μιας και με τη K04-15 που ειχα βρει δεν συμφωνησε ο μηχανικος μου...

 

Το αμαξι περισσοτερο κινειται σε ταξιδια στην εθνικη και δεν ειμαι της κοντρας...θελω κατι καλυτερο χωρις υπερβολες οποτε δεν θα κανουμε κατι εξεζητημενο! Η γνωμη μου ειναι να φτιαξουμε κατι για 270-280 και να το δουλευω να βγαζει 230-250 οποτε να μην πιεζεται...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάνοντας service σε μια τουρμπίνα γίνεται σαν καινούρια ή και εκεί έχουμε ρίσκο?

 

Επίσης και μια "εγκυκλοπαιδική" ερώτηση...οταν το αμαξι κινειται στην εθνική με σταθερή ταχύτητα πχ 140km/h στις 4.000σαλ, χωρίς να υπάρχει φορτίο όπως ανηφόρα κτλ, εκεινη την στιγμή η τουρμπίνα τουρμπίζει ή έχει πίεση μηδέν? Θέλω να πώ ότι εαν κάνεις ταξίδι η τουρμπίνα επιβαρύνεται ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς φορτίο η τουρμπίνα δουλεύει όταν το αυτοκίνητο δεν αντέχει να κινείται με τόση ταχύτητα με την ατμοσφαιρική του ιπποδύναμη. Δλδ έχεις τον 1.8 ατμόσφαιρα. Θα βγάζει 17 κιλά ροπή και 110 άλογα. Ότι κάνεις με τόσα δεν χρειάζεται τούρμπο. Από εκεί και πέρα χρειάζεται.

Αν είσαι Quattro ανάλογα το αβανς, τότε πας ατμόσφαιρα από 170 έως 190-200 χιλιόμετρα σε απόλυτη ευθεία. Όχι ακριβώς ατμόσφαιρα αλλά τέλος πάντων με 0 πίεση. Αν πιάσεις μια ανηφόρα όπως αυτές που έχει η Εγνατία, η εθνική Αθηνών Λαρίσης κοντά στην έξοδο για Καπανδρίτι, τότε θες τούρμπο για οτιδήποτε πάνω από 100- 120 με 6η. Με 5η πάει. Εκεί αν ήταν ατμόσφαιρα θα ήθελε κατέβασμα, αλλά δεν είναι και του τραβάς ένα γκαζωμα να πιάσει τα 170 και για να τα κρατήσει θέλει πάνω από 0.7 bar με μικρό τούρμπο γιατί αρχίζει να κουράζεται από θερμοκρασία ή λίγο κάτω με μεγαλύτερο που δεν κουράζεται.

Στην Εγνατία πχ για να ανέβει την ανηφόρα Βέροιας με 180-200+ πρακτικά επειδή θα χρειαστεί να πιέσεις και για να πιάσεις αυτή τη ταχύτητα θα μείνει για λίγα λεπτά πάνω από το 1.4-1.5 αν το πιέσεις με 6η. Γιατί λογικά θα έχεις κόψει ακριβώς πριν την ανηφόρα, έχω δει κάτι κάμερες εκεί και περνάω αργά.

 

Γενικά όταν βυθίζεις το γκάζι και δεν μπορεί να φύγει σηκώνει πίεση, αν δεν το πατήσεις τέρμα και μπορεί να φύγει θα κινηθεί με χαμηλή πίεση.

 

Μην το σκέφτεσαι, θέμα "χεριού " είναι, αν είναι σωστός κρατάει κανονικά, αν δεν είναι θα υπάρχει θέμα.

 

Και εγώ αρχικά το ζυγιζα. Αλλά και εγώ και οι γνωστοί μου δεν είχαμε θέματα όπως και άλλα παιδιά που πήγαν σε άλλο μαγαζί από εμάς, καλό όμως και εκείνο. Τώρα όντως έχω ακούσει να γίνονται ζημιές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εαν δεν το τελικιάζεις για πολύ ωρα ή εαν δεν το έχεις τέρμα γκάζι σε ανηφόρα για ώρα δεν καταπονείς το τούρμπο δουλεύοντάς το στα όρια...

 

Επίσης τί θερμοκρασία περίπου πρέπει να βλέπουμε στο πυρόμετρο (εαν ο αισθητηρας είναι στο dp μετα την έξοδο του τουρμπο) για να "σηκώσουμε πόδι" από το γκάζι?

Link to comment
Share on other sites

Ναι βασικά όταν έχεις το πόδι στο πάτωμα ζορίζεται. Με ένα μπαρομετρο θα το βλέπεις ακριβώς, αλλά και τι να κάνεις ? Θα κατεβάσεις μια δυο φορές να μη ζορίζεται και μετά πάλι το ίδιο θα οδηγείς όπως έχεις συνηθίσει.

Πυρομετρο νομίζω μέχρι οριακά 900 είναι κομπλέ. Αλλά συνήθως ανάλογα το μίγμα έχεις λιγότερο. Δεν φτάνει εκεί δλδ

Link to comment
Share on other sites

Ναι βασικά όταν έχεις το πόδι στο πάτωμα ζορίζεται. Με ένα μπαρομετρο θα το βλέπεις ακριβώς, αλλά και τι να κάνεις ? Θα κατεβάσεις μια δυο φορές να μη ζορίζεται και μετά πάλι το ίδιο θα οδηγείς όπως έχεις συνηθίσει.

Πυρομετρο νομίζω μέχρι οριακά 900 είναι κομπλέ. Αλλά συνήθως ανάλογα το μίγμα έχεις λιγότερο. Δεν φτάνει εκεί δλδ

Πολύ σωστά.900 ΜΑΧ πυρομετρο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.