Jump to content

Αλλαξαμε μπουζι fault misfire 3 cylinder P0303


Recommended Posts

Παιδιά οταν πέσει η τάση της μπαταρίας το βλεπεις και στον δρομο ειδικα οταν αφήνεις το γκάζι το αμάξι μπρουμουτιζει απότομα λες κ εχει λοξυγγα.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by KeM
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά οταν πέσει η τάση της μπαταρίας το βλεπεις και στον δρομο ειδικα οταν αφήνεις το γκάζι το αμάξι μπρουμουτιζει απότομα λες κ εχεις λοξυγγα.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Εγω εχω παρατηρήσει οτι οταν πατάω λιγο το βράδι με ανοιχτά τα φώτα το γκαζι ανεβοκατεβαίνουν τα φωτα
Link to comment
Share on other sites

σήμερα το πρωί που το έβαλα μπροστά ήταν στις 1100στροφές κ έτρεμε!...μετά όλα καλά!...

αλλά κάνει μικροδιακοπές που ακούγονται από την εξάτμιση στο ρελαντί...

Link to comment
Share on other sites

Δυναμό τσεκάρατε;

Δύσκολο αλλά όχι απίθανο.

Ας μην μπούμε στο τρυπάκι να ελένξει όλα τα ρεύματα. :)

 

ένα-ένα τα βήματα.

 

 

 

@Γιάννη,

το δυναμό φορτίζει τη μπαταρία και δίνει ρεύμα (μέσω της μπαταρίας) στο αμάξι. Αν το δυναμό είναι πεσμένο (ή η μπαταρία που είναι και ο συνήθης ύποπτος στο κύκλωμα του ρεύματος), τότε οι πολλαπλασιαστές και τα μπουζί παίρνουν μειωμένο ρεύμα. Εκεί "κολλάει" το δυναμό. ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οπως προαναφέρθηκε τα tfsi ειναι ευαίσθητα με τα ρεύματα. Αλλαξε την μπαταρία σου και κρίνε απο εκει και περα.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με την μπαταρια οπως λεει και ο Γιωργος εχεις αποτομο γονατισμα στο αφημα του γκαζιου ιδιαιτερα σε χαμηλες στροφες..

Επισης σε μενα δεν δουλευε το cruise control.

Ολα αυτα στην πρωτη μιζια και υστερα απο αρκετες ωρες ακινησιας πχ βραδυ εως πρωι. Αν εσβηνα και ξανα εδινα μιζα, ολα δουλευαν τελεια.

Σε ελεγχο που εκανα στην μπαταρια, τα βολτ πεφταν στα 7 στην μιζια. Το οριο λενε οτι ειναι τα 9 βολτ..

 

Για misfires δεν εχω ακουσει, αλλα απο μπαταρια τετοιο προβλημα και με σφαλμα θα ηταν ενδιαφερον..χαχα..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα! αν ήταν μπαταρία δεν θα έδειχνε μόνο στον 3ο κύλινδρο σφάλμα ανάφλεξης...το αμάξι στην πορεία πάει άψογα, κανένα κόμπιασμα, τίποτα απολύτως!

στο ρελαντί κάνει μικροδιακοπές που ακούγονται από την εξάτμηση του κ κάπου κάπου ανάβει  το λαμπάκι μηχανής..

σήμερα κάνουμε καθαρισμό επικαθήσεων κ τραμπά το 3ο κ το 4ο μπεκ...κ βλεπουμε...

 

πάντως η αντιπροσοπεία χρεώνει το μπεκ 180€ συν λαστιχάκια ενώ έξω το βρήκαμε 100€ συν λαστιχάκια  :sSa_worried3:

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα! αν ήταν μπαταρία δεν θα έδειχνε μόνο στον 3ο κύλινδρο σφάλμα ανάφλεξης...το αμάξι στην πορεία πάει άψογα, κανένα κόμπιασμα, τίποτα απολύτως!

στο ρελαντί κάνει μικροδιακοπές που ακούγονται από την εξάτμηση του κ κάπου κάπου ανάβει  το λαμπάκι μηχανής..

σήμερα κάνουμε καθαρισμό επικαθήσεων κ τραμπά το 3ο κ το 4ο μπεκ...κ βλεπουμε...

 

πάντως η αντιπροσοπεία χρεώνει το μπεκ 180€ συν λαστιχάκια ενώ έξω το βρήκαμε 100€ συν λαστιχάκια  :sSa_worried3:

Γιάννη, ξέρω ότι ψάχνεις το καλύτερο, ξέρω ότι ακούγεται άσχετο, αλλά τα tfsi είναι πολύ ευαίσθητα στα ρεύματα.

 

Επίσης, τα μπεκ να έχουν χαλάσει είναι απίθανο. Αν είχες θέμα με τα μπεκ, θα είχες και άλλα συμπτώματα και άλλα σφάλματα.

Τέλος, στην χαλαρή πορεία δεν βγάζει κανένα αμάξι σφάλμα. Αν βγάζει κι εκεί, τα πράγματα είναι πολύ-πολύ σοβαρά που απαιτούν άμεση (αν όχι ακαριαία) ακινησία του οχήματος και κλήση σε "οδική".

 

Από κει και πέρα, δική σας η τσέπη, δική σας και η απόφαση. :)

 

 

 

ΥΓ: η πιο απλή μπαταρία έχει 50€ πάντως...αξίζει το κόστος, ειδικά αν σκεφτείς ότι πάτε ψάχνοντας και σίγουρα το 50άρικο θα "φύγει" αμέσως με οποιαδήποτε "απόπειρα" για λύση προβλήματος. Και είναι και παλιά η μπαταρία οπότε σίγουρα σύντομα θα σας αφήσει. Τέλοσπάντων.... κάντε ό,τι θέλετε. Τη γνώμη μου γράφω και μόνο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

στην αντιπροσωπία λένε ότι χρειάζεται μόνο καθαρισμός....έχει πράγμα αρκετό μεσα βέβαια!...

τα νεότερα εντός της ημέρας...

Link to comment
Share on other sites

στην αντιπροσωπία λένε ότι χρειάζεται μόνο καθαρισμός....έχει πράγμα αρκετό μεσα βέβαια!...

τα νεότερα εντός της ημέρας...

θα σου καλύψουν το αχρειάστο (και μεγάλο) κόστος του καθαρισμού αν δεν λυθεί το πρόβλημα? :)

Link to comment
Share on other sites

το κοστος ειναι 120€....αχρίαστο για την προκειμένη στιγμη όντως είναι αλλά γενικά έπρεπε να γίνει γιατί έχει 107000χλμ το αμάξι!...

δεν θα καλύψουν εννοείται!

Link to comment
Share on other sites

το κοστος ειναι 120€....αχρίαστο για την προκειμένη στιγμη όντως είναι αλλά γενικά έπρεπε να γίνει γιατί έχει 107000χλμ το αμάξι!...

δεν θα καλύψουν εννοείται!

θα λύσουν πολλαπλή εισαγωγής και θα καθαρίσουν όπως έγινε και στην έδρα? (ρωτάω γιατί μου φαίνεται αρκετά χαμηλό το κόστος με αυτό που ζητήσανε στην αντιπροσωπεία για αντίστοιχη εργασία)

Link to comment
Share on other sites

Είναι ανάλογα την αντιπροσωπία οι τιμές. Κανονικά θα έπρεπε να είναι οι ίδιες αλλά επειδή χρεώνουν με την ώρα και οι επιτηδιοι το ερμηνεύσουν όπως θέλουν υπάρχουν διαφορές. Πχ το αυτοκίνητο μου είχε μείνει από αντλία νερού κοντά στα Γιάννενα, εκεί η αντιπροσωπία έδωσε τιμή περίπου 700. Έπρεπε να αλλάξω και σετ ιμάντα χρονισμού. Στην Πάτρα η ίδια ακριβώς εργασία γίνεται με 380 (ιμάντας χρονισμού, τεντωτηρες, αντλία νερού, κατέβασμα μετωπης για να γίνει η τοποθέτηση κλπ) . Με πολύ καλύτερο συνεργείο. Οπότε ακόμα και αυτές θέλουν προσοχή γιατί καμιά φορά και ακριβές είναι και άχρηστες. Ότι ακριβώς συμβαίνει και με τα συνεργεία. Φυσικά έξω υπάρχουν ακόμα πιο φθηνά και εξίσου καλά συνεργεία με μια καλή αντιπροσωπία. Όμως υπάρχουν και τεράστιοι σκιτζιδες.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

έτσι είπαν κ θα βάλουν κ έναν αφρό μέσα, αν δν κάνω λάθος!

Ο λόγος που ρώτησα είναι γιατί στην Αθήνα το μέσο συνεργείο ζητάει 250€ για να κάνει καθαρισμό επικαθίσεων στις βαλβίδες της εισαγωγής.

Στην αντιπροσωπεία οι τιμές παίζουν λίγο πάνω και στα "έξω" συνεργεία λίγο κάτω.

Το 120€ είναι πραγματικά αξιοζήλευτο ποσό, αν όντως γίνει τόσο σχολαστικά όπως έγινε και στην έδρα (και όχι "βγάλτε, ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε" και φύγουν όλες οι επικαθίσεις και όχι "έφυγαν τα πολλά-πολλά")

 

Αναμένουμε εντυπώσεις Γιάννη!!!!! (αν είσαι και από κοντά θα ήθελα να μας πεις τι ακριβώς έκαναν με αυτά τα χρήματα)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αντε στο προκείμενο

λοιπον παιδες εχουμε και λέμε

το πρόβλημα λύθηκε

Αλλά ας κάνουμε μια πιο ουσιαστική κουβέντα πριν σας πω για το πρόβλημα

όλα όσα λέτε μπορεί - μπορει - μπορεί ! ! ! ! ! (όλα παίζουν) μέχρι που άκουσα ότι μπορεί να είναι τσιμούχα στροφάλου, ο λάμδα, κλπ κλπ

και πάλι λέω μπορεί να είναι το οτιδήποτε Το βασικό πάντα είναι να βρίσκουμε τη βλάβη χωρίς περιττά και πολλά έξοδα...........

τώρα όσο για τον καθαρισμό έγιναν τα εξής

λύθηκε πολλαπλή εισαγωγή και με τον αφρό (15€) τρείς φορές σε κάθε κύλινδρο και μετά με σπρέι καθαρισμού (5€) οι βαλβίδες έγιναν (σχεδόν)τζάμι  μετά (και αφού ήταν έξω η εισαγωγή έγινε και αλλαγή του μπέκ 3 με το 4 (ετσι βόλευε εκείνη τη στιγμή) δέθηκαν πάλι όλα (άπειρες βίδες και καμιά 10αρια φίζες)

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ

το πρόβλημα μετατέθηκε στον 4 κύλινδρο (bingo)! ! ! !

καθαρά και χωρίς δεύτερη σκέψη έκανα παραγγελία νέο μπέκ και το περιμένω (100€ έξω  174€ αντιπροσωπία)

Τώρα το κόστος για 2 φορές βγάλε - βάλε εισαγωγή, καθαρισμό επικαθήσεων, και έλεγχος καλωδιώσεων των μπεκ 150€

θα ενημερώσω για τα περεταίρω .............. Χρόνος εργασίας  09:20 ~ 15:40 περίπου

** ** (εδώ σημειώνω ότι και τύχη στην ατυχία θα μπορούσε (αντί να κόβει καύσιμο) το μπεκ να το κατούραγε εκεί ούτε που θέλω να το σκέφτομαι)

Edited by athandr
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς επι του παρόντος δεν έκανες περιττά έξοδα. Έτσι κι αλλιώς έπρεπε να γίνει τράμπα το μπεκ, οπότε έπρεπε να βγει και να ξαναμπεί η πολλαπλη ώστε να δουλέψει με τη νέα σειρά και να δεις τι γίνεται. Με την ευκαιρία έγινε και ένα καθάρισμα που είναι καλό. Οπότε είσαι κομπλέ :-)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Χριστοφορε να ρωτησω ξανα γιατι το θεωρω σημαντικο,

Σε ποιες στροφες εμφανιζει το σφαλμα?

Τα misfires στον συγκεκριμενο κυλινδρο μπορουν να ελεγχθουν με το vag com. Το ελεγξατε? Ποσα φθανει στο ρελαντι, σε πορεια, σε υψηλες στροφες, με τερμα γκαζι?

Εμενα μου το εμφανίζει αν επιμένω πολυ στις υψηλές στροφες σε σε ανοίγματα 2ρας 3της 4της μετα θα με βαλει safe mode στο ρελαντι θα μου κανει Το πολυ 8 misfire στο 3το κύλινδρο αλλα χωρις να αναβει Check....
Link to comment
Share on other sites

Το λαμπακι σε εμας ισως να ειναι κ απο την μπαταρια που θελει αλλαγη...

Κανε εναν καθαρισμο επικαθησεων κ τραμπα τα μπεκ του 3ου με τον 4ο για παραδειγμα!...(γνωμη μου)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.